Connect with us

Global

Petrol fiyatlarındaki düşüşün sebebi ne?

Published

on

Petrol fiyatları geçtiğimiz gün yüzde 6’ya yakın bir kayıp verdi. Brent petrol 88 doların altına içerek Ocak ayı seviyesine dönerken, ham petrol de 82 doların altına düştü. Brent bugün 87 dolara kadar düşüş yaşamaya devam ediyor.

Petrol neden düşüyor?

Fiyatları düşmesindeki asıl sebep ekonomik yavaşlama endişesi


Fiyatların düşmesindeki temel sebep ekonomik yavaşlama endişesi. Özellikle Rusya ve Avrupa arasındaki gerilimin Avrupa ekonomisinde yavaşlatma yaratması bekleniyor. Çin tarafında da karantina sonrası faaliyetlerde yavaşlama var. Ayrıca merkez bankalarının enflasyonu düşürmek için sıkı para politikası uygulamaları ve faiz artış oranlarını güçlü tutmaları da büyümeyi baskılıyor.

Büyümenin yavaşlaması demek, üretimin azalması anlamına geliyor. Bu durum da petrol başta olmak üzere enerji talebini azaltıyor ve fiyatlarda düşüşe neden oluyor.

Rusya-Avrupa gerilimi tırmanıyor

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından Avrupa, Rusya’ya yaptırımlarda bulundu. Başlarda ekonomik ihtiyaçlar noktasında yaptırımlar sınırlı kaldı, fakat petroldeki tırmanışla Avrupa yaptırımları genişletti. Rusya’dan da misilleme geldi ve son olarak Rusya gaz akışını kesti.

Putin, Avrupa’nın tutumu devam ettikçe geri adım atmayacaklarını söyledi. Putin, yaşanan durumun tüm dünya için ciddi bir ekonomik tahribata neden olacağını belirterek Avrupa’nın kararından vazgeçmesi gerektiğini ifade etti. Avrupa ise, Putin’i enerjiyi silah olarak kullanmakla suçladı.

Enerjide büyük tedarik sorunu yaşayan Avrupa, yarın durumu değerlendirmek üzere Brüksel’de toplanacak.

OPEC+ daha fazla kesinti kararı alabilir

Petrol üretici ülkeler fiyatlardaki düşüşü engellemek için Ekim ayında günlük üretimi 100 bin varil kesme kararı aldı. Fakat bu karar ekonomik daralma kaygısının önüne geçemedi ve fiyatlardaki baskı da arttı. Petrolde 70 dolar seviyesi piyasalar için önemli görülüyor ve bu seviye altına doğru bir hareket OPEC+’yı daha fazla kesinti kararına itebilir.

Brent petrolde 80 dolar seviyesi izleniyor

2022’ye 80 dolardan başlayan Brent petrolde bu seviyenin kırılması yıl içi kazançların da kaybolması anlamına geldiği için en yakın destek noktası olarak izleniyor.

Mart’ta savaş etkisiyle yıl içi kazancını %60’ın üzerine çıkaran petrolde bugün itibarıyla getiri %13’ün altına indi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Çin’de darbe iddiası!

Published

on

By

Çin Komünist Partisi, Mao öldükten sonra daimi bir lider seçememişti. Ölümü ardından komite arasında iki dönem başkanlık yapılıyordu.

Twitter’da çıkan iddialara göre Çin Komünist Partisinin en yüksek yönetim grubu Daimi Komite harekete geçerek Xi’yi görevden alıp ev hapsinde tuttuğu yönünde.

Darbe girişiminin arkasında Çin Komünist Partisi’nin 105 yaşındaki daimi üyesi Song Ping, eski başkan Hu Cintao, eski Başbakan Wen Jiabao, mevcut daimi komite üyeleri ve Merkez Muhafız Bürosu’nun olduğu söyleniyor.

Yine iddialara göre Başkan Xi, Şangay İşbirliği Örgütü toplantısı için yurt dışına çıktığında “cunta” harekete geçti ve Xi’nin yetkileri kaldırıldı. Xi ülkeye geri çağrıldı ve havalimanına gözaltına alınarak bir eve hapsedildi.

Song-Cintao-Jiabao cuntası, Xi’nin darbe girişimine direnmesini engellemek için General Li Qiaoming aracılığıyla Pekin’de bir tür sıkı yönetim başlattı. Büyük bir askeri konvoy Pekin’e girerek şehri kontrol altına aldı ve giriş-çıkışları kapattı.

Continue Reading

Global

Çalışma Bakanı Bilgin “EYT’de çözüm aşamasına gelindi”

Published

on

By

Çalışma Bakanı Bilgin "EYT’de çözüm aşamasına gelindi"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda çözüme yaklaştıklarını belirtti.

Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) ziyaretinde bir açıklama yapan Bakan Bilgin, EYT’de çözüm aşamasına gelindiğini, dosyanın tamamlandığı gün basın toplantısıyla ya da diğer bir şekilde sonucu kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti.

“90 bin taşeron işçi kadroya alınacak”

Taşeron işçilerin kadroya alınmasında da açıklama yapan Bakan Bilgin, 90 bin civarında işçinin kapsam dışında kaldığını, bu işçilerin kadrolu işçi olarak geçmesi konusundaki bütün çalışmaları tamamladıklarını açıkladı.

Geçtiğimiz gün Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) toplantısında konuşan Bakan, bakanlık olarak sosyal politikalarla enflasyonun meydana getirdiği eşitsizlikleri ve sorunları düzelteceklerini söyledi. Toplantıdaki konuşmasında asgari ücret, geçici işçiler, taşeronların kadroya alınması, 3600 ve EYT konularını birer birer çözeceklerini söyleyen Bilgin, hepsinin dosyasını hazırladıklarını belirtmişti.

Continue Reading

Global

Dolar rekor kırmaya devam ediyor

Published

on

By

Dolar rekor kırmaya devam ediyor

Geçtiğimiz gün Merkez Bankasının faizleri indirmesiyle 18,41 seviyesini aşarak yeni zirveyi gören Dolar/TL, bugün 18,40 seviyesini test etti. Rekor sonrası 18,33’e inen fiyat bugün 18,4060’a çıktı

Fed’in yüksek oranlı faiz artışına devam etmesi ve gelecek toplantıları için de bu beklentiyi artırmasıyla birlikte dolar endeksi 20 yılın zirvesine tırmandı. Dolar tüm para birimleri karşısında güçlendi. TL ise Merkez Bankasının faiz indirmesiyle birlikte baskı arttı. Merkez Bankası, ekonomide yavaşlamayı gerekçe göstererek faiz indirimine devam etti.

Zayıf TL, güçlü dolar fiyatlaması ile kur rekor tazeliyor

Geçtiğimiz gün 18,41’i, bugün ise 18,4 seviyesini aşarak yeni zirveyi gören dolar kurundaki yükselişle beraber Merkez Bankasından müdahale gelebilir. En son Aralık ayı içinde kurda yaşanan hızlı ataklara Merkez Bankası 5 kez döviz satışı yaparak müdahale etmişti. 20 Aralık’ta ise KKM uygulaması açıklanmıştı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans