Connect with us

Dolar

Yurtiçi Piyasalar TCMB’ye Odaklandı

Published

on

Yurtiçi Piyasalar değişiklikler sonrasında TCMB’ye odaklandı. Küresel piyasalarda başlayan yeni haftanın ilk işlem gününde dolar kısıtlı bir yükseliş ile ilerlerken, Türk Lirası dolar karşısında ilk işlemlerde yatay bir yol izliyor.

Yurtiçi piyasalarda ilgi bütünüyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) çıkacak faiz kararına yöneldi. TCMB yeni başkan ve yeni atanan Para Politikası Kurulu üyeleri ile ilk toplantısını 15 Nisan Perşembe günü yapacak.

TCMB haftasındaki ilk işlem gününde küresel piyasalarda dolar kısıtlı bir şekilde de olsa yükselme ile başlarken, Türk Lirası’nda ise görece yatay bir şekilde hareket etti. Dolar/TL kuru 8,18 düzeyi etrafında işlem aldı.

Türkiye’nin risk primi 443 baz puan durumuna gelirken, gösterge tahvil faizi ise %18,56 seviyesinde.

Yurtiçi piyasalar TCMB’den değişiklik beklemiyor

TCMB faiz kararı yakın bir zamanda gerçekleşecek olması, kurumların da beklentilerini açıklamaya başlamasına sebep oldu. Unicredit, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 15 Nisan’da yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısında faizleri stabil tutacağını ifade etti.

İleriki aylarda yukarı hareketli enflasyon eğiliminin, üretici fiyatlarındaki yükselişin tüketici fiyatlarına yansıması ile beraber devam edeceğini ifade eden kurum, manşet enflasyonun Mayıs ayında %18’in üstüne çıkabileceğini tahmin etti.

Bu enflasyon eğiliminin TCMB’yi 2021’in ikinci çeyreğinin sonlarına kadar faizleri stabil tutmaya ısrar edeceğine değinen kurum analistleri, TCMB’nin Temmuz ayı sonrasında faiz indirmeye başlayabileceğini ve yıl sonunda faizi %15 seviyesine çekeceğini dile getirdi.

Daha önce sene sonunda enflasyonun %15’e doğru düşeceğini ifade eden kurum, TCMB’nin politika faizini beklenenden daha önce %15 düzeyine indirebileceğini belirtmişti.

TCMB faiz kararı yakın bir zamanda gerçekleşecek olması, kurumların da beklentilerini açıklamaya başlamasına sebep oldu.

Yabancının iki haftalık çıkışı 2,4 milyar doları aştı

TCMB’deki görev değişiminin sonrasında ilk haftada 15 senenin en sert yabancı çıkışı gerçekleşirken, değişikliği takip eden ikinci haftada da yabancı yatırımcının net satış tarafında olduğu ileri sürülmüştü.

TCMB bilgilerine göre, 2 Nisan haftasında yabancı yatırımcılar 364 milyon dolarlık net hisse satışı gerçekleştirirken, tahvil tarafındaki safi satış ise 140 milyon dolar olarak yaşandı.

Böylelikle TCMB‘deki değişikliği takip altına alan iki haftada yabancı çıkışı 2,4 milyar doları geride bıraktı. Söz konusu görev değişiminin sonrasında ilk haftada yabancı yatırımcılar safi 1,9 milyar dolarlık varlık satışı gerçekleştirerek 15 yılın en hızlı yükselişine imza atmıştı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Altın

Altında Yükseliş Dolarda Düşüş Bekliyor

Published

on

By

Altında yükseliş dolar endeksinde düşüş bekliyor. 135 milyar dolarlık DoubleLine Capital kurucusu ve CEO’su olan Jeffrey Gundlach dolarda düşüş beklentisini sürdürdüğünü ifade derken altının ise nihayetinde çok daha yüksek olacağını dile getirdi.

Gundlach, “Dolardaki düşme eğilimi ile altın fiyatlarının çok daha yüksek noktaya çıkacağını tahmin ediyorum. Emtiada da 15 ay önce başlayan yükselmenin halen önemli bir alanı var” dedi.

Yönetici, diğer bir yandan altında hareketi kısa vadede beklemediğini görüşlerinin daha çok uzun vadede geçerli olduğunu belirtti. “Dolar aşağı yönlü gidecek, kısa vade için beklentim nötr olsa da uzun vadede dolar endeksinin 70 düzeyinin altına inmesi ihtimal dışı değil” diye konuştu.

Continue Reading

Dolar

Dolar/TL En Yüksek Seviyesini Gördü

Published

on

By

Dolar/TL en yüksek seviyesini gördü. ABD’de Başkan Joe Biden’ın yüksek teşvik paketi hazırlaması ile ilişkin haber akışı sonrası dolarda yükselme kaydedilirken, dolar/TL kuru bir önceki zirvesi olan 8,5793’ü geçerek tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı.

Küresel piyasalarda dikkatleri üzerine toplayan ABD Başkanı Joe Biden’ın 6 trilyon dolarlık bütçe tasarısı Dolar/TL fiyatlamaları üstünde de etkili oldu.

Perşembe günü haberin bildirilmesi sonrasında 8,5439’a kadar yükselme yapan dolar/TL kuru cuma günü 8,59 seviyesini görerek tüm zamanların en yüksek zirvesine ulaştı. Türk Lirası dolar karşısında Güney Afrika randı ile beraber olumsuz ayrışan para birimlerinin başında geldi.

Biden’ın devasa teşvik paketi ile ilişkin haber akışının sonrasında ABD 10 yıllık tahvil getirileri %1,61’in üzerine yükseldi.

ABD ekonomisinin hızlı düzelmesi için ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere ekonomiye para politikası kanalı ile verilen desteklerin geri çekilmeye beklenenden daha önce gerçekleşeceği beklentisini gittikçe daha çok destekliyor.

Bu süreç ilerlemekte olan ülke para birimleri genelinde satış baskısı oluştururken Türk Lirası da bundan etkilendi.

Türkiye’nin risk primi 400 baz puanın üstünde işlem yaparken gösterge tahvil faizi de %18,78 seviyesinde.

Continue Reading

Dolar

Dolar TL Haftayı Sakin Kapatmaya Hazırlanıyor

Published

on

By

Dolar TL haftayı sakin kapatmaya hazırlanıyor. Fed tutanakları sonrasında artış gösteren dolar/TL haftanın son gününde yatay bir hareket izliyor.

Dolar/TL , ABD Hazine tahvili faizlerindeki geriye dönük hareket ve doların güçsüzleşmesi ile cuma günü yatay bir seyir takip ederek 8,38 seviyesinde bulunuyor.

Haftaya 8,45 düzeyinde başlayan dolar/TL kuru, 8,30’a kadar gerileme yaptıktan sonra fed tutanaklarıyla beraber çarşamba günü 8,43’e kadar yükselmişti. Perşembe ve cuma günü sakin bir hareket izleyen kur, hafta başından bu yana %0,85 düşüş yaşadı.

Fed tutanaklarının bildirilmesi ve varlık alımının azaltmak için tartışmaların yakın zamanda başlayabileceğine dair şüphelerle beraber çarşamba gününden bu yana gelişen ülkelerdeki kırılgan ülkelerin para birimleri gerileme kat ediyor.

Şili Pesosu tutanaklar sonrasında %0,82 ile en çok değer kaybı yaşayan para birimi olurken, Türk Lirası %0,27 ile en fazla düşüş yaşayan yedinci para birimi sırasında yerini aldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans