Connect with us

Global

Bakan Nebati “Enflasyon ile mücadelemiz devam ediyor”

Published

on

Bakan Nebati "Enflasyon ile mücadelemiz devam ediyor"

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde konuşma yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli ile uygulanan büyü bazlı politikaların artık dünyada da konuşmaya başlandığını, ülkelerin yüksek faizin getireceği büyük sorunu dikkate almaya başladığını söyledi. İşte Bakan Nebati’nin açıklamalarından satır başları:

Ocak – Eylül döneminde ihracatımız %17 artarak güçlü kalmaya devam ediyor.
Toplam istihdam pandemi sonrası 5,3 milyon artışla 30,6 milyon kişiye yükseldi.
Dünyada talep artışının yarattığı enflasyon bu yıl arz yönlü enflasyona dönüştü. 1980’lerde ülkeler yüksek faiz politikasıyla enflasyonu düşürmeye çalıştı. Bunun ekonomik durgunluk ve işsizlik yarattığını unutmayalım. Son dönemde uluslararası kuruluşlar da seslerini yükseltmeye başladı.
IMF Başkanı Fed’in faiz artışlarının dünyanın kalanında durgunluk yaratabileceğini belirtti.
Dünya ikilemde ve büyüme ve enflasyon ikilemi, söylemsel çatışmalar bir müddet sonra dünyanın gündemi olacak. Büyüme mi enflasyon mu? sert mi yumuşak tedbirler mi? Ne tür kararların ne tür sonuçlar doğuracağı, bu konuşulacak.
Türkiye Ekonomi Modelini tasarlarken üretim ve istihdamı önceledik. Dünya küçülürken büyümemizin ve işsizliğinülkemizde azalmasının sebebi bu politikalardır.
Yüksek enflasyona karşı uygulanan politikaları hiçbir zaman ertelemedik.
1994 – 2002 yılları arasında ortalama enflasyon %73, 2022 – 2020 arası enflasyon ortalama %13’tür. 20 yılda enflasyonu bu seviyelere düşürdüysek yine yaparız. Özellikle Aralık’taki baz etkisiyle beraber enflasyon yeniden bu ortalamaya inmeye başlayacaktır.
Enflasyonla olan mücadelemizde ekonomi politikasının tüm araçlarını etkin bir şekilde kullanacağız.
Bizim önceliğimiz üretim ve istihdam.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Published

on

By

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Geçtiğimiz gün Rhode Island Community College mezunlarına yaptığı bir konuşmada Collins, enflasyonda gelecekteki artışlara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilecek “ılımlılık işaretleri” gördüğünü söyledi.

Collins “Para politikasının faiz oranlarını yükseltmeyi durdurabileceği noktada veya yakınında olabileceğimize inanıyorum. Bu, bugüne kadar alınan tedbirlerin ve kredi koşullarındaki genel sıkılaştırmanın iktisadi faaliyet üzerindeki etkisinin daha iyi değerlendirilmesi için bir fırsat sağlayacaktır” açıklamasında bulundu

Ancak, Fed’in Temmuz toplantısına kadar çeyrek puan artıracağı beklentisiyle piyasa fiyatları değişti.

Continue Reading

Global

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Published

on

By

Avrupa Birliği'nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi olan Alman ekonomisi resesyona girdi. Almanya’nın 2023 ilk çeyreğine ilişkin GSYH verisinde son okuma yüzde 0,3 daralmaya revize edildi. Önceki okumada ülke ekonomisinde GSYH’de değişim yaşanmadığı belirtilmişti.

İlk çeyrekte kaydedilen çeyreklik bazdaki yüzde 0,3 daralmayla birlikte ülke ekonomisi resesyona girmiş oldu. Almanya ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 0,5 daralma kaydetmişti.

Ülkede ilk çeyreğe ilişkin veriler negatif revizyona uğrarken, son gelen anketler de ekonomik görünümün kötüleştiğine işaret etti.

Almanya’da iş dünyasının görünümü üretim sektöründe yaşanan talep eksikliği nedeniyle Ekim’den beri ilk kez geriledi. Ifo beklenti göstergesi Mayıs ayında 91,7’den 88,6’ya düştü.

Öte yandan Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen ayrı bir anket de ivme eksikliğine ve belirsiz bir görünüme işaret etti.

Continue Reading

Global

İngiltere’de enflasyonda sert düşüş

Published

on

By

İngiltere'de enflasyonda sert düşüş

İngiltere’de enflasyon Nisan ayında beklentilerin üstünde gelse de düşmeye devam etti.

İngiltere’de yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 8,7 oldu. Bu, yıllık enflasyon oranında 30 yılı aşkın bir süredir görülen en büyük düşüş oldu.

Nisan yıllık TÜFE’de yaşanan düşüşle geçtiğimiz yıl hızla artan enerji fiyatlarının yarattığı baz etkisi etkili oldu. Diğer yandan çekirdek enflasyon da beklenmedik bir şekilde yüzde 6,2’den yüzde 6,8’e çıktı.

Enflasyon beklentileri aşsa da Nisan ayında yeniden tek hanelere dönmüş oldu. Mart ayında ülkede yıllık enflasyon yüzde 10,1 olarak kaydedilmişti.

Aylık olarak bakıldığında ise İngiltere’de enflasyonun Nisan’da yüzde 1,2 olduğu izlendi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,7 olarak belirlenmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans