Connect with us

Altın

Altın kazançlarını siliyor

Published

on

Altın kazançlarını siliyor

Ons altın, ABD tahvil faizleri ve dolar endeksindeki yükselişin baskısıyla 2023 yılı kazançlarının tamamını sildi. Altın, bugün ABD’den gelecek kişisel gelir verisi öncesinde 1.815 dolara düşerek 30 Aralık 2020 sonrası en düşük seviyeye indi.

ABD tahvilleri ve dolar endeksi yükselişte

Amerika’da enflasyonun yeniden canlanma göstermesi ve FED’in Mart sonrası da faiz artışına devam edeceği beklentilerinin güçlenmesiyle 10 yıllık tahvil faizi yükselişe geçti. Kasım FOMC toplantısının ardından yüzde 3,33’e kadar düşen faiz, 2 Şubat FOMC toplantısının ardından başladığı yükselişiyle birlikte yüzde 3,98’e çıktı.

Altında yıl içi kazançlar kayboldu

Bugün yaşanan düşüşle birlikte ons altın 2023 yılının il 2 ayında yüzde 6’ya yakın düşüş yaşadı. 2022’yi 1.823 dolardan kapatan fiyat negatif tarafa geçti.

Gram altın da onstaki gerilemenin etkisiyle 1,102 TL’ye inerek 5 Ocak dip seviyeyi test etti. 2 Şubat’ta görülen 1,185 TL rekor seviyeye göre kayıp %7’yi buldu.

ABD’de kişisel gelir ve harcamaların enflasyonda artış beklentisini kuvvetlendirmesi, doların gün içi kazançlarını korumasını sağlayabilir. Bu olasılıkta altın üzerindeki satıcılı seyir de devam edebilir.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın fiyatları yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları Asya piyasalarında yükseliş gösterdi. Başta FED’in Ocak sonundaki toplantı tutanakları olmak üzere ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni veriler beklerken doların gerilemesi, altındaki toparlanma desteklendi.

Yine de değerli metal, faizlerin uzun süre daha yüksek kalacağı beklentisiyle altının görünümü gölgelendiği için $2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Spot altın yüzde 0,3 artışla 2.029,89 dolara yükselirken Nisan vadeli altın, yüzde 0,1 artışla 2.040,75 dolar oldu.

Continue Reading

Altın

Gram altında yükseliş sürüyor

Published

on

By

altın

Gram altında yükseliş sürüyor. Çeyrek altın 3 bin 330 liradan, cumhuriyet altını 13 bin 570 liradan satılırken altının gramı güne yükselişle başlamasıyla birlikte 1.987 lira seviyesinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz gün altının ons fiyatındaki artışa paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,22 yükselişle 1.986 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı güne 0,1 artışla 1.987 lira seviyesinde işlem görüyor. Aynı zamanda çeyrek altın 3 bin 330 liradan, cumhuriyet altını 13 bin 570 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı da şu sıralarda yüzde 0,1 değer kazancıyla 2 bin 37 dolar seviyesinde dengelendi.

Continue Reading

Altın

Altın düşerken bakır yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yeni işlem gününe dar bir aralıkta başladı. ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni ipuçları bekleyen ve enflasyon verileri ile fed toplantısına odaklanan yatırımcılar nedeniyle altının düşüşü devam etti.

Diğer yandan bakır fiyatları, en büyük ithalatçı Çin’in yeni teşvik önlemleri almasıyla birlikte güçlü bir haftalık performansa yöneldi. Bakıra olan talebin güçlü kalacağına dair de umutlar arttı.

Çin’in teşvik önlemleri risk iştahında bir miktar iyileşme sağladı ve Wall Street’teki rekor seviyelerle birleştiğinde altına olan talebi daha da azalttı.

Beklentilerden daha güçlü gelen gayri safi yurt içi hasıla verilerinin sonrasında doların güçlenmesi de külçe altın fiyatlarını baskıladı. Geçtiğimiz hafta boyunca oluşan 2.000-2.050 dolarlık işlem aralığında tuttu.

Spot altın 2.021,41 dolarda değişmezken Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri, %0,2 artışla 2.021,10 dolara yükseldi. Her iki enstrüman da bu hafta yaklaşık %0,3 düşüş gösterdi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans