Connect with us

Global

Petrol fiyatlarındaki düşüşün sebebi ne?

Published

on

Petrol fiyatları geçtiğimiz gün yüzde 6’ya yakın bir kayıp verdi. Brent petrol 88 doların altına içerek Ocak ayı seviyesine dönerken, ham petrol de 82 doların altına düştü. Brent bugün 87 dolara kadar düşüş yaşamaya devam ediyor.

Petrol neden düşüyor?

Fiyatları düşmesindeki asıl sebep ekonomik yavaşlama endişesi


Fiyatların düşmesindeki temel sebep ekonomik yavaşlama endişesi. Özellikle Rusya ve Avrupa arasındaki gerilimin Avrupa ekonomisinde yavaşlatma yaratması bekleniyor. Çin tarafında da karantina sonrası faaliyetlerde yavaşlama var. Ayrıca merkez bankalarının enflasyonu düşürmek için sıkı para politikası uygulamaları ve faiz artış oranlarını güçlü tutmaları da büyümeyi baskılıyor.

Büyümenin yavaşlaması demek, üretimin azalması anlamına geliyor. Bu durum da petrol başta olmak üzere enerji talebini azaltıyor ve fiyatlarda düşüşe neden oluyor.

Rusya-Avrupa gerilimi tırmanıyor

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından Avrupa, Rusya’ya yaptırımlarda bulundu. Başlarda ekonomik ihtiyaçlar noktasında yaptırımlar sınırlı kaldı, fakat petroldeki tırmanışla Avrupa yaptırımları genişletti. Rusya’dan da misilleme geldi ve son olarak Rusya gaz akışını kesti.

Putin, Avrupa’nın tutumu devam ettikçe geri adım atmayacaklarını söyledi. Putin, yaşanan durumun tüm dünya için ciddi bir ekonomik tahribata neden olacağını belirterek Avrupa’nın kararından vazgeçmesi gerektiğini ifade etti. Avrupa ise, Putin’i enerjiyi silah olarak kullanmakla suçladı.

Enerjide büyük tedarik sorunu yaşayan Avrupa, yarın durumu değerlendirmek üzere Brüksel’de toplanacak.

OPEC+ daha fazla kesinti kararı alabilir

Petrol üretici ülkeler fiyatlardaki düşüşü engellemek için Ekim ayında günlük üretimi 100 bin varil kesme kararı aldı. Fakat bu karar ekonomik daralma kaygısının önüne geçemedi ve fiyatlardaki baskı da arttı. Petrolde 70 dolar seviyesi piyasalar için önemli görülüyor ve bu seviye altına doğru bir hareket OPEC+’yı daha fazla kesinti kararına itebilir.

Brent petrolde 80 dolar seviyesi izleniyor

2022’ye 80 dolardan başlayan Brent petrolde bu seviyenin kırılması yıl içi kazançların da kaybolması anlamına geldiği için en yakın destek noktası olarak izleniyor.

Mart’ta savaş etkisiyle yıl içi kazancını %60’ın üzerine çıkaran petrolde bugün itibarıyla getiri %13’ün altına indi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Deprem bölgesinde ohal ilan edildi

Published

on

By

Deprem-bolgesinde-ohal-ilan-edildi.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi’nde Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarında öne çıkan ifadeler şunlar oldu:

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli olarak gerçekleşen iki büyük deprem yaklaşık 13,5 milyon vatandaşımızın yaşadığı geniş bir çevredeki 10 ilde büyük yıkıma yol açtı.

Coğrafyamızın ve dünyanın en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız.

Arama kurtarma çalışmalarını hızla sürdürüyoruz. Halihazırda 53 bin 317 personelle çalışmalar sürüyor.

Şu ana kadar 54 bin çadır, 102 bin yatak ve diğer ihtiyaç malzemeleri bölgeye gönderildi.

100 milyar liralık bir kaynağı kurumlarımızın emrine tahsis ettik.

Ekip ve malzemelerin ulaşımında halen zorluk yaşanıyor.

TSK binlerce personeli ile çalışmalarda yer alıyor.

Toplamda 5 bin sağlık personeli aktarılmıştır. Ülkemizin her yerinde vatandaşlarımız kan bağışı yapıyor.

İnsansız hava araçlarımızı da devreye aldık.

Binlerce iş makinesi ülkemizin dört bir yanından bölgeye doğru hareket halindedir.

Şu anda 3 bin 549 vefatımız, 22 bin 168 yaralımız var. Şu ana kadar 8 binin üzerinde vatandaşımızın sağ olarak kurtarılması en büyük tesellimizdir.

Otellerin afetzedelerin barındırmasına yönelik planlamalar sürüyor. Sadece Antalya bölgesinde bunun için 50 bin yatak hazırlandı.

Bizi telefonla arayan 18 devlet ve hükümet başkanı ile görüştük.

İnsanlarımızı ve iş dünyamızı AFAD hesaplarına bağışta bulunmaya davet ediyorum. AFAD hesaplarına yapılan havalelerden herhangi bir ücret alınmayacaktır.

Bununla birlikte yaşadığımız deprem felaketinin etkilerinin vehameti fevkalade tedbirler alınmasını zorunlu hale getirmektedir.

Depremin yaşandığı 10 ilimizi Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi olarak ilan ediyoruz. Arama-kurtarma faaliyetlerinin ve sonrasındaki çalışmaların süratle yürütülebilmesini temin için Anayasanın 119. maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak olağanüstü hal ilan etme kararı aldık. Deprem yaşanan 10 ilimizi kapsayacak ve 3 ay sürecek bu kararla ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Meclis süreçlerini hızla tamamlayacağız. açıklamalarında bulundu.

Continue Reading

Global

Ticaret Bakanlığından fahiş fiyat denetimi

Published

on

By

Ticaret Bakanlığı bugün yaptığı açıklamasında deprem sırasında acil ihtiyaç malzemelerinin fiyatlarında fahiş fiyat artışı yapıldığı iddialarına yönelik olarak ülke genelinde denetimlere başladığını duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen vatandaşların acil ihtiyaçlarının karşılanması için devlet kurumları başta olmak üzere herkesin canla başla çalıştığının altını çizerek “Öte yandan bu üzücü hadise sırasında acil ihtiyaç malzemelerinin fiyatlarında fahiş fiyat artışı yapıldığı iddialarına yönelik olarak bakanlığımızca ülke genelinde denetimler başlatılmıştır.

Ayrıca elektronik ticaret pazar yerlerine de gerekli tedbirleri almaları yönünde uyarılar yapılmıştır. Bu kapsamda, yaşadığımız bu olağanüstü dönemde devletimiz ve milletimiz büyük bir dayanışma örneği göstererek birbirine kenetlenmişken depremden etkilenen vatandaşlarımızın mağduriyetini suistimal etmeye yönelik her türlü fırsatçılık faaliyetleri bakanlığımızca yakından takip edilmektedir. Bu tür fırsatçılık eylemlerinde bulunanlara karşı bakanlığımızca en ağır idari yaptırım cezalarının uygulanacağından hiçbir vatandaşımızın şüphesi olmasın” açıklaması yapıldı.

Continue Reading

Global

THY biletleri 100 TL’ye sabitledi

Published

on

By

THY biletleri 100 TL'ye sabitledi

Türk Hava Yolları, deprem bölgesine destek için Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ’dan İstanbul’a yapılacak tüm uçuşlarda bilet fiyatını 13 Şubat’a kadar vergiler dahil 100 TL olarak sabitlendiğini açıkladı.

Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, deprem bölgelerine insani yardım malzemeleri ve arama kurtarma ekiplerinin ulaşması için AFAD koordinasyonunda operasyonlarını sürdürdüklerinin altını çizdi.

THY’nin şimdiye kadar 9’u kargo uçağı olmak üzere 47 uçuş gerçekleştirdiğini aktaran Üstün, şu bilgileri paylaştı:

“Bu kapsamda giden insani yardım uçaklarımızın dönüş uçuşlarını da vatandaşlarımızın kullanımına açıyoruz. Yolcu düzenini sağlayabilmemiz adına da bu uçuşlar için de rezervasyonunuzu mobil uygulamamız ve web sitemiz üzerinden oluşturabilirsiniz. Hem bu uçuşlarımız hem de Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ’dan İstanbul’a olan tüm uçuşlarımızı 13 Şubat’a kadar vergiler dahil 100 TL olarak sabitliyoruz.”

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans