Connect with us

Global

Binance’ın hamlesi kriptolarda düşüşü tetikledi

Published

on

Binance'ın hamlesi kriptolarda düşüşü tetikledi

Kripto para endüstrisi, bu hafta oldukça hareketli ve stresli günlerden geçiyor. Sektörün en büyük iki kripto para borsası FTX ile Binance arasında gerçekleşen gerginlik, dün akşam saatlerinde FTX’in likidite sıkışıklığının tavan yapmasıyla birlikte yeni boyuta taşındı. Kripto paralar, bu durumdan son derece olumsuz etkilendi.

Geçtiğimiz gün akşam saatlerinde FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ve Binance CEO’su Changpeng Zhao’dan gelen karşılıklı açıklamalar, piyasaları kısa süreliğine rahatlatsa da açıklamaların yorumlanmasının ardından kripto piyasasında toplu satışlarla yılın dip seviyelerine hareket etti.

Neler yaşandı?

Geçtiğimiz gün boyunca FTX’ten kripto para çıkışları gündeme gelmişti. FTX’in iflas edeceğine dair söylentiler artmaya başladı. Akşam saatlerinde ise FTX CEO’su Twitter üzerinden ciddi bir likidite sıkışıklığına maruz kaldıklarını söyledi. Binance’ın yardımını talep etti.

Bu açıklamanın ardından Binance CEO’su yardım talebini doğrulayarak FTX’i satın almayla ilgili mutabakata vardıklarını söyledi. Bu gelişme piyasada şok etkisi yaratırken Changpen Zhao, notunda bu sürecin nasıl işleyeceğine bağlı olarak anlaşmadan vazgeçebileceklerine dair de bir açık kapı bıraktı. Diğer yandan FTX ile Binance arasındaki gerginliğin ABD düzenleyici kurumunun radarına girdiğine dair söylentiler de piyasada gerginliği artırdı.

Kripto paralar çift haneli oranlarda kayıplar gördü

Bitcoin, geçtiğimiz gün yaşanan panik satışlarında günlük %15’in üzerinde ciddi bir kayıp görerek 17.166 dolara kadar geriledi ve bu noktada 2022’nin dip seviyesini belirledi. Dip bölgeden gelen alımlarla hızlı şekilde 18.000 dolar bandına geri dönen Bitcoin, son 12 saatlik zaman diliminde 18.150 – 18.700 dolar aralığında hareket ediyor.

Ethereum, daha sert düşüş yaşarken, son 24 saatte 1.233 dolara kadar geriledikten sonra şu an %12 değer kaybıyla 1.300 dolar sınırında bulunuyor.

En büyük 10 kripto para arasında sınırlı düşüşler gören kripto paralar ise BNB ve Cardano oldu. BNB, son 24 saatte %2’ye yakın düşerken ADA, %2,7 değer kaybına sahip.

Solana, yüksek piyasa değerine sahip kripto paralar arasında en sert düşüşü yaşarken %30’a yakın değer kaybıyla 20 dolara kadar geriledi.

Toplam piyasa değeri ise hafta başında 1 trilyon sınırında bulunurken bugün 900 milyar dolara kadar gerilemiş durumda. Toplu satışlara bağlı olarak ortalama işlem hacmi 200 milyar dolara kadar ulaştı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans