Connect with us

Global

Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Published

on

Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Temmuz ayında 50 baz puanlık faiz artışı yapan Merkez Bankası, bugün yaptığı toplantıda 75 baz puanlık faiz artışı gerçekleştirdi. Böylelikle bölge politika faizi yüzde 1,25’e mevduat faizini de yüzde 0,75’e yükselmiş oldu.

AMB, karar metninde gelecek birkaç toplantıda da faiz oranlarını artıracağını belirtti. Enflasyonun uzun bir süre yüzde 2 hedefinin üzerinde kalacağı, bu nedenle kurulun faiz artışlarına devam edeceklerinin altı çizildi. Ayrıca yakın dönemde enflasyondaki artışın da devam etmesinin beklendiğine dikkat çekildi. Yani %9,1 ile rekor kıran enflasyonda çift hane söz konusu olabilir.

Enflasyon tahminleri yükseltildi

Avrupa Merkez Bankası enflasyonun bu yıl sonunda %8,1, 2023’te %5,5 ve 2024’te %2,3 olmasını bekliyor.

Büyüme beklentileri düşürüldü

2022 yıl sonu büyüme tahmini %3,1’e yükseltilirken büyümenin 2023’te zorlanma yaşaması bekleniyor. 2023 büyüme beklentisi %0,9 ve 2024’te %1,9 olarak belirlendi.

Karar metninde 2023’ün ilk çeyreğinde ekonomide durgunluk beklendiğine dikkat çekildi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın açıklamaları:

Enflasyonun yakın dönemde yükselmeye devam edeceğini düşündüğümüz için 75 baz puanla önden yüklemeli bir adım attık. Amacımız talebi düşürmek.
Fiyat baskıları güçlenmeye devam ettiği için enflasyon yakın vadede daha da yükselebilir. Enflasyonu yükselten etkenler azaldıkça düşüş görülebilir.
Enflasyon tahminlerimizi de yüksek riskler nedeniyle yukarı yönlü revize ettik.
Enerji fiyatları, insanların alım gücünü düşürecek oranda yüksek.
Rusya’nın haksız saldırısı işletme ve hanehalkı güvenini de düşürüyor.
Büyümeyi de etkileyen güven düşüklüğü söz konusu, bu nedenle gelecek yıl büyüme beklentimizi düşürdük.
Euro Bölgesi ekonomisi ikinci çeyrekte güçlü tüketici harcamalarının etkisiyle %0,8 büyüdü. Turizm ekonomiyi desteklese bile, biz yılın kalanında ekonominin yavaşlamasını bekliyoruz.
Lagarde, büyümede yavaşlama beklentilerinin sebeplerini şöyle sıraladı:

Yüksek enflasyon harcamayı ve üretimi aşağı çekiyor.
Güçlü toparlanma oldu hizmetlerde, fakat bunun yılın ikinci yarısında yavaşlamasını bekliyoruz.
Küresel talepteki zayıflık ve sıkı para politikasının yarattığı baskı.
Yüksek belirsizlik ve azalan güven.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Altında toparlanma başladı

Published

on

By

Altında toparlanma başladı

Altın, dolar rallisinin durmasının ardından yükselişe geçti.
Doların yükselişinin duraksaması faiz getirmeyen değerli metal için bir miktar rahatlama sağladı.

Spot altının onsu 1.638 dolar seviyesini gördü.

Altın güvenli liman olarak görülürken, merkez bankalarının uyguladığı parasal sıkılaşmanın neden olduğu küresel resesyon endişeleri değerli metal yerine dolarda büyük yükselişler gerçekleşti.

Sterlin ve yenin de olduğu diğer para birimlerindeki düşüşün dolar üzerinde fiyatlandırılan emtiaların üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceği öngörülüyor.

Commtrendz Risk Management Services Direktörü Gnanasekar Thiagarajan, “Dikkatler hala doların güçlenmesinde ve bu durum değerli metal üzerinde baskı kurmaya devam edebilir” dedi. “Enflasyonun dizginlenmesi için daha fazla faiz artışı altının güvenli liman özelliğini azaltarak güvenin negatife dönmesine neden oluyor” değerlendirmesinde bulundu ve önümüzdeki haftalarda altının 1.550 dolar seviyelerine gerilemesini beklediğini ekledi.

Bu hafta Amerika Birleşik Devletleri enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard ve New York Fed Başkanı John Williams gibi Fed yetkililerinin konuşmaları sonrası piyasa yeni bir dalgalanma ile karşı karşıya kalabilir.

Genellikle dolar ve faiz oranlarıyla negatif korelasyona sahip olan spot altın, 2020’de gördüğü rekor seviyelerden sonra yüzde 20 gerileyerek ayı piyasasına girdi.

Continue Reading

Global

Bitcoin yükselişe geçti

Published

on

By

Küresel piyasalarda hisse senedi ve değerli metal fiyatlarında ki görülen toparlanma kripto paralara, özellikle de Bitcoin’e yansımış durumda.

Bitcoin bugün 20 bin dolar seviyesini geçerek son haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Bugün 20.350 dolar seviyesinde işlem gören Bitcoin fiyatı şu sıralarda yüzde 6,80 artış gösterdi.

Ethereum fiyatı da yüzde 7 civarında artarak 1.389 dolar seviyelerine yükseldi.

Uzmanlar, kripto paraların küresel merkez bankalarının para politikalarını takip etmeye devam ettiklerini ve Amerika Birleşik Devletleri hisse senedi piyasaları ile yüksek korelasyon içinde hareket ettiklerini vurguladı.

Dolar endeksindeki seyrin belirleyici olduğunu ifade eden analistler, DXY’nin tepe noktalarına yaklaştığı değerlendirmelerinin BTC’ye alım gelmesinin arkasındaki faktörlerden olduğunu da vurguladılar.

Continue Reading

Global

Lagarde’dan faiz artışı sinyali

Published

on

By

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ekonomik aktivitede önemli ölçüde yavaşlama beklense de faizlerin gelecek birkaç toplantıda da artmaya devam edeceği mesajını verdi.

AMB Başkanı Christine Lagarde faiz artışının devamı konusunda net mesajlar verdi. Brüksel’deki AB Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada Merkez Bankası Başkanı Lagarde “Talebi düşürmek için ve enflasyon beklentilerindeki yukarı yönlü risklere karşı gelecek birkaç toplantıda daha faiz artırımlarına devam etmeyi bekliyoruz” dedi.

Lagarde enflasyon risklerinin yukarı yönlü olduğunu ve gelecekteki politika faizi kararlarının verilere bağlı olacağını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası, Rusya ve Ukrayna savaşının enflasyon ve enerji krizine yol açmasıyla birlikte bu ay 75 baz puanlık bir faiz artırımına gitmişti. Fakat faiz artışlarının devam etmesiyle birlikte Euro Bölgesi’nin resesyona sürükleneceği beklentilerine neden oluyor. Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da bugün açıklanan veriler, iş dünyası güveninin düşüşte olduğunu göstermişti.

AMB yetkilileri ise ekonomideki zayıflama riskine rağmen faiz artırımından geri dönüş olmayacağına dair açıklamalar yapıyor.

75 baz puanlık faiz artış beklentisi

Avrupa’da cuma günü açıklanacak ve yeni rekor kırması beklenen enflasyon verisi öncesinde yatırımcılar Merkez Bankası’nın Ekim’de de 75 baz puanlık faiz artışına devam edeceğini fiyatlıyor. Böylece mevduat faizinin yüzde 1,5 ile 2008’den beri en yüksek seviyeye ulaşması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, gün içerisinde yaptığı bir konuşmada rekor enflasyonun bölge ekonomisi için en büyük tehdit olduğunu ve bu durumun yatırımlarla tüketici harcamalarını da tehdit eder hale geldiğini ifade etmişti.

AMB’nin bir sonraki toplantısı 27 Ekim’de gerçekleşecek.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans