Connect with us

Dolar

Dolar TL Tahvil Getirisi Gerginliği

Published

on

Dolar TL tahvil getirisi gerginliğinde düşüşte. Fed tarafından gelen güvercin mesajların Türk Lirası’nda oluşturduğu olumlu etki yükselen tahvil getirileri ile beraber terse döndü.

Türk Lirası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararını bildireceği işlem gününde yükselen tahvil getirilerinin huzursuzluğunu hissetti.

Dolar TL kuru Fed yönünden gelen güvercin mesajların etkisi ile birlikte yeni işlem günü içindeki ilk çeyrekte 7,47 düzeyinin altını görürken, ABD 10 yıllık tahvil getirilerinin yüzde 1,7’yi geçmesinin sonrasında yönünü yukarı çevirdi.
Çarşamba günü akşam vakitlerinde HDP’nin kapatılmasına yönelik dava açıldığı haberi ile kurda bir dalgalanma meydana gelmişti, Fed’in 2023 sonuna kadar faiz yükselişine gitmeyeceği yönündeki mesajlarının sonrasında risk iştahındaki toparlanmanın etkisi ile baraber kur yönünü aşağı yönlendirmişti.

Yeni işlem gününde risk primi 325 baz puandan işlem görürken, indeks tahvil faizi ise yüzde 16,36 seviyelerinde görüldü.


Dolar TL İçin Tüm Dikkatler Kritik Merkez Bankası Toplantısında

Fed’in faiz kararının ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmalarını not eden yurtiçi piyasalarda tüm ilgi TCMB’nin faiz kararına yöneldi.

Faiz anketine katılan 22 kurumun tümü TCMB’nin toplantıda faiz artıracağını ileri sürdü. Ankete katılım sağlayan kurumların medyan beklentisi Mart ayında olacak toplantıda politika faizinin 100 baz puan yükselmesi ile yüzde 18 seviyesine çıkarılması oldu.

En düşük beklenti seviyesini paylaşan kurum ilerideki toplantıda TCMB’den 75 baz puanlık yükseliş beklerken, en yüksek beklentisi olan kurum 150 baz puanlık faiz yükselimini öngördü.


Piyasa Fed’in Güvercin Mesajlarıyla Ralli Yaptı

Fed Başkanı Jerome Powell faiz kararı konuşması sonrası yaptığı basın toplantısında Amerikan ekonomisinin Covid-19 pandemisinden bütünü ile iyileştiğine dair somut kanıtlar bulamadıkları sürece faizi yükseltmeyeceklerini vurguladı.

Fed’in faizi yüzde 0-0,25 bandında tuttuğu toplantının sonrasında konuşan Powell enflasyon ve istihdam hedeflerini kastederek “Biz işaret verene kadar orada olmadığımızı farz edebilirsiniz. Hedefe yaklaştıkça bu sinyali belirteceğiz. Varlık alımını azaltmayı değerlendirmek için hedeflerimizi başarmanın muhtemel olduğu bir patikadayız” dedi.

Fed üyelerinin bireysel kestirimlerini gösteren ‘dot plot’ grafiğine göre 18 üyeden yedisi 2023 yılının sonunda daha yüksek faiz beklentisindeler. Aralıkta beş üye 2023 sonunda daha yüksek faiz beklentisi içindeydi. Powell komitenin çoğunluğunun önümüzdeki üç sene içinde faizleri sıfıra yakın düzeyde öngördüğüne dikkat çekti.

Powell’a göre faiz artışı öncesinde üyelerin “tahminlerde iyileşme değil gerçek iyileşme” görmeleri gerekmektedir.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Altın

Altında Yükseliş Dolarda Düşüş Bekliyor

Published

on

By

Altında yükseliş dolar endeksinde düşüş bekliyor. 135 milyar dolarlık DoubleLine Capital kurucusu ve CEO’su olan Jeffrey Gundlach dolarda düşüş beklentisini sürdürdüğünü ifade derken altının ise nihayetinde çok daha yüksek olacağını dile getirdi.

Gundlach, “Dolardaki düşme eğilimi ile altın fiyatlarının çok daha yüksek noktaya çıkacağını tahmin ediyorum. Emtiada da 15 ay önce başlayan yükselmenin halen önemli bir alanı var” dedi.

Yönetici, diğer bir yandan altında hareketi kısa vadede beklemediğini görüşlerinin daha çok uzun vadede geçerli olduğunu belirtti. “Dolar aşağı yönlü gidecek, kısa vade için beklentim nötr olsa da uzun vadede dolar endeksinin 70 düzeyinin altına inmesi ihtimal dışı değil” diye konuştu.

Continue Reading

Dolar

Dolar/TL En Yüksek Seviyesini Gördü

Published

on

By

Dolar/TL en yüksek seviyesini gördü. ABD’de Başkan Joe Biden’ın yüksek teşvik paketi hazırlaması ile ilişkin haber akışı sonrası dolarda yükselme kaydedilirken, dolar/TL kuru bir önceki zirvesi olan 8,5793’ü geçerek tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı.

Küresel piyasalarda dikkatleri üzerine toplayan ABD Başkanı Joe Biden’ın 6 trilyon dolarlık bütçe tasarısı Dolar/TL fiyatlamaları üstünde de etkili oldu.

Perşembe günü haberin bildirilmesi sonrasında 8,5439’a kadar yükselme yapan dolar/TL kuru cuma günü 8,59 seviyesini görerek tüm zamanların en yüksek zirvesine ulaştı. Türk Lirası dolar karşısında Güney Afrika randı ile beraber olumsuz ayrışan para birimlerinin başında geldi.

Biden’ın devasa teşvik paketi ile ilişkin haber akışının sonrasında ABD 10 yıllık tahvil getirileri %1,61’in üzerine yükseldi.

ABD ekonomisinin hızlı düzelmesi için ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere ekonomiye para politikası kanalı ile verilen desteklerin geri çekilmeye beklenenden daha önce gerçekleşeceği beklentisini gittikçe daha çok destekliyor.

Bu süreç ilerlemekte olan ülke para birimleri genelinde satış baskısı oluştururken Türk Lirası da bundan etkilendi.

Türkiye’nin risk primi 400 baz puanın üstünde işlem yaparken gösterge tahvil faizi de %18,78 seviyesinde.

Continue Reading

Dolar

Dolar TL Haftayı Sakin Kapatmaya Hazırlanıyor

Published

on

By

Dolar TL haftayı sakin kapatmaya hazırlanıyor. Fed tutanakları sonrasında artış gösteren dolar/TL haftanın son gününde yatay bir hareket izliyor.

Dolar/TL , ABD Hazine tahvili faizlerindeki geriye dönük hareket ve doların güçsüzleşmesi ile cuma günü yatay bir seyir takip ederek 8,38 seviyesinde bulunuyor.

Haftaya 8,45 düzeyinde başlayan dolar/TL kuru, 8,30’a kadar gerileme yaptıktan sonra fed tutanaklarıyla beraber çarşamba günü 8,43’e kadar yükselmişti. Perşembe ve cuma günü sakin bir hareket izleyen kur, hafta başından bu yana %0,85 düşüş yaşadı.

Fed tutanaklarının bildirilmesi ve varlık alımının azaltmak için tartışmaların yakın zamanda başlayabileceğine dair şüphelerle beraber çarşamba gününden bu yana gelişen ülkelerdeki kırılgan ülkelerin para birimleri gerileme kat ediyor.

Şili Pesosu tutanaklar sonrasında %0,82 ile en çok değer kaybı yaşayan para birimi olurken, Türk Lirası %0,27 ile en fazla düşüş yaşayan yedinci para birimi sırasında yerini aldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans