Connect with us

Dolar

Dolar TL Tahvil Getirisi Gerginliği

Published

on

Dolar TL tahvil getirisi gerginliğinde düşüşte. Fed tarafından gelen güvercin mesajların Türk Lirası’nda oluşturduğu olumlu etki yükselen tahvil getirileri ile beraber terse döndü.

Türk Lirası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararını bildireceği işlem gününde yükselen tahvil getirilerinin huzursuzluğunu hissetti.

Dolar TL kuru Fed yönünden gelen güvercin mesajların etkisi ile birlikte yeni işlem günü içindeki ilk çeyrekte 7,47 düzeyinin altını görürken, ABD 10 yıllık tahvil getirilerinin yüzde 1,7’yi geçmesinin sonrasında yönünü yukarı çevirdi.
Çarşamba günü akşam vakitlerinde HDP’nin kapatılmasına yönelik dava açıldığı haberi ile kurda bir dalgalanma meydana gelmişti, Fed’in 2023 sonuna kadar faiz yükselişine gitmeyeceği yönündeki mesajlarının sonrasında risk iştahındaki toparlanmanın etkisi ile baraber kur yönünü aşağı yönlendirmişti.

Yeni işlem gününde risk primi 325 baz puandan işlem görürken, indeks tahvil faizi ise yüzde 16,36 seviyelerinde görüldü.


Dolar TL İçin Tüm Dikkatler Kritik Merkez Bankası Toplantısında

Fed’in faiz kararının ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmalarını not eden yurtiçi piyasalarda tüm ilgi TCMB’nin faiz kararına yöneldi.

Faiz anketine katılan 22 kurumun tümü TCMB’nin toplantıda faiz artıracağını ileri sürdü. Ankete katılım sağlayan kurumların medyan beklentisi Mart ayında olacak toplantıda politika faizinin 100 baz puan yükselmesi ile yüzde 18 seviyesine çıkarılması oldu.

En düşük beklenti seviyesini paylaşan kurum ilerideki toplantıda TCMB’den 75 baz puanlık yükseliş beklerken, en yüksek beklentisi olan kurum 150 baz puanlık faiz yükselimini öngördü.


Piyasa Fed’in Güvercin Mesajlarıyla Ralli Yaptı

Fed Başkanı Jerome Powell faiz kararı konuşması sonrası yaptığı basın toplantısında Amerikan ekonomisinin Covid-19 pandemisinden bütünü ile iyileştiğine dair somut kanıtlar bulamadıkları sürece faizi yükseltmeyeceklerini vurguladı.

Fed’in faizi yüzde 0-0,25 bandında tuttuğu toplantının sonrasında konuşan Powell enflasyon ve istihdam hedeflerini kastederek “Biz işaret verene kadar orada olmadığımızı farz edebilirsiniz. Hedefe yaklaştıkça bu sinyali belirteceğiz. Varlık alımını azaltmayı değerlendirmek için hedeflerimizi başarmanın muhtemel olduğu bir patikadayız” dedi.

Fed üyelerinin bireysel kestirimlerini gösteren ‘dot plot’ grafiğine göre 18 üyeden yedisi 2023 yılının sonunda daha yüksek faiz beklentisindeler. Aralıkta beş üye 2023 sonunda daha yüksek faiz beklentisi içindeydi. Powell komitenin çoğunluğunun önümüzdeki üç sene içinde faizleri sıfıra yakın düzeyde öngördüğüne dikkat çekti.

Powell’a göre faiz artışı öncesinde üyelerin “tahminlerde iyileşme değil gerçek iyileşme” görmeleri gerekmektedir.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dolar

Dolar tarihi zirvede

Published

on

By

dolar

Küresel piyasalarda tansiyon Gazze’de bir hastanenin vurulmasıyla birlikte tekrardan yükselirken, güvenli liman alımları da yeniden öne çıktı.

Dolar küresel piyasalarda Salı günü kaydettiği yükselişi korurken, Dolar kurunda da rekor seviye görüldü. Dolar kuru 28,21 seviyesini test ettikten sonra 28 seviyesi civarında denge sağladı.

Tansiyonun yükselmesi Borsa tarafında negatif fiyatlamalara yol açtık. BIST 100 endeksi güne 1,85 düşüşle başladı. Türkiye’nin risk primi 412 baz puandan işlem görürken, gösterge tahvil faizini de yüzde 21,80 seviyesinde.

ABD’de Salı günü açıklanan veriler perakende satışların Eylül ayında aylık bazda yüzde 0,7 ile yüzde 0,3 düzeyindeki beklentinin üzerinde arttığını gösterdi.

Continue Reading

Dolar

Faiz kararı sonrasında DOLAR/TL’de rekor

Published

on

By

Faiz kararı sonrasında DOLAR/TL'de rekor

TCMB’nin faiz kararı sonrasında döviz piyasalarında hareketlilikler arttı.

TCMB, 27 ay aradan sonra ilk defa faizi yüzde 6,5 oranında artırarak yüzde 15 seviyesine çıkardı. Piyasalarda genel beklenti faizin yüzde 20 – 25 bandında olması yönündeyken açıklanan oranın bir nevi beklentilerin altında kaldığı görüldü.

Faiz kararın açıklanmasının ardından dolar, 24 TL bandına adım atarken yeni rekor seviyesini an itibarıyla 25,24 TL olarak belirledi ve dolar/TL’de yukarı yönlü hareket devam ediyor. Euro/TL ise yukarı yönlü ivmede 26,65 seviyesine kadar yükseldi. Gram altın, faiz kararı sonrası ilk hamlede 1.500 TL’ye kadar yükseldikten sonra 1.490 TL seviyelerinde hareket etmeye başladı.

BIST 100 de faiz kararı sonrası yükselişini hızlandırırken günlük yüzde 2 bandında yükselişle 5.300 puan seviyelerine kadar yükseldi.

Continue Reading

Dolar

Dolar 18,80’de tutunuyor

Published

on

By

Dolar 18,80'de tutunuyor

Geçtiğimiz hafta 18,80 seviyesine yükselen dolar kuru özellikle işlemlerin sığ olduğu Asya seansında kısa süreli yükseliş atakları yaşamaya devam ediyor.

Hafta içerisinde 18,80-18,85 aralığında fiyatlanan dolar küresel ve iç gelişmelere karşı tepkisizlik devam ediyor.

Küresel tarafta dolar endeksinde Kasım ayında hızlanan düşüş, bu ay da devam ediyor. Dolar hem gelişmiş hem de gelişen ülke paraları karşısında gerilemeye devam ediyor.

Yurt içinde ise Merkez Bankası toplantısı, yaklaşan seçimler ve yavaşlama işaretleri veren ekonomik göstergelerin fiyatta etkili olmadığı görülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TL’nin fazla değerli olmasının ihracat ve istihdam üzerinde olumsuz etkileri olacağını belirterek optimal seviyede olması gerektiğini, bunu da piyasanın belirleyeceğini ifade etti.

Gözler Merkez Bankasında

Bugün yurt içinde imalat güven endeksi ve kapasite kullanımı açıklanacak. Yarın ise hem haftalık istatistikler açıklanacak hem de Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ilk enflasyon raporu sunumunu gerçekleştirecek. 2022’yi %64 ile kapatan enflasyon 2023’te nasıl olacağına dair tahminlerin açıklanacağı toplantı 10.30’da gerçekleşecek.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans