Connect with us

Global

Petrol 100$ Sınırında

Published

on

Jeopolitik riskler neticesinde petrol fiyatları yükselmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın sınırdaki iki bölgeyi tanıması ve ABD’den gelen yaptırım açıklamalarıyla brent petrol piyasada 99 doları aşarak son 8 yılın zirvesine çıktı. Ham petrolde 95 dolara yaklaşarak en yüksek seviyeyi tekrar test etti.
Jeopolitik riskler petrol fiyatlarını yükseltmeye devam ediyor.

Dün Rusya’nın sınırdaki iki bölgeyi tanıması ve ABD’den gelen yaptırım açıklamaları ile brent petrol serbest piyasada 99 doları aşarak yaklaşık 8 yılın zirvesine çıktı. Ham petrol de 95 dolara yaklaşarak Ağustos 2014 sonrası en yüksek seviyeyi tekrar test etti.

2021’i yükselişle kapatan petrol, 2022’nin iki ayında %21 primlendi. Fiyatlarda bu ay jeopolitik riskler nedeniyle yükseliş devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Petrolde Düşüş Başladı
Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden bir tanesi olan Rusya, fakat Rusya aynı zamanda doğalgaz ve kömürde de büyük bir paya sahip olduğu için akaryakıt ve enerjide akla gelen ilk ülkelerden birisi. Bu nedenle olası bir savaş ya da ambargonun ürünlere ulaşımını zorlaştıracağı düşüncesi fiyatları arttırıyor.

OPEC+ üyelerin günlük 400 bin varillik üretim artışına yıl içinde sadık kalmamaları nedeniyle toplantılarda alınan karaların fiyatları etkisi olmuyor. Gelecek toplantıda üretici ülkelerin günlük üretimi artırma kararına sadık kalması durumunda da fiyatlarda belirgin bir geri çekilme olması beklenmiyor. Piyasalar petrol fiyatlarında 100 doları yakından izliyor ve en son 30 Temmuz 2014’te ham petrolde görülen 100 dolar seviyesi eşik, 100 -115 dolar ise yeni bir aralık bakımından direnç olarak görülüyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Altın vadeli işlemleri yükselişte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın Vadeli İşlemleri Cuma günü düşüşte.

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda Nisan ayı için yüzde 0,03 düşerek onsu $2.00’dan işlem gördü.

Altın, $1.996,40 seviyesinde destek bulurken, $2.047,30 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex bölümünde Gümüş Mart ayı için yüzde 0,29 arttı ve onsu $23,02 ‘dan işlem görürken Bakır Mart ayı için yüzde 0,36 arttı ve libresi $3,77 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

BIST100 endeksi yükselişte

Published

on

By

bist

BIST100 endeksi yükselişte

BIST100 endeksi, yeni güne 9.113.55 puandan başladı.

Geçtiğimiz gün yüzde 0,87 yükselişle 9.072 puandan kapatan endeks, böylece önceki günkü negatif kapanışının ardından yeniden 9.000 puan üzerinde kapanış gerçekleştirdi. BIST100’de 57 hisse yükselirken 42 hisse güne düşüşle kapattı. Endeksin günlük işlem hacmi 132 milyar TL oldu. Bu işlem hacmi, toplam hacmin yaklaşık yüzde 68’ini oluşturdu. Güne artıda başlayan endeks, ilk işlemlerde pozitif görünümünü koruyordu.

Açılışta faktöring, bilişim, gıda ve kağıt, %1’in üzerinde değer artışıyla en çok talep gören sektörlerdi. Güne ekside başlayan sektör bulunmazken turizm, banka ve inşaat sektörleri, düşük ivmeli bir başlangıç gerçekleştirdi.

Continue Reading

Global

Küresel piyasaları gözü TÜFE verisinde

Published

on

By

Küresel piyasalarda gözler tüfe'de

Küresel piyasaları gözü TÜFE verisinde
Salı günü açıklanacak olan ABD TÜFE verisi öncesi hisse ve tahvil piyasalarında keskin hareketler gözleniyor. S&P 500’ün Cuma günkü ralliyle 5 bin puan üzerinde kapanışının ardından ABD hisse vadelileri yatay seyrediyor.

Asya Pasifik’te bugün tatil sebebiyle Japonya’da ABD tahvilleri işlemde değildi. Ayrıca Çin, Hong Kong, Singapur, Tayvan, Güney Kore, Malezya ve Vietnam piyasaları da tatil sebebiyle kapalı.

Avustralya ve Yeni Zelanda tahvillerinde ise ABD TÜFE verisi öncesinde gerileme görüldü. Avustralya 10 yıllık getirisi üç baz puan artışla yüzde 4,15’e yükseldi. Petrol fiyatları İran’ın Gazze ateşkes anlaşmasında ilerleme sinyali vermesiyle geriliyor.

Geçen haftayı yüzde 6,3 yükselişle kapatan Brent petrol nisan kontratı yüzde 0,5 düşüşle 81,76 dolardan alıcı buldu. Bitcoin bir dizi yeni spot ETF’in işleme başlamasıyla 49 bin dolar seviyesini zorluyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans