Connect with us

Ekonomi

MUFG Merkez Bankası Beklentisi Nedir?

Published

on

MUFG Merkez Bankası beklentileri değerlendirildi. MUFG analistleri, yayımladıkları bir araştırma ifadesinde, bu haftaki toplantıda faizlerin stabil tutma beklentisi içinde olduklarını fakat ikinci çeyrekte Mart ayındaki 200 baz puanlık faiz yükselişinin geri alınarak parasal genişleme döngüsüne katılacağını söyledi.

İçlerinde Ehsan Khoman ve Lee Hardman’ın da bulunduğu MUFG Bank analistleri, yayımladık bir araştırma bildirisinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz durumunu sabit tutmasını beklediklerini ifade etti.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun piyasalar ile bulunduğu bildirimin bu haftaki Para Politikası Kurulu toplantısında önemli politika değişiklikleri yapılacağına dair kaygılarını azalttığını ifade eden analistler, Kavcıoğlu’nun geçmiş köşe yazılarının aksine iletişimde daha şahin bir davranış sergilediğini vurguladı.

TCMB’nin nasıl bir reaksiyon sergileme fonksiyonuna ilişkin belirsizliklerin devam ettiğine temas eden analistler, risk primlerindeki kötüleşmenin, güçsüzleşen Türk Lirası’nın ve portföylerden çıkışların aksine döndürülmesinin kolay bir şey olmayacağını dile getirdi.

MUFG analistleri, TCMB’nin kuramsal olarak faiz yükseltmek için bir alanı kalmadığını ve artış gösteren enflasyon görünümünün bankanın tepkilerini kısıtlayabileceğini belirtirken, siyasi öncelikler ve Kavcıoğlu’nun yazılarındaki güvercin tutum ele alındığında TCMB’nin genişlemeci bir para politikası döngüsünde olabileceğini söyledi.

Bu parasal genişleme döngüsünün tam olarak ne zaman harekete geçeceğini kestirmenin zor olduğunu ifade eden analistler, verilere ve kur koşullarına bağlı olarak, 2021’in ikinci çeyreğinde Mart ayındaki 200 baz puanlık faiz yükselişinin geri alınmasını beklediklerini dile getirdi.

Unicredit’in Merkez Bankası beklentisi

Aralarında Gökçe Çelik’in de katıldığı Unicredit ekonomistleri, yayımladıkları bir araştırma raporunda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısında faizleri sabit tutmasını öngördüklerini belirtmişti.

Gelecek aylarda yukarı hareketli enflasyon eğiliminin, üretici fiyatlarındaki yükselişin tüketici fiyatlarına yansıması ile devam edeceğini vurgulayan analistler, manşet enflasyonun Mayıs ayında %18’in üstüne çıkabileceğini öngörüyordu.

Bu enflasyon eğiliminin TCMB’yi 2021’in ikinci çeyreğinin bitimine kadar faizleri sabit tutmaya ısrar edeceğine değinen analistler, TCMB’nin Temmuz ayı sonrasına kadar faiz indirmeye başlayabileceğini ve yıl sonunda faizi %15 düzeyine çekeceğini düşünüyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Euro dolarda düşüş hızlandı

Published

on

By

Euro dolarda düşüş hızlandı

Euro, bugün dolar karşısında %1’e yakın değer kaybı yaşadı. 1,0133’e gerileyen euro/dolarda yarınki FOMC toplantısı öncesi doların yükselişe geçmesi etkili olur.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed, yarın faiz kararını açıklayacak. Enflasyonun yükselmeye devam etmesiyle birlikte piyasalarda kısa süreli 100 baz puanlık faiz artışı beklentisi oluşmuştu. Ancak sonrasında yeniden 75 baz puan beklentisi daha ağır bastı. Piyasalar Fed’in açıklayacağı faiz kararına ve gelecek aylar için nasıl bir plan yapıldığına odaklanırken toplantı öncesi dolarda yükseliş yaşanıyor.

14 Temmuz’da 109,3 ile 20 yılın zirvesine çıkan dolar göstergesi son iki haftalık süreçte geriledi ve dün 106 tabanına yaklaştı. Endeks bugün piyasaların karar öncesi pozisyon kapatmaları ve dolara yönelmesi ile yeniden 107,2’ye çıktı.

Dolar baskısıyla gerileyen paritede yarınki karar ve Fed’den şahin açıklama gelmesi ile birlikte 1,0 altı hareketler yeniden görülebilir. Faiz artışında yavaşlama sinyali verilmesi durumunda ise 1,0280-1,03 aralığı en yakın direnç olarak izleniyor.

Continue Reading

Ekonomi

Euro Bölgesi’nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Published

on

By

Euro Bölgesi'nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Euro Bölgesi’nde imalat ve hizmetler sektörüne ilişkin satın alma yöneticileri endeksi (PMI), enflasyonun etkisiyle beklentilerin üzerinde gerileme yaşadı.
Avrupa Merkez Bankası 11 yılın ardından ilk kez faiz artışı yaparken, Euro Bölgesi’nde enflasyon ekonomik aktivite üzerinde olumsuz etki göstermeye devam ediyor.

Euro Bölgesi’nde bileşik PMI Temmuz’da 49,4 seviyesine kadar geriledi.

İmalat PMI 49,6 seviyesine gerilerken 51 olan beklentinin de altında kaldı. Hizmetler sektörü PMI de benzer şekilde 50,6 ile beklentilerin altında kaldı.

Bölgenin iki büyük ekonomisinden gelen sinyaller de aktivitedeki olumsuz tabloyu gözler önüne serdi.

Almanya’da imalat PMI Temmuz’da 49,2 seviyesine geriledi. Beklenti endeksin 50,7’ye düşeceği yönündeydi. Ülkede hizmetler sektörü PMI 49,2’ye düşerken, bileşik PMI da 48 ile beklentilerin altında gerçekleşti.

Fransa’da da imalat PMI Temmuz’da 49,6’ya geriledi.

Continue Reading

Ekonomi

Faiz kararının dolara etkisi

Published

on

By

Faiz kararının dolara etkisi

Merkez Bankası faiz kararını bugün açıkladı. Para Politikası Kurulu politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bıraktı.

Bankalararası piyasada dolar/TL

17,68′ seviyesinin üzerinde seyrediyor. Dolar dün piyasaların kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 1,6920 ile yılın zirvesini görmüştü.

Euro/TL ise 18’in hemen üzerinde işlem görüyor.

GÖZLER ŞİMDİ AVRUPA’DA

Piyasalar AMB’nin faiz kararını da yakından takip ediyor. Avrupa’da faizin 11 yıl sonra ilk kez artırılması beklenirken, faiz artırımına gitmesi beklenen Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı kadar sıkılaşma adımları konusunda verilecek mesajlar da euro üzerinde etkili olacak.

ECB son olarak 2011 yılında faiz oranlarını arttırmıştı. 2014’ten bu yana faizler negatif oranlarda seyrediyordu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans