Connect with us

Global

Türk Lirası Düşüşe Öncülük Ediyor

Published

on

Türk lirası gelişen ülke para birimlerindeki düşüşe liderlik ediyor. Merkez Bankası faiz kararı sonrasında yükselme ile kaydeden Türk Lirası haftanın son işlem gününde gelişen ülke para birimleri ile beraber düşüş kaydetti.

Küresel piyasalarda doların yükselmesi ile gelişen ülke para birimlerinde ilk işlemlerde düşüş gözlemlenirken, Türk Lirası da düşüşlere öncülük etti.

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında 8,01’e kadar geriye giden Dolar/TL kuru, sabah seansında 8,11’in üstünde test etti. Dolar Endeksi %0,1 artış kaydederken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri Perşembe günü ABD seansında %1,60’ın altına gerileme yaptıktan sonra yeni günde ilk işlemlerde yatay bir tutum sergiledi.

Türkiye’nin risk primi 411 baz puandan işlem alırken, gösterge tahvil faizi de %18,24 seviyesinde.

JPMorgan Sene sonu faiz beklentisini korudu

Merkez Bankası’nın Nisan toplantısında beklentiler doğrultusunda faiz kararında herhangi bir güncelleme olmazken, karar metninde sıkı tutum yönündeki ifadelerin çıkarıldığı görüldü. Ekonomistler bu ifadelerin çıkarılmasının ilerleyen günlerde faiz indirimlerine yönelik bir mesaj olduğuna dair olduğunu vurguladı.

JPMorgan TCMB kararı sonrasında Eylül ayında 100 baz puan ve yıl sonuna kadar kümülatif 300 baz puan faiz indirimi beklentisini koruduğunu ifade etti.

Ekonomist Yarkın Cebeci imzalı değerlendirmede, “Olumsuz yönde giden enflasyon dinamikleri göz önünde bulundurulduğunda ve küresel finansal koşulların sıkılaştığı bir dönemde, erken gevşeme ya da buan yönelik bir ima zor kazanılan kredibiliteyi olumsuz etkileyebilir. Bu ortamda politika sürdürülebilirliği ve şeffaflık ile öngörülebilirliğe bağlılık güven verici” ifadeleri kullanıldı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans