Connect with us

Altın

Altın kazançlarını siliyor

Published

on

Altın kazançlarını siliyor

Ons altın, ABD tahvil faizleri ve dolar endeksindeki yükselişin baskısıyla 2023 yılı kazançlarının tamamını sildi. Altın, bugün ABD’den gelecek kişisel gelir verisi öncesinde 1.815 dolara düşerek 30 Aralık 2020 sonrası en düşük seviyeye indi.

ABD tahvilleri ve dolar endeksi yükselişte

Amerika’da enflasyonun yeniden canlanma göstermesi ve FED’in Mart sonrası da faiz artışına devam edeceği beklentilerinin güçlenmesiyle 10 yıllık tahvil faizi yükselişe geçti. Kasım FOMC toplantısının ardından yüzde 3,33’e kadar düşen faiz, 2 Şubat FOMC toplantısının ardından başladığı yükselişiyle birlikte yüzde 3,98’e çıktı.

Altında yıl içi kazançlar kayboldu

Bugün yaşanan düşüşle birlikte ons altın 2023 yılının il 2 ayında yüzde 6’ya yakın düşüş yaşadı. 2022’yi 1.823 dolardan kapatan fiyat negatif tarafa geçti.

Gram altın da onstaki gerilemenin etkisiyle 1,102 TL’ye inerek 5 Ocak dip seviyeyi test etti. 2 Şubat’ta görülen 1,185 TL rekor seviyeye göre kayıp %7’yi buldu.

ABD’de kişisel gelir ve harcamaların enflasyonda artış beklentisini kuvvetlendirmesi, doların gün içi kazançlarını korumasını sağlayabilir. Bu olasılıkta altın üzerindeki satıcılı seyir de devam edebilir.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Altın

Altın kazançlarını korudu

Published

on

By

altın.jpg

Altın, FED’den faiz indirimi beklentileri, jeopolitik gerilim ve hisse senedi piyasalarına yönelik geri çekilme riskinin de etkisiyle rekor seviyeye yükselmesinin ardından istikrarını korumaya devam etti.

Külçe altın Salı günü ons başına 2.141,79 dolar ile zirveye ulaşarak Aralık başındaki bir önceki yüksek seviyesini geride bıraktı. Kıymetli metal son beş seansta neredeyse yüzde 5 artış gösterdi.

Swap piyasaları, Şubat ayının sonundaki yüzde 58’e kıyasla Haziran ayında yüzde 62’lik bir faiz indimi şansı görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans