Connect with us

Global

Avrupa Merkez Bankasından Faiz Artırımı Sinyali

Published

on

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Martins Kazaks, enflasyon riskleri nedeniyle bankanın Temmuz ayında faiz artışı yapabileceği sinyalini verdi.
AMB’den Martins Kazaks Temmuz’da faiz artış sinyali verdi.

Kazaks konuya dair “Temmuz’da faiz artışı mümkün ve piyasalardaki fiyatlamalara karşı çıkmak için bir nedenim yok. Politika normalleşmesi yolunda ilerliyoruz. Kademeli olarak sıfıra, ardından bu seviyenin de üzerine çıkacağız” açıklamasında bulundu.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
AVRUPA’DA OTOMOTİV SEKTÖRÜ DÜŞÜŞTE

Euro Bölgesi’nde %7.5 ile rekor yüksek seviyedeki enflasyon nedeniyle politika yapıcıların faiz artış mesajları da artmaya devam ediyor. Para piyasalarında Temmuz ayına kadar 25 baz puanlık faiz artışı %50’nin üzerinde fiyatlanıyor. Eylül ve Aralık aylarında da 25’er baz puanlık faiz artışı bekleniyor.
Ancak Ukrayna’da devam eden savaş politika yapıcıların temkinli hareket etmesine neden oluyor.

Buna bununla birlikte Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere Merkez Bankaları enflasyon nedeniyle sıkılaşma döngüsüne girdi.
Avrupa Merkez Bankası ise enflasyon riskini göz ardı ettiği konusunda eleştirileri oklarına sebep oldu.

Şahin görüşleriyle bilinen Kazaks “kademeli artış yavaş olmak anlamına gelmiyor. 25 baz puanlık faiz artışı şu an için uygun görünüyor. Ancak politika yapıcılar ekonomik verilere bağlı olarak daha büyük artışları da tartışabilir.” değerlendirmesini yaptı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans