Connect with us

Global

BIST 100, aya yükselişle başladı

Published

on

BIST 100, aya yükselişle başladı

BIST 100, Aralık ayının ilk işlem gününde yüzde 1,38 yükseliş ile 5.046,3 puandan başlayarak yeni bir rekor kırdı.

BIST 100 endeksi, Kasım ayını 4.977,64 puandan kapatırken, ay boyunca yüzde 25,1 oranında yükseliş yaşadı. Ekim ayında da aynı oranda yükseliş yaşayan endeks, Aralık ayının ilk günü 5.000 puan bandına adım atarak yılbaşından bu yana değer artışı yüzde 170 oldu.

Pozitif açılış görülen borsada sabah seansının ilk dakikalarında çıkış yapan sektörler, tekstil ve deri, elektrik ve ulaştırma oldu. Açılışta kimyasal, petrol ve plastik endeksinin yüzde 0,3’luk kısmi bir gerileme olması dışında ekside olan bir sektör olmadı.

Bankalar, holding, inşaat ve kobi endeksi ise BIST 100 ile paralel olarak yüzde 1’in üzerinde bir yükselişle güne başladı.

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında GENIL, YATAS ve SMRTG tavan fiyatından işlem görerek ilk saatlerde en çok yükselen hisseler oldu. Düşüş trendine devam eden SASA, güne yüzde 5,5 gerileme ile başlarken şuanda 122,5 TL’den işlem görüyor.

Son zamanlarda SASA ile yüksek korelasyona sahip HEKTS ise güne yüzde 3,37 yükselişle başladı.

Borsa İstanbul genelinde güne tavan fiyatından başlayan diğer hisseler arasında UZERB, KSTUR ile Kasım ayında işlemlere başlayan ALFAS, SNICA ve OZSUB vardı. An itibarıyla COSMO, DIRIT ve YONGA, ilk saatte en çok gerileyen hisselerin başında yer aldı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyon oranı açıklandı

Published

on

By

Enflasyon oranı açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayı enflasyon rakamını açıkladı. TÜFE, Ocak ayında yüzde 6,65 oranında artış gösterirken yıllık yüzde 57,68 olarak gerçekleşti. ÜFE ise aylık yüzde 4,15 oranında yükseldi, yıllık bazda ise yüzde 86,46 olarak kaydedildi.

Enflasyonda aylık yükseliş serisi 48. ayda da devam etti. Yıllık oranda ise baz etkisi ile düşüş yaşandı.

TÜFE, Ocak’ta beklentilerin üzerinde artış kaydetti

Maaş zamları ve yeni yıl tarifeleri nedeniyle Ocak ayında enflasyon yüzde 6,65 oranında yükseliş yaşadı. Bu oran Nisan ayı sonrasında en yüksek artış oldu.

Yıllık enflasyonda baz etkisi

Ekim ayında yüzde 85,51’e çıkarak zirve yapan enflasyon Kasım’da yüzde 84,39 oldu. Fakat Aralık ayında baz etkisi ise yüzde 64,27’ye düşüş gösterdi. Ocak ayında da baz etkisinin sürmesi ile yıllık enflasyonda düşüş devam etti.

Continue Reading

Global

AMB faiz kararını açıkladı

Published

on

By

AMB faiz kararını açıkladı

Avrupa Merkez Bankası, bugün yaptığı faiz toplantısında 50 baz puanlık faiz artışı kararı verdi. Merkez Bankası yüzde 2 olan faizi yüzde 2,5’e çıkardı. Bu oran 2008 sonrası uygulanan en yüksek faiz oranı oldu.

2014’ten beri eksi faiz uygulayan banka ilk faiz artışını 50 baz puanla Temmuz ayında gerçekleştirdi. Ancak enflasyondaki yükselişin hızlanmasıyla faiz artış hızını da artıran Merkez Bankası, 2022’yi yüzde 2 faizle tamamladı.

Dün açıklanan Euro Bölgesi enflasyonu yüzde 8,5 ile beklentilerden fazla geriledi, fakat bankanın yüzde 2 enflasyon hedefinin üzerinde olması nedeniyle faiz artışına bu toplantıda da devam edildi.

Continue Reading

Global

BoE politika faizini 15 yılın zirvesine çıkardı

Published

on

By

BoE-politika-faizini-15-yılın-zirvesine-çıkardı.jpg

Bank of England, 2023 yılının ilk toplantısını bugün gerçekleştirdi. Politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 4 seviyesine çıkardı. Böylelikle uygulanan faiz oranı son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Karar oy çokluğuyla alındı

Kurul üyelerinden 7’si faizin yüzde 4’e yükseltilmesi yönünde oy kullanırken üyelerden 2’si ise faizin yüzde 3,5’te sabit bırakılması yönünde oy kullandı.

Risklere dikkat çekildi

Banka karar metninde küresel enerji fiyatlarındaki düşüşün enflasyonun gerilemesi bakımından olumlu olduğunun altını çizdi. fakat birçok ülke için enflasyonda zirve görülse de mevcut seviyelerin hala çok yüksek olduğu ifade edildi.
İngiltere işgücü piyasasının sıkılığını koruduğunu fakat yurt için fiyat ve ücret baskılarının ise beklenenden çok daha güçlü olduğunu açıklayan Merkez Bankası, bu nedenle enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğine vurgu yapıldı.

Enflasyondaki yükseliş nedeniyle ilk faiz artışını Aralık 2021’de yapan Merkez Bankası 10 toplantıda faizi %0,10’dan %4’e yükseltti. İngiltere’de enflasyon Ekim ayında %11,1 ile rekor seviyeye çıkmasının ardından Aralık’ta %10,5’e geriledi. Ocak rakamları 15 Şubat’ta açıklanacak.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans