Connect with us

Global

Faizi Tek Hanelere İndirmede Kararlıyız

Published

on

Faizi tek hanelere indirmede kararlıyız diyen Erdoğan grup toplantısında enflasyonu değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısında enflasyonu ve faizi tek haneli düzeylere indirmede kararlı olduklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan grup toplantısında ekonomi ile ilgili mesajlar verdi.

Erdoğan, enflasyonu tek haneli seviyelere indirmede kararlı bir tutum sergilediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyon ile ilişkin yaptığı grup toplantısında şu mesajları verdi: Tüketici enflasyonunu 2002 yılındaki %29,7 düzeyinden %6,2’ye geriletmiştik. Son dönemde bir miktar yükselme gösteren enflasyonu tekrardan tek haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız. Bunu başaracağız diye ifade etti.

Faizi Tek Haneye İndirme Vurgusu

Türkiye‘nin bütçesinde 2020 senesinde faiz ödemelerinin payının geriye gittiğini ifade eden Erdoğan, faizleri de tek hanelere indirme konusunda ciddi oldukları mesajını verdi.

Erdoğan konu ile ilişkin olarak şu ifadelerde bulundu: Disiplinli maliye politikalarından ödün vermeyerek bütçenin kalitesini ciddi ölçüde iyileştirdik. Merkezi yönetim bütçe açığının milli gelire oranını 2002’deki %11,1 düzeyinden 2020 yılında hem de salgına rağmen %3,4’e geriye götürmeyi başardık. Bu oran dünya genelinde geçen yıl %11,8 olarak gerçekleşti.

2002’de bütçemizden faiz ödemelerine ayrılan pay %43,2 iken bu oranı da geçen yıl %11,1’e düşürdük. Bir başka ifade ile söylemek gerekirse 2001 yılında toplanan her 100 liralık verginin 87 lirası faize ayrılırken 2020 yılında bu rakam 16 liraya düştü. İnşallah faizleri de tek haneli rakamlara düşürerek, bu rakamı çok daha azaltacağız. Bu konuda kararlıyız.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

TCMB faiz artırımına devam edecek mi?

Published

on

By

TCMB.jpg

Capital Ecomics’ten William Jackson, Türkiye’de enflasyonun zirveye ulaşmış olabileceğini söyledi.

Eylül’de tüketici fiyatlarının yıllık bazda yüzde 61,5 oranında arttığını fakat bunun Türkiye’nin son dönemdeki standartlarına göre düşük bir ivme olduğunu söyleyen Jackson, aylık bazda enflasyonun azaldığına dikkat çekti.

Jackson “Bu durum, liradaki düşüşün ve akaryakıt fiyatlarındaki artışların etkisinin azalmaya başladığına dair erken kanıtlar sunuyor.” dedi.

Bu çerçevede Merkez Bankasının, yükselen enflasyonu bastırmak için faiz oranlarını artırma politikasının devam etmesi gerekeceğini belirten Jackson, mevcut yüzde 30’luk politika faiz oranının yıl sonunda yüzde 40’a çıkmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans