Connect with us

Global

Piyasaların gözü FOMC tutanaklarında

Published

on

Piyasaların gözü FOMC tutanaklarında

Opsiyon piyasalarındaki iyimserlik sinyali bir tarafta dururken Amerikan hisseleri yeni yıla kötü başladı.

Çin’deki covid durumunun arz zincirine olumsuz etkisi sebebiyle teknoloji ağırlıklı Nasdaq sali gününde yüzde 0,8 ekside kapatırken, S&P 500’de yüzde 0,4 geriledi.

Teslimatlarda beklentilerin altında kalan Tesla’nın hisseleri yüzde 12,2 düşüş yaşadı. 2022 yılı başında 3 trilyon dolar değerine ulaşabilen tek şirket olan Apple’ın piyasa değeri de 2023 başında itibarıyla 2 trilyon doların altın düştü. Vadelilerde sabah saatlerinde hafif toparlanma söz konusu.

Asya Pasifik’te Japon hisseleri olumsuz ayrışırken Hong Kong Hang Seng ralli yapıyor. Güçlü yen ve küresel resesyon endişeleriyle Japon Topix ve Nikkei 225 değer kaybetti.

Ant Group’un tüketici birimi için 1,5 milyar dolarlık sermaye artırımının onaylanmasıyla Hang Seng, Alibaba dopingiyle yüzde 2’yi aşan yükseliş kaydediyor.

Fed tutanakları yayınlanacak

Amerikan Merkez Bankası Fed, 22:00’de 50 baz puan faiz artışı yaptığı Aralık ayı toplantısının tutanaklarını yayımlayacak.

Tutanaklarda Fed üyelerinin piyasa beklentilerinden yüksek enflasyon ve nihai faiz tahminlerine dair gerekçelere ışık tutabilecek ifadelerin yer alması bekleniyor.

Fed üyeleri 2023’te faizin tepe noktasının medyan olarak yüzde 5’i aşacağını öngörmüştü. Üyeler enflasyon için eylülde yüzde 2,8 olan 2023 yıl sonu beklentisini yukarı revize etmiş, yüzde 3,1’e yükseltmişti.

Tutanaklarda, Fed Başkanı Jerome Powell’ın son dönemde vurguladığı gibi yüksek enflasyon beklentileri için güçlü işgücü piyasasına atıfta bulunulabilir. Diğer taraftan mal enflasyonu ve enerji fiyatlarındaki yumuşamaya rağmen hizmet enflasyonundaki kalıcılığa da dikkat çekilebilir.

Fed’in bu enflasyon tablosu karşısında atacağı adımlar sonucu ABD ekonomisinin resesyona girmesinin güçlü olasılık olduğunu belirten eski New York Fed Başkanı William Dudley, bu resesyonun ağır olmayacağı görüşünde. Dudley, Bloomberg TV’ye yaptığı açıklamada “Fed’in yapması gerekenin bir sonucu olarak resesyon yaşanması kuvvetle muhtemel. Ancak geçmişten farklı olarak bu Fed’in yaratacağı bir resesyon. Fed para politikasını gevşeterek bu resesyonu sonlandırabilir” yorumunu yaptı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

İngiltere’de sürpriz enflasyon verisi

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi sinyalleri gelmesiyle birlikte son gelen enflasyon verileri sürpriz yarattı.

Ülkede Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 3,2 olarak açıklandı. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 3,4 olarak açıklanmıştı.

Mart ayında aylık enflasyon ise yüzde 0,6 ile Şubat ayıyla aynı seviyede gerçekleşti.

Çekirdek enflasyonda da beklentilerin altında yavaşlama izlendi. Ülkede yıllık çekirdek enflasyon Mart ayında yüzde 4,2 oldu. Beklenti yüzde 4,1 olmuştu. Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,5 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

Global

Petrolde yatay seyir

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Brent petrol piyasaların açılmasıyla birlikte yüzde 0,7 artışla varil başına 91,05 dolara kadar yükseldi, ardından 90 dolara düştü. İran, hafta sonu İsrail’i ilk kez kendi topraklarında vurarak 300’den fazla füze ve İHA aracı ateşledi, fakat çoğu durduruldu. Günlerden beri beklenen saldırı, Suriye’de İranlı subayları öldürüldüğü saldırı sonrasında misilleme olarak geldi.

Helima Croft’un da aralarında bulunduğu RBC Capital Markets LLC analistleri yayınladıkları bir notta, “İsrail hükümetinin Beyaz Saray’ın tavsiyesine uyması ve misilleme eylemlerinden vazgeçmesi halinde bu savaş, tırmanma merdiveninden aşağıya doğru ilerleyebilir” açıklamasında bulundu. İran’ın eyleminin “önceki misillemelerden çok daha kapsamlı olmasına rağmen yine de önceden haber gönderildiğini” söylediler.

Petrol, Opec+’nın stokları boşaltmak ve fiyatları desteklemek için arzı sıkı bir şekilde dizginlemesiyle bu yıl emtialarda en güçlü performans sergileyen ürünlerden biri oldu. Son saldırı, dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birini üreten bir bölgede gerilimi tırmandırıyor. Yine de İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu, meselenin “sonlandırılmış sayılabileceğini” söyleyerek, şimdilik daha geniş bir çatışma riskini azaltıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans