Connect with us

Global

Küresel Piyasalarda Fiyatlandırma

Published

on

Küresel piyasalarda fiyatlandırma . Asya piyasaları, Çin’deki anti tekel soruşturması ile geriye doğru hareket yaparken, teknolojide beklentiden iyi gelen bilançolar ve ABD büyümesi ile S&P 500 yönünü yukarı çevirdi.

Asya hisse piyasaları, Çin’in anti tekel sınırlamalarının teknoloji şirketlerini etkilemesi ile gerilerken, ABD vadelileri ise yine düşüş yaşadı.

Hong Kong’un liderliğinde Asya Pasifik hisselerinde genel bir düşüş gözlemlenirken, Çin’deki düzenleyici kuruluşların 13 şirketin finans birimlerine büyük çaplı sınırlamalar getirmesi de bu düşüşe neden oldu.

Piyasalarda ön plana çıkan konu başlıkları ise şöyle:

  • Çin’deki satın alma yöneticileri anketi (PMI) ise ekonomik canlılıkta bir geriye dönük harekete işaret ediyor.
  • ABD’nin ilk çeyrekte yıllık %6,4 büyüme yaşamasından sonra S&P 500 tekrardan yükselişe geçti.
  • Ford ve Twitter’ın bilançoları beklenildiği gibi olmadı, Facebook ve Amazon ise beklentileri aştı.
  • Çip tedarik koşulları ile ilişkin endişeler Apple’ın kazanç temelli yükselmeyi sınırladı.

Aşılama performansı ile dünyada ileri gelen ülkelerden olan ABD’de milli gelir verileri öncü endekslere paralel olarak kuvvetli bir büyümeye işaret etti.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın öncü bilgilerine göre ülke ekonomisi ilk çeyrekte %6,4 büyüme yaşadı. Ekonomistlerin beklentisi yılın ilk çeyreğinde ülkenin %6,7 büyümesi şeklindeydi.

Kişisel harcamalar yılın ilk bölümünde %10,7 yükseldi. Böylelikle 1960’lardan bu yana en süratli ikinci yükselme dönemi kaydedilmiş oldu.

Harcamalar kaleminin yükselmesinde hızlanan aşılama uygulamaları, istihdamdaki yükseliş ve ABD Başkanı Joe Biden’ın açıklamasını yaptığı federal destek paketlerinin etkisi hissedildi. Biden 1,9 trilyon dolarlık yardım paketi açıklamış, ailelere de 1.400 dolarlık destek çekleri vermişti.

Altın yılın ilk kazançlı ayına hazırlanıyor

Hafta içerisinde %1,68 seviyelerine kadar yükselen 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi 4 baz puan gerileme yaşayarak %1,64 seviyesinde bulunuyor.

Altın, yılın ilk üç ayını kayıp ile kapatarak son 40 yılın en kötü ilk çeyrek başarımlarından birini gerçekleştirdikten sonra Nisan ayını %3’ten fazla kazanç ile kapanışa doğru ilerliyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadeli işlemleri düşüşte

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg


Ham petrol vadeli işlemleri düşüşte
Ham petrol vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda Temmuz ayı için yüzde 0,03 düşüş göstererek varili $76,89’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,43 seviyesinde destek bulurken, $80,60 seviyesinde dirençle karşılaştı. Brent petrol ve ham petrol arasındaki yayılma ise varili $4,51’de sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Temmuz ayı için yüzde 0,05 düşüş gösterdi.

Continue Reading

Global

Altında FOMC etkisi

Published

on

By

altın.jpg

Altında FOMC etkisi
Altın, FED yetkililerinin enflasyonla mücadele etmek için ABD faiz oranlarının uzun bir süre yüksek kalması gerektiğine dair şahin yorumlarının etkisiyle bu ayki en büyük günlük düşünün ardından yatay seyrediyor.

Spot altın haftanın dördüncü işlem gününde 2.365 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ons altın ve Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 2.449 TL’den işlem görüyor.

Pazartesi günkü tüm zamanların en yüksek seviyesini gören altın Çarşamba gününü yüzde 1,7 kayıpla kapadı.

FED’in toplantı tutanakları, yetkililerin enflasyon konusunda endişeli olduğunu ve bazı üyelerin enflasyon risklerinin artması durumunda para politikasında sıkılaşmaya gitmeye hazır olduğunu gösterdi.

FED’in bu yıl parasal genişleme uygulama ihtimali, artan jeopolitik riskler ve merkez bankaları ile Çin’li tüketicilerin güçlü altın alımları, altının son dönemdeki rekor kıran seyrinin katalizörlerinden biri oldu.

Continue Reading

Global

BofA’dan yeni Dolar/TL tahmini

Published

on

By

Bank of America Securities, Türkiye’de para politikasının sıkılaşmasıyla birlikte hem yerli hem de yabancı yatırımcıların daha iyimser hale geldiklerini belirtirken, reel sektörün ekonomide kayda değer bir yavaşlama gördüğünü, bankaların ise dolardan dönüşün başladığını gördüğünü açıkladı.

Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından bir rapor daha yayımlayan ve aralarında Zümrüt İmamoğlu’nun da bulunduğu Bofa ekonomist ve stratejistlerinin yayımladıkları
“İlk çeyrek karamsarlığı out, yaz iyimserliği in” başlıklı raporda, “Özel sektör artık ekonomideki yavaşlamayı hissediyor ve parasal duruşun yeterince sıkı olduğu görüşünde” denildi.

BofA, Türk lirası ve Türk lirası cinsi tahvillerde pozisyonlanmanın genele yayılmış halde olduğunu ve TL’deki kalabalık pozisyonlanma ve enflasyondaki ataletin en önemli endişe kaynakları olarak görüldüğünü belirtti. “Yerel seçimlerden bu yana yurtiçi Döviz talebi tersine döndü ve bankalarla yaptığımız görüşmelerde, satış tarafında hem bireysel yatırımcıyı hem de kurumsal şirketleri gördüklerini söylediler” denilen raporda, “TL’nin istikrara kavuşması halinde dolarizasyonun tersine dönmesi eğilimi yaz aylarında da devam edebilir. Yüksek enflasyon seviyesi göz önüne alındığında, sermaye girişleri yavaşladığında TL’de bir miktar nominal değer kaybı olabileceğini bekliyoruz” değerlendirmesi yapıldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans