Connect with us

Global

BIST 100, aya yükselişle başladı

Published

on

BIST 100, aya yükselişle başladı

BIST 100, Aralık ayının ilk işlem gününde yüzde 1,38 yükseliş ile 5.046,3 puandan başlayarak yeni bir rekor kırdı.

BIST 100 endeksi, Kasım ayını 4.977,64 puandan kapatırken, ay boyunca yüzde 25,1 oranında yükseliş yaşadı. Ekim ayında da aynı oranda yükseliş yaşayan endeks, Aralık ayının ilk günü 5.000 puan bandına adım atarak yılbaşından bu yana değer artışı yüzde 170 oldu.

Pozitif açılış görülen borsada sabah seansının ilk dakikalarında çıkış yapan sektörler, tekstil ve deri, elektrik ve ulaştırma oldu. Açılışta kimyasal, petrol ve plastik endeksinin yüzde 0,3’luk kısmi bir gerileme olması dışında ekside olan bir sektör olmadı.

Bankalar, holding, inşaat ve kobi endeksi ise BIST 100 ile paralel olarak yüzde 1’in üzerinde bir yükselişle güne başladı.

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında GENIL, YATAS ve SMRTG tavan fiyatından işlem görerek ilk saatlerde en çok yükselen hisseler oldu. Düşüş trendine devam eden SASA, güne yüzde 5,5 gerileme ile başlarken şuanda 122,5 TL’den işlem görüyor.

Son zamanlarda SASA ile yüksek korelasyona sahip HEKTS ise güne yüzde 3,37 yükselişle başladı.

Borsa İstanbul genelinde güne tavan fiyatından başlayan diğer hisseler arasında UZERB, KSTUR ile Kasım ayında işlemlere başlayan ALFAS, SNICA ve OZSUB vardı. An itibarıyla COSMO, DIRIT ve YONGA, ilk saatte en çok gerileyen hisselerin başında yer aldı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans