Connect with us

Global

Borsada Satıcılı Yol İzleniyor

Published

on

Borsada satıcılı yol izlenmeye devam ediyor. 3 şirketin talep toplama süreci yatırımcının radarına takılan, borsada bankalar öncülüğünde satıcılı yol izlenimi dikkat çekti

Borsa İstanbul, yatırımcıların halka arza odaklandığı haftanın ilk gününde düşük işlem hacminin de etkisi ile beraber negatif bir performans gözlemlendi.

Güne yükselme ile başlayan BIST 100 endeksinde seansın devam edilen bölümlerinde satışlar yükseldi ve günlük düşüş %1’in üstüne çıktı.

İşlem gününün ilk bölümünde bankacılık endeksinde günlük düşme ile beraber %2’ye yaklaşırken, sanayi endeksinde düşüş bankacılığa göre daha kısıtlayıcıoldu.

Borsa İstanbul‘da analistler özellikle yeni halka arzlarda arka arkaya gelen talep toplama tarihleri dolayısı ile yatırımcıların kaynak gerçekleştirmek için satışa geçtiklerine işaret etti. Deniz Yatırım’ın analizinde toplam büyüklüğü 2,4 milyar TL’yi bulan Aydem Enerji, Biotrend Enerji ve Çan 2 Termik Santrali’nin halka arzı için yatırımcıların referans bulma araştırmasında olduğuna dikkat çekildi.

Aydem Enerji’nin talep toplama 19-22 Nisan tarihleri içinde gerçekleştirilecek.

Galata Wind için toplamda halka arz büyüklüğü 811 milyon

Galata Wind’in 15-16 Nisan tarihleri içinde halka arzına ilişkin talep toplama işlemlerinin raporunu yayımlandı. Buna göre şirketin halka arzına toplamda nominal 1,1 milyar TL’lik arz geldi. Şirketin halka arzında toplam ödenek nominal 133,7 milyon TL olarak hedeflenmişti. Böylece şirketin halka arzına toplamda 8 kat talep oluştu. Şirketin toplam halka arz hacmi ise toplamda 811 milyon TL oldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadeli işlemleri düşüşte

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg


Ham petrol vadeli işlemleri düşüşte
Ham petrol vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda Temmuz ayı için yüzde 0,03 düşüş göstererek varili $76,89’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,43 seviyesinde destek bulurken, $80,60 seviyesinde dirençle karşılaştı. Brent petrol ve ham petrol arasındaki yayılma ise varili $4,51’de sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Temmuz ayı için yüzde 0,05 düşüş gösterdi.

Continue Reading

Global

Altında FOMC etkisi

Published

on

By

altın.jpg

Altında FOMC etkisi
Altın, FED yetkililerinin enflasyonla mücadele etmek için ABD faiz oranlarının uzun bir süre yüksek kalması gerektiğine dair şahin yorumlarının etkisiyle bu ayki en büyük günlük düşünün ardından yatay seyrediyor.

Spot altın haftanın dördüncü işlem gününde 2.365 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ons altın ve Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 2.449 TL’den işlem görüyor.

Pazartesi günkü tüm zamanların en yüksek seviyesini gören altın Çarşamba gününü yüzde 1,7 kayıpla kapadı.

FED’in toplantı tutanakları, yetkililerin enflasyon konusunda endişeli olduğunu ve bazı üyelerin enflasyon risklerinin artması durumunda para politikasında sıkılaşmaya gitmeye hazır olduğunu gösterdi.

FED’in bu yıl parasal genişleme uygulama ihtimali, artan jeopolitik riskler ve merkez bankaları ile Çin’li tüketicilerin güçlü altın alımları, altının son dönemdeki rekor kıran seyrinin katalizörlerinden biri oldu.

Continue Reading

Global

BofA’dan yeni Dolar/TL tahmini

Published

on

By

Bank of America Securities, Türkiye’de para politikasının sıkılaşmasıyla birlikte hem yerli hem de yabancı yatırımcıların daha iyimser hale geldiklerini belirtirken, reel sektörün ekonomide kayda değer bir yavaşlama gördüğünü, bankaların ise dolardan dönüşün başladığını gördüğünü açıkladı.

Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından bir rapor daha yayımlayan ve aralarında Zümrüt İmamoğlu’nun da bulunduğu Bofa ekonomist ve stratejistlerinin yayımladıkları
“İlk çeyrek karamsarlığı out, yaz iyimserliği in” başlıklı raporda, “Özel sektör artık ekonomideki yavaşlamayı hissediyor ve parasal duruşun yeterince sıkı olduğu görüşünde” denildi.

BofA, Türk lirası ve Türk lirası cinsi tahvillerde pozisyonlanmanın genele yayılmış halde olduğunu ve TL’deki kalabalık pozisyonlanma ve enflasyondaki ataletin en önemli endişe kaynakları olarak görüldüğünü belirtti. “Yerel seçimlerden bu yana yurtiçi Döviz talebi tersine döndü ve bankalarla yaptığımız görüşmelerde, satış tarafında hem bireysel yatırımcıyı hem de kurumsal şirketleri gördüklerini söylediler” denilen raporda, “TL’nin istikrara kavuşması halinde dolarizasyonun tersine dönmesi eğilimi yaz aylarında da devam edebilir. Yüksek enflasyon seviyesi göz önüne alındığında, sermaye girişleri yavaşladığında TL’de bir miktar nominal değer kaybı olabileceğini bekliyoruz” değerlendirmesi yapıldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans