Connect with us

Global

VİOP Nedir?

Published

on

VİOP Nedir? Finansal piyasalara ilgi her geçen gün katlanırken yatırım araçların VİOP karşımıza çıkmakta. “Vadeli işlem ve opsiyon piyasası” isminin kısaltması olan VİOP Borsa İstanbul bünyesinde kurulmuş vadeli işlemlerin ve opsiyon sözleşmelerinin alım-satımının yapıldığı kaldıraç kullanılan bir finansal markettir. İçerisinde 30’dan fazla türev ürün barındıran VİOP, borsadan farklı olarak çift yönlü işlem imkânı sunmaktadır.

Vadeli işlem sözleşmelerinde alım-satım için konu olabilen sözleşmeler belirli bir vadede önceden belirlenen fiyat ve miktarda finansal göstergelerdir. Risk minimizasyonu için diğer türev piyasalara kıyasla hedge (korunma) avantajı sunan VİOP aynı zamanda devlet desteği ile %0 stopaj oranına sahiptir.

1/20’ye dek kaldıraç imkânı sunan VİOP piyasalarında hafta içi 5 gün süreyle 9:30-18:10 saatleri arasında işlem yapabilirsiniz. Viop temel terimleri öğrenmek için Viop Nedir? makalemizi okuyabilirsiniz.

Günden güne artan finansal piyasa popülaritesinden payını alan bu türev piyasa aynı zamanda yerli piyasa ile global piyasanın entegrasyonunun ardından uluslararası bir finansal süpermarket olma şansına sahiptir.

VİOP bünyesinde Piyasa Emirleri, Limitli Emirler, Piyasadan Limitle ve Şarta Bağlı (SAR) olmak üzere dört tipte uygulanabilmektedir. Farklı geçerlilik sürelerine sahip bu emirler dilerseniz günlük, dilerseniz iptale kadar sürebilmektedir. Bunların yanında ayrıca Kalanı iptal etmek, gerçekleşmezse iptal etmek ve iptale kadar geçerli olmak durumları da VİOP Emirlerinde geçerlilik sürelerindeki avantajlardan sayılabilir.

VİOP piyasalarda işlem yapmak için öncelikle aracı kurumunuzu seçmeli ve seçtiğiniz bu kurumda hesabınızı oluşturmanız gerekmektedir. Sermaye Piyasası Kurulu’nca yayınlanan risk bildirim formunun imzalanması ise zorunludur. Emir iletimi elektronik sistem aracılığı ile yapıldığından dolayı uzaktan erişim bağlantısı ile borsaya iletilmektedir. Piyasadaki tüm işlemleriniz Takasbank garantisi altında gerçekleşir.

VİOP Nedir? VİOP Hesabı Ne Demek?

VİOP HESABI NE DEMEK?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyaslarında Sermaye Piyasası Kurulu ile regüle edilen bir yatırım firmasını seçtikten sonra açılan hesabınızda düşük teminatla ve çift yön seçeneği ile türev piyasalarında alım-satım yapabileceğiniz, şahsınıza özel olarak oluşturulmuş hesap cüzdanınızdır. Bu hesapta BIST30, USD, EUROUSD, Altın, ONS, buğday, pamuk, enerji ürünleri ve pay senedi gibi birçok vadeli işlem sözleşmelerinde ve opsiyonlarında işlem yapma şansınız olacaktır.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

BofA’dan yeni Dolar/TL tahmini

Published

on

By

Bank of America Securities, Türkiye’de para politikasının sıkılaşmasıyla birlikte hem yerli hem de yabancı yatırımcıların daha iyimser hale geldiklerini belirtirken, reel sektörün ekonomide kayda değer bir yavaşlama gördüğünü, bankaların ise dolardan dönüşün başladığını gördüğünü açıkladı.

Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından bir rapor daha yayımlayan ve aralarında Zümrüt İmamoğlu’nun da bulunduğu Bofa ekonomist ve stratejistlerinin yayımladıkları
“İlk çeyrek karamsarlığı out, yaz iyimserliği in” başlıklı raporda, “Özel sektör artık ekonomideki yavaşlamayı hissediyor ve parasal duruşun yeterince sıkı olduğu görüşünde” denildi.

BofA, Türk lirası ve Türk lirası cinsi tahvillerde pozisyonlanmanın genele yayılmış halde olduğunu ve TL’deki kalabalık pozisyonlanma ve enflasyondaki ataletin en önemli endişe kaynakları olarak görüldüğünü belirtti. “Yerel seçimlerden bu yana yurtiçi Döviz talebi tersine döndü ve bankalarla yaptığımız görüşmelerde, satış tarafında hem bireysel yatırımcıyı hem de kurumsal şirketleri gördüklerini söylediler” denilen raporda, “TL’nin istikrara kavuşması halinde dolarizasyonun tersine dönmesi eğilimi yaz aylarında da devam edebilir. Yüksek enflasyon seviyesi göz önüne alındığında, sermaye girişleri yavaşladığında TL’de bir miktar nominal değer kaybı olabileceğini bekliyoruz” değerlendirmesi yapıldı.

Continue Reading

Global

Emtialarda yeni rekor

Published

on

By

FED’in bu sene faiz indirimine start vereceğini beklentisi ve İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopter kazasının yarattığı jeopolitik risk ile altın tüm zamanların zirvesine yükseldi.

Asya işlemlerinde ons altın yüzde 1,1’e yükseliş kaydetti ve 2.440 dolar ile yeni rekora ulaştı.

Sydney merkezli ABC Refinary’nde kurumsal piyasalar küresel başkanı olan Nicholas Frappell, İran kaynaklı haber akışlarına dikkat çekerek, “Asya’daki düşük likidite seviyeleri göz önüne alındığında yatırımcılar muhtemelen pozisyonlarını azaltmak konusunda isteksizler” yorumunu yaptı.

Comex vadelileri de cuma günü hedge fonlarının iyimser altın pozisyonlarının üç haftanın zirvesine çıktığını göstermişti. Öte yandan kısıtlı arz beklentisiyle son aylarda yükselen bakır fiyatları da yeni zirvesine ulaştı.

LME vadeli piyasasında bakır yüzde 4,1’e kadar yükseldi ve 11.104,5 dolar ile rekor kırdı.

Comex Borsasında yaşanan açığa satışlar ABD’ye bakır sevkiyatını hızlandırırken Jinrui Futures Analisti Gong Ming’e göre bu durum diğer bölgelerdeki bakır arzını sıkılaştırıyor.

Gong Ming “İhracattaki artışla birlikte Çin bakır piyasasında envanterin azalmasını görebiliriz değerlendirmesini yaptı.

Continue Reading

Global

ECB üyesinden faiz indirimi uyarısı

Published

on

By

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel haziran ve temmuz aylarında üst üste faiz indirimi yapılması beklentisine karşı uyarıda bulundu.

Nikkei gazetesinde açıklama yapan Schnabel “Mevcut veriye göre temmuzda faiz indirimi gerekli gözükmüyor. Veriyi dikkatlice incelemeliyiz çünkü burada erken gevşeme riski var” dedi.

Schnabel’in destek verdiği haziranda faiz indirimi kararını almasına kesin gözle bakılan ECB’de faizlerin ne kadar hızlı aşağı çekileceği konusu tartışılıyor. Euro Bölgesi enflasyonu yüzde 2’ye doğru çekilmeye başladıysa da ECB üyeleri ücret artışlarının hızlı ilerlemesi ve Orta Doğu gibi jeopolitik gelişmelerin enflasyon üzerinde yarattığı belirsizlikten çekiniyor.

Piyasalarda ise halen bu yıl için her biri çeyrek puanlık üç faiz indirimi fiyatlanıyor. Enflasyon risklerinin yukarı yönlü olduğunu kaydeden Schnabel “Temkinli bir yaklaşım belirlemeliyiz. Eğilimi görmek için kendimize yeterli zaman vermeliyiz. Belirli bir faiz patikası sözü veremeyiz” diye konuştu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans