Connect with us

Global

Piyasaların gözü FOMC tutanaklarında

Published

on

Piyasaların gözü FOMC tutanaklarında

Opsiyon piyasalarındaki iyimserlik sinyali bir tarafta dururken Amerikan hisseleri yeni yıla kötü başladı.

Çin’deki covid durumunun arz zincirine olumsuz etkisi sebebiyle teknoloji ağırlıklı Nasdaq sali gününde yüzde 0,8 ekside kapatırken, S&P 500’de yüzde 0,4 geriledi.

Teslimatlarda beklentilerin altında kalan Tesla’nın hisseleri yüzde 12,2 düşüş yaşadı. 2022 yılı başında 3 trilyon dolar değerine ulaşabilen tek şirket olan Apple’ın piyasa değeri de 2023 başında itibarıyla 2 trilyon doların altın düştü. Vadelilerde sabah saatlerinde hafif toparlanma söz konusu.

Asya Pasifik’te Japon hisseleri olumsuz ayrışırken Hong Kong Hang Seng ralli yapıyor. Güçlü yen ve küresel resesyon endişeleriyle Japon Topix ve Nikkei 225 değer kaybetti.

Ant Group’un tüketici birimi için 1,5 milyar dolarlık sermaye artırımının onaylanmasıyla Hang Seng, Alibaba dopingiyle yüzde 2’yi aşan yükseliş kaydediyor.

Fed tutanakları yayınlanacak

Amerikan Merkez Bankası Fed, 22:00’de 50 baz puan faiz artışı yaptığı Aralık ayı toplantısının tutanaklarını yayımlayacak.

Tutanaklarda Fed üyelerinin piyasa beklentilerinden yüksek enflasyon ve nihai faiz tahminlerine dair gerekçelere ışık tutabilecek ifadelerin yer alması bekleniyor.

Fed üyeleri 2023’te faizin tepe noktasının medyan olarak yüzde 5’i aşacağını öngörmüştü. Üyeler enflasyon için eylülde yüzde 2,8 olan 2023 yıl sonu beklentisini yukarı revize etmiş, yüzde 3,1’e yükseltmişti.

Tutanaklarda, Fed Başkanı Jerome Powell’ın son dönemde vurguladığı gibi yüksek enflasyon beklentileri için güçlü işgücü piyasasına atıfta bulunulabilir. Diğer taraftan mal enflasyonu ve enerji fiyatlarındaki yumuşamaya rağmen hizmet enflasyonundaki kalıcılığa da dikkat çekilebilir.

Fed’in bu enflasyon tablosu karşısında atacağı adımlar sonucu ABD ekonomisinin resesyona girmesinin güçlü olasılık olduğunu belirten eski New York Fed Başkanı William Dudley, bu resesyonun ağır olmayacağı görüşünde. Dudley, Bloomberg TV’ye yaptığı açıklamada “Fed’in yapması gerekenin bir sonucu olarak resesyon yaşanması kuvvetle muhtemel. Ancak geçmişten farklı olarak bu Fed’in yaratacağı bir resesyon. Fed para politikasını gevşeterek bu resesyonu sonlandırabilir” yorumunu yaptı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasaların gözü Powell’ın açıklamalarında

Published

on

By

FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu’ndaki yarı yıl sunumu öncesi hisse senelerindeki canlılık korunuyor.

S&P 500 endeksi Wilson’dan gelen düzeltme açıklamalarına rağmen yüzde 0,1 yükselerek bu yılki 35. rekor kapanışını gerçekleştirdi. Söz konusu endeksin vadelileri yeni işlem gününde de artıda.

Asya’daki yükselişte ise Japonya önde. Nikeei 225 rekor kırarken endeksin bu yılki yükselişi yüzde 23’ün üstüne çıktı. CSI 300 ve Hang Seng olumsuz ayrıştı.

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyerederken,

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyrederken ABD tahvillerinde Powell öncesi sert hareket yaşanmıyor. 10 yıllık getiri kapanışa göre sabah saatlerinde değişim göstermeyerek yüzde 4,282’de kaldı.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı

Published

on

By

altın


Yatırımcılar, FED Başkanı Powell’ın yapacağı sunumu ve hafta içinde açıklanacak önemli enflasyon verilerini beklerken altın fiyatları Asya işlem saatlerinde düşüş gösterdi.

Fakat külçe fiyatları bir ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti ve FED’in Eylül ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair artan inançla 2.400 doların üzerine çıkmanın eşğine geldi. Genel metal fiyatları da yaklaşık aynı dip seviyesine inen dolardaki düşüşten faydalandı.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 2.384,47 dolara gerilerken Ağustos vadeli altın %0,2 düşüşle ons başına 2.392,55 dolara indi.

Continue Reading

Global

İmalat göstergesi en düşük seviyede

Published

on

By

imalatgüvenendeksi

Ekonomik büyümenin önce göstergesi olan imalat sanayi performansında güvenilir bir referans olarak kabul edilen PMI anketinin 2024 dönem sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50,0’ın üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, mayıs ayında 48,4 seviyesinde kaydedilen manşet PMI, haziranda 47,9’a geri dönerek üs üste üçüncü ay 50,0 eşik değerinin altında gerçekleşti. Endeks, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında hafif bir bozulmaya işaret etti. Öte yandan, bu bozulma 2024’ün başından bu yana en belirgin düzeyde kaydedildi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans