Connect with us

Global

Merkez Bankası Brüt Döviz Rezervi Geriledi

Published

on

Merkez Bankası brüt döviz rezervi geriledi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bilgilerine göre 30 Nisan ayı haftası içinde brüt döviz rezervleri 46,9 milyar dolar geriye gitti.

Merkez Bankası’nın brüt Döviz rezervi Nisan ayı haftasında geriye gitti.

TCMB bilgilerine göre ilgili haftada brüt döviz rezervi 46,9 milyar dolara kadar geriledi. 22 Nisan haftasında ise bu rakam 47,9 milyar dolar olarak kayıt edilmişti.

30 Nisan haftasında altın rezervlerinde ise kısıtlı bir yükselme izlendi. Buna göre 22 Nisan haftası içinde 40,7 milyar dolar olan altın rezervleri 30 Nisan haftasında ise 40,9 milyar dolara yükselme yaşadı.

Döviz ve altın rezervlerindeki bu gerçekleşmelerin sonrasında toplam döviz rezervlerinin de 87,9 milyar dolara geriye dönük hareket gözlemlendi.

Net döviz rezervlerinde ise 30 Nisan haftası içinde yükselme kaydedildi. Merkez Bankası kuru ile ilişkin haftada net döviz rezervleri 12 milyar dolara yükselme yaptı

5 Mayıs itibari ile TCMB taraflı swaplarda ortalama toplam stok 42,3 milyar dolar oldu.

Kamu bankalarının döviz pozisyonu ise aynı haftada 40 milyon dolar fazla verdi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED kararı öncesinde dolar endeksi ne durumda

Published

on

By

Dolar-endeksi.jpg

DXY hafta başına 105,38 seviyesinden başladıktan sonra kısmi bir düşüş gördü. 105 sınırında hareket eden DXY FED’in kararına odaklanmış durumda. Beklenti FED’in bu ay faiz artırımı konusunu pas geçeceği yönünde. Fakat karar sonrası Powell’ın basın açıklaması, yılın geri kalanında FED’in nasıl hareket edeceği konusunda ipuçları verebilir. Bu yüzden piyasalar, ay boyunca FED’in faizleri sabit bırakma durumunu çoğunlukla fiyatlarken açıklamalar ayın geri kalanına yön verebilir.

Piyasadaki görüşler arasında Powell’ın veri bağımlılığına devam edeceği ve bu minvalde başka bir artış olasılığını canlı tutacağı bulunuyor. Diğer yandan 2024 yılı beklentileri arasında belirsizliğin korunmaya devam edeceği de düşünülüyor.

Continue Reading

Global

Dolar kuru yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar

Dolar, Türk lirası karşısında dün piyasaların kapanış saatinde 27,01 seviyesine hareket ederken, yeni güne yatay başladı. Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 27,20 TL seviyesine yükselirken, şu anda 27,03 TL’den işlem görüyor.

Euro kuru ise likit piyasada sabah 29,07 TL’ye yükselirken sonrasında düşüş göstererek 28,89 seviyesinde işlem görmeye devam etti.

Dolar endeksi, şu dakikalarda yüzde 0,09 oranında düşüşle 105,11 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise şu sıralarda 1,0687 seviyelerinde hareket ediyor.

Continue Reading

Global

Dolar güçlenmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar.jpg

Amerikan doları, Çin’deki büyüme endişelerinin devam etmesiyle birlikte Asya seansında Çin yuanı karşısında yükseliş gösterdi fakat diğer önemli para birimleri karşısında sabit kaldı.

CBA döviz stratejisti Carol Kong, doların bu hafta yükseliş trendini sürdürmesini beklediğini söyledi.

FOMC’nin bu hafta yapacağı toplantıda fon oranını sabit tutmasını fakat nokta grafiğinde 25 baz puanlık bir artış tahminini korumasını bekleyen Kong, böylece FOMC’nin faiz artırımı beklentilerini canlı tutmasını ve doları desteklemesini bekliyor.

Kong, bu hafta BoE ve BOJ’un politika toplantılarının güvercin olarak algılanabileceğini ve dolara daha fazla destek sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans