Connect with us

Global

Petrol 100$ Sınırında

Published

on

Jeopolitik riskler neticesinde petrol fiyatları yükselmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın sınırdaki iki bölgeyi tanıması ve ABD’den gelen yaptırım açıklamalarıyla brent petrol piyasada 99 doları aşarak son 8 yılın zirvesine çıktı. Ham petrolde 95 dolara yaklaşarak en yüksek seviyeyi tekrar test etti.
Jeopolitik riskler petrol fiyatlarını yükseltmeye devam ediyor.

Dün Rusya’nın sınırdaki iki bölgeyi tanıması ve ABD’den gelen yaptırım açıklamaları ile brent petrol serbest piyasada 99 doları aşarak yaklaşık 8 yılın zirvesine çıktı. Ham petrol de 95 dolara yaklaşarak Ağustos 2014 sonrası en yüksek seviyeyi tekrar test etti.

2021’i yükselişle kapatan petrol, 2022’nin iki ayında %21 primlendi. Fiyatlarda bu ay jeopolitik riskler nedeniyle yükseliş devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Petrolde Düşüş Başladı
Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden bir tanesi olan Rusya, fakat Rusya aynı zamanda doğalgaz ve kömürde de büyük bir paya sahip olduğu için akaryakıt ve enerjide akla gelen ilk ülkelerden birisi. Bu nedenle olası bir savaş ya da ambargonun ürünlere ulaşımını zorlaştıracağı düşüncesi fiyatları arttırıyor.

OPEC+ üyelerin günlük 400 bin varillik üretim artışına yıl içinde sadık kalmamaları nedeniyle toplantılarda alınan karaların fiyatları etkisi olmuyor. Gelecek toplantıda üretici ülkelerin günlük üretimi artırma kararına sadık kalması durumunda da fiyatlarda belirgin bir geri çekilme olması beklenmiyor. Piyasalar petrol fiyatlarında 100 doları yakından izliyor ve en son 30 Temmuz 2014’te ham petrolde görülen 100 dolar seviyesi eşik, 100 -115 dolar ise yeni bir aralık bakımından direnç olarak görülüyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans