Connect with us

Global

Bowman: Daha fazla faiz artışına ihtiyaç var

Published

on

Bowman: Daha fazla faiz artışına ihtiyaç var

Bowman, Salı günü Florida Bankacılar Birliği ile düzenlenen bir etkinlikte “Son aylarda, bazı enflasyon ölçütlerinde düşüş gördük, ancak yapacak daha çok işimiz var, bu nedenle, Aralık toplantımızdan sonra belirttiğimiz gibi, FOMC’nin para politikasını sıkılaştırmak için faiz oranlarını artırmaya devam etmesini bekliyorum” açıklamasında bulundu.

Politika yapıcılar, geçtiğimiz yıl kırk yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyonu bastırmaya çalışırken, sıkılaştırma politikasını bitirmedikleri mesajını vermeye devam ediyor. Yetkililer, Aralık ayında oy birliği ile yatım puanlık bir artışı onaylayarak faiz oranındaki hedefi yüzde 4,25 ila yüzde 4,5 aralığına getirdi.

Toplantıda açıklanan yeni ekonomik tahminler, 19 Fed yetkilisinden 17’sinin bu yıl oranların yüzde 5’in üzerine çıktığını gördüğünü gösterdi. Hiçbir politika yapıcı 2023’te faiz oranlarını düşürmeyi beklemiyor. Yetkililer bir sonraki toplantıyı 31 Ocak-20 Şubat arasında yapacak.

Bowman, gelecekteki faiz hareketlerinin ölçeğinin ve yetkililerin faiz artırımlarını ne zaman durduracağı noktanın enflasyonda olanlara göre belirleneceğini belirterek, “enflasyonun zirve yaptığına dair ikna edici işaretler” görmek istediğini ve bunun olduğuna dair “tutarlı” kanıtlar aradığını da sözlerine ekledi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi

Published

on

By

araba

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi. Çin Otomobil İmalatçıları Birliği’nin yayınladığı verilere göre, Kasım ayında yeni araç satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,3 artış gösterdi. Ekim ayında artış oranı yüzde 11,8 olmuştu.

Yılın ilk 11 ayında satışlar yüzde 10,8 arttı.

Yeni enerjili araçların satışları ise Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artış gösterdi. Ocak- Kasım döneminde satışlar yüzde 36,7 artış gösterdi.

Continue Reading

Global

Almanya sanayi üretimi azaldı

Published

on

By

Almanya sanayi üretimi azaldı, Almanya Federal İstatistik Ofisi tarafından sağlanan verilere göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış reel sanayi üretimi Ekim ayında bir göndeki aya göre yüzde 0,4 azaldı. Beklentiler yüzde 0,5 artış olacağı yönündeydi.

Böylece üretim art arda beşinci ayda da azalmış oldu.

Üç aydan üç aya daha az değişkenlik gösteren karşılaştırma, üretimin Ağustos Ekim 2023 döneminde önceki aya göre yüzde 1,9 daha düşük olduğu gösterdi. Geçici sonuçların revize edilmesiyle birlikte, üretim Eylül 2023’te Ağustos 2023’e kıyasla yüzde 1,3 oranında azalma gösterdi.

Continue Reading

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans