Connect with us

Borsa

Borsa İstanbul’da satış dalgası

Published

on

Borsa İstanbul'da satış dalgası

Geçtiğimiz günü sert bir düşüşle kapatan BIST 100 endeksi yeni işlem gününe de satış yönlü dalgalanma devam etti. Açılışta bankacılık endeksinde yüzde 3’ü aşan bir düşüş izlendi. Son dönemde yükselişiyle dikkat çeken BIST bu sefer satış dalgası ile dikkat çekiyor.

BIST 100 endeksi yeni güne yüzde 1,01 düşüşle 3 bin 392 puandan başladı.

Açılışın ardından satış dalgası hızlandı. Endekste kayıp yüzde 2’yi geçerken, bankacılık endeksinde düşüş yüzde 7,5’i gördü. Garanti, Akbank, Yapı Kredi ve Vakıfbank’ta devre kesici devreye girdi.

Endeks Salı günü yüzde 6’yı aşan düşüşle kapanmıştı. Bankacılık endeksi yüzde 7,48, holding endeksi ise yüzde 5,44 değer kaybetti.

ABD’de beklentileri aşan enflasyon risk iştahı üzerinde baskı kurarken, yurt içinde ise Akbank’ta sandık satışı haberi dikkat çekti.

Bankadan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada Akbank T.A.Ş. Mensupları Tekaüt Sandığı Vakfı’nca, 13 Eylül 2022 tarihinde Akbank payları ile ilgili olarak 8 milyon TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirildiğini bu işlemle birlikte vakfın, Akbank sermayesindeki paylarının 13 Eylül 2022 tarihi itibariyle yüzde 0,223’ten yüzde 0,07’ye gerilediğini duyurdu.

Yukarı adım kuralı geri döndü

BIST 100 endeksinde yaşanan sert düşüş gelen ilk işlem gününde Borsa İstanbul yönetimi de BIST 50 paylarında açığa satışa yukarı adım kuralına başvurdu.

Borsa İstanbul yönetimi Şubat-Mart 2022 döneminde bir süre uyguladığı ve sonrasında terk ettiği BIST 50 paylarında açığa satışlara uygulanan yukarı adım kuralına geri döndü.

Borsa İstanbul’un açıklamaya göre bugünkü seansta BIST 50 paylarında bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının uygulanması kararlaştırıldı.

Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Fakat, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecek.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Borsa

Moskova Borsası’nda artık İngiliz sterlini ile işlem yapılmayacak

Published

on

By

Moskova Borsası’nda artık İngiliz sterlini ile işlem yapılmayacak

Moskova Borsası, 3 Ekim tarihi itibarıyla döviz piyasasında İngiliz sterlini ile işlemlerin tamamen durdurulacağını açıkladı.

Moskova Borsası’ndan (MOEX) yapılan bildiriye göre ise döviz piyasasında sterlinle işlem yapmanın zorlu bir süreç olduğunu ve riskler içerdiği vurgulandı.

Yapılan duyuruda belirtilen nedenler dolayısıyla MOEX, döviz piyasasında 3 Ekim tarihiyle birlikte İngiliz sterliniyle yapılan işlemlerin durdurulmasına karar verdiğini bildirdi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans