Connect with us

Dolar

Dolar TL Tahvil Getirisi Gerginliği

Published

on

Dolar TL tahvil getirisi gerginliğinde düşüşte. Fed tarafından gelen güvercin mesajların Türk Lirası’nda oluşturduğu olumlu etki yükselen tahvil getirileri ile beraber terse döndü.

Türk Lirası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararını bildireceği işlem gününde yükselen tahvil getirilerinin huzursuzluğunu hissetti.

Dolar TL kuru Fed yönünden gelen güvercin mesajların etkisi ile birlikte yeni işlem günü içindeki ilk çeyrekte 7,47 düzeyinin altını görürken, ABD 10 yıllık tahvil getirilerinin yüzde 1,7’yi geçmesinin sonrasında yönünü yukarı çevirdi.
Çarşamba günü akşam vakitlerinde HDP’nin kapatılmasına yönelik dava açıldığı haberi ile kurda bir dalgalanma meydana gelmişti, Fed’in 2023 sonuna kadar faiz yükselişine gitmeyeceği yönündeki mesajlarının sonrasında risk iştahındaki toparlanmanın etkisi ile baraber kur yönünü aşağı yönlendirmişti.

Yeni işlem gününde risk primi 325 baz puandan işlem görürken, indeks tahvil faizi ise yüzde 16,36 seviyelerinde görüldü.


Dolar TL İçin Tüm Dikkatler Kritik Merkez Bankası Toplantısında

Fed’in faiz kararının ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmalarını not eden yurtiçi piyasalarda tüm ilgi TCMB’nin faiz kararına yöneldi.

Faiz anketine katılan 22 kurumun tümü TCMB’nin toplantıda faiz artıracağını ileri sürdü. Ankete katılım sağlayan kurumların medyan beklentisi Mart ayında olacak toplantıda politika faizinin 100 baz puan yükselmesi ile yüzde 18 seviyesine çıkarılması oldu.

En düşük beklenti seviyesini paylaşan kurum ilerideki toplantıda TCMB’den 75 baz puanlık yükseliş beklerken, en yüksek beklentisi olan kurum 150 baz puanlık faiz yükselimini öngördü.


Piyasa Fed’in Güvercin Mesajlarıyla Ralli Yaptı

Fed Başkanı Jerome Powell faiz kararı konuşması sonrası yaptığı basın toplantısında Amerikan ekonomisinin Covid-19 pandemisinden bütünü ile iyileştiğine dair somut kanıtlar bulamadıkları sürece faizi yükseltmeyeceklerini vurguladı.

Fed’in faizi yüzde 0-0,25 bandında tuttuğu toplantının sonrasında konuşan Powell enflasyon ve istihdam hedeflerini kastederek “Biz işaret verene kadar orada olmadığımızı farz edebilirsiniz. Hedefe yaklaştıkça bu sinyali belirteceğiz. Varlık alımını azaltmayı değerlendirmek için hedeflerimizi başarmanın muhtemel olduğu bir patikadayız” dedi.

Fed üyelerinin bireysel kestirimlerini gösteren ‘dot plot’ grafiğine göre 18 üyeden yedisi 2023 yılının sonunda daha yüksek faiz beklentisindeler. Aralıkta beş üye 2023 sonunda daha yüksek faiz beklentisi içindeydi. Powell komitenin çoğunluğunun önümüzdeki üç sene içinde faizleri sıfıra yakın düzeyde öngördüğüne dikkat çekti.

Powell’a göre faiz artışı öncesinde üyelerin “tahminlerde iyileşme değil gerçek iyileşme” görmeleri gerekmektedir.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dolar

Dolar kuru haftaya güçlü başladı

Published

on

By

Dolar kuru haftaya güçlü başladı

Dolar, Cuma günü küresel piyasalardaki değer kaybıyla birlikte haftayı 18,55 seviyesinden kapattı. Dolar/TL, yeni haftaya yükselişle başladı. Dolar kuru yeniden 18,60 seviyesine çıktı.

Geçtiğimiz cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam ve saatlik kazançlar beklentilerden iyi gelirken, işsizlik oranında 0,2 puanlık artış yaşandı. Olumlu gelen ve sektörün güçlü olduğunu gösteren veriye karşın dolar endeksi sert bir düşüş yaşayarak haftaya 110,78’den kapattı. Tahvil tarafında ise daha sınırlı bir gerileme oldu.

Dolardaki düşüş ve EUR/USD’nin 1’e yaklaşmasıyla birlikte Dolar/TL’de de bir miktar gerileme görüldü. Gün içerisinde 18,50’nin altını test eden kurda kapanış 18,55’den olurken, bugün dolardaki pozitif görünüme bağlı bir miktar toparlanma söz konusu.

Piyasalar FED’in Aralık ayında 50 baz puanlık faiz artışı yapmasına olasılık verirken, nihai faizin yüzde 5 üzerinde oluşan beklentilerde kuvvetleniyor. Faiz beklentilerinin yükselmesi doların haftaya iyi başlamasını sağladı. Dolar endeksi 111’in üzerine çıktı.

Continue Reading

Dolar

Dolar, haftaya yeni rekorla başladı!

Published

on

By

Dolar, haftaya yeni rekorlar başladı!

Fed’den gelen şahin mesajları doları güçlendirmeye devam ederken, Dolar/TL’de tarihi zirve görüldü.

Dolar/TL kuru haftaya yeni rekorla başladı.

Dolar kuru, Asya piyasalarındaki sığ işlemlerde 18,44 seviyesini geçerek gün içi gördüğü rekor seviyesini yeniledi.

Geçtiğimiz hafta Fed’in şahin mesajları ve TCMB’nin 100 baz puanlık faiz indiriminin etkisiyle birlikte Dolar/TL kuru Aralık 2021’de kırdığı rekoru tazelemişti.

Hafta’nın ilk işlem gününde Türkiye’nin risk primi 781 baz puan artış görürlürken, 2 yıllık gösterge tahvil faizi de yüzde 13,99 seviyelerinde

Küresel piyasalarda doların karşısında duran yok

İngiltere Başbakanı Liz Truss’un agresif vergi kesintilerini öngören paketinin ardından enflasyonun daha da tetikleneceğini endişesi ve Fed’in sert faiz artışı uygulamalarına girmesiyle birlikte düşüş yaşayan sterlin haftaya dolar karşısında rekor düşük seviyeye geldi.

Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng haftasonu, vergi kesintileri planını kastederek “daha fazlası yolda” açıklaması yapmasıyla sterlin Asya’da yüzde 5 civarında değer kaybederek 1,0350 dolar ile rekor düşük seviyeye geriledi.

IIF dolar/TL’de adil değeri güncellendi

Dolar/TL rekor seviyelere yükselirken, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) de dolar/TL’deki adil değerini güncelledi.

IIF Başekonomisti Robin Brooks, dolar/TL’de adil değeri 16,50’den 21 seviyesine yükselttiklerini duyurdu. Brooks bu değerin salgın öncesi dönemde 5,50 seviyesinde olduğunu hatırlattı.

Continue Reading

Dolar

Dolar/TL en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Dolar/TL en yüksek seviyesinde

Dolar 18,2776 ile yılın en yüksek seviyesini görmüştü. 18 Ağustos’ta Merkez Bankası 100 baz puan faiz indirimi yapmasının ardından 18 seviyesini aşan dolar kuru, kademeli olarak 18,20’li seviyelere çıktı. 20 Aralık’taki tarihi zirve sonrasında en yüksek seviyesi olan 18,2776 ile sene başından bu yana %35 artış yaşamış oldu.

Küresel yüksek enflasyona karşı merkez bankalarının sıkılaşma sürecine girmesi Fed’in de agresif faiz artış politikası uygulamasıyla birlikte dolar göstergesi 110 seviyesine ulaşarak son 20 yılın zirvesini gördü. Euro’nun dolar karşısındaki yine 20 yılın en düşük seviyesine gelmesi ve parite etkisiyle dolar, gelişen ülke paraları karşısında yükselişine devam ediyor.

Yarın yapılacak Avrupa Merkez Bankası toplantısı ve 21 Eylül’de yapılacak olan FED toplantısında iki merkez bankasının da 75 baz puanlık faiz artışı yapması bekleniyor. TCMB’nin bu süreçte farklı para politikası uygulaması Türk Lirası üzerindeki baskıları artırıyor.

Hafta başında açıklanan Orta Vadeli Programda 2022 yıl sonu dolar kuru tahmini 16,62 olarak belirlendi. Dolar kurunda 2023 yılı için tahmin 21,52, 2024 yılı için 24,62 ve 2025 yılı içinse 25,77 oldu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans