Connect with us

Global

Fed Sabırlı Duruşunu Sürdürecek

Published

on

Fed Sabırlı Duruşunu devam ettirecek. Fed’in bu akşam yapacağı toplantısında ekonomik görünümün iyileşmesi sebebi ile ‘sabırlı’ kalması hedefleniyor.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın ekonomik toparlanmadaki süratlenmeye rağmen agresif teşvikleri sürdürmesi bekleniyor.

Bankanın 2 gün süren toplantısı sonrasında faizleri değiştirmesi beklenti dışında olması aylık 120 milyar dolarlık tahvil alım programını da devam ettirmesi bekleniyor.

Amherst Pierpont Securities Şef Ekonomisti olan Stephen Stanley, Fed’in pandemi tehlikesinin devam ettiği sürece güvercin tonunu koruyacağını ifade ederek ”yetkililer, ‘ekonomi iyiye gidiyor ancak biraz daha kanıt görmemiz gerekir’ şeklindeki mesajlarını devam ettirebilir ” dedi.

Morgan Stanley’den Vishy Tirupattur Fed’in faiz yükselişi konusunda tutumlu olacağını söyledi. Başkan Powell 11 nisandaki bir mülakatında büyüme ve istihdamın mali ve parasal yardımlara hızlı yanıt verdiğini ifade etmişti. Pandemi sebebi ile görünüme ilişkin tehlikelere de dikkat çeken Powell Fed’in ekonomiyi desteklemek için her türlü desteği vereceğini belirtmişti,

Perşembe günü açıklanacak ilk çeyrek büyüme rakamının %6.9 olmasını hedefleniyor.

Yine ankete katılan ekonomistler tahvil alımlarının 4. çeyrekte düşürülme ile başlayacağını bekliyorlar.

Economics Fed’in Nisan toplantısında şu anki patikasını sürdüreceğini ifade ederek “devam eden aşı süreci ve mali teşviklerin etkisi ile ekonomik görünüm iyiye gidiyor. Bu neden ile yetkililer politika normalleşmesinden önce ‘sabırlı’ olmayı tercih edecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Fed’in nisan faiz kararı bugün 21:00’de açıklanacak. Karar sonrası 21:30’da Fed Başkanı Jerome Powell kameraların karşısında açıklamada bulunacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Altında FOMC etkisi

Published

on

By

altın.jpg

Altında FOMC etkisi
Altın, FED yetkililerinin enflasyonla mücadele etmek için ABD faiz oranlarının uzun bir süre yüksek kalması gerektiğine dair şahin yorumlarının etkisiyle bu ayki en büyük günlük düşünün ardından yatay seyrediyor.

Spot altın haftanın dördüncü işlem gününde 2.365 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ons altın ve Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 2.449 TL’den işlem görüyor.

Pazartesi günkü tüm zamanların en yüksek seviyesini gören altın Çarşamba gününü yüzde 1,7 kayıpla kapadı.

FED’in toplantı tutanakları, yetkililerin enflasyon konusunda endişeli olduğunu ve bazı üyelerin enflasyon risklerinin artması durumunda para politikasında sıkılaşmaya gitmeye hazır olduğunu gösterdi.

FED’in bu yıl parasal genişleme uygulama ihtimali, artan jeopolitik riskler ve merkez bankaları ile Çin’li tüketicilerin güçlü altın alımları, altının son dönemdeki rekor kıran seyrinin katalizörlerinden biri oldu.

Continue Reading

Global

BofA’dan yeni Dolar/TL tahmini

Published

on

By

Bank of America Securities, Türkiye’de para politikasının sıkılaşmasıyla birlikte hem yerli hem de yabancı yatırımcıların daha iyimser hale geldiklerini belirtirken, reel sektörün ekonomide kayda değer bir yavaşlama gördüğünü, bankaların ise dolardan dönüşün başladığını gördüğünü açıkladı.

Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından bir rapor daha yayımlayan ve aralarında Zümrüt İmamoğlu’nun da bulunduğu Bofa ekonomist ve stratejistlerinin yayımladıkları
“İlk çeyrek karamsarlığı out, yaz iyimserliği in” başlıklı raporda, “Özel sektör artık ekonomideki yavaşlamayı hissediyor ve parasal duruşun yeterince sıkı olduğu görüşünde” denildi.

BofA, Türk lirası ve Türk lirası cinsi tahvillerde pozisyonlanmanın genele yayılmış halde olduğunu ve TL’deki kalabalık pozisyonlanma ve enflasyondaki ataletin en önemli endişe kaynakları olarak görüldüğünü belirtti. “Yerel seçimlerden bu yana yurtiçi Döviz talebi tersine döndü ve bankalarla yaptığımız görüşmelerde, satış tarafında hem bireysel yatırımcıyı hem de kurumsal şirketleri gördüklerini söylediler” denilen raporda, “TL’nin istikrara kavuşması halinde dolarizasyonun tersine dönmesi eğilimi yaz aylarında da devam edebilir. Yüksek enflasyon seviyesi göz önüne alındığında, sermaye girişleri yavaşladığında TL’de bir miktar nominal değer kaybı olabileceğini bekliyoruz” değerlendirmesi yapıldı.

Continue Reading

Global

Emtialarda yeni rekor

Published

on

By

FED’in bu sene faiz indirimine start vereceğini beklentisi ve İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopter kazasının yarattığı jeopolitik risk ile altın tüm zamanların zirvesine yükseldi.

Asya işlemlerinde ons altın yüzde 1,1’e yükseliş kaydetti ve 2.440 dolar ile yeni rekora ulaştı.

Sydney merkezli ABC Refinary’nde kurumsal piyasalar küresel başkanı olan Nicholas Frappell, İran kaynaklı haber akışlarına dikkat çekerek, “Asya’daki düşük likidite seviyeleri göz önüne alındığında yatırımcılar muhtemelen pozisyonlarını azaltmak konusunda isteksizler” yorumunu yaptı.

Comex vadelileri de cuma günü hedge fonlarının iyimser altın pozisyonlarının üç haftanın zirvesine çıktığını göstermişti. Öte yandan kısıtlı arz beklentisiyle son aylarda yükselen bakır fiyatları da yeni zirvesine ulaştı.

LME vadeli piyasasında bakır yüzde 4,1’e kadar yükseldi ve 11.104,5 dolar ile rekor kırdı.

Comex Borsasında yaşanan açığa satışlar ABD’ye bakır sevkiyatını hızlandırırken Jinrui Futures Analisti Gong Ming’e göre bu durum diğer bölgelerdeki bakır arzını sıkılaştırıyor.

Gong Ming “İhracattaki artışla birlikte Çin bakır piyasasında envanterin azalmasını görebiliriz değerlendirmesini yaptı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans