Connect with us

Global

VİOP Nedir?

Published

on

VİOP Nedir? Finansal piyasalara ilgi her geçen gün katlanırken yatırım araçların VİOP karşımıza çıkmakta. “Vadeli işlem ve opsiyon piyasası” isminin kısaltması olan VİOP Borsa İstanbul bünyesinde kurulmuş vadeli işlemlerin ve opsiyon sözleşmelerinin alım-satımının yapıldığı kaldıraç kullanılan bir finansal markettir. İçerisinde 30’dan fazla türev ürün barındıran VİOP, borsadan farklı olarak çift yönlü işlem imkânı sunmaktadır.

Vadeli işlem sözleşmelerinde alım-satım için konu olabilen sözleşmeler belirli bir vadede önceden belirlenen fiyat ve miktarda finansal göstergelerdir. Risk minimizasyonu için diğer türev piyasalara kıyasla hedge (korunma) avantajı sunan VİOP aynı zamanda devlet desteği ile %0 stopaj oranına sahiptir.

1/20’ye dek kaldıraç imkânı sunan VİOP piyasalarında hafta içi 5 gün süreyle 9:30-18:10 saatleri arasında işlem yapabilirsiniz. Viop temel terimleri öğrenmek için Viop Nedir? makalemizi okuyabilirsiniz.

Günden güne artan finansal piyasa popülaritesinden payını alan bu türev piyasa aynı zamanda yerli piyasa ile global piyasanın entegrasyonunun ardından uluslararası bir finansal süpermarket olma şansına sahiptir.

VİOP bünyesinde Piyasa Emirleri, Limitli Emirler, Piyasadan Limitle ve Şarta Bağlı (SAR) olmak üzere dört tipte uygulanabilmektedir. Farklı geçerlilik sürelerine sahip bu emirler dilerseniz günlük, dilerseniz iptale kadar sürebilmektedir. Bunların yanında ayrıca Kalanı iptal etmek, gerçekleşmezse iptal etmek ve iptale kadar geçerli olmak durumları da VİOP Emirlerinde geçerlilik sürelerindeki avantajlardan sayılabilir.

VİOP piyasalarda işlem yapmak için öncelikle aracı kurumunuzu seçmeli ve seçtiğiniz bu kurumda hesabınızı oluşturmanız gerekmektedir. Sermaye Piyasası Kurulu’nca yayınlanan risk bildirim formunun imzalanması ise zorunludur. Emir iletimi elektronik sistem aracılığı ile yapıldığından dolayı uzaktan erişim bağlantısı ile borsaya iletilmektedir. Piyasadaki tüm işlemleriniz Takasbank garantisi altında gerçekleşir.

VİOP Nedir? VİOP Hesabı Ne Demek?

VİOP HESABI NE DEMEK?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyaslarında Sermaye Piyasası Kurulu ile regüle edilen bir yatırım firmasını seçtikten sonra açılan hesabınızda düşük teminatla ve çift yön seçeneği ile türev piyasalarında alım-satım yapabileceğiniz, şahsınıza özel olarak oluşturulmuş hesap cüzdanınızdır. Bu hesapta BIST30, USD, EUROUSD, Altın, ONS, buğday, pamuk, enerji ürünleri ve pay senedi gibi birçok vadeli işlem sözleşmelerinde ve opsiyonlarında işlem yapma şansınız olacaktır.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED faiz kararını açıkladı

Published

on

By

FED-faiz-kararını-açıkladı

Amerika Merkez Bankası Fed, politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 4,75 seviyesine çıkardı. 2023 yılının ilk toplantısını gerçekleştiren FED, Mart 2022’de başladığı faiz artışı sürecine sekizinci toplantısında da devam etti.

Toplantı karar metinin son veriler değerlendirilerek harcama ve üretimde ılımlı bir artış izlendiği görüldü. Enflasyonda bir miktar azalma olduğunu, fakat seviyelerin hala çok yüksek olduğunu tekrarladılar.

Hedef aralığındaki faiz artışı devam edecek

Toplantı metninde yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşılana kadar sıkı para politikasına devam edileceği ve hedef aralıktaki faiz artışlarının da uygun olacağı belirtildi. Faiz artış oranının belirlenmesinde

Kümülatif sıkıştırma, enflasyonun gecikmeli yansıması, ekonomik ve finansal gelişmelerin belirleyici olacağı vurgulandı.

Continue Reading

Global

Fed öncesinde dolarda rekor zirve

Published

on

By

Fed öncesinde dolarda rekor zirve

Dolar, bugün yapılacak merkez bankalarının toplantıları öncesinde dünya genelinde piyasaların risk iştahını azaltmasıyla, Avrupa’daki erken işlemlerde bir haftanın zirvesine ulaştı.

Piyasalar yıla iyimser bir başlangıç yaparak doları düşürmüştü yatırımcıların, dünya genelindeki yüksek enflasyon oranlarına bakarak bu yılın ilerleyen dönemlerinde olası faiz indirimlerine odaklanmaları nedeni ile yüksek getirili tahvilleri yükseltti. Fakat özellikle zayıf Avrupa verilerinin yumuşak iniş ve politika döngüsünde erken bir dönüş anlatısına meydan okumasıyla, bu dürtü son 24 saat içinde yok oldu.

Almanya’nın perakende satışları Aralık ayında beklenenden oldukça zayıftı: Reel olarak aylık yüzde -5,3 düşüş göstererek Avrupa’nın en büyük ekonomisinin, son çeyrekte GSYİH oranında yaşanan yüzde 0,2’lik düşüşün gerekçelerinden birine işaret etmiş oldu. Fransız tüketici harcamaları da aylık yüzde 1,3 düşüş yaşayarak Avrupa’daki tüketiciler üzerindeki baskıların boyutunu ortaya koydu ancak Fransız ekonomisi, genel olarak çeyrek dönemde %0,1’lik bir kazanç elde etti.

Bununla birlikte euro büyük ölçüde hareketsiz kaldı ve %0,1’den az değer kaybederek 1,0840 dolara geriledi.

Continue Reading

Global

Traktör üreticilerine soruşturma

Published

on

By

traktör

Rekabet Kurumu tarafından traktör üretim ve pazarlama sektöründe faaliyet gösteren teşebbüsler hakkında soruşturma başlatıldı.

Rekabet kurumunun yaptığı açıklamada “Traktör üretim ve pazarlama sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettikleri iddiasına yönelik yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı. Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 05.01.2023 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla;

AGCO Tarım Makineleri Tic. Ltd. Şti.

Argo Tractors Turkey Traktör San. ve Tic. Ltd. Şti.

Başak Satış Pazarlama ve Yatırım AŞ

Erkunt Traktör Sanayi AŞ

Hattat Traktör Sanayi ve Ticaret AŞ

IPSO Tarım AŞ

Kubota Turkey Makine Ticaret Ltd. Şti.

Same Deutz Fahr Traktör Sanayi ve Ticaret AŞ

Tümosan Motor ve Traktör Sanayi AŞ

Türk Traktör ve Ziraat Makinaları AŞ

hakkında soruşturma açılmasına, 23-01/17-M sayı ile karar vermiştir” açıklaması yapıldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans