Connect with us

Global

Rezervler İhtiyaç Duyulursa Yine Kullanılabilir

Published

on

Rezervler ihtiyaç duyulursa tekrar kullanılabilir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısında ekonomik gelişmeler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, 128 milyar dolar kampanyasının başından beri yanlış olduğunu ifade etti. Hâlihazırda Merkez Bankası’nın ortalama 90 milyar dolar rezervi olduğunu ifade eden Erdoğan, “Bu rezerv ihtiyaç duyulduğu anda yine kullanılabilir veya rezerv yarın-öbür gün 100 milyar doların üstüne de çıkabilir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan 128 milyar dolar rezerv kaybı yaşanması ile ilgili olarak grup toplantısında ifadelerde bulundu.

Erdoğan, “Ne rakam dogru, ne rakama verilen anlam doğru, ne de bu rakam üstünden yürütülen kampanya doğru, baştan sona yanlış. Söylenen sözlerde de doğru olan hiçbir şey yok. Baştan sona cehalet” ifadelerinde bulundu.

Erdoğan, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

Türkiye makroekonomik dengeleri güçlü olduğu için son 8 yıldır yapılan saldırılara rağmen ayakta durmayı başarmıştır. Ne yapsaydık, ekonomik saldırılara seyirci mi dursaydık. Ortada ciddi manada128 milyar doların akıbetini anlama arayışı olmadığı için söylenen sözlerde doğruluğu olan hiçbir şey yoktur.

Türkiye’nin felaket yaşaması için fiilen 5. kol faaliyet hareket etmeye de başlamışlardır. Öyle ki uluslararası sermayeye ‘Türkiye’ye yatırımda bulunmayın’ çağrısında bulunacak kadar muvazeneyi yitirmişlerdir. Her sosyal ve siyasi çalkantıda ekonomiyi durdurun çağrıları yapan bu yıkım ekibini halkımız çok iyi biliyor. CHP’nin etrafında kümelenen bu ekip son günlerde yine yurtdışı ve yurtiçindeki yatırımcıları ürkütmek, milletimizin düzenini bozmak, girişimcilerimizi korkuya sürüklemek için dört bir koldan çalışıyor. Diğer konularda dikiş tutturamayınca, şimdi yanlış bildiğini en iyi kendilerinin bildiği ‘128 milyar dolar nerede?’ gerçek dışına sarıldılar.

Ortada 128 milyar dolar diye bir sayı yok, analizi hangi tarihten başlatıp, hangi tarihte sona erdirdiğinize bağlı olarak pek çok rakamla karşı karşıya gelebilirsiniz.

Rezervler Rakamı 165 milyar dolar

Türkiye bu son iki yılda, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir döviz talebi ile karşı karşıya kalmıştır. Buna rağmen ülkemiz, talebin hepsini de karşılamamıştır. Geride bıraktığımız son iki senede, Merkez Bankası kaynaklarından 30 milyar dolar cari açığın finansmanı için kullanımı söz konusudur. Yabancı sermaye çıkışı için kullanılan rakam 31 milyar doları bulmuştur.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Published

on

By

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Geçtiğimiz gün Rhode Island Community College mezunlarına yaptığı bir konuşmada Collins, enflasyonda gelecekteki artışlara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilecek “ılımlılık işaretleri” gördüğünü söyledi.

Collins “Para politikasının faiz oranlarını yükseltmeyi durdurabileceği noktada veya yakınında olabileceğimize inanıyorum. Bu, bugüne kadar alınan tedbirlerin ve kredi koşullarındaki genel sıkılaştırmanın iktisadi faaliyet üzerindeki etkisinin daha iyi değerlendirilmesi için bir fırsat sağlayacaktır” açıklamasında bulundu

Ancak, Fed’in Temmuz toplantısına kadar çeyrek puan artıracağı beklentisiyle piyasa fiyatları değişti.

Continue Reading

Global

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Published

on

By

Avrupa Birliği'nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi olan Alman ekonomisi resesyona girdi. Almanya’nın 2023 ilk çeyreğine ilişkin GSYH verisinde son okuma yüzde 0,3 daralmaya revize edildi. Önceki okumada ülke ekonomisinde GSYH’de değişim yaşanmadığı belirtilmişti.

İlk çeyrekte kaydedilen çeyreklik bazdaki yüzde 0,3 daralmayla birlikte ülke ekonomisi resesyona girmiş oldu. Almanya ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 0,5 daralma kaydetmişti.

Ülkede ilk çeyreğe ilişkin veriler negatif revizyona uğrarken, son gelen anketler de ekonomik görünümün kötüleştiğine işaret etti.

Almanya’da iş dünyasının görünümü üretim sektöründe yaşanan talep eksikliği nedeniyle Ekim’den beri ilk kez geriledi. Ifo beklenti göstergesi Mayıs ayında 91,7’den 88,6’ya düştü.

Öte yandan Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen ayrı bir anket de ivme eksikliğine ve belirsiz bir görünüme işaret etti.

Continue Reading

Global

İngiltere’de enflasyonda sert düşüş

Published

on

By

İngiltere'de enflasyonda sert düşüş

İngiltere’de enflasyon Nisan ayında beklentilerin üstünde gelse de düşmeye devam etti.

İngiltere’de yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 8,7 oldu. Bu, yıllık enflasyon oranında 30 yılı aşkın bir süredir görülen en büyük düşüş oldu.

Nisan yıllık TÜFE’de yaşanan düşüşle geçtiğimiz yıl hızla artan enerji fiyatlarının yarattığı baz etkisi etkili oldu. Diğer yandan çekirdek enflasyon da beklenmedik bir şekilde yüzde 6,2’den yüzde 6,8’e çıktı.

Enflasyon beklentileri aşsa da Nisan ayında yeniden tek hanelere dönmüş oldu. Mart ayında ülkede yıllık enflasyon yüzde 10,1 olarak kaydedilmişti.

Aylık olarak bakıldığında ise İngiltere’de enflasyonun Nisan’da yüzde 1,2 olduğu izlendi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,7 olarak belirlenmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans