Connect with us

Global

Alman Kripto şirketi faaliyetlerini durdurdu

Published

on

Almanya’daki kripto para borsası Nuri, bugün yaptığı duyuruda, Kasım ayının sonundan itibaren faaliyetlerine son verecek. Bununla birlikte tüm müşterilerinin fonlarını, 18 Aralık tarihine kadar çekmeleri talep edildi.

Nuri, zorlu piyasa koşullarına daha fazla dayanamadı ve bu durumdan dolayı Ağustos ayında iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalmıştı. Bu süreçte platform, finansal durumunu iyileştirmek için risk sermayesi şirketlerinin kapısını çaldı, ancak olumlu bir sonuç alamadı. Son olarak yapılandırma sürecini sürdürmek için dış yatırım desteği arayan şirket, bu noktada da destek bulamadı.

Alman kripto şirketinin CEO’su Kristina Walcker-Mayer, yaptığı açıklamada son 3 aylık periyotta faaliyetlerine devam etmek için çok gayret ettiklerini fakat finansal krizden çıkmak için potansiyel bir alıcı bulamadıklarını söyledi.

Kripto şirketinin iflasa sürüklenmesindeki neden, diğer bir iflas başvurusunda bulunan kripto kredi şirketi Celsius Network ile olan iş birliğine bağlanıyor. Sonuç olarak Terra ekosisteminin çöküşüyle kripto şirketleri arasında zincirleme etkinin olumsuz şekilde devam ettiği gözle görülür durumda. Mayıs ayında yaşanan çöküş sonrası birbirleriyle ilişki içinde olan birçok şirket zor duruma düştü. 2022 yılının ikinci yarısında da piyasa koşullarının negatif devam etmesi, yapılandırma sürecinde olan kripto şirketlerini çıkmaza sürükledi.

Almanya merkezli kripto şirketi Nuri, iflas sürecini yöneteme duruma gelirken şirketin tasfiye edilmesine karar verdi. fakat yapılan açıklamada müşterilerin hesaplarının güvende olduğu ve kullanıcıların şirket tasfiyesinden etkilenmeyeceği duyuruldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Published

on

By

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Geçtiğimiz gün Rhode Island Community College mezunlarına yaptığı bir konuşmada Collins, enflasyonda gelecekteki artışlara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilecek “ılımlılık işaretleri” gördüğünü söyledi.

Collins “Para politikasının faiz oranlarını yükseltmeyi durdurabileceği noktada veya yakınında olabileceğimize inanıyorum. Bu, bugüne kadar alınan tedbirlerin ve kredi koşullarındaki genel sıkılaştırmanın iktisadi faaliyet üzerindeki etkisinin daha iyi değerlendirilmesi için bir fırsat sağlayacaktır” açıklamasında bulundu

Ancak, Fed’in Temmuz toplantısına kadar çeyrek puan artıracağı beklentisiyle piyasa fiyatları değişti.

Continue Reading

Global

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Published

on

By

Avrupa Birliği'nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi olan Alman ekonomisi resesyona girdi. Almanya’nın 2023 ilk çeyreğine ilişkin GSYH verisinde son okuma yüzde 0,3 daralmaya revize edildi. Önceki okumada ülke ekonomisinde GSYH’de değişim yaşanmadığı belirtilmişti.

İlk çeyrekte kaydedilen çeyreklik bazdaki yüzde 0,3 daralmayla birlikte ülke ekonomisi resesyona girmiş oldu. Almanya ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 0,5 daralma kaydetmişti.

Ülkede ilk çeyreğe ilişkin veriler negatif revizyona uğrarken, son gelen anketler de ekonomik görünümün kötüleştiğine işaret etti.

Almanya’da iş dünyasının görünümü üretim sektöründe yaşanan talep eksikliği nedeniyle Ekim’den beri ilk kez geriledi. Ifo beklenti göstergesi Mayıs ayında 91,7’den 88,6’ya düştü.

Öte yandan Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen ayrı bir anket de ivme eksikliğine ve belirsiz bir görünüme işaret etti.

Continue Reading

Global

İngiltere’de enflasyonda sert düşüş

Published

on

By

İngiltere'de enflasyonda sert düşüş

İngiltere’de enflasyon Nisan ayında beklentilerin üstünde gelse de düşmeye devam etti.

İngiltere’de yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 8,7 oldu. Bu, yıllık enflasyon oranında 30 yılı aşkın bir süredir görülen en büyük düşüş oldu.

Nisan yıllık TÜFE’de yaşanan düşüşle geçtiğimiz yıl hızla artan enerji fiyatlarının yarattığı baz etkisi etkili oldu. Diğer yandan çekirdek enflasyon da beklenmedik bir şekilde yüzde 6,2’den yüzde 6,8’e çıktı.

Enflasyon beklentileri aşsa da Nisan ayında yeniden tek hanelere dönmüş oldu. Mart ayında ülkede yıllık enflasyon yüzde 10,1 olarak kaydedilmişti.

Aylık olarak bakıldığında ise İngiltere’de enflasyonun Nisan’da yüzde 1,2 olduğu izlendi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,7 olarak belirlenmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans