Connect with us

Global

İŞKUR İşsizlik Maaşı Oranlarını Açıkladı!

Published

on

İŞKUR, İşsizlik Sigortası Fonu toplam varlığı ve fondan kaç kişiye ne kadar ödeme yapıldığı konusunda açıklama yaptı.

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) tarafından hazırlanan İşsizlik Sigortası Fonu basın bültenindeki verilere göre Şubat 2022 sonu itibarıyla, fonun toplam menkul kıymet ve nakit fon varlığının 94 milyar 915 milyon TL’ye yükseldiği bildirildi. Fonun bir önceki ay açıklanan varlığı, 92 milyar 317 milyon TL seviyesindeydi.

Verilen detaya göre Şubat 2021 sonu itibarıyla toplam fon varlığının Ocak ayında yüzde 86,46 olan tahvil ağırlığı Şubat ayında %89,09’a yükselirken mevduat ağırlığı ise Ocak ayında yüzde 13,54 iken Şubat ayında % 10,91 oldu.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bitcoin Tekrardan Zirveyi Koruyamadan Düştü – (bugunfinans.com)

Şubat ayında İşsizlik Sigortası kapsamında ne kadar ödeme yapıldı?

Yapılan açıklamalara göre, Şubat ayında önceki dönemlerden devam edenler ile birlikte 482 bin kişiye işsizlik sigortası ödemesi yapıldı. Bu kişilere yapılan toplam ödeme miktarı ise 754 milyon 586 bin TL olarak açıklandı.

Şubat ayında önceki dönemden ödemesi devam edenlerle birlikte 10 bin 859 kişi için yapılan kısa çalışma ödeneği miktarı ise 1 milyon 947 bin TL olarak açıklandı. İŞKUR tarafından yapılan açıklamaya göre Şubat ayında Ücret Garanti Fonu’ndan 769 kişiye toplam 4 milyon 113 bin TL ödeme yapıldığı bilgisi de verildi.

İşsizlik oranı Ocak ayında yüzde 11,4’te kaldı

Bugün açıklanan Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre ise 15 ve üzeri yaş grubunda işsiz sayısı 2022 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre 21 bin kişi artarak 3 milyon 859 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek %11,4 seviyesinde gerçekleşti. Erkeklerde işsizlik oranı %10,3 iken kadınlarda ise %13,6 olarak tahmin edildi.

KAYNAK: INVESTING

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

AB üyelerinden Ukrayna’ya 2 milyarlık fon

Published

on

By

AB üyelerinden Ukrayna'ya 2 milyarlık fon

AB üyeleri, Ukrayna için askeri destek alımında kullanılan fona 2 milyar euro daha aktaracak.

AB diplomatlarına dayandırılan haberlere göre, üye ülkelerin dışişleri bakanları Avrupa Barış Kolaylığı adı verilen fon için Pazartesi günü bir araya gelecekler ve nihai kararı verecekler.

EPF, Afrika ülkelerinin desteklenmesine yönelik askeri alımlar için 2021 yılında kuruldu. 2027 yılına kadar kullanılmak üzere 5,7 milyar euro konulmuş olan fonun kaynakları Ukrayna içni kullanıldı.

Borrell, Kasım ayında yaptığı açıklamada AB üyelerinin şu ana kadar Ukrayna’ya 8 milyar euro tutarında silah ve ekipman sağladıklarını ifade etmişti.A

Continue Reading

Global

TCMB’nin rezervlerinde artış

Published

on

By

TCMB’nin brüt döviz rezervleri geçtiğimiz haftaya göre 1 milyar 535 milyon dolar artış gösterdi.

Merkez Bankasının yayınladığı verilere göre, geçtiğimiz hafta 79 milyar 766 milyon dolar olan rezervler, 2 Aralık ile sona eren haftada 81 milyar 301 milyon dolara çıktı.

TCMB’nin altın rezervleri 42 milyar 835 dolardan, 43 milyar 688 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Bununla birlikte TCMB toplam rezervleri bir önceki hafta 122 milyar 601 milyon dolar seviyesindeyken, 124 milyar 989 milyon dolar seviyesine çıktı.

Net rezervler arttı

Aynı dönemde TCMB’nin net uluslararası rezervleri 3 milyar 611 milyon dolar artış gösterdi.

Geçtiğimiz hafta 19 milyar 507 milyon dolar olan net uluslararası rezervler 2 Aralık ile sona eren haftada 23 milyar 118 milyon dolara geldi.

Continue Reading

Global

Suudi Arabistan, TCMB’ye 5 milyar dolar yatıracak

Published

on

By

Suudi Arabistan, TCMB'ye 5 milyar dolar yatıracak

Suudi Arabistan Maliye Bakanı El-Jadaan, Suudi Arabistan’ın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na yatıracağı 5 milyar doların yatırılması ve ayrıntıların görüşülmesi birkaç gün içerisinde gerçekleşeceğini söylerken, “Yakında gerçekleşecek. Türkiye ile aramızda karar verdik” ifadelerini kullandı.

El-Jadaan, “Türkiye ile ilişkilerimizde büyük ilerleme var ve Türkiye’de ve başka ülkelerde yatırım olanaklarına sahip olmayı arzu ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Suudi Arabistan’ın Maliye Bakanlığı sözcüsü, 22 Kasım’da Reuters’a yaptığı açıklamada mevduat depo hesabı açılması konusunda iki ülke arasındaki “görüşmelerin nihai aşamada” olduğunu söylemişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans