Connect with us

Ekonomi

Fitch Türk Bankaları İçin Asıl Risk Pandemi Değil

Published

on

Fitch türk bankaları için asıl risk pandemi değil. Türkiye’nin makroekonomik açıdan iyi bir performans gösterdiğini ifade ederek Türk bankaları için asıl riskin pandemi değil dış finansman şartları, kur oynaklığı, enflasyon ve para politikası olduğunu dile getirdi.

Fitch Ratings, salgın sonrası bankacılık sektörü için ekonomik koşulların nasıl olacağı ile ilgili bir rapor sundu. Raporda Türkiye’nin makroekonomik göstergeler durumunda iyi bir performans gösterdiği dile getirirken, Türk bankaları için asıl tehlikenin pandemi değil, dış finansman şartları, kur oynaklığı, enflasyon ve para politikası olduğu belirtti.

Fitch’in en iyi makroekonomik endekslere sahip gelişmiş ve gelişen ülkeler içinde seçtiği “Fitch 20 Ekonomileri” arasında yer alan Türkiye, makroekonomik göstergeler incelendiğinde Çin’den sonra en iyi performans göstermesi hedeflenen ülke konumunda.

Fitch’in 2019 yılındaki salgın öncesi ekonomik büyümeyi baz alarak oluşturduğu GSYH toparlanma beklentisi endeksine göre, Türkiye 2021 yılında %8,55 büyüme beklentisi ile ikinci sırada bulunurken, birinci sırada %10,87 ile Çin bulunuyor. Yani, Türkiye’nin salgın öncesine durumuna göre %8,55 büyümesi bekleniyor.

Verilere göre, karşılaştırılan ülkeler arasında konut fiyatlarında en fazla yükselme %32,79 ile Türkiye’de oluşurken, ikinci sırada %13,98 ile Rusya geliyor.

Covid-19’un ekonomik büyüme tahminlerine etkisini ölçmek için hazırlanan Covid-19 etki endeksine göre ise Fitch salgın sonrasında oluşmalar için 2021 büyüme tahminini sadece Türkiye ve Tayvan için olumlu olarak değiştirmiş gözüküyor. Salgın öncesi duruma bakılarak Türkiye 2021 büyüme tahminini %1,61 yükselten Fitch, salgın öncesinde Türkiye’nin 2021 yılında daha az büyümesini hedefleniyordu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Euro dolarda düşüş hızlandı

Published

on

By

Euro dolarda düşüş hızlandı

Euro, bugün dolar karşısında %1’e yakın değer kaybı yaşadı. 1,0133’e gerileyen euro/dolarda yarınki FOMC toplantısı öncesi doların yükselişe geçmesi etkili olur.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed, yarın faiz kararını açıklayacak. Enflasyonun yükselmeye devam etmesiyle birlikte piyasalarda kısa süreli 100 baz puanlık faiz artışı beklentisi oluşmuştu. Ancak sonrasında yeniden 75 baz puan beklentisi daha ağır bastı. Piyasalar Fed’in açıklayacağı faiz kararına ve gelecek aylar için nasıl bir plan yapıldığına odaklanırken toplantı öncesi dolarda yükseliş yaşanıyor.

14 Temmuz’da 109,3 ile 20 yılın zirvesine çıkan dolar göstergesi son iki haftalık süreçte geriledi ve dün 106 tabanına yaklaştı. Endeks bugün piyasaların karar öncesi pozisyon kapatmaları ve dolara yönelmesi ile yeniden 107,2’ye çıktı.

Dolar baskısıyla gerileyen paritede yarınki karar ve Fed’den şahin açıklama gelmesi ile birlikte 1,0 altı hareketler yeniden görülebilir. Faiz artışında yavaşlama sinyali verilmesi durumunda ise 1,0280-1,03 aralığı en yakın direnç olarak izleniyor.

Continue Reading

Ekonomi

Euro Bölgesi’nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Published

on

By

Euro Bölgesi'nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Euro Bölgesi’nde imalat ve hizmetler sektörüne ilişkin satın alma yöneticileri endeksi (PMI), enflasyonun etkisiyle beklentilerin üzerinde gerileme yaşadı.
Avrupa Merkez Bankası 11 yılın ardından ilk kez faiz artışı yaparken, Euro Bölgesi’nde enflasyon ekonomik aktivite üzerinde olumsuz etki göstermeye devam ediyor.

Euro Bölgesi’nde bileşik PMI Temmuz’da 49,4 seviyesine kadar geriledi.

İmalat PMI 49,6 seviyesine gerilerken 51 olan beklentinin de altında kaldı. Hizmetler sektörü PMI de benzer şekilde 50,6 ile beklentilerin altında kaldı.

Bölgenin iki büyük ekonomisinden gelen sinyaller de aktivitedeki olumsuz tabloyu gözler önüne serdi.

Almanya’da imalat PMI Temmuz’da 49,2 seviyesine geriledi. Beklenti endeksin 50,7’ye düşeceği yönündeydi. Ülkede hizmetler sektörü PMI 49,2’ye düşerken, bileşik PMI da 48 ile beklentilerin altında gerçekleşti.

Fransa’da da imalat PMI Temmuz’da 49,6’ya geriledi.

Continue Reading

Ekonomi

Faiz kararının dolara etkisi

Published

on

By

Faiz kararının dolara etkisi

Merkez Bankası faiz kararını bugün açıkladı. Para Politikası Kurulu politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bıraktı.

Bankalararası piyasada dolar/TL

17,68′ seviyesinin üzerinde seyrediyor. Dolar dün piyasaların kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 1,6920 ile yılın zirvesini görmüştü.

Euro/TL ise 18’in hemen üzerinde işlem görüyor.

GÖZLER ŞİMDİ AVRUPA’DA

Piyasalar AMB’nin faiz kararını da yakından takip ediyor. Avrupa’da faizin 11 yıl sonra ilk kez artırılması beklenirken, faiz artırımına gitmesi beklenen Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı kadar sıkılaşma adımları konusunda verilecek mesajlar da euro üzerinde etkili olacak.

ECB son olarak 2011 yılında faiz oranlarını arttırmıştı. 2014’ten bu yana faizler negatif oranlarda seyrediyordu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans