Connect with us

Dolar

Dolar TL Tahvil Getirisi Gerginliği

Published

on

Dolar TL tahvil getirisi gerginliğinde düşüşte. Fed tarafından gelen güvercin mesajların Türk Lirası’nda oluşturduğu olumlu etki yükselen tahvil getirileri ile beraber terse döndü.

Türk Lirası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararını bildireceği işlem gününde yükselen tahvil getirilerinin huzursuzluğunu hissetti.

Dolar TL kuru Fed yönünden gelen güvercin mesajların etkisi ile birlikte yeni işlem günü içindeki ilk çeyrekte 7,47 düzeyinin altını görürken, ABD 10 yıllık tahvil getirilerinin yüzde 1,7’yi geçmesinin sonrasında yönünü yukarı çevirdi.
Çarşamba günü akşam vakitlerinde HDP’nin kapatılmasına yönelik dava açıldığı haberi ile kurda bir dalgalanma meydana gelmişti, Fed’in 2023 sonuna kadar faiz yükselişine gitmeyeceği yönündeki mesajlarının sonrasında risk iştahındaki toparlanmanın etkisi ile baraber kur yönünü aşağı yönlendirmişti.

Yeni işlem gününde risk primi 325 baz puandan işlem görürken, indeks tahvil faizi ise yüzde 16,36 seviyelerinde görüldü.


Dolar TL İçin Tüm Dikkatler Kritik Merkez Bankası Toplantısında

Fed’in faiz kararının ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmalarını not eden yurtiçi piyasalarda tüm ilgi TCMB’nin faiz kararına yöneldi.

Faiz anketine katılan 22 kurumun tümü TCMB’nin toplantıda faiz artıracağını ileri sürdü. Ankete katılım sağlayan kurumların medyan beklentisi Mart ayında olacak toplantıda politika faizinin 100 baz puan yükselmesi ile yüzde 18 seviyesine çıkarılması oldu.

En düşük beklenti seviyesini paylaşan kurum ilerideki toplantıda TCMB’den 75 baz puanlık yükseliş beklerken, en yüksek beklentisi olan kurum 150 baz puanlık faiz yükselimini öngördü.


Piyasa Fed’in Güvercin Mesajlarıyla Ralli Yaptı

Fed Başkanı Jerome Powell faiz kararı konuşması sonrası yaptığı basın toplantısında Amerikan ekonomisinin Covid-19 pandemisinden bütünü ile iyileştiğine dair somut kanıtlar bulamadıkları sürece faizi yükseltmeyeceklerini vurguladı.

Fed’in faizi yüzde 0-0,25 bandında tuttuğu toplantının sonrasında konuşan Powell enflasyon ve istihdam hedeflerini kastederek “Biz işaret verene kadar orada olmadığımızı farz edebilirsiniz. Hedefe yaklaştıkça bu sinyali belirteceğiz. Varlık alımını azaltmayı değerlendirmek için hedeflerimizi başarmanın muhtemel olduğu bir patikadayız” dedi.

Fed üyelerinin bireysel kestirimlerini gösteren ‘dot plot’ grafiğine göre 18 üyeden yedisi 2023 yılının sonunda daha yüksek faiz beklentisindeler. Aralıkta beş üye 2023 sonunda daha yüksek faiz beklentisi içindeydi. Powell komitenin çoğunluğunun önümüzdeki üç sene içinde faizleri sıfıra yakın düzeyde öngördüğüne dikkat çekti.

Powell’a göre faiz artışı öncesinde üyelerin “tahminlerde iyileşme değil gerçek iyileşme” görmeleri gerekmektedir.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dolar

Dolar 18,80’de tutunuyor

Published

on

By

Dolar 18,80'de tutunuyor

Geçtiğimiz hafta 18,80 seviyesine yükselen dolar kuru özellikle işlemlerin sığ olduğu Asya seansında kısa süreli yükseliş atakları yaşamaya devam ediyor.

Hafta içerisinde 18,80-18,85 aralığında fiyatlanan dolar küresel ve iç gelişmelere karşı tepkisizlik devam ediyor.

Küresel tarafta dolar endeksinde Kasım ayında hızlanan düşüş, bu ay da devam ediyor. Dolar hem gelişmiş hem de gelişen ülke paraları karşısında gerilemeye devam ediyor.

Yurt içinde ise Merkez Bankası toplantısı, yaklaşan seçimler ve yavaşlama işaretleri veren ekonomik göstergelerin fiyatta etkili olmadığı görülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TL’nin fazla değerli olmasının ihracat ve istihdam üzerinde olumsuz etkileri olacağını belirterek optimal seviyede olması gerektiğini, bunu da piyasanın belirleyeceğini ifade etti.

Gözler Merkez Bankasında

Bugün yurt içinde imalat güven endeksi ve kapasite kullanımı açıklanacak. Yarın ise hem haftalık istatistikler açıklanacak hem de Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ilk enflasyon raporu sunumunu gerçekleştirecek. 2022’yi %64 ile kapatan enflasyon 2023’te nasıl olacağına dair tahminlerin açıklanacağı toplantı 10.30’da gerçekleşecek.

Continue Reading

Dolar

Dolar yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

Dolar yükselmeye devam ediyor

Dolar, küresel piyasalarda gerileme yaşarken dolar/TL’de gün içinde yatay seyretse de gece seanslarında ani yükselişler görülmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde 18,86 seviyesine yükselerek rekor seviyeyi gördü.

Euro ve frank kuru rekor tazeledi

Fed’in faiz artış hızını en düşük seviyeye çekeceği Şubat’ta 50 yerine 25 baz puanlık faiz artışına gideceği beklentisinin ardından dolar, küresel piyasalarda son 7 ayın en düşük seviyesine indi. EURUSD, bu gelişme ile dün 1,0762 ile yine 7 ay sonraki en yüksek seviyeye çıktı. Paritedeki yükselişin etkisiyle EUR/TL geçtiğimiz gün 20,22’ye çıkarak Aralık 2021’deki rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Continue Reading

Borsa

Dolar/TL’de yeni rekor

Published

on

By

Dolar/TL'de yeni rekor

Türk varlıkları dalgalı işlem gününe başladı. Dolar/TL 18,78’i geçerek yeni bir rekor kırdı.

Borsada da yüzde 4’e varan kayıplar yaşanırken, piyasa hızlı bir şekilde tepki vererek kayıpların bir kısmını toparladı.

Gün içi en düşük seviye olarak 5.270 puanının görüldüğü endekste yaşanan düşüşte Aralık sonunda SPK tarafından yayımlanan ve para piyasası fonlarının Pay Senedi Rapor Pazarı’nda ters repo sözleşmesi yapmasına yasak getirilmesi ve bu sözleşmelerin teminat gösterilerek işlem yapılmayacak olmasının etkilerinin hissedildiği söyleniyor.

Diğer yandan yılbaşı sonrası piyasanın kar satışlarına başlamasıyla birlikte algoritma işlemlerinin de ivmeye katılarak satışları daha da derinleştirmiş olabileceği söyleniyor.

Halka arz takviminin de yatırımcıların tercihlerinde etkili olduğu ifade ediliyor. Bunun yanında borsa yatırımcısının siyasi taraftaki gelişmeleri de yakından izlediği belirtiliyor.

Gösterge tahvil faizi yüzde 8,61 olurken, Türkiye’nin risk primi de 513 baz puan seviyesinden işlem gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans