Connect with us

Global

Petrol 100$ Sınırında

Published

on

Jeopolitik riskler neticesinde petrol fiyatları yükselmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın sınırdaki iki bölgeyi tanıması ve ABD’den gelen yaptırım açıklamalarıyla brent petrol piyasada 99 doları aşarak son 8 yılın zirvesine çıktı. Ham petrolde 95 dolara yaklaşarak en yüksek seviyeyi tekrar test etti.
Jeopolitik riskler petrol fiyatlarını yükseltmeye devam ediyor.

Dün Rusya’nın sınırdaki iki bölgeyi tanıması ve ABD’den gelen yaptırım açıklamaları ile brent petrol serbest piyasada 99 doları aşarak yaklaşık 8 yılın zirvesine çıktı. Ham petrol de 95 dolara yaklaşarak Ağustos 2014 sonrası en yüksek seviyeyi tekrar test etti.

2021’i yükselişle kapatan petrol, 2022’nin iki ayında %21 primlendi. Fiyatlarda bu ay jeopolitik riskler nedeniyle yükseliş devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Petrolde Düşüş Başladı
Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden bir tanesi olan Rusya, fakat Rusya aynı zamanda doğalgaz ve kömürde de büyük bir paya sahip olduğu için akaryakıt ve enerjide akla gelen ilk ülkelerden birisi. Bu nedenle olası bir savaş ya da ambargonun ürünlere ulaşımını zorlaştıracağı düşüncesi fiyatları arttırıyor.

OPEC+ üyelerin günlük 400 bin varillik üretim artışına yıl içinde sadık kalmamaları nedeniyle toplantılarda alınan karaların fiyatları etkisi olmuyor. Gelecek toplantıda üretici ülkelerin günlük üretimi artırma kararına sadık kalması durumunda da fiyatlarda belirgin bir geri çekilme olması beklenmiyor. Piyasalar petrol fiyatlarında 100 doları yakından izliyor ve en son 30 Temmuz 2014’te ham petrolde görülen 100 dolar seviyesi eşik, 100 -115 dolar ise yeni bir aralık bakımından direnç olarak görülüyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans