Connect with us

Global

Memur ve Emekliler enflasyon rakamını bekliyor

Published

on

Memur ve Emekliler enflasyon rakamını bekliyor

TÜİK, Aralık ayı enflasyon verilerini ve 2023’ün ilk yarısında memur ve memur emeklilerinin maaşına yapılacak zammını yayınlayacak.

Yılda iki kez yapılan memur ve memur emeklisi zammı nasıl hesaplanıyor?

İlk oranı toplu sözleşme belirliyor. Resmi Gazete’de yayınlanan 2022 ikinci yarı enflasyon farkı oranı yüzde 7, 2023 yılı ilk yarısı için belirlenen oran ise yüzde 8

Toplu sözleşmede belirlenen zam oranına ek olarak da son 6 aylık enflasyon oranı hesaplanıyor.

Son 6 aylık enflasyon oranı:

Temmuz: %2,37
Ağustos: %1,46
Eylül: %3,08
Ekim: %3,54
Kasım: %2,88
Aralık: Bugün açıklanacak.
5 aylık ortalama yani kümülatif oran yüzde 14,02. Bu orandan ilk yarıda sözleşmede yer alan oran çıkarılıyor. Yani yüzde 14,2’den yüzde 7 çıkarılıyor. Kalan yüzde 7,2’lik oran enflasyon farkını tanımlıyor. 2023’te yüzde 8’lik zam da dikkate alındığında Aralık ayı enflasyonu hiç değişim göstermese yani yüzde 0 gelse dahi memur maaşına %15,2 oranında zam yapılması gerekiyor.

3600 ek gösterge bu ay yürürlüğe girecek

Temmuz ayında Torba Kanun Teklifi ile Meclisten geçen 3600 ek gösterge bu ay içinde yürürlüğe girecek. 5,5 milyona yakın çalışan ve emekliyi kapsayan düzenlemede meslek grupları da genişletildi. Ancak Memur-Sen, düzenlemede eksiklikler olduğunu, özellikle unvanlarda eşitlik olmadığını belirtmişti. Ek gösterge aynı zamanda emekli maaşlarının da yeniden belirlenmesini sağlayacak. Netleşmemekle beraber memur emeklisinin zam oranı dışında iki ayrı ödeme alması bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyon oranı açıklandı

Published

on

By

Enflasyon oranı açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayı enflasyon rakamını açıkladı. TÜFE, Ocak ayında yüzde 6,65 oranında artış gösterirken yıllık yüzde 57,68 olarak gerçekleşti. ÜFE ise aylık yüzde 4,15 oranında yükseldi, yıllık bazda ise yüzde 86,46 olarak kaydedildi.

Enflasyonda aylık yükseliş serisi 48. ayda da devam etti. Yıllık oranda ise baz etkisi ile düşüş yaşandı.

TÜFE, Ocak’ta beklentilerin üzerinde artış kaydetti

Maaş zamları ve yeni yıl tarifeleri nedeniyle Ocak ayında enflasyon yüzde 6,65 oranında yükseliş yaşadı. Bu oran Nisan ayı sonrasında en yüksek artış oldu.

Yıllık enflasyonda baz etkisi

Ekim ayında yüzde 85,51’e çıkarak zirve yapan enflasyon Kasım’da yüzde 84,39 oldu. Fakat Aralık ayında baz etkisi ise yüzde 64,27’ye düşüş gösterdi. Ocak ayında da baz etkisinin sürmesi ile yıllık enflasyonda düşüş devam etti.

Continue Reading

Global

AMB faiz kararını açıkladı

Published

on

By

AMB faiz kararını açıkladı

Avrupa Merkez Bankası, bugün yaptığı faiz toplantısında 50 baz puanlık faiz artışı kararı verdi. Merkez Bankası yüzde 2 olan faizi yüzde 2,5’e çıkardı. Bu oran 2008 sonrası uygulanan en yüksek faiz oranı oldu.

2014’ten beri eksi faiz uygulayan banka ilk faiz artışını 50 baz puanla Temmuz ayında gerçekleştirdi. Ancak enflasyondaki yükselişin hızlanmasıyla faiz artış hızını da artıran Merkez Bankası, 2022’yi yüzde 2 faizle tamamladı.

Dün açıklanan Euro Bölgesi enflasyonu yüzde 8,5 ile beklentilerden fazla geriledi, fakat bankanın yüzde 2 enflasyon hedefinin üzerinde olması nedeniyle faiz artışına bu toplantıda da devam edildi.

Continue Reading

Global

BoE politika faizini 15 yılın zirvesine çıkardı

Published

on

By

BoE-politika-faizini-15-yılın-zirvesine-çıkardı.jpg

Bank of England, 2023 yılının ilk toplantısını bugün gerçekleştirdi. Politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 4 seviyesine çıkardı. Böylelikle uygulanan faiz oranı son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Karar oy çokluğuyla alındı

Kurul üyelerinden 7’si faizin yüzde 4’e yükseltilmesi yönünde oy kullanırken üyelerden 2’si ise faizin yüzde 3,5’te sabit bırakılması yönünde oy kullandı.

Risklere dikkat çekildi

Banka karar metninde küresel enerji fiyatlarındaki düşüşün enflasyonun gerilemesi bakımından olumlu olduğunun altını çizdi. fakat birçok ülke için enflasyonda zirve görülse de mevcut seviyelerin hala çok yüksek olduğu ifade edildi.
İngiltere işgücü piyasasının sıkılığını koruduğunu fakat yurt için fiyat ve ücret baskılarının ise beklenenden çok daha güçlü olduğunu açıklayan Merkez Bankası, bu nedenle enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğine vurgu yapıldı.

Enflasyondaki yükseliş nedeniyle ilk faiz artışını Aralık 2021’de yapan Merkez Bankası 10 toplantıda faizi %0,10’dan %4’e yükseltti. İngiltere’de enflasyon Ekim ayında %11,1 ile rekor seviyeye çıkmasının ardından Aralık’ta %10,5’e geriledi. Ocak rakamları 15 Şubat’ta açıklanacak.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans