Connect with us

Global

Küresel Piyasaların Enflasyon Yorumları

Published

on

Küresel piyasaların enflasyon yorumları ile nefes aldı. Haftanın ilk işlem gününde Fed’in varlık alımlarına yönelik anlaşmazlıklar fiyatlamalar üstünde olumsuz etkide bulunurken, Fed Başkanı Jerome Powell’dan gelen enflasyon yorumları piyasalarda risk algısına yardım etti.

Dallas Fed Başkanı Kaplan ve St. Louis Fed Başkanı Bullard gibi bazı yetkililer varlık alımlarının düşürülmesinden bu yana söylemlerde bulunsa da Fed Başkanı Powell’ın sunum metninde enflasyon yükselişinin geçici olduğu vurgusunun öne çıkması ve New York Fed Başkanı Williams’ın tam toparlanma için zaman olduğunu bildirmesi piyasaları destekledi.

Haftanın ilk işlem gününde yükselen Wall Street endekslerinde vadeliler yeni işlem gününde de yükselmenin devam ettiğine işaret etti. Asya endeksleri de yükselişte. Japon Nikkei %3’e yakın artış ile yükselişlere öncülük ederken, Hong Kong Hang Seng yatay, Çin CSI 300 değer kazanımı sağladı. MSCI Asya Pasifik Endeksi yaklaşık üç haftanın en büyük yükselmesini kaydetti.

Haftanın ilk işlem günüde Wall Street endeksleri yükseliş göstermişti. Dow Jones %1,76, S&P 500 %1,40, Nasdaq 100 %0,62 artışla kapandı. S&P 500 son beş haftanın en güçlü günlük yükselişini göstermiş oldu.

ABD’de uzun vadeli tahvil getirileri dün yükselme yaparken, kısa vadeliler yatay seyretti. Bu durum son dönemdeki getiri eğrisi yataylığını biraz düşürdü. Bu sabah ABD’de 2 yıllık tahvil getirisi %0,25’te yatay, 10 yıllık tahvil getirisi %1,49’a, 30 yıllık tahvil getirisi %2,12’ye çıkmış durumda.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

Global

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde

Published

on

By

OPEC+’nın-üretim-kesintileri-odağında-petrol-geri-çekiliyor

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde
Küresel gösterge olan Brent, önceki iki seansta neredeyse yüzde 4 yükseliş gösterdikten sonra varil başına 83 dolar civarında işlem gördü. ABD ham petrolü ise 78 dolar altında kaldı. OPEC+’ın ağır toplarından Suudi Arabistan, gelecek yıl yeniden petrol fazlası oluşmaması için diğer üyelere üretimi kısıtlama konusunda kendisine katılma konusunda baskı yapmaya devam ediyor. Fakat Perşembe günü yapılacak toplantı öncesinde Angola ve Nijerya gibi ülkelerden gelen baskıyla karşı karşıya.

Üyeler, günde 1 milyon varil veya daha fazla miktarda daha derin bir toplu kesintinin düşünülebileceğini söyledi. ABD’den yapılan rekor ihracatlar da dahil olmak üzere üretici grubu dışında gelen bol arzın ortasında, grup çapında indirimlerin olmaması, Brent’in son iki ayda yaklaşık yüzde 13 düşmesiyle birlikte petrol fiyatlarında daha fazla zayıflamaya yol açabilir. Uluslararası Enerji Ajansı bu ayın başlarında piyasanın gelecek yıl tekrar fazlaya döneceğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans