Connect with us

Global

Bakan Nebati “Enflasyon ile mücadelemiz devam ediyor”

Published

on

Bakan Nebati "Enflasyon ile mücadelemiz devam ediyor"

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde konuşma yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli ile uygulanan büyü bazlı politikaların artık dünyada da konuşmaya başlandığını, ülkelerin yüksek faizin getireceği büyük sorunu dikkate almaya başladığını söyledi. İşte Bakan Nebati’nin açıklamalarından satır başları:

Ocak – Eylül döneminde ihracatımız %17 artarak güçlü kalmaya devam ediyor.
Toplam istihdam pandemi sonrası 5,3 milyon artışla 30,6 milyon kişiye yükseldi.
Dünyada talep artışının yarattığı enflasyon bu yıl arz yönlü enflasyona dönüştü. 1980’lerde ülkeler yüksek faiz politikasıyla enflasyonu düşürmeye çalıştı. Bunun ekonomik durgunluk ve işsizlik yarattığını unutmayalım. Son dönemde uluslararası kuruluşlar da seslerini yükseltmeye başladı.
IMF Başkanı Fed’in faiz artışlarının dünyanın kalanında durgunluk yaratabileceğini belirtti.
Dünya ikilemde ve büyüme ve enflasyon ikilemi, söylemsel çatışmalar bir müddet sonra dünyanın gündemi olacak. Büyüme mi enflasyon mu? sert mi yumuşak tedbirler mi? Ne tür kararların ne tür sonuçlar doğuracağı, bu konuşulacak.
Türkiye Ekonomi Modelini tasarlarken üretim ve istihdamı önceledik. Dünya küçülürken büyümemizin ve işsizliğinülkemizde azalmasının sebebi bu politikalardır.
Yüksek enflasyona karşı uygulanan politikaları hiçbir zaman ertelemedik.
1994 – 2002 yılları arasında ortalama enflasyon %73, 2022 – 2020 arası enflasyon ortalama %13’tür. 20 yılda enflasyonu bu seviyelere düşürdüysek yine yaparız. Özellikle Aralık’taki baz etkisiyle beraber enflasyon yeniden bu ortalamaya inmeye başlayacaktır.
Enflasyonla olan mücadelemizde ekonomi politikasının tüm araçlarını etkin bir şekilde kullanacağız.
Bizim önceliğimiz üretim ve istihdam.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

Global

Petrolde yatay seyir

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Brent petrol piyasaların açılmasıyla birlikte yüzde 0,7 artışla varil başına 91,05 dolara kadar yükseldi, ardından 90 dolara düştü. İran, hafta sonu İsrail’i ilk kez kendi topraklarında vurarak 300’den fazla füze ve İHA aracı ateşledi, fakat çoğu durduruldu. Günlerden beri beklenen saldırı, Suriye’de İranlı subayları öldürüldüğü saldırı sonrasında misilleme olarak geldi.

Helima Croft’un da aralarında bulunduğu RBC Capital Markets LLC analistleri yayınladıkları bir notta, “İsrail hükümetinin Beyaz Saray’ın tavsiyesine uyması ve misilleme eylemlerinden vazgeçmesi halinde bu savaş, tırmanma merdiveninden aşağıya doğru ilerleyebilir” açıklamasında bulundu. İran’ın eyleminin “önceki misillemelerden çok daha kapsamlı olmasına rağmen yine de önceden haber gönderildiğini” söylediler.

Petrol, Opec+’nın stokları boşaltmak ve fiyatları desteklemek için arzı sıkı bir şekilde dizginlemesiyle bu yıl emtialarda en güçlü performans sergileyen ürünlerden biri oldu. Son saldırı, dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birini üreten bir bölgede gerilimi tırmandırıyor. Yine de İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu, meselenin “sonlandırılmış sayılabileceğini” söyleyerek, şimdilik daha geniş bir çatışma riskini azaltıyor.

Continue Reading

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans