Connect with us

Global

Döviz Mevduatlarında Rekor Düşüş Yaşandı

Published

on

TCMB, 18 Şubatta biten işlem haftasına ait istatistikleri yayımladı. Bakanın verilerinde son haftada döviz mevduat hesaplarında oldukça yüksek düşüş yaşandı. Geçtiğimiz hafta yurt içi yerleşiklerin toplam döviz mevduatları 7 milyar dolar azalarak 223 milyar dolardan 215 milyar dolara gerileme yaşadı.

18 Şubat haftasında tüzel kişiler yani şirketlere ait döviz mevduatları 7,1 milyar dolar azalarak 74,94 milyar dolara geriledi ve son iki yılın en düşük seviyesine indi. Haftalık bazda tüzel hesaplarda rekor düşüş yaşandı. Tüzel mevduatlar 21 Şubat 2020’de 75,39 milyar dolar idi ve devam eden dönemde düzenli artış göstererek 91,28 milyar dolar ile rekor seviyeye çıkmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Petrolde Düşüş Başladı

Gerçek kişi yani hane halkı ise son haftada döviz alımı yaptı ve mevduatlar 41 milyon dolar artarak 141,04 milyar dolara yükseldi. Pariteden arındırılmış döviz mevduatları ise son haftada gerçek kişilerde 767 milyon dolar, tüzel kişilerde ise 7,1 milyar dolar azaldı.

TL mevduatlar son haftada 103 milyon lira artışla 2,223 milyar TL’ye çıktı. Aralık ayında toplam mevduatlar içinde %66 seviyesine çıkan dövizin payı son hafta itibarıyla %56,9’a geriledi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans