Connect with us

Global

Küresel Piyasalarda Fiyatlandırma

Published

on

Küresel piyasalarda fiyatlandırma . Asya piyasaları, Çin’deki anti tekel soruşturması ile geriye doğru hareket yaparken, teknolojide beklentiden iyi gelen bilançolar ve ABD büyümesi ile S&P 500 yönünü yukarı çevirdi.

Asya hisse piyasaları, Çin’in anti tekel sınırlamalarının teknoloji şirketlerini etkilemesi ile gerilerken, ABD vadelileri ise yine düşüş yaşadı.

Hong Kong’un liderliğinde Asya Pasifik hisselerinde genel bir düşüş gözlemlenirken, Çin’deki düzenleyici kuruluşların 13 şirketin finans birimlerine büyük çaplı sınırlamalar getirmesi de bu düşüşe neden oldu.

Piyasalarda ön plana çıkan konu başlıkları ise şöyle:

  • Çin’deki satın alma yöneticileri anketi (PMI) ise ekonomik canlılıkta bir geriye dönük harekete işaret ediyor.
  • ABD’nin ilk çeyrekte yıllık %6,4 büyüme yaşamasından sonra S&P 500 tekrardan yükselişe geçti.
  • Ford ve Twitter’ın bilançoları beklenildiği gibi olmadı, Facebook ve Amazon ise beklentileri aştı.
  • Çip tedarik koşulları ile ilişkin endişeler Apple’ın kazanç temelli yükselmeyi sınırladı.

Aşılama performansı ile dünyada ileri gelen ülkelerden olan ABD’de milli gelir verileri öncü endekslere paralel olarak kuvvetli bir büyümeye işaret etti.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın öncü bilgilerine göre ülke ekonomisi ilk çeyrekte %6,4 büyüme yaşadı. Ekonomistlerin beklentisi yılın ilk çeyreğinde ülkenin %6,7 büyümesi şeklindeydi.

Kişisel harcamalar yılın ilk bölümünde %10,7 yükseldi. Böylelikle 1960’lardan bu yana en süratli ikinci yükselme dönemi kaydedilmiş oldu.

Harcamalar kaleminin yükselmesinde hızlanan aşılama uygulamaları, istihdamdaki yükseliş ve ABD Başkanı Joe Biden’ın açıklamasını yaptığı federal destek paketlerinin etkisi hissedildi. Biden 1,9 trilyon dolarlık yardım paketi açıklamış, ailelere de 1.400 dolarlık destek çekleri vermişti.

Altın yılın ilk kazançlı ayına hazırlanıyor

Hafta içerisinde %1,68 seviyelerine kadar yükselen 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi 4 baz puan gerileme yaşayarak %1,64 seviyesinde bulunuyor.

Altın, yılın ilk üç ayını kayıp ile kapatarak son 40 yılın en kötü ilk çeyrek başarımlarından birini gerçekleştirdikten sonra Nisan ayını %3’ten fazla kazanç ile kapanışa doğru ilerliyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Bulgaristan sınırı yaş meyve-sebze ihracatçısına duvar oldu

Published

on

By

TİM Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Üyesi Berdan Ber, ihracatta ilk ortak pazara giriş noktası olarak bulunan Bulgaristan’a girişte büyük sıkıntılar yaşandığını söyledi. Ber, şu anda sınır kapısında 100 milyon dolara yakın ürünün çöp olma riski olduğunu belirtti.

Yaş meyve-sebze ihracatçısı Bulgaristan sınırında büyük sorunlar yaşıyor.

Bloomberg’in yayınına katılan TİM Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Üyesi Berdan Ber “Son bir yılda hükümetin üç defa değişmek zorunda kalmasından dolayı girişlerde yaşanan sıkıntılar artıyor. Geçmiş dönemdeki hükümetin görevlendirmiş olduğu bir kurum, yetkilerinin elinden alınmasından ötürü ülkemizden çıkan sağlık sertifikalı tüm gıda ürünlerinin ortak pazara girişini yavaşlatıyor ya da farklı sorunlara sebep oluyor” açıklamasında bulundu.

Bulgaristan’da çok ciddi bir bürokratik kargaşa olduğunun altını çizen Ber “Normal süreç işleyişinde Avrupa Birliği’ne giden tüm gıda ürünlerinin, ortak pazara ilk giriş noktasında uluslararası sağlık kontrollerinin yapılması gerekiyor. Pazartesi gününden beri bu yapılamıyor.” dedi.

Ber, “Diplomatik bir kriz seviyesine gelinmiş durumda. Sürecin, taahhütlerin yerine getirilmemesi, ürünlerin raf ömrünün dolması riskini beraberinde getiriyor. Şu anda kapıda 100 milyon dolara yakın çöp olmayı bekleyen ürünümüz var.

Bir an önce kapıların açılmasını bekliyoruz. Bulgaristan’da Cumhurbaşkanlığı veya Dışişleri Bakanlığı seviyesine ulaşamadığımız sürece bir yere varamayacağımızı çok net görebiliyoruz.

Bugün bu sorunu ivedi bir şekilde çözemezsek, artık ihracata yönelik faaliyeti yürüten üyelerimize iş yavaşlatmaya gitmek zorunda kalmak durumundayız.” dedi.

Continue Reading

Global

Azeri fonu TCMB mevduatlarını uzattı

Published

on

By

Azeri fonu TCMB mevduatlarını uzattı

Azerbaycan, Azeri devlet petrol fonu sofaz TCMB’de tuttuğu depo hesabını yıl sonuna kadar uzatma kararı aldı.

Azerbaycan devlet fonunun Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bünyesinde tuttuğu 1 milyar euro değerindeki depo hesabının vadesinin uzatıldığı belirtildi.

Azerbaycan’dan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na Ocak ayında 1 milyar euro gelmişti.

Azerbaycan’ın Sofaz devlet petrol fonu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na 6 ay vadeli 1 milyar euro tutarındaki mevduatı birkaç taksit halinde yatırdığını açıklamıştı.

Sofaz’ın internet sitesinde yayınlanan açıklamada, mevduatın Türkiye’de finansal istikrarın korunmasına yardımcı olmasının hedeflendiği belirtilmişti.

Continue Reading

Global

TCMB’nin brüt rezervlerinde 6 aydır görülmeyen sıçrama

Published

on

By

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası brüt rezervleri 29 Temmuz haftasında 3 milyar dolar artış göstererek 101,3 milyar dolara yükseldi. Böylelikle rezervlerde 4 Şubat haftasından bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervleri geçen hafta yükseliş gösterdi.

TCMB verilerine göre, 29 Temmuz haftasında brüt rezerv 3 milyar dolar artışla 101,3 milyar dolara yükseldi. Böylelikle brüt Döviz rezervindeki artış 4 Şubat haftasından bu yana yaşanan en yüksek artış oldu.

TCMB’nin net rezervi aynı hafta itibariyle 9,1 milyar dolara yükseldi. Bir önceki hafta net rezervler 6,7 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Swaplar hariç net rezervlerde de toparlanma görüldü. Buna göre 29 Temmuz haftasında swap hariç net rezerv eksi 54,8 milyar dolar oldu. Bir önceki hafta bu veri eksi 55,4 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Bakan Nebati’den rezervlerin yükseldiğini açıklamıştı
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Çarşamba günü katıldığı bir yayında rezervlerin arttığını belirtmişti.

Bakan Nebati, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinin yabancı yatırımlarla güçlendiğine işaret etti. “Doğrudan yatırımlar geliyor. Şu anda girişler oluyor” diye konuşan Nebati, TCMB’nin her hafta Perşembe günleri yayımladığı verilere işaret ederek, “TCMB’nin yarın (bugün) açıklayacağı rezerve bakın. Sonraki haftaya da bakın. Bu iş, inşallah başladı, devam edecek” diye konuştu.

Çarşamba akşamı A Para canlı yayınına katılan Nebati söz konusu girişler için “Nereden geldiğinin bir önemi yok” ifadelerini kullandı.

Bloomberg’e konuşan Türk üst düzey yetkililerin verdiği bilgiye göre, geçtiğimiz hafta Rus Rosatom, yapılacak ödemeler ve önümüzdeki iki yılda yapılacak harcamalar için yaklaşık 15 milyar dolarlık tutarı geçen haftadan beri parçalar halinde Türkiye’ye aktarmıştı. Rosatom ise bahsedilen miktarın belirgin şekilde altında olduğunu bildirmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans