Connect with us

Global

Fed’den 75 baz puanlık faiz artışı beklentisi sürüyor

Published

on

Fed'den 75 baz puanlık faiz artışı beklentisi

Küresel piyasalarda, Avrupa ve Çin başta olmak üzere küresel ekonomide yavaşlamayı fiyatlarken merkez bankaları ise enflasyonu düşürmek için sıkı para politikalarına ağırlık veriyor. Bu konuda Fed’in diğer merkez bankalarından önce olması doların bu yılda yaşadığı yükselişi destekliyor.

Fed, bu ay da faizi üçüncü kez 75 baz puan artırdı. Komite üyeleri bu yıl faizin yüzde 4,25 4,50 aralığında olmasını bekliyor. Toplantısı sonrasında Fed yetkilileri şahin mesajlar vermeye devam ediyor.

Fed yetkililerinden şahin açıklamalar

Fed Başkanı Powell, Cuma günü yaptığı konuşmasında eşi benzeri görülmemiş zorlu bir süreçten geçtiklerini, ancak enflasyonu düşürmekte kararlı olduklarını söyledi.

Cleveland Fed Başkanı Mester, enflasyonu düşürmek için hızlı gitmenin geride kalmaktan çok daha iyi olduğunu söyledi. Mester, enflasyonu düşürmek için bir süre daha faizlerin artırılması gerektiğini belirtti.

Chicago Fed Başkanı Evans, görevlerinin enflasyonu düşürmek olduğunu söyledi. Baharda diyerek Mart ayını işaret eden Evans, bu dönemde durup faiz artışlarının etkisini gözlemlemek gerektiğini belirtti. Enflasyonun düşmeye devam etmesi durumunda ise faizde düzenleme yapılabileceğini ifade etti.

Kasım’da da 75 baz puanlık faiz artışı bekleniyor

Fed yetkililerinin çoğu enflasyon konusunda önden yüklemeli politikayı destekliyor. Bu yapılan toplantıda 2023 yılı içinde faiz indirimi olasılığına kapılar kapanmıştı. Bununla birlikte Evans’ın güvercin açıklamasına piyasalar ihtimal vermiyor.

Piyasalar 2 Kasım’da yapılacak FOMC toplantısında komitenin 4. kez 75 baz puanlık faiz artışı yapmasına bugün itibarıyla yüzde 67 oranında olasılık veriyor. Elbette açıklanacak TÜFE ve istihdam verileri fiyatlamada etkili olacak.

Dolar zirvede

Dün 114,52’ye çıkarak 20 yılın en yüksek seviyesini gören dolar endeksi bugün 113,50 yakınında soluklanıyor. Endeks son 7 haftanın 6’sını yükselişle geçirerek ivmesini artırdı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans