Connect with us

Global

TCMB faiz kararını bugün açıklayacak

Published

on

TCMB faiz kararını bugün açıklayacak

TCMB, bugün yılın ilk Para Politikası Kurulu toplantısını yapacak. 2022 yılında yüzde 14 olan faizi Ağustos ayına kadar sabit tutan banka, Ağustos-Kasım döneminde kademeli olarak yüzde 9’a düşürdü. Aralık ayında ise bu oran korundu.

Liralaşma Stratejisi 2023’ün ilk yarısına kadar sürecek

Daha önce Para ve Kur Politikası olarak adlandırılan yıllık planlama, bu yıl Para Politikası ve Liralaşma Stratejisi olarak değiştirildi. Yayımlanan raporda yılın ilk yarısı için mevduatta liralaşma hedefinin yüzde 60 olarak belirlendiği, bankaların fonlama, teminat ve kredi kanallarını kullanım imkânları liralaşma hedefleri doğrultusunda ayarlanacağı belirtildi.

Öte yandan Türkiye Ekonomi Modeli olarak adlandırılan ve hükümetin belirlediği bu politikayı desteklemeye devam edeceğini ifade eden Merkez Bankası, 2023 yılı raporunda yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlayı artıran faaliyetlerin enflasyon patikasıyla uyumlu bir şekilde, hedefli kredi politikaları ile destekleneceği ifade edildi.

Faiz oranında değişiklik beklenmiyor

Kasım ayında yapılan PPK toplantısında 150 baz puanlık indirim yaparak faizi yüzde 9’a çeken Merkez Bankası, faiz indirim döngüsünü tamamlandığını belirtmişti. Aralık toplantısında ise büyümeyi destekleyecek finansal koşulların devam edeceği belirtildi.

2022’nin son aylarında sanayi üretiminde yaşanan gerileme, küresel ekonomik yavaşlamanın Türkiye’de de kendini göstermeye başladığına işaret ediyor. Merkez Bankasının sektörü destekleyecek uygulamalara ve piyasa ile politika faizinin uyumlu olması için adımlar atmaya devam etmesi bekleniyor.

Seçimlerin erkene çekilmesi konusunda dün Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 Mayıs’ı işaret etti. 2023 politikasında da yılı ilk ve ikinci yarı olarak ayıran Merkez Bankasının seçimlere kadar faizleri koruması bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasaların gözü Powell’ın açıklamalarında

Published

on

By

FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu’ndaki yarı yıl sunumu öncesi hisse senelerindeki canlılık korunuyor.

S&P 500 endeksi Wilson’dan gelen düzeltme açıklamalarına rağmen yüzde 0,1 yükselerek bu yılki 35. rekor kapanışını gerçekleştirdi. Söz konusu endeksin vadelileri yeni işlem gününde de artıda.

Asya’daki yükselişte ise Japonya önde. Nikeei 225 rekor kırarken endeksin bu yılki yükselişi yüzde 23’ün üstüne çıktı. CSI 300 ve Hang Seng olumsuz ayrıştı.

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyerederken,

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyrederken ABD tahvillerinde Powell öncesi sert hareket yaşanmıyor. 10 yıllık getiri kapanışa göre sabah saatlerinde değişim göstermeyerek yüzde 4,282’de kaldı.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı

Published

on

By

altın


Yatırımcılar, FED Başkanı Powell’ın yapacağı sunumu ve hafta içinde açıklanacak önemli enflasyon verilerini beklerken altın fiyatları Asya işlem saatlerinde düşüş gösterdi.

Fakat külçe fiyatları bir ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti ve FED’in Eylül ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair artan inançla 2.400 doların üzerine çıkmanın eşğine geldi. Genel metal fiyatları da yaklaşık aynı dip seviyesine inen dolardaki düşüşten faydalandı.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 2.384,47 dolara gerilerken Ağustos vadeli altın %0,2 düşüşle ons başına 2.392,55 dolara indi.

Continue Reading

Global

İmalat göstergesi en düşük seviyede

Published

on

By

imalatgüvenendeksi

Ekonomik büyümenin önce göstergesi olan imalat sanayi performansında güvenilir bir referans olarak kabul edilen PMI anketinin 2024 dönem sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50,0’ın üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, mayıs ayında 48,4 seviyesinde kaydedilen manşet PMI, haziranda 47,9’a geri dönerek üs üste üçüncü ay 50,0 eşik değerinin altında gerçekleşti. Endeks, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında hafif bir bozulmaya işaret etti. Öte yandan, bu bozulma 2024’ün başından bu yana en belirgin düzeyde kaydedildi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans