Connect with us

Global

Petrol 100$ Sınırında

Published

on

Jeopolitik riskler neticesinde petrol fiyatları yükselmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın sınırdaki iki bölgeyi tanıması ve ABD’den gelen yaptırım açıklamalarıyla brent petrol piyasada 99 doları aşarak son 8 yılın zirvesine çıktı. Ham petrolde 95 dolara yaklaşarak en yüksek seviyeyi tekrar test etti.
Jeopolitik riskler petrol fiyatlarını yükseltmeye devam ediyor.

Dün Rusya’nın sınırdaki iki bölgeyi tanıması ve ABD’den gelen yaptırım açıklamaları ile brent petrol serbest piyasada 99 doları aşarak yaklaşık 8 yılın zirvesine çıktı. Ham petrol de 95 dolara yaklaşarak Ağustos 2014 sonrası en yüksek seviyeyi tekrar test etti.

2021’i yükselişle kapatan petrol, 2022’nin iki ayında %21 primlendi. Fiyatlarda bu ay jeopolitik riskler nedeniyle yükseliş devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Petrolde Düşüş Başladı
Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden bir tanesi olan Rusya, fakat Rusya aynı zamanda doğalgaz ve kömürde de büyük bir paya sahip olduğu için akaryakıt ve enerjide akla gelen ilk ülkelerden birisi. Bu nedenle olası bir savaş ya da ambargonun ürünlere ulaşımını zorlaştıracağı düşüncesi fiyatları arttırıyor.

OPEC+ üyelerin günlük 400 bin varillik üretim artışına yıl içinde sadık kalmamaları nedeniyle toplantılarda alınan karaların fiyatları etkisi olmuyor. Gelecek toplantıda üretici ülkelerin günlük üretimi artırma kararına sadık kalması durumunda da fiyatlarda belirgin bir geri çekilme olması beklenmiyor. Piyasalar petrol fiyatlarında 100 doları yakından izliyor ve en son 30 Temmuz 2014’te ham petrolde görülen 100 dolar seviyesi eşik, 100 -115 dolar ise yeni bir aralık bakımından direnç olarak görülüyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Tarım dışı istihdam verisi beklentileri aştı

Published

on

By

Tarım dışı istihdam verisi beklentileri aştı

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı’nın yayınladığı verilere göre Kasım ayında istihdam 263 bin artarken işsizlik oranı 3,7 olarak kaldı

Uzmanların tahminlerine göre ise 200 bin artması ve işsizliğin ise yüzde 3,7 olmasıydı.

Ortalama saatlik kazançlar yıllık yüzde 0,6, yıllık yüzde 5,1 artış gösterdi. Beklenti aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 4,6 artış yönündeydi.

Son 2 ayın tarım dışı istihdam verisi 23 bin aşağı yönlü revize edildi.

Continue Reading

Global

Euro bölgesinde ÜFE en düşük seviyede

Published

on

By

Euro bölgesinde ÜFE en düşük seviyede

Eurostat, Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi’nin Ekim ayı ÜFE raporunu yayınladı. Rapora göre Euro bölgesi üretici fiyatları enflasyonu enerji maliyetleriyle birlikte Ekim ayında son 9 ayın en düşük seviyesine düştü.

Bununla birlikte Avrupa Birliği’nde ÜFE Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,5 düşüş yaşarken, bir önceki yıla göre de yüzde 31,2 yükseldi.

Euro Bölgesi’nde ise ÜFE Ekim ayında aylık yüzde 2,9 azalırken yıllık yüzde 30,8 artış gösterdi. Artış hızı hala yüzde 30’un üzerinde olsa da, bu seviye Eylül ayında göre yüzde 10’dan fazla bir düşüşe işaret ederken, ilerleyen dönemlerde tüketici üzerindeki baskıların zayıfladığını gösterebileceği değerlendiriliyor.

Piyasalarda ise beklentiler ÜFE’nin yıllık yüzde 32,1 artacağı yönündeydi. Söz konusu dönemde Euro Bölgesi’nde yıllık bazda üretici fiyatları enerji sektöründe yüzde 65,8 ve ara mallarda da yüzde 17,4 artış yaşadı.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında ÜFE, Ekim’de yıllık bazda en fazla yüzde 68 ile Macaristan’da, yüzde 59,3 ile Slovakya’da ve yüzde 57,9 ile Letonya’da arttı. Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinde ise yıllık bazda ÜFE, Almanya’da yüzde 35,5, İtalya’da yüzde 33,7 , İspanya’da yüzde 26,2 ve Fransa’da yüzde 24,7 olarak belirlendi.

Continue Reading

Global

Ham Petrol vadeli işlemleri düşüşte

Published

on

By

Ham Petrol vadeli işlemleri düşüşte

Ham petrol vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde düşüşte. Ham petrol vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ocak ayı için yüzde 0,14 düşerek $81,33’den işlem gördü.

Ham Petrol $73,60 seviyesinde destek bulurken, 83,33 seviyesinde dirençle karşılaştı. Dolar endeksi vadeli işlemleri, diğer altı majör para birimi karşısında yüzde 0,12 düştü ve 104,77 seviyesinde işlem gördü.

Brent ve Ham petrol arasındaki yayılma varili $5,77’da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent petrol Şubat ayında yüzde 0,11 artış gösterdi ve varili $87,10’dan işlem gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans