Connect with us

Global

Para piyasalarında tarihi günler

Published

on

Döviz ve tahvil piyasalarında tarihi seviyeler görülüyor. Sterlin’de geçtiğimiz haftadan bu yana başlayan kayıplar büyük oynaklığa neden oluyor. Hafta başında 1,03’e gerileyerek tarihi düşük seviyeyi gören GBPUSD, bugün 1.05’e gerileyerek rekor düşük seviyesine yaklaştı. Merkez Bankasının tahvil alımı yapacağını açıklaması ise sterlindeki volatiliteyi hızlandırdı. GBPUSD sene başı kayıp yüzde 23’e kadar yükseldi.

Euro, 20 yılın en düşüğünde

EURUSD gün içerisinde 0,9535 ile son 20 yılın en düşük seviyesine geriledi. Paritenin sene başı kaybı yüzde 16’ya yükseldi.

Dolar endeksi zirvede

Geçtiğimiz hafta yükselişini hızlandıran endeks, bugün 114,80 seviyesine çıkarak son 20 yılın en yüksek seviyesine geldi. Endeksin bu yılki kazancı yüzde 20’yi buldu. Özellikle tahvil faizlerinde yaşanan yükseliş ve sterlinin piyasalarda yarattığı panik dolara olan talebi artırıyor.

Avustralya dolarında 2,5 yılın en sert kaybı

Avustralya doları, ABD doları karşısında 0,6363’e gerileyerek Nisan 2020 sonrası dip seviyeyi gördü. Yıllık kayıp ise yüzde 12.

Dolar/TL rekor tazeliyor

Geçtiğimiz akşam saatlerinde 18,76’ya çıkarak yeni zirveyi gören dolar kuru, bugün gün içinde 18,60’a çıktı. Yıla 13,30 yakınında başlayan kurda kademeli olarak süren yükseliş Mayıs’ta hızlandı. Son aylarda ise hem küresel merkez bankalarının faiz yükseliş hızını artırmaları hem Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz indirmesiyle kurda yeniden rekor seviyeler görüldü. Dolar kurunun bu yılki yükseliş oranı yüzde 38.

Dolar/yuan 14 yılın dip noktasını test etti

Fiyat bugün 7,25’e çıkarak Ocak 2008 sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Yıllık yükseliş oranı yüzde 13.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Altın vadeli işlemler yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Altın vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde yükselişte. Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde, Haziran ayı için yüzde 0,01 yükseliş göstererek onsu $2.00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, 2.433,00 seviyesinde dirençle karşılaştıç

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Mayıs ayı için yüzde 0,30 düştü ve onsu $28,30 ‘dan işlem görürken Bakır Mayıs ayı için yüzde 0,27 düştü ve libresi $4,42 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

İngiltere’de sürpriz enflasyon verisi

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi sinyalleri gelmesiyle birlikte son gelen enflasyon verileri sürpriz yarattı.

Ülkede Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 3,2 olarak açıklandı. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 3,4 olarak açıklanmıştı.

Mart ayında aylık enflasyon ise yüzde 0,6 ile Şubat ayıyla aynı seviyede gerçekleşti.

Çekirdek enflasyonda da beklentilerin altında yavaşlama izlendi. Ülkede yıllık çekirdek enflasyon Mart ayında yüzde 4,2 oldu. Beklenti yüzde 4,1 olmuştu. Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,5 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans