Connect with us

Global

Döviz Mevduatlarında Rekor Düşüş Yaşandı

Published

on

TCMB, 18 Şubatta biten işlem haftasına ait istatistikleri yayımladı. Bakanın verilerinde son haftada döviz mevduat hesaplarında oldukça yüksek düşüş yaşandı. Geçtiğimiz hafta yurt içi yerleşiklerin toplam döviz mevduatları 7 milyar dolar azalarak 223 milyar dolardan 215 milyar dolara gerileme yaşadı.

18 Şubat haftasında tüzel kişiler yani şirketlere ait döviz mevduatları 7,1 milyar dolar azalarak 74,94 milyar dolara geriledi ve son iki yılın en düşük seviyesine indi. Haftalık bazda tüzel hesaplarda rekor düşüş yaşandı. Tüzel mevduatlar 21 Şubat 2020’de 75,39 milyar dolar idi ve devam eden dönemde düzenli artış göstererek 91,28 milyar dolar ile rekor seviyeye çıkmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Petrolde Düşüş Başladı

Gerçek kişi yani hane halkı ise son haftada döviz alımı yaptı ve mevduatlar 41 milyon dolar artarak 141,04 milyar dolara yükseldi. Pariteden arındırılmış döviz mevduatları ise son haftada gerçek kişilerde 767 milyon dolar, tüzel kişilerde ise 7,1 milyar dolar azaldı.

TL mevduatlar son haftada 103 milyon lira artışla 2,223 milyar TL’ye çıktı. Aralık ayında toplam mevduatlar içinde %66 seviyesine çıkan dövizin payı son hafta itibarıyla %56,9’a geriledi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans