Connect with us

Global

Türkiye’de Konut Fiyatları Artmaya Devam Ediyor

Published

on

TCMB’nin hazırladığı ve Türkiye’de konut fiyatlarındaki değişimi gösteren ve Konut Fiyat Endeksi, Mart ayında %9 oranında artış gösterdi. Son bir yılda ise resmi olarak konut fiyatları %110 oranında rekor yükseliş yaşadı.

Türkiye genelinde satışa hazır yeni konutların fiyatı %116,5, eski konutların fiyatı ise %109,2 oranında yine rekor yükseliş gösterdi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İMALAT SEKTÖRÜNDE GÜVEN AZALIYOR

Son bir yılda konut fiyatlarındaki en yüksek artış %122 ile İstanbul’da yaşandı. İstanbul’u %111,7 ile Ankara ve %105,9 ile İzmir izledi.

İstanbul’da metrekare fiyatı 15 bin TL’yi geçti

Ülke genelinde metrekare fiyatı ortalama 9 bin 502 TL olurken İzmir’de 11 bin TL, Ankara’da 6 bin 830 TL’ye çıktı. İstanbul’da ise 15 bin 341 TL’yi aşarak yeni zirveyi gördü.

Ay içinde açıklanan konut finansman paketinin duyurusunun ardından konut fiyatlarındaki yükseliş hızlandı. Hazine Bakanı, tespit edilen 65 bin kişiye ceza uygulanacağını söylerken yaptırımların da ağırlaştırılacağını belirtti.

TCMB’nin bugün açıkladığı veriler Mart ayını kapsıyor, son dönemdeki gelişmeler dikkate alındığında Mart ayındaki %110 oranının çok daha üzerine çıkılması bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi

Published

on

By

araba

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi. Çin Otomobil İmalatçıları Birliği’nin yayınladığı verilere göre, Kasım ayında yeni araç satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,3 artış gösterdi. Ekim ayında artış oranı yüzde 11,8 olmuştu.

Yılın ilk 11 ayında satışlar yüzde 10,8 arttı.

Yeni enerjili araçların satışları ise Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artış gösterdi. Ocak- Kasım döneminde satışlar yüzde 36,7 artış gösterdi.

Continue Reading

Global

Almanya sanayi üretimi azaldı

Published

on

By

Almanya sanayi üretimi azaldı, Almanya Federal İstatistik Ofisi tarafından sağlanan verilere göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış reel sanayi üretimi Ekim ayında bir göndeki aya göre yüzde 0,4 azaldı. Beklentiler yüzde 0,5 artış olacağı yönündeydi.

Böylece üretim art arda beşinci ayda da azalmış oldu.

Üç aydan üç aya daha az değişkenlik gösteren karşılaştırma, üretimin Ağustos Ekim 2023 döneminde önceki aya göre yüzde 1,9 daha düşük olduğu gösterdi. Geçici sonuçların revize edilmesiyle birlikte, üretim Eylül 2023’te Ağustos 2023’e kıyasla yüzde 1,3 oranında azalma gösterdi.

Continue Reading

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans