Connect with us

Global

İŞKUR İşsizlik Maaşı Oranlarını Açıkladı!

Published

on

İŞKUR, İşsizlik Sigortası Fonu toplam varlığı ve fondan kaç kişiye ne kadar ödeme yapıldığı konusunda açıklama yaptı.

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) tarafından hazırlanan İşsizlik Sigortası Fonu basın bültenindeki verilere göre Şubat 2022 sonu itibarıyla, fonun toplam menkul kıymet ve nakit fon varlığının 94 milyar 915 milyon TL’ye yükseldiği bildirildi. Fonun bir önceki ay açıklanan varlığı, 92 milyar 317 milyon TL seviyesindeydi.

Verilen detaya göre Şubat 2021 sonu itibarıyla toplam fon varlığının Ocak ayında yüzde 86,46 olan tahvil ağırlığı Şubat ayında %89,09’a yükselirken mevduat ağırlığı ise Ocak ayında yüzde 13,54 iken Şubat ayında % 10,91 oldu.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bitcoin Tekrardan Zirveyi Koruyamadan Düştü – (bugunfinans.com)

Şubat ayında İşsizlik Sigortası kapsamında ne kadar ödeme yapıldı?

Yapılan açıklamalara göre, Şubat ayında önceki dönemlerden devam edenler ile birlikte 482 bin kişiye işsizlik sigortası ödemesi yapıldı. Bu kişilere yapılan toplam ödeme miktarı ise 754 milyon 586 bin TL olarak açıklandı.

Şubat ayında önceki dönemden ödemesi devam edenlerle birlikte 10 bin 859 kişi için yapılan kısa çalışma ödeneği miktarı ise 1 milyon 947 bin TL olarak açıklandı. İŞKUR tarafından yapılan açıklamaya göre Şubat ayında Ücret Garanti Fonu’ndan 769 kişiye toplam 4 milyon 113 bin TL ödeme yapıldığı bilgisi de verildi.

İşsizlik oranı Ocak ayında yüzde 11,4’te kaldı

Bugün açıklanan Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre ise 15 ve üzeri yaş grubunda işsiz sayısı 2022 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre 21 bin kişi artarak 3 milyon 859 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek %11,4 seviyesinde gerçekleşti. Erkeklerde işsizlik oranı %10,3 iken kadınlarda ise %13,6 olarak tahmin edildi.

KAYNAK: INVESTING

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

TCMB faiz artırımına devam edecek mi?

Published

on

By

TCMB.jpg

Capital Ecomics’ten William Jackson, Türkiye’de enflasyonun zirveye ulaşmış olabileceğini söyledi.

Eylül’de tüketici fiyatlarının yıllık bazda yüzde 61,5 oranında arttığını fakat bunun Türkiye’nin son dönemdeki standartlarına göre düşük bir ivme olduğunu söyleyen Jackson, aylık bazda enflasyonun azaldığına dikkat çekti.

Jackson “Bu durum, liradaki düşüşün ve akaryakıt fiyatlarındaki artışların etkisinin azalmaya başladığına dair erken kanıtlar sunuyor.” dedi.

Bu çerçevede Merkez Bankasının, yükselen enflasyonu bastırmak için faiz oranlarını artırma politikasının devam etmesi gerekeceğini belirten Jackson, mevcut yüzde 30’luk politika faiz oranının yıl sonunda yüzde 40’a çıkmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans