Connect with us

Global

Borsa İstanbul İçinde Negatif Ayrışma

Published

on

Borsa İstanbul içinde negatif ayrışma yaşandı. Salı günü %1,5 düşüş kaybı yaşayarak Avrupa borsalarından olumsuz ayrışan BIST 100 endeksinde benzer manzara oturumun ilk bölümünde de güçlü oldu.

15 Nisan’daki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantısına odaklanan Türk varlıklarında olumsuz ayrışma dikkat çekiyor.

Türk Lirası, Hint rupisi ve Rus rublesi ile beraber diğer gelişmekte olan ülke para birimleri içinde olumsuz ayrışırken, Borsa İstanbul da Avrupa endekslerine bakılacak olursa olumsuz performans sergiledi.

Güne yatay düzeyde başlangıç yapan BIST 100 endeksinde oturumun ilerleyen kısımlarında aşağı yönlü bir yol izlendi ve düşüş %1’e ulaştı. Bu bölümde endekse puan bazlı en çok aşağı yönlü ilerleyiş yapan hisse Turkcell hissesi oldu.

Salı günü Bugün Finans’ın haberine göre Turkcell’in Superonline’da halka arz için görüşmelere başladığı ifade edilirken, bu haber hisse üstünde yukarı yönlü etkide bulunmuştu.

Borsa İstanbul Analistleri Destek Seviyesi Olarak 1.400 Puana Dikkat Çekti

Borsa İstanbul’da Salı günü gelişen olumsuz ayrışma sonrası analistler destek düzeyi olarak 1.400 puana dikkat çekti.

QNB Finansinvest oluşturduğu raporda, “1435 desteğini aşağı kıran BIST 100 Endeksi günü bu düzeyin altında tamamladı. Bu sabah endeksin yataya yakın bir seviyede giriş yapmasını bekliyoruz. 1435 direnç haline gelirken, 1400 destek düzeyi olarak takip edilebilir. 1400’ün üstünde kalınması görünüm açısından önemli olduğundan bu düzey trade pozisyonları için stop loss olarak izlenebilir.” değerlendirmesini yaptı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Global

Dış ticaret açığı geriledi

Published

on

By

Dış ticaret açığı rekor kırdı

Mart ayında Türkiye’nin dış ticaret aktivesinde gerileme izlendi.
Ticaret bakanlığının yayınladığı verilere göre ihracat Mart ayında yıllık yüzde 4,1 düşüşle 22,6 milyar dolar oldu. İthalat da yüzde 5,7 düşüş göstererek 30,1 milyar dolar olarak kaydedildi.

Bu verilerin ardından dış ticaret açığı yüzde 10,3 gerilemeyle 7,52 milyar dolar oldu.

Mart 2023’te yüzde 73,8 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı Mart 2024’te yüzde 75 olarak gerçekleşti.

Enerji verileri eklenmediğinde tutulduğunda, ihracatın ithalatı karşılama oranı 0,14 puan azalarak yüzde 85,3 olarak gerçekleşti. Enerji ve altın verileri hariç tutulduğunda ise, ihracatın ithalatı karşılama oranı 1,54 puan artarak yüzde 91,2 olarak gerçekleşti.

Continue Reading

Global

Petrol son 5 ayın zirvesinde

Published

on

By

Petrol kazançlarını korumaya devam ediyor


Petrol son 5 ayın zirvesinde
Orta Doğu’da yaşanan çatışmalar ve Ukrayna ile Rusya’daki enerji tesislerine yönelik yeni saldırılar, küresel arzı tehdit ederken OPEC+ toplantısı öncesinde petrol fiyatları son beş ayın en yüksek seviyesinde kaldı.

Brent ham petrolü yüzde 0,2 artışla varil başına 89,11 dolar ve WTI yüzde 0,1 artışla varil başına 85,23 dolar ile Ekim ayından bu yana en yüksek seviyelerde.

Uzmanlara göre her iki gösterge de OPEC+ üretim kesintileri, jeopolitik riskler ve ABD, Çin gibi ülkelerde talebin iyileştiğine dair işaretler nedeniyle petrol piyasasının sıkılaşmaya devam ettiğine işaret ederek daha derin bir gerilemeye doğru ilerliyor.

Bu sırada OPEC ve müttefikleri çevrim içi bakanlar panelinde üyelerin üretim kesintileri uygulamalarını gözden geçirecek ancak mevcut üretim politikasında değişiklik önermeleri beklenmiyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans