Connect with us

Global

Küresel Piyasaların Enflasyon Yorumları

Published

on

Küresel piyasaların enflasyon yorumları ile nefes aldı. Haftanın ilk işlem gününde Fed’in varlık alımlarına yönelik anlaşmazlıklar fiyatlamalar üstünde olumsuz etkide bulunurken, Fed Başkanı Jerome Powell’dan gelen enflasyon yorumları piyasalarda risk algısına yardım etti.

Dallas Fed Başkanı Kaplan ve St. Louis Fed Başkanı Bullard gibi bazı yetkililer varlık alımlarının düşürülmesinden bu yana söylemlerde bulunsa da Fed Başkanı Powell’ın sunum metninde enflasyon yükselişinin geçici olduğu vurgusunun öne çıkması ve New York Fed Başkanı Williams’ın tam toparlanma için zaman olduğunu bildirmesi piyasaları destekledi.

Haftanın ilk işlem gününde yükselen Wall Street endekslerinde vadeliler yeni işlem gününde de yükselmenin devam ettiğine işaret etti. Asya endeksleri de yükselişte. Japon Nikkei %3’e yakın artış ile yükselişlere öncülük ederken, Hong Kong Hang Seng yatay, Çin CSI 300 değer kazanımı sağladı. MSCI Asya Pasifik Endeksi yaklaşık üç haftanın en büyük yükselmesini kaydetti.

Haftanın ilk işlem günüde Wall Street endeksleri yükseliş göstermişti. Dow Jones %1,76, S&P 500 %1,40, Nasdaq 100 %0,62 artışla kapandı. S&P 500 son beş haftanın en güçlü günlük yükselişini göstermiş oldu.

ABD’de uzun vadeli tahvil getirileri dün yükselme yaparken, kısa vadeliler yatay seyretti. Bu durum son dönemdeki getiri eğrisi yataylığını biraz düşürdü. Bu sabah ABD’de 2 yıllık tahvil getirisi %0,25’te yatay, 10 yıllık tahvil getirisi %1,49’a, 30 yıllık tahvil getirisi %2,12’ye çıkmış durumda.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Global

Dış ticaret açığı geriledi

Published

on

By

Dış ticaret açığı rekor kırdı

Mart ayında Türkiye’nin dış ticaret aktivesinde gerileme izlendi.
Ticaret bakanlığının yayınladığı verilere göre ihracat Mart ayında yıllık yüzde 4,1 düşüşle 22,6 milyar dolar oldu. İthalat da yüzde 5,7 düşüş göstererek 30,1 milyar dolar olarak kaydedildi.

Bu verilerin ardından dış ticaret açığı yüzde 10,3 gerilemeyle 7,52 milyar dolar oldu.

Mart 2023’te yüzde 73,8 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı Mart 2024’te yüzde 75 olarak gerçekleşti.

Enerji verileri eklenmediğinde tutulduğunda, ihracatın ithalatı karşılama oranı 0,14 puan azalarak yüzde 85,3 olarak gerçekleşti. Enerji ve altın verileri hariç tutulduğunda ise, ihracatın ithalatı karşılama oranı 1,54 puan artarak yüzde 91,2 olarak gerçekleşti.

Continue Reading

Global

Petrol son 5 ayın zirvesinde

Published

on

By

Petrol kazançlarını korumaya devam ediyor


Petrol son 5 ayın zirvesinde
Orta Doğu’da yaşanan çatışmalar ve Ukrayna ile Rusya’daki enerji tesislerine yönelik yeni saldırılar, küresel arzı tehdit ederken OPEC+ toplantısı öncesinde petrol fiyatları son beş ayın en yüksek seviyesinde kaldı.

Brent ham petrolü yüzde 0,2 artışla varil başına 89,11 dolar ve WTI yüzde 0,1 artışla varil başına 85,23 dolar ile Ekim ayından bu yana en yüksek seviyelerde.

Uzmanlara göre her iki gösterge de OPEC+ üretim kesintileri, jeopolitik riskler ve ABD, Çin gibi ülkelerde talebin iyileştiğine dair işaretler nedeniyle petrol piyasasının sıkılaşmaya devam ettiğine işaret ederek daha derin bir gerilemeye doğru ilerliyor.

Bu sırada OPEC ve müttefikleri çevrim içi bakanlar panelinde üyelerin üretim kesintileri uygulamalarını gözden geçirecek ancak mevcut üretim politikasında değişiklik önermeleri beklenmiyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans