Connect with us

Güncel Haberler

Şeker yüzde 8 zam geldi!

Published

on

Türkiye Şeker Fabrikaları Anomim Şirketi, dağıtım yerlerine gönderdiği duyuru ile birlikte 2022-2023 pazarlama yılı şeker satış fiyatlarını paylaştı. 10.10.2022 tarihiyle birlikte geçerli olarak fiyatlara göre; şekerin kilosu 15 Türk Lirasından 16,20 Türk lirasına, 50 kiloluk çuval fiyatı 750 Türk Lirasından 810 Türk Lirasına yükseltildi. Belirlenen fiyatlar K.D.V. hariç olarak belirlendi.

Geçtiğimiz Haziran ayında Tarım Kredi Kooperatiflerinde satılan şekere yüzde 67 oranında zam yapılmış ve kilogram fiyatı 13 Lira artırılmıştı. Böylelikle 50 kilogramlık çuval şeker fiyatı 390 TL’den 650 TL’ye yükselmiş oldu.

Tarım Kredi Kooperatifleri dışında ise yüzde 37 oranında zamla kilogram fiyatı 15 artırılarak 50 kiloluk çuval fiyatı 550 TL’den 750 TL’ye çıkarılmıştı.

Şekere bir yılda ne kadar zam geldi?

Şeker satış fiyatı bir içerisinden 6,5 TL’den 24 TL’ye çıktı. Nisan-Mayıs döneminde yaşanan rekor zamların ardından Mayıs ayında Resmi Gazete’de yayınlanan duyuru ile kamış veya pancar şekeri ithalatında 400 bin tona kadar gümrük vergisi ve ek mali yükümlülüklerin yüzde 0 olarak uygulanmasına karar verildi. Marketlerde KDV dahil satış fiyatı ortalama 27 TL (son zam hariç). Bir yıllık zam oranı %300’den fazla

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Published

on

By

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Geçtiğimiz gün Rhode Island Community College mezunlarına yaptığı bir konuşmada Collins, enflasyonda gelecekteki artışlara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilecek “ılımlılık işaretleri” gördüğünü söyledi.

Collins “Para politikasının faiz oranlarını yükseltmeyi durdurabileceği noktada veya yakınında olabileceğimize inanıyorum. Bu, bugüne kadar alınan tedbirlerin ve kredi koşullarındaki genel sıkılaştırmanın iktisadi faaliyet üzerindeki etkisinin daha iyi değerlendirilmesi için bir fırsat sağlayacaktır” açıklamasında bulundu

Ancak, Fed’in Temmuz toplantısına kadar çeyrek puan artıracağı beklentisiyle piyasa fiyatları değişti.

Continue Reading

Global

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Published

on

By

Avrupa Birliği'nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi olan Alman ekonomisi resesyona girdi. Almanya’nın 2023 ilk çeyreğine ilişkin GSYH verisinde son okuma yüzde 0,3 daralmaya revize edildi. Önceki okumada ülke ekonomisinde GSYH’de değişim yaşanmadığı belirtilmişti.

İlk çeyrekte kaydedilen çeyreklik bazdaki yüzde 0,3 daralmayla birlikte ülke ekonomisi resesyona girmiş oldu. Almanya ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 0,5 daralma kaydetmişti.

Ülkede ilk çeyreğe ilişkin veriler negatif revizyona uğrarken, son gelen anketler de ekonomik görünümün kötüleştiğine işaret etti.

Almanya’da iş dünyasının görünümü üretim sektöründe yaşanan talep eksikliği nedeniyle Ekim’den beri ilk kez geriledi. Ifo beklenti göstergesi Mayıs ayında 91,7’den 88,6’ya düştü.

Öte yandan Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen ayrı bir anket de ivme eksikliğine ve belirsiz bir görünüme işaret etti.

Continue Reading

Global

İngiltere’de enflasyonda sert düşüş

Published

on

By

İngiltere'de enflasyonda sert düşüş

İngiltere’de enflasyon Nisan ayında beklentilerin üstünde gelse de düşmeye devam etti.

İngiltere’de yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 8,7 oldu. Bu, yıllık enflasyon oranında 30 yılı aşkın bir süredir görülen en büyük düşüş oldu.

Nisan yıllık TÜFE’de yaşanan düşüşle geçtiğimiz yıl hızla artan enerji fiyatlarının yarattığı baz etkisi etkili oldu. Diğer yandan çekirdek enflasyon da beklenmedik bir şekilde yüzde 6,2’den yüzde 6,8’e çıktı.

Enflasyon beklentileri aşsa da Nisan ayında yeniden tek hanelere dönmüş oldu. Mart ayında ülkede yıllık enflasyon yüzde 10,1 olarak kaydedilmişti.

Aylık olarak bakıldığında ise İngiltere’de enflasyonun Nisan’da yüzde 1,2 olduğu izlendi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,7 olarak belirlenmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans