Connect with us

Döviz

Rezerv Varlıkları Swap Payı Şubat’ta Geriledi

Published

on

Rezerv Varlıkları Swap Payı Şubat’ta Gerileme Yaşadı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bilgilerine göre resmi rezerv mevcudiyeti Şubat’ta 95,3 milyar dolar seviyesine geriledi. Şubat ayında swap’ların rezervler içindeki hissesi ise %61’e gerileme yaşadı.

Resmi rezerv varlıkları, geçtiğimiz aya göre %0,4 azalma yaşayarak 95,3 milyar dolar geriye gitti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Şubat ayı uluslararası rezervler ve Döviz akışkanlık gelişmeleri ile ilgili istatistikleri yayımladı.

Buna göre resmi rezervlerde Şubat’ta geriye dönük hareket izlenirken alt kalemler itibari ile, döviz varlıkları geçtiğimiz aya göre %2,1 yükseliş göstererek 53 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları ise %3,4 azalma göstererek 40,7 milyar dolar oldu.

Vadesine 1 yıl veya daha az bir süre kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirtilmiş döviz çıkışları geçtiğimiz aya göre %8,3 yükselme yaparak 30,6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu tutarın yaklaşık 25,1 milyar doları anaparadan oluşurken, 5,5 milyar ABD doları ise faizden oluştu.

Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışında olan bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden dolayı oluşan net döviz ve altın yükümlülükleri 58 milyar dolar düzeyinde olurken, söz konusu tutarın 21,7 milyar doları bir ay vadeli olduğu gözlemlendi.

Hükümlere bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödemesi yapılacak Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden oluştu. Söz konusu mecburiyetler geçtiğimiz aya göre %2,1 yükselerek 49,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dolar

Dolar, haftaya yeni rekorla başladı!

Published

on

By

Dolar, haftaya yeni rekorlar başladı!

Fed’den gelen şahin mesajları doları güçlendirmeye devam ederken, Dolar/TL’de tarihi zirve görüldü.

Dolar/TL kuru haftaya yeni rekorla başladı.

Dolar kuru, Asya piyasalarındaki sığ işlemlerde 18,44 seviyesini geçerek gün içi gördüğü rekor seviyesini yeniledi.

Geçtiğimiz hafta Fed’in şahin mesajları ve TCMB’nin 100 baz puanlık faiz indiriminin etkisiyle birlikte Dolar/TL kuru Aralık 2021’de kırdığı rekoru tazelemişti.

Hafta’nın ilk işlem gününde Türkiye’nin risk primi 781 baz puan artış görürlürken, 2 yıllık gösterge tahvil faizi de yüzde 13,99 seviyelerinde

Küresel piyasalarda doların karşısında duran yok

İngiltere Başbakanı Liz Truss’un agresif vergi kesintilerini öngören paketinin ardından enflasyonun daha da tetikleneceğini endişesi ve Fed’in sert faiz artışı uygulamalarına girmesiyle birlikte düşüş yaşayan sterlin haftaya dolar karşısında rekor düşük seviyeye geldi.

Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng haftasonu, vergi kesintileri planını kastederek “daha fazlası yolda” açıklaması yapmasıyla sterlin Asya’da yüzde 5 civarında değer kaybederek 1,0350 dolar ile rekor düşük seviyeye geriledi.

IIF dolar/TL’de adil değeri güncellendi

Dolar/TL rekor seviyelere yükselirken, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) de dolar/TL’deki adil değerini güncelledi.

IIF Başekonomisti Robin Brooks, dolar/TL’de adil değeri 16,50’den 21 seviyesine yükselttiklerini duyurdu. Brooks bu değerin salgın öncesi dönemde 5,50 seviyesinde olduğunu hatırlattı.

Continue Reading

Borsa

Moskova Borsası’nda artık İngiliz sterlini ile işlem yapılmayacak

Published

on

By

Moskova Borsası’nda artık İngiliz sterlini ile işlem yapılmayacak

Moskova Borsası, 3 Ekim tarihi itibarıyla döviz piyasasında İngiliz sterlini ile işlemlerin tamamen durdurulacağını açıkladı.

Moskova Borsası’ndan (MOEX) yapılan bildiriye göre ise döviz piyasasında sterlinle işlem yapmanın zorlu bir süreç olduğunu ve riskler içerdiği vurgulandı.

Yapılan duyuruda belirtilen nedenler dolayısıyla MOEX, döviz piyasasında 3 Ekim tarihiyle birlikte İngiliz sterliniyle yapılan işlemlerin durdurulmasına karar verdiğini bildirdi.

Continue Reading

Dolar

Dolar/TL en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Dolar/TL en yüksek seviyesinde

Dolar 18,2776 ile yılın en yüksek seviyesini görmüştü. 18 Ağustos’ta Merkez Bankası 100 baz puan faiz indirimi yapmasının ardından 18 seviyesini aşan dolar kuru, kademeli olarak 18,20’li seviyelere çıktı. 20 Aralık’taki tarihi zirve sonrasında en yüksek seviyesi olan 18,2776 ile sene başından bu yana %35 artış yaşamış oldu.

Küresel yüksek enflasyona karşı merkez bankalarının sıkılaşma sürecine girmesi Fed’in de agresif faiz artış politikası uygulamasıyla birlikte dolar göstergesi 110 seviyesine ulaşarak son 20 yılın zirvesini gördü. Euro’nun dolar karşısındaki yine 20 yılın en düşük seviyesine gelmesi ve parite etkisiyle dolar, gelişen ülke paraları karşısında yükselişine devam ediyor.

Yarın yapılacak Avrupa Merkez Bankası toplantısı ve 21 Eylül’de yapılacak olan FED toplantısında iki merkez bankasının da 75 baz puanlık faiz artışı yapması bekleniyor. TCMB’nin bu süreçte farklı para politikası uygulaması Türk Lirası üzerindeki baskıları artırıyor.

Hafta başında açıklanan Orta Vadeli Programda 2022 yıl sonu dolar kuru tahmini 16,62 olarak belirlendi. Dolar kurunda 2023 yılı için tahmin 21,52, 2024 yılı için 24,62 ve 2025 yılı içinse 25,77 oldu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans