Connect with us

Global

Küresel Piyasalarda Fiyatlandırma

Published

on

Küresel piyasalarda fiyatlandırma . Asya piyasaları, Çin’deki anti tekel soruşturması ile geriye doğru hareket yaparken, teknolojide beklentiden iyi gelen bilançolar ve ABD büyümesi ile S&P 500 yönünü yukarı çevirdi.

Asya hisse piyasaları, Çin’in anti tekel sınırlamalarının teknoloji şirketlerini etkilemesi ile gerilerken, ABD vadelileri ise yine düşüş yaşadı.

Hong Kong’un liderliğinde Asya Pasifik hisselerinde genel bir düşüş gözlemlenirken, Çin’deki düzenleyici kuruluşların 13 şirketin finans birimlerine büyük çaplı sınırlamalar getirmesi de bu düşüşe neden oldu.

Piyasalarda ön plana çıkan konu başlıkları ise şöyle:

  • Çin’deki satın alma yöneticileri anketi (PMI) ise ekonomik canlılıkta bir geriye dönük harekete işaret ediyor.
  • ABD’nin ilk çeyrekte yıllık %6,4 büyüme yaşamasından sonra S&P 500 tekrardan yükselişe geçti.
  • Ford ve Twitter’ın bilançoları beklenildiği gibi olmadı, Facebook ve Amazon ise beklentileri aştı.
  • Çip tedarik koşulları ile ilişkin endişeler Apple’ın kazanç temelli yükselmeyi sınırladı.

Aşılama performansı ile dünyada ileri gelen ülkelerden olan ABD’de milli gelir verileri öncü endekslere paralel olarak kuvvetli bir büyümeye işaret etti.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın öncü bilgilerine göre ülke ekonomisi ilk çeyrekte %6,4 büyüme yaşadı. Ekonomistlerin beklentisi yılın ilk çeyreğinde ülkenin %6,7 büyümesi şeklindeydi.

Kişisel harcamalar yılın ilk bölümünde %10,7 yükseldi. Böylelikle 1960’lardan bu yana en süratli ikinci yükselme dönemi kaydedilmiş oldu.

Harcamalar kaleminin yükselmesinde hızlanan aşılama uygulamaları, istihdamdaki yükseliş ve ABD Başkanı Joe Biden’ın açıklamasını yaptığı federal destek paketlerinin etkisi hissedildi. Biden 1,9 trilyon dolarlık yardım paketi açıklamış, ailelere de 1.400 dolarlık destek çekleri vermişti.

Altın yılın ilk kazançlı ayına hazırlanıyor

Hafta içerisinde %1,68 seviyelerine kadar yükselen 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi 4 baz puan gerileme yaşayarak %1,64 seviyesinde bulunuyor.

Altın, yılın ilk üç ayını kayıp ile kapatarak son 40 yılın en kötü ilk çeyrek başarımlarından birini gerçekleştirdikten sonra Nisan ayını %3’ten fazla kazanç ile kapanışa doğru ilerliyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham Petrol vadeli işlemleri düşüşte

Published

on

By

Ham Petrol vadeli işlemleri düşüşte

Ham petrol vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde düşüşte. Ham petrol vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ocak ayı için yüzde 0,14 düşerek $81,33’den işlem gördü.

Ham Petrol $73,60 seviyesinde destek bulurken, 83,33 seviyesinde dirençle karşılaştı. Dolar endeksi vadeli işlemleri, diğer altı majör para birimi karşısında yüzde 0,12 düştü ve 104,77 seviyesinde işlem gördü.

Brent ve Ham petrol arasındaki yayılma varili $5,77’da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent petrol Şubat ayında yüzde 0,11 artış gösterdi ve varili $87,10’dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

İstanbul enflasyonu rekor kırıyor

Published

on

By

İstanbul enflasyonu rekor kırıyor

Kasım ayında İstanbul’da; perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme endeksi bir önceki aya göre yüzde 3, 10, toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları endeksi ise yüzde 2,34 arttı.

Endeks Ekim ayında yıllık yüzde 108,77 artmıştı.

Geçtiğimiz senenin aynı ayına göre 2022 Kasım ayında yaşanan fiyat değişimlerini göre İTO 1995 bazlı ücretliler geçinme indeksinde yüzde 105,55, toptan eşya fiyatları indeksinde ise yüzde 95,72 olarak görüldü.

Kasım ayında’da Perakende fiyatlarda bir önceki aya göre; Ev Eşyası Harcamalarında yüzde 5,31, Gıda Harcamalarında yüzde 4,52, Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamalarında yüzde 3,84, Kültür Eğitim ve Eğlence Harcamalarında yüzde 1,53, Konut Harcamalarında yüzde 0,88, Giyim Harcamalarında yüzde 0,82, Diğer Harcamalarda yüzde 0,71, Ulaştırma ve Haberleşme Harcamalar grubunda yüzde 0,14 artış görüldü.

Continue Reading

Global

FTX’in kurucusundan çarpıcı açıklamalar

Published

on

By

FTX'in kurucusundan çarpıcı açıklamalar

FTX’in kurucusu ve CEO’su olan Sam Bankman-Fried, katıldığı bir programda şirketin hızlı çöküşüyle ilgili birçok hata yaptığını, fakat dolandırıcılık yapmaya çalışmadığını söyledi.

Programa Bahamalar’dan çevrimiçi olarak katılan Bankman-Fried, FTX’in çöküşü sonrasında ortaya çıkan detaylar karşısında şok olduğunu da söyledi. FTX’in Alameda Research ile ticari ilişkisi konusunda mahcubiyetini gizlemese de Fried, bunun yanında Alameda ile ilgili detayları bilmediği konusunda ısrarını sürdürdü.

Alameda’da FTX’i iflasa sürükleyen pozisyonların boyutlarını görünce şaşırdığını söyleyen eski CEO, ilk başlarda şirketin durumunun borsayı bu boyutta etkileyebileceğini düşünmediğini itiraf etti.

FTX’teki müşteri fonlarının Alameda’yı desteklemek için kullanıldığı iddiasına ise iki şirketin ilişkisine karışmadığını söyleyen Fried, müşteri fonlarının kullanılmasına aracılık ettiği iddialarını ise reddetti.

“FTX US’te çekim işlemleri başlayabilir”

FTX US ile ilgili sorulara cevap veren Fried, ABD yasalarına uygun olarak faaliyet gösteren borsayla ilgili tüm sorunların çözüldüğünü söyleyerek FTX US’in finanse edildiğini ve çekim işlemlerinin başlayabileceğini söyledi.

FTX’in eski CEO’su şirketin iflas süreci devam ederken avukatlarının açıklamalarda bulunmasının doğru olmadığını söylemesine rağmen bazı konulara açıklık getirmek istediğini dile getirdi.

ABD Senatörleri, FTX çöküşünü ele almaya başlıyor

Kripto para endüstrisine yönelik önemli bir güven eksikliğine neden olan FTX’in çöküşünün etkileri hissedilmeye devam ediyor.

ABD Senatosu, bugünkü oturumunda FTX’in iflasını incelemeye başlayacak. Bu konu hakkında yapılacak ilk oturumda Senatonun Tarım Komitesi, CFTC Başkanı Rostin Benham ile görüşme yapacak. Senatörlerin, bu büyük iflas olayını önleme konusunda daha ihtiyatlı hareket edilip edilmeyeceğini sorgulaması bekleniyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans