Connect with us

Global

Rezervler İhtiyaç Duyulursa Yine Kullanılabilir

Published

on

Rezervler ihtiyaç duyulursa tekrar kullanılabilir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısında ekonomik gelişmeler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, 128 milyar dolar kampanyasının başından beri yanlış olduğunu ifade etti. Hâlihazırda Merkez Bankası’nın ortalama 90 milyar dolar rezervi olduğunu ifade eden Erdoğan, “Bu rezerv ihtiyaç duyulduğu anda yine kullanılabilir veya rezerv yarın-öbür gün 100 milyar doların üstüne de çıkabilir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan 128 milyar dolar rezerv kaybı yaşanması ile ilgili olarak grup toplantısında ifadelerde bulundu.

Erdoğan, “Ne rakam dogru, ne rakama verilen anlam doğru, ne de bu rakam üstünden yürütülen kampanya doğru, baştan sona yanlış. Söylenen sözlerde de doğru olan hiçbir şey yok. Baştan sona cehalet” ifadelerinde bulundu.

Erdoğan, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

Türkiye makroekonomik dengeleri güçlü olduğu için son 8 yıldır yapılan saldırılara rağmen ayakta durmayı başarmıştır. Ne yapsaydık, ekonomik saldırılara seyirci mi dursaydık. Ortada ciddi manada128 milyar doların akıbetini anlama arayışı olmadığı için söylenen sözlerde doğruluğu olan hiçbir şey yoktur.

Türkiye’nin felaket yaşaması için fiilen 5. kol faaliyet hareket etmeye de başlamışlardır. Öyle ki uluslararası sermayeye ‘Türkiye’ye yatırımda bulunmayın’ çağrısında bulunacak kadar muvazeneyi yitirmişlerdir. Her sosyal ve siyasi çalkantıda ekonomiyi durdurun çağrıları yapan bu yıkım ekibini halkımız çok iyi biliyor. CHP’nin etrafında kümelenen bu ekip son günlerde yine yurtdışı ve yurtiçindeki yatırımcıları ürkütmek, milletimizin düzenini bozmak, girişimcilerimizi korkuya sürüklemek için dört bir koldan çalışıyor. Diğer konularda dikiş tutturamayınca, şimdi yanlış bildiğini en iyi kendilerinin bildiği ‘128 milyar dolar nerede?’ gerçek dışına sarıldılar.

Ortada 128 milyar dolar diye bir sayı yok, analizi hangi tarihten başlatıp, hangi tarihte sona erdirdiğinize bağlı olarak pek çok rakamla karşı karşıya gelebilirsiniz.

Rezervler Rakamı 165 milyar dolar

Türkiye bu son iki yılda, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir döviz talebi ile karşı karşıya kalmıştır. Buna rağmen ülkemiz, talebin hepsini de karşılamamıştır. Geride bıraktığımız son iki senede, Merkez Bankası kaynaklarından 30 milyar dolar cari açığın finansmanı için kullanımı söz konusudur. Yabancı sermaye çıkışı için kullanılan rakam 31 milyar doları bulmuştur.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham Petrol vadeli işlemleri düşüşte

Published

on

By

Ham Petrol vadeli işlemleri düşüşte

Ham petrol vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde düşüşte. Ham petrol vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ocak ayı için yüzde 0,14 düşerek $81,33’den işlem gördü.

Ham Petrol $73,60 seviyesinde destek bulurken, 83,33 seviyesinde dirençle karşılaştı. Dolar endeksi vadeli işlemleri, diğer altı majör para birimi karşısında yüzde 0,12 düştü ve 104,77 seviyesinde işlem gördü.

Brent ve Ham petrol arasındaki yayılma varili $5,77’da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent petrol Şubat ayında yüzde 0,11 artış gösterdi ve varili $87,10’dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

İstanbul enflasyonu rekor kırıyor

Published

on

By

İstanbul enflasyonu rekor kırıyor

Kasım ayında İstanbul’da; perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme endeksi bir önceki aya göre yüzde 3, 10, toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları endeksi ise yüzde 2,34 arttı.

Endeks Ekim ayında yıllık yüzde 108,77 artmıştı.

Geçtiğimiz senenin aynı ayına göre 2022 Kasım ayında yaşanan fiyat değişimlerini göre İTO 1995 bazlı ücretliler geçinme indeksinde yüzde 105,55, toptan eşya fiyatları indeksinde ise yüzde 95,72 olarak görüldü.

Kasım ayında’da Perakende fiyatlarda bir önceki aya göre; Ev Eşyası Harcamalarında yüzde 5,31, Gıda Harcamalarında yüzde 4,52, Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamalarında yüzde 3,84, Kültür Eğitim ve Eğlence Harcamalarında yüzde 1,53, Konut Harcamalarında yüzde 0,88, Giyim Harcamalarında yüzde 0,82, Diğer Harcamalarda yüzde 0,71, Ulaştırma ve Haberleşme Harcamalar grubunda yüzde 0,14 artış görüldü.

Continue Reading

Global

FTX’in kurucusundan çarpıcı açıklamalar

Published

on

By

FTX'in kurucusundan çarpıcı açıklamalar

FTX’in kurucusu ve CEO’su olan Sam Bankman-Fried, katıldığı bir programda şirketin hızlı çöküşüyle ilgili birçok hata yaptığını, fakat dolandırıcılık yapmaya çalışmadığını söyledi.

Programa Bahamalar’dan çevrimiçi olarak katılan Bankman-Fried, FTX’in çöküşü sonrasında ortaya çıkan detaylar karşısında şok olduğunu da söyledi. FTX’in Alameda Research ile ticari ilişkisi konusunda mahcubiyetini gizlemese de Fried, bunun yanında Alameda ile ilgili detayları bilmediği konusunda ısrarını sürdürdü.

Alameda’da FTX’i iflasa sürükleyen pozisyonların boyutlarını görünce şaşırdığını söyleyen eski CEO, ilk başlarda şirketin durumunun borsayı bu boyutta etkileyebileceğini düşünmediğini itiraf etti.

FTX’teki müşteri fonlarının Alameda’yı desteklemek için kullanıldığı iddiasına ise iki şirketin ilişkisine karışmadığını söyleyen Fried, müşteri fonlarının kullanılmasına aracılık ettiği iddialarını ise reddetti.

“FTX US’te çekim işlemleri başlayabilir”

FTX US ile ilgili sorulara cevap veren Fried, ABD yasalarına uygun olarak faaliyet gösteren borsayla ilgili tüm sorunların çözüldüğünü söyleyerek FTX US’in finanse edildiğini ve çekim işlemlerinin başlayabileceğini söyledi.

FTX’in eski CEO’su şirketin iflas süreci devam ederken avukatlarının açıklamalarda bulunmasının doğru olmadığını söylemesine rağmen bazı konulara açıklık getirmek istediğini dile getirdi.

ABD Senatörleri, FTX çöküşünü ele almaya başlıyor

Kripto para endüstrisine yönelik önemli bir güven eksikliğine neden olan FTX’in çöküşünün etkileri hissedilmeye devam ediyor.

ABD Senatosu, bugünkü oturumunda FTX’in iflasını incelemeye başlayacak. Bu konu hakkında yapılacak ilk oturumda Senatonun Tarım Komitesi, CFTC Başkanı Rostin Benham ile görüşme yapacak. Senatörlerin, bu büyük iflas olayını önleme konusunda daha ihtiyatlı hareket edilip edilmeyeceğini sorgulaması bekleniyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans