Connect with us

Global

Euro, Dolar paritesi düşüşte

Published

on

Euro, dün dolar karşısında 1,1065’e kadar gerileyerek 12 Aralık 2002 sonrası en düşük seviyesini gördü. Parite bugün 1,0220’ye doğru ilerlemesinin ardından yeniden düşüşe geçti ve son saat diliminde 1,0184’ten işlem görüyor.

EUR/USD paritesinde son 20 yılın en düşük seviyelerinin görülmesinde merkez bankalarındaki ayrışma ve küresel risk iştahındaki düşüşün doları çekmesi etkili oluyor.

Euro Bölgesi’nde enflasyon tarihin yüksek seviyelere tırmanırken, ABD’de de 41 yılın zirvesinde. Buna karşın Mart’ta faiz artışına başlayan Fed, son toplantıda dozu artırıp gelecek 2 toplantı için de 75 baz puan sinyali vererek sıkılaşmayı güçlendirdi. AMB ise yüksek enflasyona karşın tahvil piyasasındaki dengeyi korumaya da dikkat ediyor. Varlık alımlarını tamamlayan banka, bu ayki toplantıda 25 baz puan artışı planlıyor. Fakat son verilerdeki yavaşlama ve enflasyonda düşüş emaresinin görülmemesi nedeniyle piyasalar ECB’nin daha hızlı bir başlangıç yapmasını bekliyor.

Bu hafta ayrışmanın derinleşmesi ve resesyon endişelerinin dolardaki yükselişi güçlendirmesiyle ABD Dolar Endeksi 107,0 seviyesini aştı. Güçlü dolar, zayıf euro etkisiyle bu yıl parite %10’dan fazla geriledi.

2002’de görülen 1,0 eşitliği en yakın destek noktası olarak izleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans