Connect with us

Global

Türk Lirası Düşüşe Öncülük Ediyor

Published

on

Türk lirası gelişen ülke para birimlerindeki düşüşe liderlik ediyor. Merkez Bankası faiz kararı sonrasında yükselme ile kaydeden Türk Lirası haftanın son işlem gününde gelişen ülke para birimleri ile beraber düşüş kaydetti.

Küresel piyasalarda doların yükselmesi ile gelişen ülke para birimlerinde ilk işlemlerde düşüş gözlemlenirken, Türk Lirası da düşüşlere öncülük etti.

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında 8,01’e kadar geriye giden Dolar/TL kuru, sabah seansında 8,11’in üstünde test etti. Dolar Endeksi %0,1 artış kaydederken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri Perşembe günü ABD seansında %1,60’ın altına gerileme yaptıktan sonra yeni günde ilk işlemlerde yatay bir tutum sergiledi.

Türkiye’nin risk primi 411 baz puandan işlem alırken, gösterge tahvil faizi de %18,24 seviyesinde.

JPMorgan Sene sonu faiz beklentisini korudu

Merkez Bankası’nın Nisan toplantısında beklentiler doğrultusunda faiz kararında herhangi bir güncelleme olmazken, karar metninde sıkı tutum yönündeki ifadelerin çıkarıldığı görüldü. Ekonomistler bu ifadelerin çıkarılmasının ilerleyen günlerde faiz indirimlerine yönelik bir mesaj olduğuna dair olduğunu vurguladı.

JPMorgan TCMB kararı sonrasında Eylül ayında 100 baz puan ve yıl sonuna kadar kümülatif 300 baz puan faiz indirimi beklentisini koruduğunu ifade etti.

Ekonomist Yarkın Cebeci imzalı değerlendirmede, “Olumsuz yönde giden enflasyon dinamikleri göz önünde bulundurulduğunda ve küresel finansal koşulların sıkılaştığı bir dönemde, erken gevşeme ya da buan yönelik bir ima zor kazanılan kredibiliteyi olumsuz etkileyebilir. Bu ortamda politika sürdürülebilirliği ve şeffaflık ile öngörülebilirliğe bağlılık güven verici” ifadeleri kullanıldı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Published

on

By

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Geçtiğimiz gün Rhode Island Community College mezunlarına yaptığı bir konuşmada Collins, enflasyonda gelecekteki artışlara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilecek “ılımlılık işaretleri” gördüğünü söyledi.

Collins “Para politikasının faiz oranlarını yükseltmeyi durdurabileceği noktada veya yakınında olabileceğimize inanıyorum. Bu, bugüne kadar alınan tedbirlerin ve kredi koşullarındaki genel sıkılaştırmanın iktisadi faaliyet üzerindeki etkisinin daha iyi değerlendirilmesi için bir fırsat sağlayacaktır” açıklamasında bulundu

Ancak, Fed’in Temmuz toplantısına kadar çeyrek puan artıracağı beklentisiyle piyasa fiyatları değişti.

Continue Reading

Global

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Published

on

By

Avrupa Birliği'nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi olan Alman ekonomisi resesyona girdi. Almanya’nın 2023 ilk çeyreğine ilişkin GSYH verisinde son okuma yüzde 0,3 daralmaya revize edildi. Önceki okumada ülke ekonomisinde GSYH’de değişim yaşanmadığı belirtilmişti.

İlk çeyrekte kaydedilen çeyreklik bazdaki yüzde 0,3 daralmayla birlikte ülke ekonomisi resesyona girmiş oldu. Almanya ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 0,5 daralma kaydetmişti.

Ülkede ilk çeyreğe ilişkin veriler negatif revizyona uğrarken, son gelen anketler de ekonomik görünümün kötüleştiğine işaret etti.

Almanya’da iş dünyasının görünümü üretim sektöründe yaşanan talep eksikliği nedeniyle Ekim’den beri ilk kez geriledi. Ifo beklenti göstergesi Mayıs ayında 91,7’den 88,6’ya düştü.

Öte yandan Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen ayrı bir anket de ivme eksikliğine ve belirsiz bir görünüme işaret etti.

Continue Reading

Global

İngiltere’de enflasyonda sert düşüş

Published

on

By

İngiltere'de enflasyonda sert düşüş

İngiltere’de enflasyon Nisan ayında beklentilerin üstünde gelse de düşmeye devam etti.

İngiltere’de yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 8,7 oldu. Bu, yıllık enflasyon oranında 30 yılı aşkın bir süredir görülen en büyük düşüş oldu.

Nisan yıllık TÜFE’de yaşanan düşüşle geçtiğimiz yıl hızla artan enerji fiyatlarının yarattığı baz etkisi etkili oldu. Diğer yandan çekirdek enflasyon da beklenmedik bir şekilde yüzde 6,2’den yüzde 6,8’e çıktı.

Enflasyon beklentileri aşsa da Nisan ayında yeniden tek hanelere dönmüş oldu. Mart ayında ülkede yıllık enflasyon yüzde 10,1 olarak kaydedilmişti.

Aylık olarak bakıldığında ise İngiltere’de enflasyonun Nisan’da yüzde 1,2 olduğu izlendi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,7 olarak belirlenmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans