Connect with us

Güncel Haberler

Şeker yüzde 8 zam geldi!

Published

on

Türkiye Şeker Fabrikaları Anomim Şirketi, dağıtım yerlerine gönderdiği duyuru ile birlikte 2022-2023 pazarlama yılı şeker satış fiyatlarını paylaştı. 10.10.2022 tarihiyle birlikte geçerli olarak fiyatlara göre; şekerin kilosu 15 Türk Lirasından 16,20 Türk lirasına, 50 kiloluk çuval fiyatı 750 Türk Lirasından 810 Türk Lirasına yükseltildi. Belirlenen fiyatlar K.D.V. hariç olarak belirlendi.

Geçtiğimiz Haziran ayında Tarım Kredi Kooperatiflerinde satılan şekere yüzde 67 oranında zam yapılmış ve kilogram fiyatı 13 Lira artırılmıştı. Böylelikle 50 kilogramlık çuval şeker fiyatı 390 TL’den 650 TL’ye yükselmiş oldu.

Tarım Kredi Kooperatifleri dışında ise yüzde 37 oranında zamla kilogram fiyatı 15 artırılarak 50 kiloluk çuval fiyatı 550 TL’den 750 TL’ye çıkarılmıştı.

Şekere bir yılda ne kadar zam geldi?

Şeker satış fiyatı bir içerisinden 6,5 TL’den 24 TL’ye çıktı. Nisan-Mayıs döneminde yaşanan rekor zamların ardından Mayıs ayında Resmi Gazete’de yayınlanan duyuru ile kamış veya pancar şekeri ithalatında 400 bin tona kadar gümrük vergisi ve ek mali yükümlülüklerin yüzde 0 olarak uygulanmasına karar verildi. Marketlerde KDV dahil satış fiyatı ortalama 27 TL (son zam hariç). Bir yıllık zam oranı %300’den fazla

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Petrolde yatay seyir

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Brent petrol piyasaların açılmasıyla birlikte yüzde 0,7 artışla varil başına 91,05 dolara kadar yükseldi, ardından 90 dolara düştü. İran, hafta sonu İsrail’i ilk kez kendi topraklarında vurarak 300’den fazla füze ve İHA aracı ateşledi, fakat çoğu durduruldu. Günlerden beri beklenen saldırı, Suriye’de İranlı subayları öldürüldüğü saldırı sonrasında misilleme olarak geldi.

Helima Croft’un da aralarında bulunduğu RBC Capital Markets LLC analistleri yayınladıkları bir notta, “İsrail hükümetinin Beyaz Saray’ın tavsiyesine uyması ve misilleme eylemlerinden vazgeçmesi halinde bu savaş, tırmanma merdiveninden aşağıya doğru ilerleyebilir” açıklamasında bulundu. İran’ın eyleminin “önceki misillemelerden çok daha kapsamlı olmasına rağmen yine de önceden haber gönderildiğini” söylediler.

Petrol, Opec+’nın stokları boşaltmak ve fiyatları desteklemek için arzı sıkı bir şekilde dizginlemesiyle bu yıl emtialarda en güçlü performans sergileyen ürünlerden biri oldu. Son saldırı, dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birini üreten bir bölgede gerilimi tırmandırıyor. Yine de İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu, meselenin “sonlandırılmış sayılabileceğini” söyleyerek, şimdilik daha geniş bir çatışma riskini azaltıyor.

Continue Reading

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Global

Petrol son 5 ayın zirvesinde

Published

on

By

Petrol kazançlarını korumaya devam ediyor


Petrol son 5 ayın zirvesinde
Orta Doğu’da yaşanan çatışmalar ve Ukrayna ile Rusya’daki enerji tesislerine yönelik yeni saldırılar, küresel arzı tehdit ederken OPEC+ toplantısı öncesinde petrol fiyatları son beş ayın en yüksek seviyesinde kaldı.

Brent ham petrolü yüzde 0,2 artışla varil başına 89,11 dolar ve WTI yüzde 0,1 artışla varil başına 85,23 dolar ile Ekim ayından bu yana en yüksek seviyelerde.

Uzmanlara göre her iki gösterge de OPEC+ üretim kesintileri, jeopolitik riskler ve ABD, Çin gibi ülkelerde talebin iyileştiğine dair işaretler nedeniyle petrol piyasasının sıkılaşmaya devam ettiğine işaret ederek daha derin bir gerilemeye doğru ilerliyor.

Bu sırada OPEC ve müttefikleri çevrim içi bakanlar panelinde üyelerin üretim kesintileri uygulamalarını gözden geçirecek ancak mevcut üretim politikasında değişiklik önermeleri beklenmiyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans