Connect with us

Global

Fed’den 75 baz puanlık faiz artışı beklentisi sürüyor

Published

on

Fed'den 75 baz puanlık faiz artışı beklentisi

Küresel piyasalarda, Avrupa ve Çin başta olmak üzere küresel ekonomide yavaşlamayı fiyatlarken merkez bankaları ise enflasyonu düşürmek için sıkı para politikalarına ağırlık veriyor. Bu konuda Fed’in diğer merkez bankalarından önce olması doların bu yılda yaşadığı yükselişi destekliyor.

Fed, bu ay da faizi üçüncü kez 75 baz puan artırdı. Komite üyeleri bu yıl faizin yüzde 4,25 4,50 aralığında olmasını bekliyor. Toplantısı sonrasında Fed yetkilileri şahin mesajlar vermeye devam ediyor.

Fed yetkililerinden şahin açıklamalar

Fed Başkanı Powell, Cuma günü yaptığı konuşmasında eşi benzeri görülmemiş zorlu bir süreçten geçtiklerini, ancak enflasyonu düşürmekte kararlı olduklarını söyledi.

Cleveland Fed Başkanı Mester, enflasyonu düşürmek için hızlı gitmenin geride kalmaktan çok daha iyi olduğunu söyledi. Mester, enflasyonu düşürmek için bir süre daha faizlerin artırılması gerektiğini belirtti.

Chicago Fed Başkanı Evans, görevlerinin enflasyonu düşürmek olduğunu söyledi. Baharda diyerek Mart ayını işaret eden Evans, bu dönemde durup faiz artışlarının etkisini gözlemlemek gerektiğini belirtti. Enflasyonun düşmeye devam etmesi durumunda ise faizde düzenleme yapılabileceğini ifade etti.

Kasım’da da 75 baz puanlık faiz artışı bekleniyor

Fed yetkililerinin çoğu enflasyon konusunda önden yüklemeli politikayı destekliyor. Bu yapılan toplantıda 2023 yılı içinde faiz indirimi olasılığına kapılar kapanmıştı. Bununla birlikte Evans’ın güvercin açıklamasına piyasalar ihtimal vermiyor.

Piyasalar 2 Kasım’da yapılacak FOMC toplantısında komitenin 4. kez 75 baz puanlık faiz artışı yapmasına bugün itibarıyla yüzde 67 oranında olasılık veriyor. Elbette açıklanacak TÜFE ve istihdam verileri fiyatlamada etkili olacak.

Dolar zirvede

Dün 114,52’ye çıkarak 20 yılın en yüksek seviyesini gören dolar endeksi bugün 113,50 yakınında soluklanıyor. Endeks son 7 haftanın 6’sını yükselişle geçirerek ivmesini artırdı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda risk iştahı

Published

on

By

Küresel piyasalarda risk iştahı

FED üyelerinin faizde durma sinyali vermesi ve Çin’de Caixin imalat PMI’ın sürpriz bir şekilde toparlanmaya işaret etmesiyle riskli varlıklara yönelik iştah yüksek seyrediyor.

Asya Pasifik’te hisseler Japonya ve Çin öncülüğünde yükseliyor.

Geçtiğimiz günü ekside kapatan ABD hisse senedi endekslerinde ise vadeliler pozitife ve negatif bölgede

ABD 10 yıllık tahvil getirisi borç tavanı gündeminin geride kalmasının ardından yüzde 3,66 ile yatay.

Continue Reading

Global

Summers’dan faiz yorumu

Published

on

By

Summers'dan faiz yorumu

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, dünyanın en büyük ekonomisinin sürekli bir enflasyon sorunu ve hızla artan borcuyla boğuşurken, kısa vadede ABD faiz oranlarının artacağını ve uzun vadede ABD vergilerinin önemli ölçüde artacağını düşünüyor.

Geçtiğimiz Salı günü Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde yaptığı konuşmasında Harvard Üniversitesi profesörü, ABD’nin FED’in yüzde 2 hedefinin iki katından fazla olan yüzde 4,5 ila yüzde 5’lik bir enflasyon oranına takıldığını söyledi.

Summers, geçmişteki faiz artışları ve bankacılık sektöründeki stresin ekonomi üzerinde beklenenden daha az baskı uyguladığı düşünüldüğünde, bunun merkez bankasının muhtemelen fiyatları baskılarını düzenlemek için federal fon oranını daha da artırmak zorunda kalacağı anlamına geldiğini açıkladı.

Summers, “Tahminim, Fed fonlarının bulundukları yerden 50 baz puan veya daha fazla bir noktaya ulaşması gerekecek” dedi. Ayrıca, bunun yarım puanlık bir artışın 25 baz puanlık artışlarla olup olmadığı ikincil öneme sahip olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Published

on

By

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Amerika Birleşik Devletleri piyasalarının bir günlük tatilinin ardından ABD devlet tahvilleri ve hisse senetleri vadelileri, borç tavanı görüşmelerinin olumlu seyretmesi nedeniyle ralli yapıyor.

Uzun vadeliler tahvillere olan taleplerle birlikte ABD 10 yıllık getirisi 4 baz puan düşüşle yüzde 3,758 oldu.

Asya’da ise gerilen Çin-ABD ilişkilerinin etkisi devam ediyor. Hong Kong Hang Seng yüzde 1, Çin CSI 300 ise yüzde 0,8 kayıp yaşadı.

Morgan Stanley’in Güney Koreli yapay zeka teknolojileri şirketlerine yönelik tavsiyesini yükseltmesinin ardından Kospi endeksi Asya Pasifik bölgesi piyasaları içinde olumlu ayrışıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans