Connect with us

Global

Petrol fiyatlarındaki düşüşün sebebi ne?

Published

on

Petrol fiyatları geçtiğimiz gün yüzde 6’ya yakın bir kayıp verdi. Brent petrol 88 doların altına içerek Ocak ayı seviyesine dönerken, ham petrol de 82 doların altına düştü. Brent bugün 87 dolara kadar düşüş yaşamaya devam ediyor.

Petrol neden düşüyor?

Fiyatları düşmesindeki asıl sebep ekonomik yavaşlama endişesi


Fiyatların düşmesindeki temel sebep ekonomik yavaşlama endişesi. Özellikle Rusya ve Avrupa arasındaki gerilimin Avrupa ekonomisinde yavaşlatma yaratması bekleniyor. Çin tarafında da karantina sonrası faaliyetlerde yavaşlama var. Ayrıca merkez bankalarının enflasyonu düşürmek için sıkı para politikası uygulamaları ve faiz artış oranlarını güçlü tutmaları da büyümeyi baskılıyor.

Büyümenin yavaşlaması demek, üretimin azalması anlamına geliyor. Bu durum da petrol başta olmak üzere enerji talebini azaltıyor ve fiyatlarda düşüşe neden oluyor.

Rusya-Avrupa gerilimi tırmanıyor

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından Avrupa, Rusya’ya yaptırımlarda bulundu. Başlarda ekonomik ihtiyaçlar noktasında yaptırımlar sınırlı kaldı, fakat petroldeki tırmanışla Avrupa yaptırımları genişletti. Rusya’dan da misilleme geldi ve son olarak Rusya gaz akışını kesti.

Putin, Avrupa’nın tutumu devam ettikçe geri adım atmayacaklarını söyledi. Putin, yaşanan durumun tüm dünya için ciddi bir ekonomik tahribata neden olacağını belirterek Avrupa’nın kararından vazgeçmesi gerektiğini ifade etti. Avrupa ise, Putin’i enerjiyi silah olarak kullanmakla suçladı.

Enerjide büyük tedarik sorunu yaşayan Avrupa, yarın durumu değerlendirmek üzere Brüksel’de toplanacak.

OPEC+ daha fazla kesinti kararı alabilir

Petrol üretici ülkeler fiyatlardaki düşüşü engellemek için Ekim ayında günlük üretimi 100 bin varil kesme kararı aldı. Fakat bu karar ekonomik daralma kaygısının önüne geçemedi ve fiyatlardaki baskı da arttı. Petrolde 70 dolar seviyesi piyasalar için önemli görülüyor ve bu seviye altına doğru bir hareket OPEC+’yı daha fazla kesinti kararına itebilir.

Brent petrolde 80 dolar seviyesi izleniyor

2022’ye 80 dolardan başlayan Brent petrolde bu seviyenin kırılması yıl içi kazançların da kaybolması anlamına geldiği için en yakın destek noktası olarak izleniyor.

Mart’ta savaş etkisiyle yıl içi kazancını %60’ın üzerine çıkaran petrolde bugün itibarıyla getiri %13’ün altına indi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans