Connect with us

Global

BIST 100, aya yükselişle başladı

Published

on

BIST 100, aya yükselişle başladı

BIST 100, Aralık ayının ilk işlem gününde yüzde 1,38 yükseliş ile 5.046,3 puandan başlayarak yeni bir rekor kırdı.

BIST 100 endeksi, Kasım ayını 4.977,64 puandan kapatırken, ay boyunca yüzde 25,1 oranında yükseliş yaşadı. Ekim ayında da aynı oranda yükseliş yaşayan endeks, Aralık ayının ilk günü 5.000 puan bandına adım atarak yılbaşından bu yana değer artışı yüzde 170 oldu.

Pozitif açılış görülen borsada sabah seansının ilk dakikalarında çıkış yapan sektörler, tekstil ve deri, elektrik ve ulaştırma oldu. Açılışta kimyasal, petrol ve plastik endeksinin yüzde 0,3’luk kısmi bir gerileme olması dışında ekside olan bir sektör olmadı.

Bankalar, holding, inşaat ve kobi endeksi ise BIST 100 ile paralel olarak yüzde 1’in üzerinde bir yükselişle güne başladı.

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında GENIL, YATAS ve SMRTG tavan fiyatından işlem görerek ilk saatlerde en çok yükselen hisseler oldu. Düşüş trendine devam eden SASA, güne yüzde 5,5 gerileme ile başlarken şuanda 122,5 TL’den işlem görüyor.

Son zamanlarda SASA ile yüksek korelasyona sahip HEKTS ise güne yüzde 3,37 yükselişle başladı.

Borsa İstanbul genelinde güne tavan fiyatından başlayan diğer hisseler arasında UZERB, KSTUR ile Kasım ayında işlemlere başlayan ALFAS, SNICA ve OZSUB vardı. An itibarıyla COSMO, DIRIT ve YONGA, ilk saatte en çok gerileyen hisselerin başında yer aldı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Published

on

By

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Suudi Arabistan’ın liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının Avusturya’nın başkenti Viyana’da piyasa koşullarını değerlendirmek için bir araya geldiği 35’inci OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı yapıldı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, taraflar arasında varılan emsalsiz anlaşmayla pazarın daha adil, görünür ve şeffaf olacağını söyledi.

Ülkesinin Temmuz’da gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisine gideceği bilgisini açıklayan Bin Selam, ek kesinti kararının duruma göre uzayabileceğini söyledi.

OPEC+ ülkelerinin fiyat endeksli hareket etmediğini aktaran Bakan Bin Selman, bu yaklaşımın başarısız olduğunu savundu.

Continue Reading

Global

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Published

on

By

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Amerikan ham petrolü, Cuma günü risk iştahlı bir havayla varil başına 71 dolara çıkarken, vadeli işlemler hafta boyunca hala yüzde 3 civarında kayıp yaşıyor. OPEC+, Sıfır Kovid politikasının sona ermesine rağmen Çin’den gelen durgun ekonomik toparlanma zemininde grubun üretim politikasını tartışmak için hafta sonu bir araya geldiler.
Piyasa analistlerinin çoğu OPEC+’ın üretim seviyelerini değiştirmemesini bekliyor, fakat grup Nisan’da sürpriz kesintiler açıkladı. Suudi Arabistan enerji bakanı kısa süre önce spekülatörlerin “dikkatli olmaları” konusunda uyardı. Kısmen Rusya’dan yapılan dayanıklı ham petrol ihracatı nedeniyle ham petrol bu yıl yaklaşık yüzde 13 düştü.

Asya genelinde hisse senedi piyasaları, FED’in daha fazla faiz oranı artırımına ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte Cuma günü yükseldi. Kongre’nin ABD’nin temerrüde düşmesini önlemek için yasayı onayladığına dair haberler havayı olumlu hale getirdi.

Perşembe günü yayınlanan Energy Information Administration verilerine göre, ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta yaklaşık 4,5 milyon varil artarken, Oklahoma, Cushing’deki ana depolama merkezindeki arz altıncı hafta arttı.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda risk iştahı

Published

on

By

Küresel piyasalarda risk iştahı

FED üyelerinin faizde durma sinyali vermesi ve Çin’de Caixin imalat PMI’ın sürpriz bir şekilde toparlanmaya işaret etmesiyle riskli varlıklara yönelik iştah yüksek seyrediyor.

Asya Pasifik’te hisseler Japonya ve Çin öncülüğünde yükseliyor.

Geçtiğimiz günü ekside kapatan ABD hisse senedi endekslerinde ise vadeliler pozitife ve negatif bölgede

ABD 10 yıllık tahvil getirisi borç tavanı gündeminin geride kalmasının ardından yüzde 3,66 ile yatay.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans