Connect with us

Global

Borsa İstanbul İçinde Negatif Ayrışma

Published

on

Borsa İstanbul içinde negatif ayrışma yaşandı. Salı günü %1,5 düşüş kaybı yaşayarak Avrupa borsalarından olumsuz ayrışan BIST 100 endeksinde benzer manzara oturumun ilk bölümünde de güçlü oldu.

15 Nisan’daki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantısına odaklanan Türk varlıklarında olumsuz ayrışma dikkat çekiyor.

Türk Lirası, Hint rupisi ve Rus rublesi ile beraber diğer gelişmekte olan ülke para birimleri içinde olumsuz ayrışırken, Borsa İstanbul da Avrupa endekslerine bakılacak olursa olumsuz performans sergiledi.

Güne yatay düzeyde başlangıç yapan BIST 100 endeksinde oturumun ilerleyen kısımlarında aşağı yönlü bir yol izlendi ve düşüş %1’e ulaştı. Bu bölümde endekse puan bazlı en çok aşağı yönlü ilerleyiş yapan hisse Turkcell hissesi oldu.

Salı günü Bugün Finans’ın haberine göre Turkcell’in Superonline’da halka arz için görüşmelere başladığı ifade edilirken, bu haber hisse üstünde yukarı yönlü etkide bulunmuştu.

Borsa İstanbul Analistleri Destek Seviyesi Olarak 1.400 Puana Dikkat Çekti

Borsa İstanbul’da Salı günü gelişen olumsuz ayrışma sonrası analistler destek düzeyi olarak 1.400 puana dikkat çekti.

QNB Finansinvest oluşturduğu raporda, “1435 desteğini aşağı kıran BIST 100 Endeksi günü bu düzeyin altında tamamladı. Bu sabah endeksin yataya yakın bir seviyede giriş yapmasını bekliyoruz. 1435 direnç haline gelirken, 1400 destek düzeyi olarak takip edilebilir. 1400’ün üstünde kalınması görünüm açısından önemli olduğundan bu düzey trade pozisyonları için stop loss olarak izlenebilir.” değerlendirmesini yaptı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda risk iştahı

Published

on

By

Küresel piyasalarda risk iştahı

FED üyelerinin faizde durma sinyali vermesi ve Çin’de Caixin imalat PMI’ın sürpriz bir şekilde toparlanmaya işaret etmesiyle riskli varlıklara yönelik iştah yüksek seyrediyor.

Asya Pasifik’te hisseler Japonya ve Çin öncülüğünde yükseliyor.

Geçtiğimiz günü ekside kapatan ABD hisse senedi endekslerinde ise vadeliler pozitife ve negatif bölgede

ABD 10 yıllık tahvil getirisi borç tavanı gündeminin geride kalmasının ardından yüzde 3,66 ile yatay.

Continue Reading

Global

Summers’dan faiz yorumu

Published

on

By

Summers'dan faiz yorumu

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, dünyanın en büyük ekonomisinin sürekli bir enflasyon sorunu ve hızla artan borcuyla boğuşurken, kısa vadede ABD faiz oranlarının artacağını ve uzun vadede ABD vergilerinin önemli ölçüde artacağını düşünüyor.

Geçtiğimiz Salı günü Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde yaptığı konuşmasında Harvard Üniversitesi profesörü, ABD’nin FED’in yüzde 2 hedefinin iki katından fazla olan yüzde 4,5 ila yüzde 5’lik bir enflasyon oranına takıldığını söyledi.

Summers, geçmişteki faiz artışları ve bankacılık sektöründeki stresin ekonomi üzerinde beklenenden daha az baskı uyguladığı düşünüldüğünde, bunun merkez bankasının muhtemelen fiyatları baskılarını düzenlemek için federal fon oranını daha da artırmak zorunda kalacağı anlamına geldiğini açıkladı.

Summers, “Tahminim, Fed fonlarının bulundukları yerden 50 baz puan veya daha fazla bir noktaya ulaşması gerekecek” dedi. Ayrıca, bunun yarım puanlık bir artışın 25 baz puanlık artışlarla olup olmadığı ikincil öneme sahip olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Published

on

By

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Amerika Birleşik Devletleri piyasalarının bir günlük tatilinin ardından ABD devlet tahvilleri ve hisse senetleri vadelileri, borç tavanı görüşmelerinin olumlu seyretmesi nedeniyle ralli yapıyor.

Uzun vadeliler tahvillere olan taleplerle birlikte ABD 10 yıllık getirisi 4 baz puan düşüşle yüzde 3,758 oldu.

Asya’da ise gerilen Çin-ABD ilişkilerinin etkisi devam ediyor. Hong Kong Hang Seng yüzde 1, Çin CSI 300 ise yüzde 0,8 kayıp yaşadı.

Morgan Stanley’in Güney Koreli yapay zeka teknolojileri şirketlerine yönelik tavsiyesini yükseltmesinin ardından Kospi endeksi Asya Pasifik bölgesi piyasaları içinde olumlu ayrışıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans