Connect with us

Global

Enflasyon tahminleri açıklanıyor

Published

on

Enflasyon-tahminleri-aciklaniyor.jpg

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2023 yılının ilk enflasyon raporu sunumunu gerçekleştiriyor.

2022’nin son enflasyon raporunda yıl sonu tahmini yüzde 65 olarak belirlenirken, 2023 yıl sonu tahmini ise yüzde 22 olmuştu. Enflasyon 2022’yi yüzde 64 enflasyon oranıyla kapattı.

2022’nin son enflasyon raporunda belirlenen yıl sonu hedefine bağlı kalan Merkez Bankası, enflasyonun 2023 yıl sonu yüzde 22,3 olmasını, 2024 yılında ise yüzde 8,8 olması bekleniyor.

Ankara’da canlı olarak sunumu yapan Kavcıoğlu’nun enflasyona ve yıl sonu beklentilerine dair ilk açıklamaları ise şöyle;

Enerji fiyatları 2022’de enflasyonu yükseltti. Yılın devamında enerji fiyatlarındaki düşüşle normalleşme başladı.2023’e dair enflasyon beklentileri birçok ülkede aşağı yönlü oldu.
2022’de iktisadi faaliyetler öngörülenden daha iyi gerçekleşti.
Derin bir resesyon beklentisi de azaldı.
Türkiye ekonomisi küresel yavaşlamaya rağmen 2022’de büyüme göstermeye devam etti. İhracat ana faktör olurken yatırımlar da devam etti.
Ticari kredilerin üretim ve yatırımlara yönelik kullanımı desteklendi.
İhracat 2022’de sağlam ekonomik temeller üzerindeki güçlü seyrine devam etti. 2022’de 254,2 milyar dolara yükseldi. Böylece tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıldı.
2022’de cari açık enerji ithalatının maliyetiyle yükseldi. Fiyatlardaki düşüş ve paritedeki yükseliş cari açığın 2023’te azalacağını gösteriyor.
Enerji hariç bakıldığında ekonomi, 2022’de cari fazla verdi.
Enflasyon, 2022’yi tahminimizin 1 puan altında kapattı.

Enflasyonda belirgin yavaşlama olduğu görülüyor. Yayılım endeksine göre enflasyonda hız kaybı var. Enflasyondaki yavaşlama beklentileri de güçleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Global

Dış ticaret açığı geriledi

Published

on

By

Dış ticaret açığı rekor kırdı

Mart ayında Türkiye’nin dış ticaret aktivesinde gerileme izlendi.
Ticaret bakanlığının yayınladığı verilere göre ihracat Mart ayında yıllık yüzde 4,1 düşüşle 22,6 milyar dolar oldu. İthalat da yüzde 5,7 düşüş göstererek 30,1 milyar dolar olarak kaydedildi.

Bu verilerin ardından dış ticaret açığı yüzde 10,3 gerilemeyle 7,52 milyar dolar oldu.

Mart 2023’te yüzde 73,8 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı Mart 2024’te yüzde 75 olarak gerçekleşti.

Enerji verileri eklenmediğinde tutulduğunda, ihracatın ithalatı karşılama oranı 0,14 puan azalarak yüzde 85,3 olarak gerçekleşti. Enerji ve altın verileri hariç tutulduğunda ise, ihracatın ithalatı karşılama oranı 1,54 puan artarak yüzde 91,2 olarak gerçekleşti.

Continue Reading

Global

Petrol son 5 ayın zirvesinde

Published

on

By

Petrol kazançlarını korumaya devam ediyor


Petrol son 5 ayın zirvesinde
Orta Doğu’da yaşanan çatışmalar ve Ukrayna ile Rusya’daki enerji tesislerine yönelik yeni saldırılar, küresel arzı tehdit ederken OPEC+ toplantısı öncesinde petrol fiyatları son beş ayın en yüksek seviyesinde kaldı.

Brent ham petrolü yüzde 0,2 artışla varil başına 89,11 dolar ve WTI yüzde 0,1 artışla varil başına 85,23 dolar ile Ekim ayından bu yana en yüksek seviyelerde.

Uzmanlara göre her iki gösterge de OPEC+ üretim kesintileri, jeopolitik riskler ve ABD, Çin gibi ülkelerde talebin iyileştiğine dair işaretler nedeniyle petrol piyasasının sıkılaşmaya devam ettiğine işaret ederek daha derin bir gerilemeye doğru ilerliyor.

Bu sırada OPEC ve müttefikleri çevrim içi bakanlar panelinde üyelerin üretim kesintileri uygulamalarını gözden geçirecek ancak mevcut üretim politikasında değişiklik önermeleri beklenmiyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans