Connect with us

Euro

Almanya Fabrika Siparişleri Şubat’ta Yükseldi

Published

on

Almanya fabrika siparişleri Şubat ayında yüzde 1,2 arttı.

Almanya fabrika siparişlerinin Şubat ayında artması, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin karantina tedbirlerine rağmen toparlanmayı sürdürdüğünü gösteriyor.

Siparişler yüzde 1,2 yükselişle beklentilere yaklaşırken, yükselişin büyük bir bölümüm mallarından geldi.

Veriler Almanya ekonomisinin ve imalat sektörünün son kısıtlamalara karşı ne kadar sağlam olduğunu gösterirken, restoran, otel ve marketlerin kapalı kalması ile beraber ekonomistler hala üretim çıktılarında ilk çeyrek için daralma bekliyor.

Şansölye Angela Merkel’in hükümeti ise üçüncü dalgayı engellemek için kısıtlama tedbirlerini arttırmayı tartışıyor. Ağır hasta sayısı Almanya’da yükselmeye devam ederken aşılama çalışmaları da istenilen hıza gelemedi.

Euro bölgesindeki ülkeler bu çeyrekte aşı tedariklerini çoğaltarak toplumun dayanıklılığını güçlendirmeyi ve böylelikle önlemleri kaldırmayı amaçlıyor. Ekonomistler 2021 yılında Euronun yüzde 4 civarlarında büyümesi beklentileri arasında.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Euro

Euro Bölgesi Güveni En Yüksek Seviyede

Published

on

By

Euro Bölgesi ekonomik güven Mart’ta tahminlerin üstünde yükselme yaşadı. Euro Bölgesi’nde ekonomik güven Mart ayı içinde sert biçimde yükseliş yaparak pandemi öncesi görülen rekor düzeylere ulaştı.

Koronavirüs aşısının düzelmeyi desteklemesi güven endeksinin de artış yapmasında etkili oldu. Avrupa Komisyonu’nun açıkladığı bilgileri göre 19 üyeli Euro Bölgesi’nde güven Şubat ayındaki 93.4’ten 101’e yükseliş yaparak tahminlerini aştı.

Tüm sektörlerde güven yükseliş gösterirken en büyük yükselme ise Almanya’da gerçekleşti. İstihdam endeksi de yükselme durumunda.

Ankette çıkan sonuçlara göre tüketicilerin de ekonomik beklentiler hususunda daha iyimser olduğu gözlemlendi.

Ekonomistler yavaş seyreden aşılamalar ve uzayan karantinaların güven üzerinde sorun oluşturduğunu ifade ediyor. Ancak Avrupa’nın 750 milyar euro’luk kurtarma fonunun ekonomiye yılın ikinci çeyreğinde yardım etmesi beklentileri devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası şirket ve hanehalkını finansman hususunda yardım sözü verdi.

Bloomberg anketine göre bölge ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde katı karantina kuralları nedeniyle yüzde 1 daralması bekleniyor.

Daha fazla haber için tıklayın

Continue Reading

Dolar

EURUSD’da Durumlar Nedir?

Published

on

By

EURUSD paritesi bu günlerde 1,2119 seviyelerinden karşılık buluyor. Parite bu haftada yatay seyrini devam ettiriyor. Paritede bugün Almanya IFO anketleri ve ABD tarafından gelecek olan Chicago Fed Ulusal Aktivite Endeksi verileri takip edilecek. ABD 10 yıllık tahvillerinin 2020 Mart ayından itibaren gördüğü en yüksek seviyeyi yenilemesiyle paritede görülen yukarı yönlü hareket bir miktar sınırlandı. Bu kapsamda dolar endeksi ise 90,4’lü seviyelere ulaştı.  Euro bölgesinde ise TSİ 16:45’te gerçekleşecek olan ECB Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması takip edilecek. Şubat ayında Euro Bölgesi’nde İmalat PMI 57.7, Hizmet PMI 44.7 ve Bileşik PMI 48.1 seviyesinde gerçekleşti. Euro bölgesindeki PMI verileri ABD PMI verilerine göre daha zayıf gerçekleşti. AB ülkelerinin önlemleri hafifleştirme kararları paritede değişimlere neden olabilir. EURUSD 2021 yılında yüzde 0.8, Şubat ayında yüzde 0.15 değer kaybetti. Paritede 1,2152 seviyesi direnç, 1,2110 seviyesi ise destek olarak izlenebilir.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans