Connect with us

Global

Euro yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

Euro yılın en yüksek seviyesinde

Amerika’da enflasyonun Ekim ayında yıllık baz yüzde 7,7 ile beklenti altında kalması verinin ardından açıklama yapan Fed yetkililerinin daha yavaş faiz artışını gündeme alacaklarını söylemesiyle dolar endeksi 17,70’e geriledi. Bu seviye Eylül ayının en düşük seviyesi olarak görülürken, ABD 10 yıllık tahvil faizi de yüzde 3,80’e indi.

Euro/TL yılın en yükseğinde

Dolardaki düşüşün etkisiyle birlikte euro/dolar bugün 1,0240’a çıkarak 15 Ağustos sonrası en yüksek seviyesini gördü. Dolar/TL’de ise 18,50 altı denemeleri görülüyor. Parite ve dolar kuru etkisiyle birlikte bugün euro/TL 19 seviyesini test ederek 20 Aralık 2021’deki tarihi zirve sonrasında en yüksek seviyeye çıktı.

Ayın ilk haftası FOMC toplantısında faiz artış hızının yavaşlayacağı fakat nihai faizin tahminlerden yüksek olacağı yönünde açıklama gelmesiyle dolar endeksindeki yükselişle parite euro/dolar 0,9740’a euro/TL ise 18,08’e kadar gerilemişti. Tarım dışı istihdam ve enflasyon verilerinin ardından dolardaki düşüşle parite bu ay içinde yüzde 4’e yakın yükseliş kaydetti. Euro/TL de bu ay içinde yüzde 4’e yakın yükseliş gösterdi ve yılın zirvesine çıktı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans