Connect with us

Global

Petrol fiyatlarındaki düşüşün sebebi ne?

Published

on

Petrol fiyatları geçtiğimiz gün yüzde 6’ya yakın bir kayıp verdi. Brent petrol 88 doların altına içerek Ocak ayı seviyesine dönerken, ham petrol de 82 doların altına düştü. Brent bugün 87 dolara kadar düşüş yaşamaya devam ediyor.

Petrol neden düşüyor?

Fiyatları düşmesindeki asıl sebep ekonomik yavaşlama endişesi


Fiyatların düşmesindeki temel sebep ekonomik yavaşlama endişesi. Özellikle Rusya ve Avrupa arasındaki gerilimin Avrupa ekonomisinde yavaşlatma yaratması bekleniyor. Çin tarafında da karantina sonrası faaliyetlerde yavaşlama var. Ayrıca merkez bankalarının enflasyonu düşürmek için sıkı para politikası uygulamaları ve faiz artış oranlarını güçlü tutmaları da büyümeyi baskılıyor.

Büyümenin yavaşlaması demek, üretimin azalması anlamına geliyor. Bu durum da petrol başta olmak üzere enerji talebini azaltıyor ve fiyatlarda düşüşe neden oluyor.

Rusya-Avrupa gerilimi tırmanıyor

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından Avrupa, Rusya’ya yaptırımlarda bulundu. Başlarda ekonomik ihtiyaçlar noktasında yaptırımlar sınırlı kaldı, fakat petroldeki tırmanışla Avrupa yaptırımları genişletti. Rusya’dan da misilleme geldi ve son olarak Rusya gaz akışını kesti.

Putin, Avrupa’nın tutumu devam ettikçe geri adım atmayacaklarını söyledi. Putin, yaşanan durumun tüm dünya için ciddi bir ekonomik tahribata neden olacağını belirterek Avrupa’nın kararından vazgeçmesi gerektiğini ifade etti. Avrupa ise, Putin’i enerjiyi silah olarak kullanmakla suçladı.

Enerjide büyük tedarik sorunu yaşayan Avrupa, yarın durumu değerlendirmek üzere Brüksel’de toplanacak.

OPEC+ daha fazla kesinti kararı alabilir

Petrol üretici ülkeler fiyatlardaki düşüşü engellemek için Ekim ayında günlük üretimi 100 bin varil kesme kararı aldı. Fakat bu karar ekonomik daralma kaygısının önüne geçemedi ve fiyatlardaki baskı da arttı. Petrolde 70 dolar seviyesi piyasalar için önemli görülüyor ve bu seviye altına doğru bir hareket OPEC+’yı daha fazla kesinti kararına itebilir.

Brent petrolde 80 dolar seviyesi izleniyor

2022’ye 80 dolardan başlayan Brent petrolde bu seviyenin kırılması yıl içi kazançların da kaybolması anlamına geldiği için en yakın destek noktası olarak izleniyor.

Mart’ta savaş etkisiyle yıl içi kazancını %60’ın üzerine çıkaran petrolde bugün itibarıyla getiri %13’ün altına indi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda risk iştahı

Published

on

By

Küresel piyasalarda risk iştahı

FED üyelerinin faizde durma sinyali vermesi ve Çin’de Caixin imalat PMI’ın sürpriz bir şekilde toparlanmaya işaret etmesiyle riskli varlıklara yönelik iştah yüksek seyrediyor.

Asya Pasifik’te hisseler Japonya ve Çin öncülüğünde yükseliyor.

Geçtiğimiz günü ekside kapatan ABD hisse senedi endekslerinde ise vadeliler pozitife ve negatif bölgede

ABD 10 yıllık tahvil getirisi borç tavanı gündeminin geride kalmasının ardından yüzde 3,66 ile yatay.

Continue Reading

Global

Summers’dan faiz yorumu

Published

on

By

Summers'dan faiz yorumu

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, dünyanın en büyük ekonomisinin sürekli bir enflasyon sorunu ve hızla artan borcuyla boğuşurken, kısa vadede ABD faiz oranlarının artacağını ve uzun vadede ABD vergilerinin önemli ölçüde artacağını düşünüyor.

Geçtiğimiz Salı günü Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde yaptığı konuşmasında Harvard Üniversitesi profesörü, ABD’nin FED’in yüzde 2 hedefinin iki katından fazla olan yüzde 4,5 ila yüzde 5’lik bir enflasyon oranına takıldığını söyledi.

Summers, geçmişteki faiz artışları ve bankacılık sektöründeki stresin ekonomi üzerinde beklenenden daha az baskı uyguladığı düşünüldüğünde, bunun merkez bankasının muhtemelen fiyatları baskılarını düzenlemek için federal fon oranını daha da artırmak zorunda kalacağı anlamına geldiğini açıkladı.

Summers, “Tahminim, Fed fonlarının bulundukları yerden 50 baz puan veya daha fazla bir noktaya ulaşması gerekecek” dedi. Ayrıca, bunun yarım puanlık bir artışın 25 baz puanlık artışlarla olup olmadığı ikincil öneme sahip olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Published

on

By

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Amerika Birleşik Devletleri piyasalarının bir günlük tatilinin ardından ABD devlet tahvilleri ve hisse senetleri vadelileri, borç tavanı görüşmelerinin olumlu seyretmesi nedeniyle ralli yapıyor.

Uzun vadeliler tahvillere olan taleplerle birlikte ABD 10 yıllık getirisi 4 baz puan düşüşle yüzde 3,758 oldu.

Asya’da ise gerilen Çin-ABD ilişkilerinin etkisi devam ediyor. Hong Kong Hang Seng yüzde 1, Çin CSI 300 ise yüzde 0,8 kayıp yaşadı.

Morgan Stanley’in Güney Koreli yapay zeka teknolojileri şirketlerine yönelik tavsiyesini yükseltmesinin ardından Kospi endeksi Asya Pasifik bölgesi piyasaları içinde olumlu ayrışıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans