Connect with us

Global

İngiltere Ekonomisi Aşılamadan Sonra Toparladı

Published

on

İngiltere ekonomisi kitlesel aşılama programı ve koronavirüs sınırlamalarının hafiflemesi ile Şubat ayında birçok farklı göstergede toparlandı.

İngiltere ekonomisi, kitlesel aşılama programı ve koronavirüs sınırlanmalarının hafiflemesi üzerine Şubat ayında toparlanma kaydetti.

İngiltere’deki aylık gayri safi yurtiçi hasıla, Ocak ayında %2,2 daralma yaşadıktan sonra Şubat ayında %0,4 yükselme gösterdi. Ekonomideki tüm sektörlerin üretimlerinde artış gözlemlenirken, ülke ekonomisi virüs öncesi düzeye göre hala %7,8 daha küçük.

İngiltere’nin üçüncü ulusal karantinasını bitirmesi ile beraber tüketiciler ve iş dünyası hızlı bir toparlanma konusunda daha umutlu. Ekonomik görünüm ise salgın zamanında 206 milyar dolara yükselen hanehalkı tasarruflarının ne kadarının tüketeceğine bağlı.

Bir diğer hükümet bildirisine göre, Brexit sonrası İngiltere’nin Avrupa Birliği ile olan ticareti, araba ve ilaç ihracatı ile Şubat ayında iyileşme yaşandı. İngiltere’nin Avrupa Birliğine ihracatı Şubat ayında geçtiğimiz aya göre %47 artış yaparken, Avrupa Birliği’nden ithalat ise %7,3 artış sağladı.

Hizmet sektörü Şubat döneminde %0,2 yükselirken, imalat üretimi %1,3 yükselme kaydedildi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

TCMB faiz artırımına devam edecek mi?

Published

on

By

TCMB.jpg

Capital Ecomics’ten William Jackson, Türkiye’de enflasyonun zirveye ulaşmış olabileceğini söyledi.

Eylül’de tüketici fiyatlarının yıllık bazda yüzde 61,5 oranında arttığını fakat bunun Türkiye’nin son dönemdeki standartlarına göre düşük bir ivme olduğunu söyleyen Jackson, aylık bazda enflasyonun azaldığına dikkat çekti.

Jackson “Bu durum, liradaki düşüşün ve akaryakıt fiyatlarındaki artışların etkisinin azalmaya başladığına dair erken kanıtlar sunuyor.” dedi.

Bu çerçevede Merkez Bankasının, yükselen enflasyonu bastırmak için faiz oranlarını artırma politikasının devam etmesi gerekeceğini belirten Jackson, mevcut yüzde 30’luk politika faiz oranının yıl sonunda yüzde 40’a çıkmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans