Connect with us

Global

Uluslararası Enerji Ajansı Petrol Tahminini Düşürdü

Published

on

Uluslararası Enerji Ajansı, Çin’de devam eden salgın önlemlerinin talebi baskılayacağı öngörüsüyle küresel petrol talebi tahminini aşağı yönlü değiştirdi.
Çin’de etkisini devam ettiren salgına yönelik getirilen önlemler, petrol piyasasında talebe ilişkin beklentilerin aşağı yönlü güncellenmesine neden oldu.

Uluslararası Enerji Ajansı aylık raporunda Çin etkisi dolayısıyla günlük küresel petrol talebi tahminini 260 bin varil düşürerek, Nisan ayında Çin’de talebin 925 bin varil düşeceği ifade edildi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ESK’DEN HAYVANCILARA DESTEK

Aşağı yönlü düzeltmeye rağmen ajans bu yıl petrol talebinde hâlâ artış yaşanacağını öngörüyor.

Rapora göre bu yıl günlük petrol talebi 1,9 milyon varil artacak ve ortalama 99,4 milyon varil olacak.

Raporda Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın fiyatlar üzerindeki etkilerine de değinildi. Fiyatların Rusya’nın Ukrayna işgali öncesi seviyelere döndüğüne dikkat çekilirken mevcut fiyatların küresel ekonomik görünüm için tehdit oluşturmaya devam ettiği belirtildi.

Raporda Rusya’nın arzındaki kayba yönelik beklentinin de düşürüldüğü görüldü. Buna göre ajans uluslararası ambargolar dolayısıyla Nisan’da petrol üretiminin önceki aya göre günlük 1,5 milyon varil daha az olacağı tahmin edildi. Önceki tahmin ülkenin petrol üretiminde 3 milyon varillik düşüş olacağı yönündeydi. Böylelikle önceki düşüş tahmini yarı yarıya azaltılmış oldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans