Connect with us

Global

Dolar kurundaki yükseliş devam ediyor

Published

on

Dün 17,97 seviyesine yükselerek yıl içi zirveyi gören dolar/TL kuru, bugün de 17,90 üzerinde işlem görüyor. Fed’in 75 baz puanlık faiz artışı yaptığı FOMC toplantısında konuşan Powell’ın açıklamaları resesyon riskinin daha fazla öne çıktığı algısını güçlendirdi. Endeksler toplantı sonrası yükselirken ABD Dolar Endeksi 106 seviyesine geriledi.

Fed’in gelecek aylarda agresif faiz artışını daha yumuşak oranlarla sürdüreceği düşüncesiyle bugün gelişen ülke paralarının çoğu dolar karşısında pozitif seyir izliyor. TL ise bugün %0,25 oranında düşüş yaşıyor.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, bugün yılın üçüncü enflasyon sunumunu yaptı. İkinci çeyrekte %42,8 olarak tahmin edilen yıl sonu enflasyon beklentisi 17,6 puanlık artışla %60,4’e çıkarıldı. Kavcıoğlu, açıklamasında liralaşma stratejisinin ve uygulanan yeni modele desteğin devam edeceğini belirtti.

Son yılların en yüksek seviyesine çıkan CDS için de Türkiye’nin bankacılık sisteminin çok iyi olduğunu ve bu rakamların kabul edilemez olduğunu ifade etti. Kavcıoğlu, ayrıca son günlerdeki yükseliş bir tarafa konursa son bir ayda TL’nin gelişen ülke paraları arasında en az düşüşü yaşadığını söyledi.

Bugün günün devamında ABD’den ikinci çeyrek büyüme rakamları açıklanacak. Beklentiden iyi bir oranın Fed’e cesaret vermesi ve doların gün içi kaybını kurtarması beklenirken zayıf bir büyüme oranının ise piyasalarda resesyon endişesini daha da kuvvetlendirmesi bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi

Published

on

By

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi
Ekonomi güven endeksi Ocak ayında 99,4 iken Şubat ayında yüzde 0,4 düşüş göstererek 99 değerini aldı.

TÜİK’in açıklamalarına göre bir önceki aya göre tüketici güven endeksi, Şubat ayında yüzde 1,3 oranında düşüş göstererek 79,3 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 0,9 oranında düşüş göstererek 102 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,6 oranında artarak 118,6 değerini aldı. e

Endeks değerleri mevsim etkilerinden arındırılmış değerlerdir. Tüketici güven endeksinde mevsim etkisi bulunmamaktadır.

Continue Reading

Global

Piyasalarda yoğun veri haftası

Published

on

By

Küresel-Piyasalar

Ayın son işlem haftasında Asya-Pasifik’te hisse senetleri dalgalı bir seyir izleniyor. Hong Kong ve Çin endekslerindeki düşüşle birlikte MSCI Asya Pasifik endeksi kazançlarını silerek yatay seyre döndü.

Moody’s’in Cuma günü en az 11 Çin şirketinin notunu kırmasıyla birlikte Hang Seng ve CSI 300 kayıp yaşadı. Japonya endeksleri ise artıda.

Çekirdek PCE’de yüksek bir gerçekleşme beklenirken Fed üyelerinin faiz indiriminde acele etmeyeceklerini açıklamaları ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerindeki kar satışları sonrası Amerikan vadelileri geriliyor.

Tahvil getirileri hafta başlangıcında düşerken ABD 10 yıllık getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,23 seviyesine indi.

Continue Reading

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans