Connect with us

Borsa

Borsa İstanbul’da neler oluyor?

Published

on

Borsa İstanbul'da neler oluyor?

Borsa İstanbul endeksi güne yüzde 0,23 düşüşle 4.946,62 puandan başladı. BIST 100, geçtiğimiz gün, 4,883 – 5.010 puan aralığında hareket eden BIST 100 endeksi 4.957 puanda günü kapattı. BIST 100, son duruma göre geçen hafta 5.091,68 puanda zirveyi gördükten sonra satıcılı konuma geçti.

Borsa açılışında en çok talep gören sektörlerin başında yüzde 1’in üzerinde artış göstere odun, kağıt ve baskı, basit metaller ve sigorta vardı. Kimyasal, petrol ve plastik yüzde 1,5’in üzerinde düşüş yaşadı. Ardından elektrik ve sınai endeksinin de güne ekside başlayan hisselerin başında yer aldı.

Günün ilk işlem saatlerinde BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında düşüş trendine devam eden SASA, bugünde güne tavan fiyatından başladı sonrasında ise 97 TL’den işlem görmeye başladı. SMRTG hissesi de bugün SASA’nın ardından yüzde 8 düşüşle güne başlayarak 104,5 TL’ye düştü.

KRDMD, bugünde güne pozitif başlarken açılışta yüzde 7,5’in üzerinde değerlendi. KRDMD’nin ardından ADESE, ISDMR, YYLGD, BIST 100’de güne yükselişle başlayan hisselerden oldu.

Borsa İstanbul genelinde SASA’nın yanında PRKME, ATSYH, KONTR, MIATK, tavan fiyatından güne başlayan diğer hisseler oldu. Bunun yanında günün ilk saatinde en çok talep gören hisseler, BARMA, BALAT, KRDMA, OZSUB ve EMNIS oldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa

SASA’dan hisse geri alım kararı

Published

on

By

SASA'dan hisse geri alım kararı

SASA’dan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamaya göre şirketin yönetim kurulunun 15 Şubat 2023 tarihli toplantısında paylarındaki aşırı volatilitenin önlenmesi ile sağlıklı fiyat oluşumuna katkıda bulunulması ve pay sahiplerinin menfaatlerinin korunması amacıyla SASA Polyester Sanayi A.Ş tarafından borsadan SASA pay geri alımı yapılması kararı verildi.

Şirket iç kaynaklarından karşılanmak üzere geri alım için ayrılacak fon tutarının 500 milyon TL olduğunu açıkladı. Geri alınacak azami pay sayısının ise bu tutarı geçmeyecek şekilde belirlenmesine karar verildi.

Şirketin geri alım programı azami süresi 1 yıl olarak belirlendi.

Continue Reading

Borsa

Borsa İstanbul’da pozitif hava değişti

Published

on

By

Borsa İstanbul'da pozitif hava

BIST’de satış dalgasının ardından yeni işlem gününün açılışında görülen pozitif hava yerini tekrardan düşüşe bıraktı.

Güne yüzde 2,55 yükselişle başlayan BIST 100 gün içerisinde yüzde 4’ü aşan prim kaybetti. Öğlen saatlerinde ise 4 bin 700 puanın altını test etti.

BIST 100 haftanın ilk üç işlem gününde yüzde 11,5 düşüş kaydetti. Endeks Çarşamba günüyle birlikte yüzde 16 düşüş kaybetti.

Borsa İstanbul 100, yıl başından bu yana yüzde 14,2 ile dünya genelinde de en fazla düşüş kaydeden endeks oldu. Endeks, geçen yıl kendilerini enflasyona karşı korumak isteyen yerli yatırımcıların alımları ile yüzde 200’e yakın yükselmişti.

Continue Reading

Borsa

Dolar/TL’de yeni rekor

Published

on

By

Dolar/TL'de yeni rekor

Türk varlıkları dalgalı işlem gününe başladı. Dolar/TL 18,78’i geçerek yeni bir rekor kırdı.

Borsada da yüzde 4’e varan kayıplar yaşanırken, piyasa hızlı bir şekilde tepki vererek kayıpların bir kısmını toparladı.

Gün içi en düşük seviye olarak 5.270 puanının görüldüğü endekste yaşanan düşüşte Aralık sonunda SPK tarafından yayımlanan ve para piyasası fonlarının Pay Senedi Rapor Pazarı’nda ters repo sözleşmesi yapmasına yasak getirilmesi ve bu sözleşmelerin teminat gösterilerek işlem yapılmayacak olmasının etkilerinin hissedildiği söyleniyor.

Diğer yandan yılbaşı sonrası piyasanın kar satışlarına başlamasıyla birlikte algoritma işlemlerinin de ivmeye katılarak satışları daha da derinleştirmiş olabileceği söyleniyor.

Halka arz takviminin de yatırımcıların tercihlerinde etkili olduğu ifade ediliyor. Bunun yanında borsa yatırımcısının siyasi taraftaki gelişmeleri de yakından izlediği belirtiliyor.

Gösterge tahvil faizi yüzde 8,61 olurken, Türkiye’nin risk primi de 513 baz puan seviyesinden işlem gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans