Connect with us

Global

Enflasyon tahminleri açıklanıyor

Published

on

Enflasyon-tahminleri-aciklaniyor.jpg

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2023 yılının ilk enflasyon raporu sunumunu gerçekleştiriyor.

2022’nin son enflasyon raporunda yıl sonu tahmini yüzde 65 olarak belirlenirken, 2023 yıl sonu tahmini ise yüzde 22 olmuştu. Enflasyon 2022’yi yüzde 64 enflasyon oranıyla kapattı.

2022’nin son enflasyon raporunda belirlenen yıl sonu hedefine bağlı kalan Merkez Bankası, enflasyonun 2023 yıl sonu yüzde 22,3 olmasını, 2024 yılında ise yüzde 8,8 olması bekleniyor.

Ankara’da canlı olarak sunumu yapan Kavcıoğlu’nun enflasyona ve yıl sonu beklentilerine dair ilk açıklamaları ise şöyle;

Enerji fiyatları 2022’de enflasyonu yükseltti. Yılın devamında enerji fiyatlarındaki düşüşle normalleşme başladı.2023’e dair enflasyon beklentileri birçok ülkede aşağı yönlü oldu.
2022’de iktisadi faaliyetler öngörülenden daha iyi gerçekleşti.
Derin bir resesyon beklentisi de azaldı.
Türkiye ekonomisi küresel yavaşlamaya rağmen 2022’de büyüme göstermeye devam etti. İhracat ana faktör olurken yatırımlar da devam etti.
Ticari kredilerin üretim ve yatırımlara yönelik kullanımı desteklendi.
İhracat 2022’de sağlam ekonomik temeller üzerindeki güçlü seyrine devam etti. 2022’de 254,2 milyar dolara yükseldi. Böylece tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıldı.
2022’de cari açık enerji ithalatının maliyetiyle yükseldi. Fiyatlardaki düşüş ve paritedeki yükseliş cari açığın 2023’te azalacağını gösteriyor.
Enerji hariç bakıldığında ekonomi, 2022’de cari fazla verdi.
Enflasyon, 2022’yi tahminimizin 1 puan altında kapattı.

Enflasyonda belirgin yavaşlama olduğu görülüyor. Yayılım endeksine göre enflasyonda hız kaybı var. Enflasyondaki yavaşlama beklentileri de güçleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED kararı öncesinde dolar endeksi ne durumda

Published

on

By

Dolar-endeksi.jpg

DXY hafta başına 105,38 seviyesinden başladıktan sonra kısmi bir düşüş gördü. 105 sınırında hareket eden DXY FED’in kararına odaklanmış durumda. Beklenti FED’in bu ay faiz artırımı konusunu pas geçeceği yönünde. Fakat karar sonrası Powell’ın basın açıklaması, yılın geri kalanında FED’in nasıl hareket edeceği konusunda ipuçları verebilir. Bu yüzden piyasalar, ay boyunca FED’in faizleri sabit bırakma durumunu çoğunlukla fiyatlarken açıklamalar ayın geri kalanına yön verebilir.

Piyasadaki görüşler arasında Powell’ın veri bağımlılığına devam edeceği ve bu minvalde başka bir artış olasılığını canlı tutacağı bulunuyor. Diğer yandan 2024 yılı beklentileri arasında belirsizliğin korunmaya devam edeceği de düşünülüyor.

Continue Reading

Global

Dolar kuru yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar

Dolar, Türk lirası karşısında dün piyasaların kapanış saatinde 27,01 seviyesine hareket ederken, yeni güne yatay başladı. Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 27,20 TL seviyesine yükselirken, şu anda 27,03 TL’den işlem görüyor.

Euro kuru ise likit piyasada sabah 29,07 TL’ye yükselirken sonrasında düşüş göstererek 28,89 seviyesinde işlem görmeye devam etti.

Dolar endeksi, şu dakikalarda yüzde 0,09 oranında düşüşle 105,11 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise şu sıralarda 1,0687 seviyelerinde hareket ediyor.

Continue Reading

Global

Dolar güçlenmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar.jpg

Amerikan doları, Çin’deki büyüme endişelerinin devam etmesiyle birlikte Asya seansında Çin yuanı karşısında yükseliş gösterdi fakat diğer önemli para birimleri karşısında sabit kaldı.

CBA döviz stratejisti Carol Kong, doların bu hafta yükseliş trendini sürdürmesini beklediğini söyledi.

FOMC’nin bu hafta yapacağı toplantıda fon oranını sabit tutmasını fakat nokta grafiğinde 25 baz puanlık bir artış tahminini korumasını bekleyen Kong, böylece FOMC’nin faiz artırımı beklentilerini canlı tutmasını ve doları desteklemesini bekliyor.

Kong, bu hafta BoE ve BOJ’un politika toplantılarının güvercin olarak algılanabileceğini ve dolara daha fazla destek sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans