Connect with us

Global

Rezervler İhtiyaç Duyulursa Yine Kullanılabilir

Published

on

Rezervler ihtiyaç duyulursa tekrar kullanılabilir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısında ekonomik gelişmeler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, 128 milyar dolar kampanyasının başından beri yanlış olduğunu ifade etti. Hâlihazırda Merkez Bankası’nın ortalama 90 milyar dolar rezervi olduğunu ifade eden Erdoğan, “Bu rezerv ihtiyaç duyulduğu anda yine kullanılabilir veya rezerv yarın-öbür gün 100 milyar doların üstüne de çıkabilir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan 128 milyar dolar rezerv kaybı yaşanması ile ilgili olarak grup toplantısında ifadelerde bulundu.

Erdoğan, “Ne rakam dogru, ne rakama verilen anlam doğru, ne de bu rakam üstünden yürütülen kampanya doğru, baştan sona yanlış. Söylenen sözlerde de doğru olan hiçbir şey yok. Baştan sona cehalet” ifadelerinde bulundu.

Erdoğan, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

Türkiye makroekonomik dengeleri güçlü olduğu için son 8 yıldır yapılan saldırılara rağmen ayakta durmayı başarmıştır. Ne yapsaydık, ekonomik saldırılara seyirci mi dursaydık. Ortada ciddi manada128 milyar doların akıbetini anlama arayışı olmadığı için söylenen sözlerde doğruluğu olan hiçbir şey yoktur.

Türkiye’nin felaket yaşaması için fiilen 5. kol faaliyet hareket etmeye de başlamışlardır. Öyle ki uluslararası sermayeye ‘Türkiye’ye yatırımda bulunmayın’ çağrısında bulunacak kadar muvazeneyi yitirmişlerdir. Her sosyal ve siyasi çalkantıda ekonomiyi durdurun çağrıları yapan bu yıkım ekibini halkımız çok iyi biliyor. CHP’nin etrafında kümelenen bu ekip son günlerde yine yurtdışı ve yurtiçindeki yatırımcıları ürkütmek, milletimizin düzenini bozmak, girişimcilerimizi korkuya sürüklemek için dört bir koldan çalışıyor. Diğer konularda dikiş tutturamayınca, şimdi yanlış bildiğini en iyi kendilerinin bildiği ‘128 milyar dolar nerede?’ gerçek dışına sarıldılar.

Ortada 128 milyar dolar diye bir sayı yok, analizi hangi tarihten başlatıp, hangi tarihte sona erdirdiğinize bağlı olarak pek çok rakamla karşı karşıya gelebilirsiniz.

Rezervler Rakamı 165 milyar dolar

Türkiye bu son iki yılda, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir döviz talebi ile karşı karşıya kalmıştır. Buna rağmen ülkemiz, talebin hepsini de karşılamamıştır. Geride bıraktığımız son iki senede, Merkez Bankası kaynaklarından 30 milyar dolar cari açığın finansmanı için kullanımı söz konusudur. Yabancı sermaye çıkışı için kullanılan rakam 31 milyar doları bulmuştur.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Amerika’da işsizlik başvuruları yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

Amerika Birleşik Devletlerinde istihdam sektöründeki en güncel görünümü yansıtan haftalık işsizlik maaşı başvuruları son haftada da yükselmeye devam ediyor.

Nisan ayı başında 167 bin ile rekor düşük seviyeye gerileyen başvurular, Haziran ayında 233 bine çıktı. Son haftada artan başvurularla beraber 4 haftalık ortalama 231 bine çıkarak Şubat sonrası en yüksek seviyesini gördü.

Pandemi başındaki rekor kayıpların ardından kısıtlamaların kaldırılmasıyla hızlı bir toparlanma gösteren istihdam sektöründe enflasyon baskısıyla başlayan ivme kaybı Haziran ayı itibariyle kendini iyice gösterdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dış ticarette tarihi açık!

%8,6 ile 41 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyon üretim maliyetlerini zorluyor. Bu durum sektörlerdeki büyümenin önünü kesiyor. İstihdam piyasasında da etkisini gösteren zorluk resesyon kaygılarını yükseltiyor.

Fed, resesyon riskini yüksek görmediklerini fakat faiz artırım sürecinin işgücü piyasasını ısıtmaması için çaba gösterdiklerini belirtti. Enflasyon nedeniyle maliyetler artarken faizlerin de yükselmesi sektörlerdeki kredi imkanlarını zorlaştırıyor.

Haziran ayı tarım dışı istihdam seti, enflasyon ve faiz baskısının sektörü ne kadar etkilemeye başladığını gösterecek.

Continue Reading

Global

Dış ticarette tarihi açık!

Published

on

By

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı Mayıs ayına ilişkin dış ticaret istatistiklerine göre dış ticaret açığı yıllık yüzde 155 artışla 10,60 milyar dolara yükseldi. Yılın ilk 5 ayında dış ticaret açığı 43,21 milyar dolar olarak rekor açık verdi.

Türkiye’de dış ticaret açığı Mayıs ayında rekor düzeye çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle yayınlanan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre, Mayıs ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 155 artarak 10,60 milyar dolara yükseldi.

İhracat 2022 yılı Mayıs ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,3 artarak 18,98 milyar dolar, ithalat ise yüzde 43,5 artarak 29,59 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İhracatın ithalatı karşılama oranı 2021 Mayıs ayında yüzde 79,8 iken, 2022 Mayıs ayında yüzde 64,2’ye geriledi.

Çekirdek açık 3,75 milyar dolar

Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ihracat, 2022 Mayıs ayında yüzde 13,2 artarak 15,47 milyar dolardan, 17,51 milyar dolara yükseldi.

Mayıs ayında enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ithalat yüzde 22,6 artış göstererek 17,34 milyar dolardan, 21,26 milyar dolara yükseldi.

Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç dış ticaret açığı Mayıs ayında 3,75 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Dış ticaret hacmi yüzde 18,2 artarak 38 milyar 777 milyon dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu ayda enerji ve altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 82,4 oldu.

Continue Reading

Global

Amerikan ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 1.6 küçülme gösterdi

Published

on

By

Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin ilk çeyreğe ilişkin daralma verisi yüzde 1.5’ten yüzde 1.6’ya yükseldi.

Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre ABD ekonomisi ilk çeyrekte yıllıklandırılmış olarak yüzde 1.6 küçüldü. Önceki tahmin yüzde 1.5 daralmaydı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İNGİLTERE’DEN RUS İŞ ADAMINA YAPTIRIM KARARI

GSYH fiyat endeksi yıllık yüzde 8.1’den 8.2’ye revize edildi.

Önceki çeyrekte yüzde 2.5 artan ve ekonominin yaklaşık üçte ikisini oluşturan kişisel tüketim harcamaları ilk çeyrekte yıllık yüzde 1.8 arttı. Önceki tahmin yüzde 3.1’di.

Amerikan ekonomisi 2020’in ikinci çeyreğinden beri ilk kez daraldı. Ekonomi 2021’in son çeyreğinde yüzde 6.9’luk güçlü büyüme kaydetmişti.

Ülkede enflasyon 40 yılın zirvesinde seyrederken Tüketici Güveni de düşüyor ancak ekonomik daralmanın resesyon işareti olmadığı ifade ediliyor.

Continue Reading

Global

Copyright © 2020 Bugun Finans