Connect with us

Global

Piyasaların gözü fed faiz kararında

Published

on

Piyasaların gözü fed faiz kararında

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin 1980 yılından beri uyguladığı en agresif para politikasını sürdürmesi ve politika faizini 75 baz puan artırarak yüzde 3,75 ila 4 seviyesine getirerek 2008 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkartması bekleniyor. Fed kararı sonrası FED Başkanı Powell’ın basın toplantısında sonraki toplantılara dair işaretler aranacak.

Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın enflasyonu dizginlemek konusunda kararlı duruşunu yinelemesi ve Aralık toplantısı için bazı seçenekleri masada tutması bekleniyor. Piyasalar Aralık ayında 50 baz puan veya daha büyük montanlı artış konusunda bölünmüş durumda.

MacroPolicy Perspectives Kurucusu Julia Coronado “Finansal istikrar için daha yavaş gitmek isteyebilirler. Powell güvercin tonda görünmek istemez ancak daha yavaş hareket etmeyi isteyebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Powell 40 yılın zirvesine yükselen enflasyonu dizginlemek adına mücadelede geç kalındığına dair eleştirilerin hedefi haline gelmişti. Faiz artırımları piyasalarda çalkantıya neden olmuş, yatırımcılar Fed’in resesyonu tetikleyeceği endişeleriyle karşı karşıya kalmıştı.

Birçok finans kurumu Aralık ayında faiz artış hızının yavaşlatıcağını bekliyor. Barclays ve Deutsche Bank Kasım ayında 75 baz puan, Aralık ayında da 75 baz puan artış yapılmasını beklerken, Citigroup, JPMorgan, Goldman Sachs, Morgan Stanley ve Wells Fargo Kasım’da 75, Aralık toplantısında ise 50 baz puan artış yapılacağını öngörüyor.

Basın toplantısı

Powell Temmuz ayından bu yana faiz artış hızının bir noktada yavaşlatılması gerekebileceğinin altını çizerken, gelen verilere bağlı olarak Aralık ayı için opsiyonları açık bıraktı. 13 Aralık’ta yapılacak olan toplantıya kadar 2 istihdam ve 2 enflasyon verisi gelecek.

Metlife Investment Management Stratejisti Drew Matus piyasaların Fed’in yavaşlayacağına dair işaret görmek istediğini belirtti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans