Connect with us

Global

Piyasaların gözü FOMC tutanaklarında

Published

on

Piyasaların gözü FOMC tutanaklarında

Opsiyon piyasalarındaki iyimserlik sinyali bir tarafta dururken Amerikan hisseleri yeni yıla kötü başladı.

Çin’deki covid durumunun arz zincirine olumsuz etkisi sebebiyle teknoloji ağırlıklı Nasdaq sali gününde yüzde 0,8 ekside kapatırken, S&P 500’de yüzde 0,4 geriledi.

Teslimatlarda beklentilerin altında kalan Tesla’nın hisseleri yüzde 12,2 düşüş yaşadı. 2022 yılı başında 3 trilyon dolar değerine ulaşabilen tek şirket olan Apple’ın piyasa değeri de 2023 başında itibarıyla 2 trilyon doların altın düştü. Vadelilerde sabah saatlerinde hafif toparlanma söz konusu.

Asya Pasifik’te Japon hisseleri olumsuz ayrışırken Hong Kong Hang Seng ralli yapıyor. Güçlü yen ve küresel resesyon endişeleriyle Japon Topix ve Nikkei 225 değer kaybetti.

Ant Group’un tüketici birimi için 1,5 milyar dolarlık sermaye artırımının onaylanmasıyla Hang Seng, Alibaba dopingiyle yüzde 2’yi aşan yükseliş kaydediyor.

Fed tutanakları yayınlanacak

Amerikan Merkez Bankası Fed, 22:00’de 50 baz puan faiz artışı yaptığı Aralık ayı toplantısının tutanaklarını yayımlayacak.

Tutanaklarda Fed üyelerinin piyasa beklentilerinden yüksek enflasyon ve nihai faiz tahminlerine dair gerekçelere ışık tutabilecek ifadelerin yer alması bekleniyor.

Fed üyeleri 2023’te faizin tepe noktasının medyan olarak yüzde 5’i aşacağını öngörmüştü. Üyeler enflasyon için eylülde yüzde 2,8 olan 2023 yıl sonu beklentisini yukarı revize etmiş, yüzde 3,1’e yükseltmişti.

Tutanaklarda, Fed Başkanı Jerome Powell’ın son dönemde vurguladığı gibi yüksek enflasyon beklentileri için güçlü işgücü piyasasına atıfta bulunulabilir. Diğer taraftan mal enflasyonu ve enerji fiyatlarındaki yumuşamaya rağmen hizmet enflasyonundaki kalıcılığa da dikkat çekilebilir.

Fed’in bu enflasyon tablosu karşısında atacağı adımlar sonucu ABD ekonomisinin resesyona girmesinin güçlü olasılık olduğunu belirten eski New York Fed Başkanı William Dudley, bu resesyonun ağır olmayacağı görüşünde. Dudley, Bloomberg TV’ye yaptığı açıklamada “Fed’in yapması gerekenin bir sonucu olarak resesyon yaşanması kuvvetle muhtemel. Ancak geçmişten farklı olarak bu Fed’in yaratacağı bir resesyon. Fed para politikasını gevşeterek bu resesyonu sonlandırabilir” yorumunu yaptı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

TCMB faiz artırımına devam edecek mi?

Published

on

By

TCMB.jpg

Capital Ecomics’ten William Jackson, Türkiye’de enflasyonun zirveye ulaşmış olabileceğini söyledi.

Eylül’de tüketici fiyatlarının yıllık bazda yüzde 61,5 oranında arttığını fakat bunun Türkiye’nin son dönemdeki standartlarına göre düşük bir ivme olduğunu söyleyen Jackson, aylık bazda enflasyonun azaldığına dikkat çekti.

Jackson “Bu durum, liradaki düşüşün ve akaryakıt fiyatlarındaki artışların etkisinin azalmaya başladığına dair erken kanıtlar sunuyor.” dedi.

Bu çerçevede Merkez Bankasının, yükselen enflasyonu bastırmak için faiz oranlarını artırma politikasının devam etmesi gerekeceğini belirten Jackson, mevcut yüzde 30’luk politika faiz oranının yıl sonunda yüzde 40’a çıkmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans