Connect with us

Global

Thodex Sahibi Yurt Dışında Açıklama Yaptı

Published

on

Thodex sahibi Yurt dışında açıklama yaptı. Thodex’in yurt dışına çıkan kurucusu Faruk Fatih Özer, bulunduğu açıklamada Türkiye’ye geri döneceğini ifade etti.

Thodex Kurucusu Faruk Fatih Özer, paylaştığı açıklama metninde şu ifadelerde bulundu:

Yaşamış olduğumuz süreç ile ilgili olarak kamuoyu ve Thodex Platformumuzu kullanan Sayın kullanıcılarına açıklama ihtiyacı doğmuştur.

Öncelikle ifade etmek isterim ki; kamuoyunda şirketim Koineks Teknolojileri A. Ş. ve sahibi olduğu Thodex platformu hakkında ortaya atılan açıklamaların birçoğu mesnetsizdir.

700.000’e yakın kullanıcının bulunduğu ve işlemlerde bulunduğu Thodex platformu bugüne kadar hiç kimseyi mağdur etmediği gibi bundan böyle de mağdur etmeyecektir. 2018 yılında şirketimize yönelik olarak gerçekleştirilen siber saldırı sonucunda meydana gelen 25.000.000,00-TL. zararı hiçbir kullanıcımıza yansıtmaksızın şirketimiz kendi olanakları ile tolere etmiş ve tekrardan bir siber saldırı olayı yaşamamak için ciddi alt yapı sistem değişikliğinde bulunmuştur.

Yaşanan süreçte şirketin gerek mali yapısı gerek kullanıcı sayısı dikkate baz alındığında hem yurt içi hem de yurt dışı birçok yatırımcının dikkatini toplamış, uluslararası seviyede çok ciddi ortaklık teklifleri almıştır. Ortalama 3 aydır sürdürülen ortaklık görüşmeleri esnasında mali ve dijital veriler beraber incelendiğinde şirket hesaplarında anormal bir dalgalanma olduğu geçen hafta itibari ile tespit etmiştir. Bunun neden ve kaynaklarının ne olduğunu tespit etmek için Thodex Platformu geçici bir süre ile işleme kapatılmıştır. Şirket teknik ekibimiz bu araştırmayı sürdürürken şahsım olarak da yurt dışı yatırımcı ile son görüşmeleri yapmak için 19.04.2021 tarihinde yurt dışına çıkmış bulunmaktayım.

Şirket hesaplarında yapılan ayrıntılı incelemede yaşanan siber saldırı olayının sürdüğünü ve bir kısım hesap sahiplerinin doğru bilgilere ulaşılamadığı tespit olunmuştur.

22.04.2021 günü kamuoyuna yansıyan ve ortalama 391.000 kişinin yaklaşık 2 milyar USD zarar ettirerek ortadan kaybolduğum iddiaları doğru değildir. İnsaf ve izan sınırlarını aşan bu iddialara acilen cevap vermek için bu açıklamayı yapma zaruretim doğmuştur.

Öncelikle; ilk tespitlerimize göre 700.000’e yakın kullanıcımızın sadece 30.000’e yakın kısmında tehlikeli durum söz konusu olup bu kişilerin de platformdaki banka giriş bedellerinin karşılığı doğrultusunda şirket hesaplarında mevcuttur. Bu itibar ile; öncelikle hiçbir kullanıcının mağdur olmayacağını kamuoyuna bildiririm.

Ayrıca; birtakım kişi ve kişilerin kendilerini uzman olarak tanıtma sureti ile gerek sosyal medyada gerekse basın yayın organları aracılığıyla kamuoyuna 2 milyar usd gibi akla, mantığa ve hesaba uymayan bir tutar ile düşünce oluşturması da kabul edilebilir değildir. Zira; bırakınız thodex’in işlem hacmini bütün türkiye’deki kripto para platformlarının işlem hacmi bu düzeyde değildir.

THODEX Yerli Kripto Para Borsası
Thodex’in yurt dışına çıkan kurucusu Faruk Fatih Özer, bulunduğu açıklamada Türkiye’ye geri döneceğini ifade etti.

Sonuç olarak; şirketimizin kayıtları daha önce de MASAK, SPK, Hazine ve Maliye Bakanlığı gibi kurumların bilgisine aktarılmış olup herhangi bir usulsüzlük olmadığı ilgili kurumların kayıtları ile de onaylanmıştır.

Bu süreç, doğruluğu olmayan ve abartılmış söylemler ile bir iftira kampanyasına dönüşmüş olup hem kullanıcıların hem de şahsımın zararına neden olmaktadır. Zira; bizim tespitlerimize göre 30.000 civarındaki kullanıcının hesapları sonuçlandıktan sonra ödemeleri gerçekleştirilecektir. Bugün itibariyle piyasa değeri yaklaşık 40 milyon USD olan şirketimiz ticari hayatını sürdürebilecek iken kamuoyunda oluşturulan mağduriyet algısı sonucunda şirketimizin ticari hayatına devam etmesi engellenmeye çalışılmaktadır.

Sayın kullanıcılardan önemle rica ettiğim temel, şirketimiz tarafından yapılmayan bilgilendirmelere itibar edilmemesidir. Şahsım da birkaç gün içinde Türkiye’ye dönüş yaparak Adli makamlar ile iş birliği içinde gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlayacağımı ve kullanıcıların mağduriyetinin engellemesi için elimden gelen gayreti göstereceğimi beyan ederim. Önemle bilinmesini isterim ki; hayatımın hiçbir döneminde ne devletime ne de milletime zarara uğratacak tek bir faaliyetim olmadığı gibi böyle bir düşüncenin dahi tarafıma atfedilmesini zul kabul ederim.

Bu suret ile; gerek şahsım gerekse de şirketim hakkında yapılan olumsuz karalama kampanyasına itibar edilmemesini kamuoyunun bilgisine saygılarımla arz ederim.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Bulgaristan sınırı yaş meyve-sebze ihracatçısına duvar oldu

Published

on

By

TİM Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Üyesi Berdan Ber, ihracatta ilk ortak pazara giriş noktası olarak bulunan Bulgaristan’a girişte büyük sıkıntılar yaşandığını söyledi. Ber, şu anda sınır kapısında 100 milyon dolara yakın ürünün çöp olma riski olduğunu belirtti.

Yaş meyve-sebze ihracatçısı Bulgaristan sınırında büyük sorunlar yaşıyor.

Bloomberg’in yayınına katılan TİM Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Üyesi Berdan Ber “Son bir yılda hükümetin üç defa değişmek zorunda kalmasından dolayı girişlerde yaşanan sıkıntılar artıyor. Geçmiş dönemdeki hükümetin görevlendirmiş olduğu bir kurum, yetkilerinin elinden alınmasından ötürü ülkemizden çıkan sağlık sertifikalı tüm gıda ürünlerinin ortak pazara girişini yavaşlatıyor ya da farklı sorunlara sebep oluyor” açıklamasında bulundu.

Bulgaristan’da çok ciddi bir bürokratik kargaşa olduğunun altını çizen Ber “Normal süreç işleyişinde Avrupa Birliği’ne giden tüm gıda ürünlerinin, ortak pazara ilk giriş noktasında uluslararası sağlık kontrollerinin yapılması gerekiyor. Pazartesi gününden beri bu yapılamıyor.” dedi.

Ber, “Diplomatik bir kriz seviyesine gelinmiş durumda. Sürecin, taahhütlerin yerine getirilmemesi, ürünlerin raf ömrünün dolması riskini beraberinde getiriyor. Şu anda kapıda 100 milyon dolara yakın çöp olmayı bekleyen ürünümüz var.

Bir an önce kapıların açılmasını bekliyoruz. Bulgaristan’da Cumhurbaşkanlığı veya Dışişleri Bakanlığı seviyesine ulaşamadığımız sürece bir yere varamayacağımızı çok net görebiliyoruz.

Bugün bu sorunu ivedi bir şekilde çözemezsek, artık ihracata yönelik faaliyeti yürüten üyelerimize iş yavaşlatmaya gitmek zorunda kalmak durumundayız.” dedi.

Continue Reading

Global

Azeri fonu TCMB mevduatlarını uzattı

Published

on

By

Azeri fonu TCMB mevduatlarını uzattı

Azerbaycan, Azeri devlet petrol fonu sofaz TCMB’de tuttuğu depo hesabını yıl sonuna kadar uzatma kararı aldı.

Azerbaycan devlet fonunun Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bünyesinde tuttuğu 1 milyar euro değerindeki depo hesabının vadesinin uzatıldığı belirtildi.

Azerbaycan’dan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na Ocak ayında 1 milyar euro gelmişti.

Azerbaycan’ın Sofaz devlet petrol fonu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na 6 ay vadeli 1 milyar euro tutarındaki mevduatı birkaç taksit halinde yatırdığını açıklamıştı.

Sofaz’ın internet sitesinde yayınlanan açıklamada, mevduatın Türkiye’de finansal istikrarın korunmasına yardımcı olmasının hedeflendiği belirtilmişti.

Continue Reading

Global

TCMB’nin brüt rezervlerinde 6 aydır görülmeyen sıçrama

Published

on

By

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası brüt rezervleri 29 Temmuz haftasında 3 milyar dolar artış göstererek 101,3 milyar dolara yükseldi. Böylelikle rezervlerde 4 Şubat haftasından bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervleri geçen hafta yükseliş gösterdi.

TCMB verilerine göre, 29 Temmuz haftasında brüt rezerv 3 milyar dolar artışla 101,3 milyar dolara yükseldi. Böylelikle brüt Döviz rezervindeki artış 4 Şubat haftasından bu yana yaşanan en yüksek artış oldu.

TCMB’nin net rezervi aynı hafta itibariyle 9,1 milyar dolara yükseldi. Bir önceki hafta net rezervler 6,7 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Swaplar hariç net rezervlerde de toparlanma görüldü. Buna göre 29 Temmuz haftasında swap hariç net rezerv eksi 54,8 milyar dolar oldu. Bir önceki hafta bu veri eksi 55,4 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Bakan Nebati’den rezervlerin yükseldiğini açıklamıştı
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Çarşamba günü katıldığı bir yayında rezervlerin arttığını belirtmişti.

Bakan Nebati, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinin yabancı yatırımlarla güçlendiğine işaret etti. “Doğrudan yatırımlar geliyor. Şu anda girişler oluyor” diye konuşan Nebati, TCMB’nin her hafta Perşembe günleri yayımladığı verilere işaret ederek, “TCMB’nin yarın (bugün) açıklayacağı rezerve bakın. Sonraki haftaya da bakın. Bu iş, inşallah başladı, devam edecek” diye konuştu.

Çarşamba akşamı A Para canlı yayınına katılan Nebati söz konusu girişler için “Nereden geldiğinin bir önemi yok” ifadelerini kullandı.

Bloomberg’e konuşan Türk üst düzey yetkililerin verdiği bilgiye göre, geçtiğimiz hafta Rus Rosatom, yapılacak ödemeler ve önümüzdeki iki yılda yapılacak harcamalar için yaklaşık 15 milyar dolarlık tutarı geçen haftadan beri parçalar halinde Türkiye’ye aktarmıştı. Rosatom ise bahsedilen miktarın belirgin şekilde altında olduğunu bildirmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans