Connect with us

Global

VİOP Nedir?

Published

on

VİOP Nedir? Finansal piyasalara ilgi her geçen gün katlanırken yatırım araçların VİOP karşımıza çıkmakta. “Vadeli işlem ve opsiyon piyasası” isminin kısaltması olan VİOP Borsa İstanbul bünyesinde kurulmuş vadeli işlemlerin ve opsiyon sözleşmelerinin alım-satımının yapıldığı kaldıraç kullanılan bir finansal markettir. İçerisinde 30’dan fazla türev ürün barındıran VİOP, borsadan farklı olarak çift yönlü işlem imkânı sunmaktadır.

Vadeli işlem sözleşmelerinde alım-satım için konu olabilen sözleşmeler belirli bir vadede önceden belirlenen fiyat ve miktarda finansal göstergelerdir. Risk minimizasyonu için diğer türev piyasalara kıyasla hedge (korunma) avantajı sunan VİOP aynı zamanda devlet desteği ile %0 stopaj oranına sahiptir.

1/20’ye dek kaldıraç imkânı sunan VİOP piyasalarında hafta içi 5 gün süreyle 9:30-18:10 saatleri arasında işlem yapabilirsiniz. Viop temel terimleri öğrenmek için Viop Nedir? makalemizi okuyabilirsiniz.

Günden güne artan finansal piyasa popülaritesinden payını alan bu türev piyasa aynı zamanda yerli piyasa ile global piyasanın entegrasyonunun ardından uluslararası bir finansal süpermarket olma şansına sahiptir.

VİOP bünyesinde Piyasa Emirleri, Limitli Emirler, Piyasadan Limitle ve Şarta Bağlı (SAR) olmak üzere dört tipte uygulanabilmektedir. Farklı geçerlilik sürelerine sahip bu emirler dilerseniz günlük, dilerseniz iptale kadar sürebilmektedir. Bunların yanında ayrıca Kalanı iptal etmek, gerçekleşmezse iptal etmek ve iptale kadar geçerli olmak durumları da VİOP Emirlerinde geçerlilik sürelerindeki avantajlardan sayılabilir.

VİOP piyasalarda işlem yapmak için öncelikle aracı kurumunuzu seçmeli ve seçtiğiniz bu kurumda hesabınızı oluşturmanız gerekmektedir. Sermaye Piyasası Kurulu’nca yayınlanan risk bildirim formunun imzalanması ise zorunludur. Emir iletimi elektronik sistem aracılığı ile yapıldığından dolayı uzaktan erişim bağlantısı ile borsaya iletilmektedir. Piyasadaki tüm işlemleriniz Takasbank garantisi altında gerçekleşir.

VİOP Nedir? VİOP Hesabı Ne Demek?

VİOP HESABI NE DEMEK?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyaslarında Sermaye Piyasası Kurulu ile regüle edilen bir yatırım firmasını seçtikten sonra açılan hesabınızda düşük teminatla ve çift yön seçeneği ile türev piyasalarında alım-satım yapabileceğiniz, şahsınıza özel olarak oluşturulmuş hesap cüzdanınızdır. Bu hesapta BIST30, USD, EUROUSD, Altın, ONS, buğday, pamuk, enerji ürünleri ve pay senedi gibi birçok vadeli işlem sözleşmelerinde ve opsiyonlarında işlem yapma şansınız olacaktır.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Hazine 19 Milyar TL borçlandı

Published

on

By

Hazine ve Maliyet Bakanlığı, ihale öncesi yapılan satışlarla birlikte 10 yıllık tahvilde 19 milyar TL borçlandı
Hazine ve Maliye Bakanlığı, ihale öncesi yapılan satışla birlikte 10 yıllık tahvilde 19 milyar TL’lik borçlanma gerçekleştirdi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
TERRA KURUCUSU İLK KEZ KONUŞTU

Hazine ve Maliye Bakanlığı Ağustos ayı iç borçlanma programına 10 yıl vadeli tahvil ile devam etti.

Hazine, 10 yıl vadeli tahvilde net 8,72 milyar TL’lik satış gerçekleştirdi. İhalede faiz yüzde 16,79 olarak kaydedildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 10 yıl vadeli 6 ayda bir %10,75 sabit kupon ödemeli devlet tahvilinin yeniden ihracı öncesi piyasa yapıcılardan gelen 13,5 milyar liralık teklife karşılık, 8 milyar lira satış gerçekleştirdi.

İhale öncesi kamuya 2,15 milyar lira satış yapıldı

Continue Reading

Global

Erdoğan “2002’ye göre daha huzurlu bir Türkiye var”

Published

on

By

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yaptığı konuşmada Türkiye’nin son 21 yılda daha demokratik ve huzurlu bir ülke olduğunu söyledi.

Ak Parti il başkanları toplantısında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Elini vicdanına koyan herkes kabul edecektir ki, bugünün Türkiye’si 21 yıl öncesine göre daha demokratik, özgür, fırsat eşitliğinin olduğu bir Türkiye’dir.” açıklamasında bulundu.

Konuşmasında ayrım gözetmeksizin devlet kapısını bu ülkenin tüm evlatlarına açtıklarını belirten Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın konuşmasından satır başları;

Bugün 2002’ye göre daha huzurluyuz. Daha müreffeh bir Türkiye var.

Bugün, milli menfaatlerini Birleşmiş Milletler ve NATO dahil her zeminde korkusuzca savunan, netice alan, diplomasisi etkili bir Türkiye var.

Bugün kendi kendine çıkardığı krizler içinde boğulan değil, en zor şartlarda dahi büyümesini sürdürerek herkesin önüne geçen bir Türkiye var.

Bugün IMF kapılarında borç dilenen değil, kalkınma ve insani yardımlarda dünyaya örnek olan bir Türkiye var.

Bugün kendi milli güvenliği için hiç kimsenin icazetini aramadan operasyon düzenleyen, ordusu güçlü bir Türkiye var. Her alanda destan yazan, gıptayla takip edilen bir Türkiye var.

Türkiye bizim dönemimizde mevcut sistemin merkezine yerleştirilmiş kast düzeninden kurtuldu. “Sen işçisin işçi kal, sen fakirsin fakir kal” dediler.

Devletin kapısını ayrım yapmadan bu ülkenin evlatlarına açtık.

Son 21 yılda ülkemize kazandırdıklarımız için rabbimize hamdediyoruz.
Tüm başarılarda aziz milletimizin çok büyük payı var.

Continue Reading

Brent Petrol

Akaryakıta tekrardan zam geliyor

Published

on

By

Akaryakıt fiyatlarında son durum

Geçtiğimiz hafta gündemi bolca akaryakıt fiyatlarındaki indirim almışken, yeni hafta kendisini fiyat artışına bıraktı.

Petrol fiyatlarındaki sert gerileme yaşamasıyla birlikte motorine çifte indirim yapılmıştı. Fakat petrolde tekrardan yükseliş yaşanmasıyla birlikte hem motorin hem de benzine tekrardan zam geldi.

Motorine zam bekleniyor

Geçtiğimiz hafta yapılan 1 TL’lik indirimin ardından 22,40 TL’ye kadar düşüş yaşayan litresi haftanın devamında 83 kuruş zamla beraber 23,23 TL’ye kadar yükseldi. Bu geceden geçerli olmak üzere litre fiyatına 1,26 TL’lik bir zam bekleniyor. Zammın gerçekleşmesiyle beraber fiyat 24,49 TL’ye yükselmiş olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
PETROL 90 DOLARIN ALTINI GÖRDÜ

Yılın başlarında motorinin litre fiyatı 12,86 TL iken, Haziran ayında fiyat 30 TL’ye kadar yükseldi. 6 aylık süreçte ise motorinin litre fiyatı yüzde 135 oranında rekor artış gerçekleşti.

Benzine hafta sonu zam geldi

Geçtiğimiz hafta yapılan 2,23 TL’lik bir indirimin ardından geçen hafta içinde 20,03 TL olan benzinin litresine hafta sonu 1,13 TL’lik bir zam yapıldı. Bu zamla beraber litre fiyatı 21,16 TL’ye çıktı.

Sene başında benzinin litresi 12,91 TL ile motorinden yüksekti. Haziran ayında benzinin litresi 27,51 TL’ye çıktı.

Petrol ve döviz kurunda son durum

Geçtiğimiz hafta 100 dolara kadar yükselen Brent petrol Çin verilerindeki düşüş ve küresel büyüme endişeleriyle bu hafta gerileme yaşıyor. Günlük kayıp yüzde 3 seviyelerinde.

Bugün benzine zam beklenirken haftanın devamında petroldeki küresel düşüşün sürmesi durumunda akaryakıt fiyatlarında indirim söz konusu olabilir.

İstanbul merkezli güncel akaryakıt fiyatları:

Motorin: 23,23 TL
Benzin: 21,16 TL
Otogaz: 11,69 TL

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans