Connect with us

Global

Faizi Tek Hanelere İndirmede Kararlıyız

Published

on

Faizi tek hanelere indirmede kararlıyız diyen Erdoğan grup toplantısında enflasyonu değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısında enflasyonu ve faizi tek haneli düzeylere indirmede kararlı olduklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan grup toplantısında ekonomi ile ilgili mesajlar verdi.

Erdoğan, enflasyonu tek haneli seviyelere indirmede kararlı bir tutum sergilediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyon ile ilişkin yaptığı grup toplantısında şu mesajları verdi: Tüketici enflasyonunu 2002 yılındaki %29,7 düzeyinden %6,2’ye geriletmiştik. Son dönemde bir miktar yükselme gösteren enflasyonu tekrardan tek haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız. Bunu başaracağız diye ifade etti.

Faizi Tek Haneye İndirme Vurgusu

Türkiye‘nin bütçesinde 2020 senesinde faiz ödemelerinin payının geriye gittiğini ifade eden Erdoğan, faizleri de tek hanelere indirme konusunda ciddi oldukları mesajını verdi.

Erdoğan konu ile ilişkin olarak şu ifadelerde bulundu: Disiplinli maliye politikalarından ödün vermeyerek bütçenin kalitesini ciddi ölçüde iyileştirdik. Merkezi yönetim bütçe açığının milli gelire oranını 2002’deki %11,1 düzeyinden 2020 yılında hem de salgına rağmen %3,4’e geriye götürmeyi başardık. Bu oran dünya genelinde geçen yıl %11,8 olarak gerçekleşti.

2002’de bütçemizden faiz ödemelerine ayrılan pay %43,2 iken bu oranı da geçen yıl %11,1’e düşürdük. Bir başka ifade ile söylemek gerekirse 2001 yılında toplanan her 100 liralık verginin 87 lirası faize ayrılırken 2020 yılında bu rakam 16 liraya düştü. İnşallah faizleri de tek haneli rakamlara düşürerek, bu rakamı çok daha azaltacağız. Bu konuda kararlıyız.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

İngiltere’de sürpriz enflasyon verisi

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi sinyalleri gelmesiyle birlikte son gelen enflasyon verileri sürpriz yarattı.

Ülkede Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 3,2 olarak açıklandı. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 3,4 olarak açıklanmıştı.

Mart ayında aylık enflasyon ise yüzde 0,6 ile Şubat ayıyla aynı seviyede gerçekleşti.

Çekirdek enflasyonda da beklentilerin altında yavaşlama izlendi. Ülkede yıllık çekirdek enflasyon Mart ayında yüzde 4,2 oldu. Beklenti yüzde 4,1 olmuştu. Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,5 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

Global

Petrolde yatay seyir

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Brent petrol piyasaların açılmasıyla birlikte yüzde 0,7 artışla varil başına 91,05 dolara kadar yükseldi, ardından 90 dolara düştü. İran, hafta sonu İsrail’i ilk kez kendi topraklarında vurarak 300’den fazla füze ve İHA aracı ateşledi, fakat çoğu durduruldu. Günlerden beri beklenen saldırı, Suriye’de İranlı subayları öldürüldüğü saldırı sonrasında misilleme olarak geldi.

Helima Croft’un da aralarında bulunduğu RBC Capital Markets LLC analistleri yayınladıkları bir notta, “İsrail hükümetinin Beyaz Saray’ın tavsiyesine uyması ve misilleme eylemlerinden vazgeçmesi halinde bu savaş, tırmanma merdiveninden aşağıya doğru ilerleyebilir” açıklamasında bulundu. İran’ın eyleminin “önceki misillemelerden çok daha kapsamlı olmasına rağmen yine de önceden haber gönderildiğini” söylediler.

Petrol, Opec+’nın stokları boşaltmak ve fiyatları desteklemek için arzı sıkı bir şekilde dizginlemesiyle bu yıl emtialarda en güçlü performans sergileyen ürünlerden biri oldu. Son saldırı, dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birini üreten bir bölgede gerilimi tırmandırıyor. Yine de İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu, meselenin “sonlandırılmış sayılabileceğini” söyleyerek, şimdilik daha geniş bir çatışma riskini azaltıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans