Connect with us

Global

Fed’den 75 baz puanlık faiz artışı beklentisi sürüyor

Published

on

Fed'den 75 baz puanlık faiz artışı beklentisi

Küresel piyasalarda, Avrupa ve Çin başta olmak üzere küresel ekonomide yavaşlamayı fiyatlarken merkez bankaları ise enflasyonu düşürmek için sıkı para politikalarına ağırlık veriyor. Bu konuda Fed’in diğer merkez bankalarından önce olması doların bu yılda yaşadığı yükselişi destekliyor.

Fed, bu ay da faizi üçüncü kez 75 baz puan artırdı. Komite üyeleri bu yıl faizin yüzde 4,25 4,50 aralığında olmasını bekliyor. Toplantısı sonrasında Fed yetkilileri şahin mesajlar vermeye devam ediyor.

Fed yetkililerinden şahin açıklamalar

Fed Başkanı Powell, Cuma günü yaptığı konuşmasında eşi benzeri görülmemiş zorlu bir süreçten geçtiklerini, ancak enflasyonu düşürmekte kararlı olduklarını söyledi.

Cleveland Fed Başkanı Mester, enflasyonu düşürmek için hızlı gitmenin geride kalmaktan çok daha iyi olduğunu söyledi. Mester, enflasyonu düşürmek için bir süre daha faizlerin artırılması gerektiğini belirtti.

Chicago Fed Başkanı Evans, görevlerinin enflasyonu düşürmek olduğunu söyledi. Baharda diyerek Mart ayını işaret eden Evans, bu dönemde durup faiz artışlarının etkisini gözlemlemek gerektiğini belirtti. Enflasyonun düşmeye devam etmesi durumunda ise faizde düzenleme yapılabileceğini ifade etti.

Kasım’da da 75 baz puanlık faiz artışı bekleniyor

Fed yetkililerinin çoğu enflasyon konusunda önden yüklemeli politikayı destekliyor. Bu yapılan toplantıda 2023 yılı içinde faiz indirimi olasılığına kapılar kapanmıştı. Bununla birlikte Evans’ın güvercin açıklamasına piyasalar ihtimal vermiyor.

Piyasalar 2 Kasım’da yapılacak FOMC toplantısında komitenin 4. kez 75 baz puanlık faiz artışı yapmasına bugün itibarıyla yüzde 67 oranında olasılık veriyor. Elbette açıklanacak TÜFE ve istihdam verileri fiyatlamada etkili olacak.

Dolar zirvede

Dün 114,52’ye çıkarak 20 yılın en yüksek seviyesini gören dolar endeksi bugün 113,50 yakınında soluklanıyor. Endeks son 7 haftanın 6’sını yükselişle geçirerek ivmesini artırdı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Altın vadeli işlemleri yükselişte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın Vadeli İşlemleri Cuma günü düşüşte.

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda Nisan ayı için yüzde 0,03 düşerek onsu $2.00’dan işlem gördü.

Altın, $1.996,40 seviyesinde destek bulurken, $2.047,30 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex bölümünde Gümüş Mart ayı için yüzde 0,29 arttı ve onsu $23,02 ‘dan işlem görürken Bakır Mart ayı için yüzde 0,36 arttı ve libresi $3,77 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

BIST100 endeksi yükselişte

Published

on

By

bist

BIST100 endeksi yükselişte

BIST100 endeksi, yeni güne 9.113.55 puandan başladı.

Geçtiğimiz gün yüzde 0,87 yükselişle 9.072 puandan kapatan endeks, böylece önceki günkü negatif kapanışının ardından yeniden 9.000 puan üzerinde kapanış gerçekleştirdi. BIST100’de 57 hisse yükselirken 42 hisse güne düşüşle kapattı. Endeksin günlük işlem hacmi 132 milyar TL oldu. Bu işlem hacmi, toplam hacmin yaklaşık yüzde 68’ini oluşturdu. Güne artıda başlayan endeks, ilk işlemlerde pozitif görünümünü koruyordu.

Açılışta faktöring, bilişim, gıda ve kağıt, %1’in üzerinde değer artışıyla en çok talep gören sektörlerdi. Güne ekside başlayan sektör bulunmazken turizm, banka ve inşaat sektörleri, düşük ivmeli bir başlangıç gerçekleştirdi.

Continue Reading

Global

Küresel piyasaları gözü TÜFE verisinde

Published

on

By

Küresel piyasalarda gözler tüfe'de

Küresel piyasaları gözü TÜFE verisinde
Salı günü açıklanacak olan ABD TÜFE verisi öncesi hisse ve tahvil piyasalarında keskin hareketler gözleniyor. S&P 500’ün Cuma günkü ralliyle 5 bin puan üzerinde kapanışının ardından ABD hisse vadelileri yatay seyrediyor.

Asya Pasifik’te bugün tatil sebebiyle Japonya’da ABD tahvilleri işlemde değildi. Ayrıca Çin, Hong Kong, Singapur, Tayvan, Güney Kore, Malezya ve Vietnam piyasaları da tatil sebebiyle kapalı.

Avustralya ve Yeni Zelanda tahvillerinde ise ABD TÜFE verisi öncesinde gerileme görüldü. Avustralya 10 yıllık getirisi üç baz puan artışla yüzde 4,15’e yükseldi. Petrol fiyatları İran’ın Gazze ateşkes anlaşmasında ilerleme sinyali vermesiyle geriliyor.

Geçen haftayı yüzde 6,3 yükselişle kapatan Brent petrol nisan kontratı yüzde 0,5 düşüşle 81,76 dolardan alıcı buldu. Bitcoin bir dizi yeni spot ETF’in işleme başlamasıyla 49 bin dolar seviyesini zorluyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans