Connect with us

Dolar

Yurtiçi Piyasalar TCMB’ye Odaklandı

Published

on

Yurtiçi Piyasalar değişiklikler sonrasında TCMB’ye odaklandı. Küresel piyasalarda başlayan yeni haftanın ilk işlem gününde dolar kısıtlı bir yükseliş ile ilerlerken, Türk Lirası dolar karşısında ilk işlemlerde yatay bir yol izliyor.

Yurtiçi piyasalarda ilgi bütünüyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) çıkacak faiz kararına yöneldi. TCMB yeni başkan ve yeni atanan Para Politikası Kurulu üyeleri ile ilk toplantısını 15 Nisan Perşembe günü yapacak.

TCMB haftasındaki ilk işlem gününde küresel piyasalarda dolar kısıtlı bir şekilde de olsa yükselme ile başlarken, Türk Lirası’nda ise görece yatay bir şekilde hareket etti. Dolar/TL kuru 8,18 düzeyi etrafında işlem aldı.

Türkiye’nin risk primi 443 baz puan durumuna gelirken, gösterge tahvil faizi ise %18,56 seviyesinde.

Yurtiçi piyasalar TCMB’den değişiklik beklemiyor

TCMB faiz kararı yakın bir zamanda gerçekleşecek olması, kurumların da beklentilerini açıklamaya başlamasına sebep oldu. Unicredit, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 15 Nisan’da yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısında faizleri stabil tutacağını ifade etti.

İleriki aylarda yukarı hareketli enflasyon eğiliminin, üretici fiyatlarındaki yükselişin tüketici fiyatlarına yansıması ile beraber devam edeceğini ifade eden kurum, manşet enflasyonun Mayıs ayında %18’in üstüne çıkabileceğini tahmin etti.

Bu enflasyon eğiliminin TCMB’yi 2021’in ikinci çeyreğinin sonlarına kadar faizleri stabil tutmaya ısrar edeceğine değinen kurum analistleri, TCMB’nin Temmuz ayı sonrasında faiz indirmeye başlayabileceğini ve yıl sonunda faizi %15 seviyesine çekeceğini dile getirdi.

Daha önce sene sonunda enflasyonun %15’e doğru düşeceğini ifade eden kurum, TCMB’nin politika faizini beklenenden daha önce %15 düzeyine indirebileceğini belirtmişti.

TCMB faiz kararı yakın bir zamanda gerçekleşecek olması, kurumların da beklentilerini açıklamaya başlamasına sebep oldu.

Yabancının iki haftalık çıkışı 2,4 milyar doları aştı

TCMB’deki görev değişiminin sonrasında ilk haftada 15 senenin en sert yabancı çıkışı gerçekleşirken, değişikliği takip eden ikinci haftada da yabancı yatırımcının net satış tarafında olduğu ileri sürülmüştü.

TCMB bilgilerine göre, 2 Nisan haftasında yabancı yatırımcılar 364 milyon dolarlık net hisse satışı gerçekleştirirken, tahvil tarafındaki safi satış ise 140 milyon dolar olarak yaşandı.

Böylelikle TCMB‘deki değişikliği takip altına alan iki haftada yabancı çıkışı 2,4 milyar doları geride bıraktı. Söz konusu görev değişiminin sonrasında ilk haftada yabancı yatırımcılar safi 1,9 milyar dolarlık varlık satışı gerçekleştirerek 15 yılın en hızlı yükselişine imza atmıştı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dolar

Dolar kuru haftaya güçlü başladı

Published

on

By

Dolar kuru haftaya güçlü başladı

Dolar, Cuma günü küresel piyasalardaki değer kaybıyla birlikte haftayı 18,55 seviyesinden kapattı. Dolar/TL, yeni haftaya yükselişle başladı. Dolar kuru yeniden 18,60 seviyesine çıktı.

Geçtiğimiz cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam ve saatlik kazançlar beklentilerden iyi gelirken, işsizlik oranında 0,2 puanlık artış yaşandı. Olumlu gelen ve sektörün güçlü olduğunu gösteren veriye karşın dolar endeksi sert bir düşüş yaşayarak haftaya 110,78’den kapattı. Tahvil tarafında ise daha sınırlı bir gerileme oldu.

Dolardaki düşüş ve EUR/USD’nin 1’e yaklaşmasıyla birlikte Dolar/TL’de de bir miktar gerileme görüldü. Gün içerisinde 18,50’nin altını test eden kurda kapanış 18,55’den olurken, bugün dolardaki pozitif görünüme bağlı bir miktar toparlanma söz konusu.

Piyasalar FED’in Aralık ayında 50 baz puanlık faiz artışı yapmasına olasılık verirken, nihai faizin yüzde 5 üzerinde oluşan beklentilerde kuvvetleniyor. Faiz beklentilerinin yükselmesi doların haftaya iyi başlamasını sağladı. Dolar endeksi 111’in üzerine çıktı.

Continue Reading

Dolar

Dolar, haftaya yeni rekorla başladı!

Published

on

By

Dolar, haftaya yeni rekorlar başladı!

Fed’den gelen şahin mesajları doları güçlendirmeye devam ederken, Dolar/TL’de tarihi zirve görüldü.

Dolar/TL kuru haftaya yeni rekorla başladı.

Dolar kuru, Asya piyasalarındaki sığ işlemlerde 18,44 seviyesini geçerek gün içi gördüğü rekor seviyesini yeniledi.

Geçtiğimiz hafta Fed’in şahin mesajları ve TCMB’nin 100 baz puanlık faiz indiriminin etkisiyle birlikte Dolar/TL kuru Aralık 2021’de kırdığı rekoru tazelemişti.

Hafta’nın ilk işlem gününde Türkiye’nin risk primi 781 baz puan artış görürlürken, 2 yıllık gösterge tahvil faizi de yüzde 13,99 seviyelerinde

Küresel piyasalarda doların karşısında duran yok

İngiltere Başbakanı Liz Truss’un agresif vergi kesintilerini öngören paketinin ardından enflasyonun daha da tetikleneceğini endişesi ve Fed’in sert faiz artışı uygulamalarına girmesiyle birlikte düşüş yaşayan sterlin haftaya dolar karşısında rekor düşük seviyeye geldi.

Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng haftasonu, vergi kesintileri planını kastederek “daha fazlası yolda” açıklaması yapmasıyla sterlin Asya’da yüzde 5 civarında değer kaybederek 1,0350 dolar ile rekor düşük seviyeye geriledi.

IIF dolar/TL’de adil değeri güncellendi

Dolar/TL rekor seviyelere yükselirken, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) de dolar/TL’deki adil değerini güncelledi.

IIF Başekonomisti Robin Brooks, dolar/TL’de adil değeri 16,50’den 21 seviyesine yükselttiklerini duyurdu. Brooks bu değerin salgın öncesi dönemde 5,50 seviyesinde olduğunu hatırlattı.

Continue Reading

Dolar

Dolar/TL en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Dolar/TL en yüksek seviyesinde

Dolar 18,2776 ile yılın en yüksek seviyesini görmüştü. 18 Ağustos’ta Merkez Bankası 100 baz puan faiz indirimi yapmasının ardından 18 seviyesini aşan dolar kuru, kademeli olarak 18,20’li seviyelere çıktı. 20 Aralık’taki tarihi zirve sonrasında en yüksek seviyesi olan 18,2776 ile sene başından bu yana %35 artış yaşamış oldu.

Küresel yüksek enflasyona karşı merkez bankalarının sıkılaşma sürecine girmesi Fed’in de agresif faiz artış politikası uygulamasıyla birlikte dolar göstergesi 110 seviyesine ulaşarak son 20 yılın zirvesini gördü. Euro’nun dolar karşısındaki yine 20 yılın en düşük seviyesine gelmesi ve parite etkisiyle dolar, gelişen ülke paraları karşısında yükselişine devam ediyor.

Yarın yapılacak Avrupa Merkez Bankası toplantısı ve 21 Eylül’de yapılacak olan FED toplantısında iki merkez bankasının da 75 baz puanlık faiz artışı yapması bekleniyor. TCMB’nin bu süreçte farklı para politikası uygulaması Türk Lirası üzerindeki baskıları artırıyor.

Hafta başında açıklanan Orta Vadeli Programda 2022 yıl sonu dolar kuru tahmini 16,62 olarak belirlendi. Dolar kurunda 2023 yılı için tahmin 21,52, 2024 yılı için 24,62 ve 2025 yılı içinse 25,77 oldu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans