Connect with us

Global

TCMB faiz kararını bugün açıklayacak

Published

on

TCMB faiz kararını bugün açıklayacak

TCMB, bugün yılın ilk Para Politikası Kurulu toplantısını yapacak. 2022 yılında yüzde 14 olan faizi Ağustos ayına kadar sabit tutan banka, Ağustos-Kasım döneminde kademeli olarak yüzde 9’a düşürdü. Aralık ayında ise bu oran korundu.

Liralaşma Stratejisi 2023’ün ilk yarısına kadar sürecek

Daha önce Para ve Kur Politikası olarak adlandırılan yıllık planlama, bu yıl Para Politikası ve Liralaşma Stratejisi olarak değiştirildi. Yayımlanan raporda yılın ilk yarısı için mevduatta liralaşma hedefinin yüzde 60 olarak belirlendiği, bankaların fonlama, teminat ve kredi kanallarını kullanım imkânları liralaşma hedefleri doğrultusunda ayarlanacağı belirtildi.

Öte yandan Türkiye Ekonomi Modeli olarak adlandırılan ve hükümetin belirlediği bu politikayı desteklemeye devam edeceğini ifade eden Merkez Bankası, 2023 yılı raporunda yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlayı artıran faaliyetlerin enflasyon patikasıyla uyumlu bir şekilde, hedefli kredi politikaları ile destekleneceği ifade edildi.

Faiz oranında değişiklik beklenmiyor

Kasım ayında yapılan PPK toplantısında 150 baz puanlık indirim yaparak faizi yüzde 9’a çeken Merkez Bankası, faiz indirim döngüsünü tamamlandığını belirtmişti. Aralık toplantısında ise büyümeyi destekleyecek finansal koşulların devam edeceği belirtildi.

2022’nin son aylarında sanayi üretiminde yaşanan gerileme, küresel ekonomik yavaşlamanın Türkiye’de de kendini göstermeye başladığına işaret ediyor. Merkez Bankasının sektörü destekleyecek uygulamalara ve piyasa ile politika faizinin uyumlu olması için adımlar atmaya devam etmesi bekleniyor.

Seçimlerin erkene çekilmesi konusunda dün Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 Mayıs’ı işaret etti. 2023 politikasında da yılı ilk ve ikinci yarı olarak ayıran Merkez Bankasının seçimlere kadar faizleri koruması bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyon oranı açıklandı

Published

on

By

Enflasyon oranı açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayı enflasyon rakamını açıkladı. TÜFE, Ocak ayında yüzde 6,65 oranında artış gösterirken yıllık yüzde 57,68 olarak gerçekleşti. ÜFE ise aylık yüzde 4,15 oranında yükseldi, yıllık bazda ise yüzde 86,46 olarak kaydedildi.

Enflasyonda aylık yükseliş serisi 48. ayda da devam etti. Yıllık oranda ise baz etkisi ile düşüş yaşandı.

TÜFE, Ocak’ta beklentilerin üzerinde artış kaydetti

Maaş zamları ve yeni yıl tarifeleri nedeniyle Ocak ayında enflasyon yüzde 6,65 oranında yükseliş yaşadı. Bu oran Nisan ayı sonrasında en yüksek artış oldu.

Yıllık enflasyonda baz etkisi

Ekim ayında yüzde 85,51’e çıkarak zirve yapan enflasyon Kasım’da yüzde 84,39 oldu. Fakat Aralık ayında baz etkisi ise yüzde 64,27’ye düşüş gösterdi. Ocak ayında da baz etkisinin sürmesi ile yıllık enflasyonda düşüş devam etti.

Continue Reading

Global

AMB faiz kararını açıkladı

Published

on

By

AMB faiz kararını açıkladı

Avrupa Merkez Bankası, bugün yaptığı faiz toplantısında 50 baz puanlık faiz artışı kararı verdi. Merkez Bankası yüzde 2 olan faizi yüzde 2,5’e çıkardı. Bu oran 2008 sonrası uygulanan en yüksek faiz oranı oldu.

2014’ten beri eksi faiz uygulayan banka ilk faiz artışını 50 baz puanla Temmuz ayında gerçekleştirdi. Ancak enflasyondaki yükselişin hızlanmasıyla faiz artış hızını da artıran Merkez Bankası, 2022’yi yüzde 2 faizle tamamladı.

Dün açıklanan Euro Bölgesi enflasyonu yüzde 8,5 ile beklentilerden fazla geriledi, fakat bankanın yüzde 2 enflasyon hedefinin üzerinde olması nedeniyle faiz artışına bu toplantıda da devam edildi.

Continue Reading

Global

BoE politika faizini 15 yılın zirvesine çıkardı

Published

on

By

BoE-politika-faizini-15-yılın-zirvesine-çıkardı.jpg

Bank of England, 2023 yılının ilk toplantısını bugün gerçekleştirdi. Politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 4 seviyesine çıkardı. Böylelikle uygulanan faiz oranı son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Karar oy çokluğuyla alındı

Kurul üyelerinden 7’si faizin yüzde 4’e yükseltilmesi yönünde oy kullanırken üyelerden 2’si ise faizin yüzde 3,5’te sabit bırakılması yönünde oy kullandı.

Risklere dikkat çekildi

Banka karar metninde küresel enerji fiyatlarındaki düşüşün enflasyonun gerilemesi bakımından olumlu olduğunun altını çizdi. fakat birçok ülke için enflasyonda zirve görülse de mevcut seviyelerin hala çok yüksek olduğu ifade edildi.
İngiltere işgücü piyasasının sıkılığını koruduğunu fakat yurt için fiyat ve ücret baskılarının ise beklenenden çok daha güçlü olduğunu açıklayan Merkez Bankası, bu nedenle enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğine vurgu yapıldı.

Enflasyondaki yükseliş nedeniyle ilk faiz artışını Aralık 2021’de yapan Merkez Bankası 10 toplantıda faizi %0,10’dan %4’e yükseltti. İngiltere’de enflasyon Ekim ayında %11,1 ile rekor seviyeye çıkmasının ardından Aralık’ta %10,5’e geriledi. Ocak rakamları 15 Şubat’ta açıklanacak.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans