Connect with us

Global

Borsada Satıcılı Yol İzleniyor

Published

on

Borsada satıcılı yol izlenmeye devam ediyor. 3 şirketin talep toplama süreci yatırımcının radarına takılan, borsada bankalar öncülüğünde satıcılı yol izlenimi dikkat çekti

Borsa İstanbul, yatırımcıların halka arza odaklandığı haftanın ilk gününde düşük işlem hacminin de etkisi ile beraber negatif bir performans gözlemlendi.

Güne yükselme ile başlayan BIST 100 endeksinde seansın devam edilen bölümlerinde satışlar yükseldi ve günlük düşüş %1’in üstüne çıktı.

İşlem gününün ilk bölümünde bankacılık endeksinde günlük düşme ile beraber %2’ye yaklaşırken, sanayi endeksinde düşüş bankacılığa göre daha kısıtlayıcıoldu.

Borsa İstanbul‘da analistler özellikle yeni halka arzlarda arka arkaya gelen talep toplama tarihleri dolayısı ile yatırımcıların kaynak gerçekleştirmek için satışa geçtiklerine işaret etti. Deniz Yatırım’ın analizinde toplam büyüklüğü 2,4 milyar TL’yi bulan Aydem Enerji, Biotrend Enerji ve Çan 2 Termik Santrali’nin halka arzı için yatırımcıların referans bulma araştırmasında olduğuna dikkat çekildi.

Aydem Enerji’nin talep toplama 19-22 Nisan tarihleri içinde gerçekleştirilecek.

Galata Wind için toplamda halka arz büyüklüğü 811 milyon

Galata Wind’in 15-16 Nisan tarihleri içinde halka arzına ilişkin talep toplama işlemlerinin raporunu yayımlandı. Buna göre şirketin halka arzına toplamda nominal 1,1 milyar TL’lik arz geldi. Şirketin halka arzında toplam ödenek nominal 133,7 milyon TL olarak hedeflenmişti. Böylece şirketin halka arzına toplamda 8 kat talep oluştu. Şirketin toplam halka arz hacmi ise toplamda 811 milyon TL oldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans