Connect with us

Global

VİOP Nedir?

Published

on

VİOP Nedir? Finansal piyasalara ilgi her geçen gün katlanırken yatırım araçların VİOP karşımıza çıkmakta. “Vadeli işlem ve opsiyon piyasası” isminin kısaltması olan VİOP Borsa İstanbul bünyesinde kurulmuş vadeli işlemlerin ve opsiyon sözleşmelerinin alım-satımının yapıldığı kaldıraç kullanılan bir finansal markettir. İçerisinde 30’dan fazla türev ürün barındıran VİOP, borsadan farklı olarak çift yönlü işlem imkânı sunmaktadır.

Vadeli işlem sözleşmelerinde alım-satım için konu olabilen sözleşmeler belirli bir vadede önceden belirlenen fiyat ve miktarda finansal göstergelerdir. Risk minimizasyonu için diğer türev piyasalara kıyasla hedge (korunma) avantajı sunan VİOP aynı zamanda devlet desteği ile %0 stopaj oranına sahiptir.

1/20’ye dek kaldıraç imkânı sunan VİOP piyasalarında hafta içi 5 gün süreyle 9:30-18:10 saatleri arasında işlem yapabilirsiniz. Viop temel terimleri öğrenmek için Viop Nedir? makalemizi okuyabilirsiniz.

Günden güne artan finansal piyasa popülaritesinden payını alan bu türev piyasa aynı zamanda yerli piyasa ile global piyasanın entegrasyonunun ardından uluslararası bir finansal süpermarket olma şansına sahiptir.

VİOP bünyesinde Piyasa Emirleri, Limitli Emirler, Piyasadan Limitle ve Şarta Bağlı (SAR) olmak üzere dört tipte uygulanabilmektedir. Farklı geçerlilik sürelerine sahip bu emirler dilerseniz günlük, dilerseniz iptale kadar sürebilmektedir. Bunların yanında ayrıca Kalanı iptal etmek, gerçekleşmezse iptal etmek ve iptale kadar geçerli olmak durumları da VİOP Emirlerinde geçerlilik sürelerindeki avantajlardan sayılabilir.

VİOP piyasalarda işlem yapmak için öncelikle aracı kurumunuzu seçmeli ve seçtiğiniz bu kurumda hesabınızı oluşturmanız gerekmektedir. Sermaye Piyasası Kurulu’nca yayınlanan risk bildirim formunun imzalanması ise zorunludur. Emir iletimi elektronik sistem aracılığı ile yapıldığından dolayı uzaktan erişim bağlantısı ile borsaya iletilmektedir. Piyasadaki tüm işlemleriniz Takasbank garantisi altında gerçekleşir.

VİOP Nedir? VİOP Hesabı Ne Demek?

VİOP HESABI NE DEMEK?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyaslarında Sermaye Piyasası Kurulu ile regüle edilen bir yatırım firmasını seçtikten sonra açılan hesabınızda düşük teminatla ve çift yön seçeneği ile türev piyasalarında alım-satım yapabileceğiniz, şahsınıza özel olarak oluşturulmuş hesap cüzdanınızdır. Bu hesapta BIST30, USD, EUROUSD, Altın, ONS, buğday, pamuk, enerji ürünleri ve pay senedi gibi birçok vadeli işlem sözleşmelerinde ve opsiyonlarında işlem yapma şansınız olacaktır.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans