Connect with us

Global

Fed Sabırlı Duruşunu Sürdürecek

Published

on

Fed Sabırlı Duruşunu devam ettirecek. Fed’in bu akşam yapacağı toplantısında ekonomik görünümün iyileşmesi sebebi ile ‘sabırlı’ kalması hedefleniyor.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın ekonomik toparlanmadaki süratlenmeye rağmen agresif teşvikleri sürdürmesi bekleniyor.

Bankanın 2 gün süren toplantısı sonrasında faizleri değiştirmesi beklenti dışında olması aylık 120 milyar dolarlık tahvil alım programını da devam ettirmesi bekleniyor.

Amherst Pierpont Securities Şef Ekonomisti olan Stephen Stanley, Fed’in pandemi tehlikesinin devam ettiği sürece güvercin tonunu koruyacağını ifade ederek ”yetkililer, ‘ekonomi iyiye gidiyor ancak biraz daha kanıt görmemiz gerekir’ şeklindeki mesajlarını devam ettirebilir ” dedi.

Morgan Stanley’den Vishy Tirupattur Fed’in faiz yükselişi konusunda tutumlu olacağını söyledi. Başkan Powell 11 nisandaki bir mülakatında büyüme ve istihdamın mali ve parasal yardımlara hızlı yanıt verdiğini ifade etmişti. Pandemi sebebi ile görünüme ilişkin tehlikelere de dikkat çeken Powell Fed’in ekonomiyi desteklemek için her türlü desteği vereceğini belirtmişti,

Perşembe günü açıklanacak ilk çeyrek büyüme rakamının %6.9 olmasını hedefleniyor.

Yine ankete katılan ekonomistler tahvil alımlarının 4. çeyrekte düşürülme ile başlayacağını bekliyorlar.

Economics Fed’in Nisan toplantısında şu anki patikasını sürdüreceğini ifade ederek “devam eden aşı süreci ve mali teşviklerin etkisi ile ekonomik görünüm iyiye gidiyor. Bu neden ile yetkililer politika normalleşmesinden önce ‘sabırlı’ olmayı tercih edecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Fed’in nisan faiz kararı bugün 21:00’de açıklanacak. Karar sonrası 21:30’da Fed Başkanı Jerome Powell kameraların karşısında açıklamada bulunacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans