Connect with us

Global

İŞKUR İşsizlik Maaşı Oranlarını Açıkladı!

Published

on

İŞKUR, İşsizlik Sigortası Fonu toplam varlığı ve fondan kaç kişiye ne kadar ödeme yapıldığı konusunda açıklama yaptı.

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) tarafından hazırlanan İşsizlik Sigortası Fonu basın bültenindeki verilere göre Şubat 2022 sonu itibarıyla, fonun toplam menkul kıymet ve nakit fon varlığının 94 milyar 915 milyon TL’ye yükseldiği bildirildi. Fonun bir önceki ay açıklanan varlığı, 92 milyar 317 milyon TL seviyesindeydi.

Verilen detaya göre Şubat 2021 sonu itibarıyla toplam fon varlığının Ocak ayında yüzde 86,46 olan tahvil ağırlığı Şubat ayında %89,09’a yükselirken mevduat ağırlığı ise Ocak ayında yüzde 13,54 iken Şubat ayında % 10,91 oldu.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bitcoin Tekrardan Zirveyi Koruyamadan Düştü – (bugunfinans.com)

Şubat ayında İşsizlik Sigortası kapsamında ne kadar ödeme yapıldı?

Yapılan açıklamalara göre, Şubat ayında önceki dönemlerden devam edenler ile birlikte 482 bin kişiye işsizlik sigortası ödemesi yapıldı. Bu kişilere yapılan toplam ödeme miktarı ise 754 milyon 586 bin TL olarak açıklandı.

Şubat ayında önceki dönemden ödemesi devam edenlerle birlikte 10 bin 859 kişi için yapılan kısa çalışma ödeneği miktarı ise 1 milyon 947 bin TL olarak açıklandı. İŞKUR tarafından yapılan açıklamaya göre Şubat ayında Ücret Garanti Fonu’ndan 769 kişiye toplam 4 milyon 113 bin TL ödeme yapıldığı bilgisi de verildi.

İşsizlik oranı Ocak ayında yüzde 11,4’te kaldı

Bugün açıklanan Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre ise 15 ve üzeri yaş grubunda işsiz sayısı 2022 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre 21 bin kişi artarak 3 milyon 859 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek %11,4 seviyesinde gerçekleşti. Erkeklerde işsizlik oranı %10,3 iken kadınlarda ise %13,6 olarak tahmin edildi.

KAYNAK: INVESTING

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Global

Dış ticaret açığı geriledi

Published

on

By

Dış ticaret açığı rekor kırdı

Mart ayında Türkiye’nin dış ticaret aktivesinde gerileme izlendi.
Ticaret bakanlığının yayınladığı verilere göre ihracat Mart ayında yıllık yüzde 4,1 düşüşle 22,6 milyar dolar oldu. İthalat da yüzde 5,7 düşüş göstererek 30,1 milyar dolar olarak kaydedildi.

Bu verilerin ardından dış ticaret açığı yüzde 10,3 gerilemeyle 7,52 milyar dolar oldu.

Mart 2023’te yüzde 73,8 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı Mart 2024’te yüzde 75 olarak gerçekleşti.

Enerji verileri eklenmediğinde tutulduğunda, ihracatın ithalatı karşılama oranı 0,14 puan azalarak yüzde 85,3 olarak gerçekleşti. Enerji ve altın verileri hariç tutulduğunda ise, ihracatın ithalatı karşılama oranı 1,54 puan artarak yüzde 91,2 olarak gerçekleşti.

Continue Reading

Global

Petrol son 5 ayın zirvesinde

Published

on

By

Petrol kazançlarını korumaya devam ediyor


Petrol son 5 ayın zirvesinde
Orta Doğu’da yaşanan çatışmalar ve Ukrayna ile Rusya’daki enerji tesislerine yönelik yeni saldırılar, küresel arzı tehdit ederken OPEC+ toplantısı öncesinde petrol fiyatları son beş ayın en yüksek seviyesinde kaldı.

Brent ham petrolü yüzde 0,2 artışla varil başına 89,11 dolar ve WTI yüzde 0,1 artışla varil başına 85,23 dolar ile Ekim ayından bu yana en yüksek seviyelerde.

Uzmanlara göre her iki gösterge de OPEC+ üretim kesintileri, jeopolitik riskler ve ABD, Çin gibi ülkelerde talebin iyileştiğine dair işaretler nedeniyle petrol piyasasının sıkılaşmaya devam ettiğine işaret ederek daha derin bir gerilemeye doğru ilerliyor.

Bu sırada OPEC ve müttefikleri çevrim içi bakanlar panelinde üyelerin üretim kesintileri uygulamalarını gözden geçirecek ancak mevcut üretim politikasında değişiklik önermeleri beklenmiyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans