Connect with us

Global

Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Published

on

Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Temmuz ayında 50 baz puanlık faiz artışı yapan Merkez Bankası, bugün yaptığı toplantıda 75 baz puanlık faiz artışı gerçekleştirdi. Böylelikle bölge politika faizi yüzde 1,25’e mevduat faizini de yüzde 0,75’e yükselmiş oldu.

AMB, karar metninde gelecek birkaç toplantıda da faiz oranlarını artıracağını belirtti. Enflasyonun uzun bir süre yüzde 2 hedefinin üzerinde kalacağı, bu nedenle kurulun faiz artışlarına devam edeceklerinin altı çizildi. Ayrıca yakın dönemde enflasyondaki artışın da devam etmesinin beklendiğine dikkat çekildi. Yani %9,1 ile rekor kıran enflasyonda çift hane söz konusu olabilir.

Enflasyon tahminleri yükseltildi

Avrupa Merkez Bankası enflasyonun bu yıl sonunda %8,1, 2023’te %5,5 ve 2024’te %2,3 olmasını bekliyor.

Büyüme beklentileri düşürüldü

2022 yıl sonu büyüme tahmini %3,1’e yükseltilirken büyümenin 2023’te zorlanma yaşaması bekleniyor. 2023 büyüme beklentisi %0,9 ve 2024’te %1,9 olarak belirlendi.

Karar metninde 2023’ün ilk çeyreğinde ekonomide durgunluk beklendiğine dikkat çekildi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın açıklamaları:

Enflasyonun yakın dönemde yükselmeye devam edeceğini düşündüğümüz için 75 baz puanla önden yüklemeli bir adım attık. Amacımız talebi düşürmek.
Fiyat baskıları güçlenmeye devam ettiği için enflasyon yakın vadede daha da yükselebilir. Enflasyonu yükselten etkenler azaldıkça düşüş görülebilir.
Enflasyon tahminlerimizi de yüksek riskler nedeniyle yukarı yönlü revize ettik.
Enerji fiyatları, insanların alım gücünü düşürecek oranda yüksek.
Rusya’nın haksız saldırısı işletme ve hanehalkı güvenini de düşürüyor.
Büyümeyi de etkileyen güven düşüklüğü söz konusu, bu nedenle gelecek yıl büyüme beklentimizi düşürdük.
Euro Bölgesi ekonomisi ikinci çeyrekte güçlü tüketici harcamalarının etkisiyle %0,8 büyüdü. Turizm ekonomiyi desteklese bile, biz yılın kalanında ekonominin yavaşlamasını bekliyoruz.
Lagarde, büyümede yavaşlama beklentilerinin sebeplerini şöyle sıraladı:

Yüksek enflasyon harcamayı ve üretimi aşağı çekiyor.
Güçlü toparlanma oldu hizmetlerde, fakat bunun yılın ikinci yarısında yavaşlamasını bekliyoruz.
Küresel talepteki zayıflık ve sıkı para politikasının yarattığı baskı.
Yüksek belirsizlik ve azalan güven.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasaların gözü Powell’ın açıklamalarında

Published

on

By

FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu’ndaki yarı yıl sunumu öncesi hisse senelerindeki canlılık korunuyor.

S&P 500 endeksi Wilson’dan gelen düzeltme açıklamalarına rağmen yüzde 0,1 yükselerek bu yılki 35. rekor kapanışını gerçekleştirdi. Söz konusu endeksin vadelileri yeni işlem gününde de artıda.

Asya’daki yükselişte ise Japonya önde. Nikeei 225 rekor kırarken endeksin bu yılki yükselişi yüzde 23’ün üstüne çıktı. CSI 300 ve Hang Seng olumsuz ayrıştı.

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyerederken,

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyrederken ABD tahvillerinde Powell öncesi sert hareket yaşanmıyor. 10 yıllık getiri kapanışa göre sabah saatlerinde değişim göstermeyerek yüzde 4,282’de kaldı.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı

Published

on

By

altın


Yatırımcılar, FED Başkanı Powell’ın yapacağı sunumu ve hafta içinde açıklanacak önemli enflasyon verilerini beklerken altın fiyatları Asya işlem saatlerinde düşüş gösterdi.

Fakat külçe fiyatları bir ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti ve FED’in Eylül ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair artan inançla 2.400 doların üzerine çıkmanın eşğine geldi. Genel metal fiyatları da yaklaşık aynı dip seviyesine inen dolardaki düşüşten faydalandı.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 2.384,47 dolara gerilerken Ağustos vadeli altın %0,2 düşüşle ons başına 2.392,55 dolara indi.

Continue Reading

Global

İmalat göstergesi en düşük seviyede

Published

on

By

imalatgüvenendeksi

Ekonomik büyümenin önce göstergesi olan imalat sanayi performansında güvenilir bir referans olarak kabul edilen PMI anketinin 2024 dönem sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50,0’ın üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, mayıs ayında 48,4 seviyesinde kaydedilen manşet PMI, haziranda 47,9’a geri dönerek üs üste üçüncü ay 50,0 eşik değerinin altında gerçekleşti. Endeks, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında hafif bir bozulmaya işaret etti. Öte yandan, bu bozulma 2024’ün başından bu yana en belirgin düzeyde kaydedildi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans