Connect with us

Global

Para piyasalarında tarihi günler

Published

on

Döviz ve tahvil piyasalarında tarihi seviyeler görülüyor. Sterlin’de geçtiğimiz haftadan bu yana başlayan kayıplar büyük oynaklığa neden oluyor. Hafta başında 1,03’e gerileyerek tarihi düşük seviyeyi gören GBPUSD, bugün 1.05’e gerileyerek rekor düşük seviyesine yaklaştı. Merkez Bankasının tahvil alımı yapacağını açıklaması ise sterlindeki volatiliteyi hızlandırdı. GBPUSD sene başı kayıp yüzde 23’e kadar yükseldi.

Euro, 20 yılın en düşüğünde

EURUSD gün içerisinde 0,9535 ile son 20 yılın en düşük seviyesine geriledi. Paritenin sene başı kaybı yüzde 16’ya yükseldi.

Dolar endeksi zirvede

Geçtiğimiz hafta yükselişini hızlandıran endeks, bugün 114,80 seviyesine çıkarak son 20 yılın en yüksek seviyesine geldi. Endeksin bu yılki kazancı yüzde 20’yi buldu. Özellikle tahvil faizlerinde yaşanan yükseliş ve sterlinin piyasalarda yarattığı panik dolara olan talebi artırıyor.

Avustralya dolarında 2,5 yılın en sert kaybı

Avustralya doları, ABD doları karşısında 0,6363’e gerileyerek Nisan 2020 sonrası dip seviyeyi gördü. Yıllık kayıp ise yüzde 12.

Dolar/TL rekor tazeliyor

Geçtiğimiz akşam saatlerinde 18,76’ya çıkarak yeni zirveyi gören dolar kuru, bugün gün içinde 18,60’a çıktı. Yıla 13,30 yakınında başlayan kurda kademeli olarak süren yükseliş Mayıs’ta hızlandı. Son aylarda ise hem küresel merkez bankalarının faiz yükseliş hızını artırmaları hem Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz indirmesiyle kurda yeniden rekor seviyeler görüldü. Dolar kurunun bu yılki yükseliş oranı yüzde 38.

Dolar/yuan 14 yılın dip noktasını test etti

Fiyat bugün 7,25’e çıkarak Ocak 2008 sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Yıllık yükseliş oranı yüzde 13.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

Global

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde

Published

on

By

OPEC+’nın-üretim-kesintileri-odağında-petrol-geri-çekiliyor

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde
Küresel gösterge olan Brent, önceki iki seansta neredeyse yüzde 4 yükseliş gösterdikten sonra varil başına 83 dolar civarında işlem gördü. ABD ham petrolü ise 78 dolar altında kaldı. OPEC+’ın ağır toplarından Suudi Arabistan, gelecek yıl yeniden petrol fazlası oluşmaması için diğer üyelere üretimi kısıtlama konusunda kendisine katılma konusunda baskı yapmaya devam ediyor. Fakat Perşembe günü yapılacak toplantı öncesinde Angola ve Nijerya gibi ülkelerden gelen baskıyla karşı karşıya.

Üyeler, günde 1 milyon varil veya daha fazla miktarda daha derin bir toplu kesintinin düşünülebileceğini söyledi. ABD’den yapılan rekor ihracatlar da dahil olmak üzere üretici grubu dışında gelen bol arzın ortasında, grup çapında indirimlerin olmaması, Brent’in son iki ayda yaklaşık yüzde 13 düşmesiyle birlikte petrol fiyatlarında daha fazla zayıflamaya yol açabilir. Uluslararası Enerji Ajansı bu ayın başlarında piyasanın gelecek yıl tekrar fazlaya döneceğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans