Connect with us

Global

Faizi Tek Hanelere İndirmede Kararlıyız

Published

on

Faizi tek hanelere indirmede kararlıyız diyen Erdoğan grup toplantısında enflasyonu değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısında enflasyonu ve faizi tek haneli düzeylere indirmede kararlı olduklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan grup toplantısında ekonomi ile ilgili mesajlar verdi.

Erdoğan, enflasyonu tek haneli seviyelere indirmede kararlı bir tutum sergilediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyon ile ilişkin yaptığı grup toplantısında şu mesajları verdi: Tüketici enflasyonunu 2002 yılındaki %29,7 düzeyinden %6,2’ye geriletmiştik. Son dönemde bir miktar yükselme gösteren enflasyonu tekrardan tek haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız. Bunu başaracağız diye ifade etti.

Faizi Tek Haneye İndirme Vurgusu

Türkiye‘nin bütçesinde 2020 senesinde faiz ödemelerinin payının geriye gittiğini ifade eden Erdoğan, faizleri de tek hanelere indirme konusunda ciddi oldukları mesajını verdi.

Erdoğan konu ile ilişkin olarak şu ifadelerde bulundu: Disiplinli maliye politikalarından ödün vermeyerek bütçenin kalitesini ciddi ölçüde iyileştirdik. Merkezi yönetim bütçe açığının milli gelire oranını 2002’deki %11,1 düzeyinden 2020 yılında hem de salgına rağmen %3,4’e geriye götürmeyi başardık. Bu oran dünya genelinde geçen yıl %11,8 olarak gerçekleşti.

2002’de bütçemizden faiz ödemelerine ayrılan pay %43,2 iken bu oranı da geçen yıl %11,1’e düşürdük. Bir başka ifade ile söylemek gerekirse 2001 yılında toplanan her 100 liralık verginin 87 lirası faize ayrılırken 2020 yılında bu rakam 16 liraya düştü. İnşallah faizleri de tek haneli rakamlara düşürerek, bu rakamı çok daha azaltacağız. Bu konuda kararlıyız.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

AB üyelerinden Ukrayna’ya 2 milyarlık fon

Published

on

By

AB üyelerinden Ukrayna'ya 2 milyarlık fon

AB üyeleri, Ukrayna için askeri destek alımında kullanılan fona 2 milyar euro daha aktaracak.

AB diplomatlarına dayandırılan haberlere göre, üye ülkelerin dışişleri bakanları Avrupa Barış Kolaylığı adı verilen fon için Pazartesi günü bir araya gelecekler ve nihai kararı verecekler.

EPF, Afrika ülkelerinin desteklenmesine yönelik askeri alımlar için 2021 yılında kuruldu. 2027 yılına kadar kullanılmak üzere 5,7 milyar euro konulmuş olan fonun kaynakları Ukrayna içni kullanıldı.

Borrell, Kasım ayında yaptığı açıklamada AB üyelerinin şu ana kadar Ukrayna’ya 8 milyar euro tutarında silah ve ekipman sağladıklarını ifade etmişti.A

Continue Reading

Global

TCMB’nin rezervlerinde artış

Published

on

By

TCMB’nin brüt döviz rezervleri geçtiğimiz haftaya göre 1 milyar 535 milyon dolar artış gösterdi.

Merkez Bankasının yayınladığı verilere göre, geçtiğimiz hafta 79 milyar 766 milyon dolar olan rezervler, 2 Aralık ile sona eren haftada 81 milyar 301 milyon dolara çıktı.

TCMB’nin altın rezervleri 42 milyar 835 dolardan, 43 milyar 688 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Bununla birlikte TCMB toplam rezervleri bir önceki hafta 122 milyar 601 milyon dolar seviyesindeyken, 124 milyar 989 milyon dolar seviyesine çıktı.

Net rezervler arttı

Aynı dönemde TCMB’nin net uluslararası rezervleri 3 milyar 611 milyon dolar artış gösterdi.

Geçtiğimiz hafta 19 milyar 507 milyon dolar olan net uluslararası rezervler 2 Aralık ile sona eren haftada 23 milyar 118 milyon dolara geldi.

Continue Reading

Global

Suudi Arabistan, TCMB’ye 5 milyar dolar yatıracak

Published

on

By

Suudi Arabistan, TCMB'ye 5 milyar dolar yatıracak

Suudi Arabistan Maliye Bakanı El-Jadaan, Suudi Arabistan’ın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na yatıracağı 5 milyar doların yatırılması ve ayrıntıların görüşülmesi birkaç gün içerisinde gerçekleşeceğini söylerken, “Yakında gerçekleşecek. Türkiye ile aramızda karar verdik” ifadelerini kullandı.

El-Jadaan, “Türkiye ile ilişkilerimizde büyük ilerleme var ve Türkiye’de ve başka ülkelerde yatırım olanaklarına sahip olmayı arzu ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Suudi Arabistan’ın Maliye Bakanlığı sözcüsü, 22 Kasım’da Reuters’a yaptığı açıklamada mevduat depo hesabı açılması konusunda iki ülke arasındaki “görüşmelerin nihai aşamada” olduğunu söylemişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans