Connect with us

Emtia

Küresel Piyasalarda Altın’a Enflasyon Baskısı Devam Ediyor

Published

on

Küresel piyasalarda artan enflasyon endişeleri tahvil getirilerinin yükselmesine yol açarken, altında baskı yaratıyor.
Artan enflasyon endişeleri dolar ve tahvilde yukarı yönlü bir ivme yaratırken, altını baskılamaya devam etti.

Bu durumun altının üçüncü haftayı da kayıpla tamamlamasına neden olacağı öngörülüyor. Haftanın son işlem gününde spot altının ons fiyatında 1.866 dolar seviyesi test edildi.

Gram altında ise Dolar/TL ‘deki sınırlı yükselişin etkisiyle yatay bir görünüm izlendi. Gram altın 900 TL’nin biraz altında işlem gördü.

Amerika Birleşik Devletleri 10 yıllık tahvil getirisi Perşembe günü üç gündür test ettiği %3 seviyesinin üzerinde kapandı. 30 yıllık Amerika Birleşik Devletleri tahvil getirisi 8 baz puan artışla %3,12’ye çıktı. Yükseliş yeni işlem gününde de devam etti. Kısa vadeli ABD tahvil getirileri de daha sınırlı da olsa yükseliş göstermeye devam etti.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ABD’DE İŞSİZLİK BAŞVURULARI ZİRVEDE

Eagle Asset Management Sabit Getiri Direktörü James Camp’in söylediklerine göre, Fed’in 75 baz puanlık faiz artışı ihtimalini masadan kaldırması, enflasyonla agresif bir mücadele tablosu ortaya koymuyor. Camp, 10 yıllık ABD tahvil getirisinin Fed’in 2018’deki sıkılaştırma döngüsü zirvesine yakın olan %3,23 seviyesini aşmasını bekliyor.

Offshore Çin yuanı, dolardaki güçlenme ve ülkedeki sıkı Kovid önlemlerinin baskıyı sürdürmesi ile dolara karşı 18 ayın en düşük seviyesine indi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Emtia

Petrol fiyatları yüzde 4 arttı

Published

on

By

Petrol fiyatları haftaya hızlı bir yükselişle başladı. Brent petrol bugün yüzde 4 yükselerek 89 dolara yaklaşırken, ham petrol ise 83 dolara yükseldi.

OPEC+ etkisi fiyatları yükseltti

Petrol üretici ülkeler (OPEC+), Çarşamba günü Viyana’da yapılacağı toplantıda yüksek oranlı arz kesintisine gideceği haberlerinin yayılmasıyla birlikte alımlar hızlandı.

Üretici ülkeler daha önce yaptığı toplantılarda üretimi artırıyorlardı. Arzın talebin altında kalmaması için sınırlı üretim artışına giden üye ülkelerin fiyatlarda yaşanan sert düşüş nedeniyle aksi bir yönde karar alması bekleniyor.

Brent petrol Eylül ayı içinde 96 dolardan 82 dolara düştü bununla birlikte yaşadığı değer kaybı yüzde 14 oldu. Son toplantının arından petrolde yaşanan düşüşü durdurmak için üye ülkelerin çarşamba günü 1 milyon varillik bir kesintiye gitmesi bekleniyor.

Petrol fiyatları neden düşüyor?

Bu yıl içinde savaşın da etkisiyle yüzde 70’ten fazla yükselen petrol fiyatları, küresel ekonominin enflasyon ve faiz artırımları nedeniyle bu yıl yavaşlayacağı beklentisiyle kazançlarının büyük kısmını geri verdi. Brent fiyatı Ocak ayı seviyelerine geriledi ve sene başı kazanç yüzde 15’in altına indi.

Continue Reading

Brent Petrol

Ham Petrol vadeli işlemleri yükselişte

Published

on

By

Ham Petrol vadeli işlemleri yükselişte

Ham petrol vadeli işlemleri yükselişe geçti. New York Ticaret Borsası’nda Kasım ayı için yüzde 6,64 yükselerek varili 82,14 dolardan işlem görüyor.

Varili seansın en yükseği olan USD seviyesinden işlem gördü. Ham Petrol 76,25 dolar seviyesinde destek bulurken, 83,92 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Dolar endeksi vadeli işlemleri diğer altı majör para birimi karşısındaki performansına baktığımızda yüzde 1,22 düşüş yaşadı ve 112,66 dolar seviyesinden işlem gördü.

Brent ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili 5,83 dolarda sabitlenirken, ICE’de, Brent petrol Aralık ayı için yüzde 3,65 arttı ve varili 87,97 dolardan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın’da düşüş devam ediyor

Published

on

By

Altın, geçtiğimiz hafta yaşadığı son iki yılın en düşük seviyelerine gerilemesin sonrasında yatırımcıların Fed’in tekrar 75 baz puanlık artış yapacağını değerlendirmesiyle birlikte haftaya düşüşle başladı. Altın, yatırımcıların değerli metal üzerinde daha fazla baskı oluşturma riski taşıyan Fed’in faiz artış kararına hazırlanmasıyla birlikte düşüşüne başladı.

Altının onsu spot piyasada ilk işlemlerde 1.665 dolar seviyesinin altını test etti.

Spot altın, doların aralıksız kazanımları karşısında geçtiğimiz ay boyunca gerilemişti.

Fed başkanı ve diğer yetkililer FOMC toplantısı için Salı gününden itibaren bir araya gelerek 75 baz puanlık faiz artışı için beklentilerinin yoğunlaştığı faiz kararını açıklayacaklar.

Geçtiğimiz hafta gelen enflasyon verileri, güçlü işgücü piyasası ve perakende satış rakamları piyasanın bir kısmının 100 baz puanlık artış öngörmesini sağlamıştı.

Australia & New Zealand Banking Group analistleri geçtikleri bir bilgi notunda, “Artan jeopolitik ve ekonomik riskler güvenli varlıkları satın almaya teşvik edecek çok az şey yaparken ABD doları hala tercih edilen varlık olmaya devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Altın, ons başına 1.700 dolarlık kritik eşiğin altına düşmesi sonrası geçtiğimiz hafta iki yılın en düşük seviyesine gerilemişti.

Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, Avrupa Merkez Bankası’nın da “Ekim ve sonrasında” faiz oranlarını artırmaya devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans