Connect with us

Global

Borsada İkinci Dönem Kesici Sistem Devrede

Published

on

Borsada İkinci Dönem kesici sistemine geçildi. BIST 100 göstergesi yeni haftaya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında gerçekleşen değişimin dolar/TL kurunu etkiledi. Gerçekleşen dalgalanmanın etkisi ile beraber sert düşüşle başladı. Açılışın sonrasında endekse bağlı dönem kesici sistemi devreye giriş yaptı.

Borsa yeni işlem haftasına Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında gerçekleşen değişiklik kararı sonrasında sert düşüş ile girdi.

BIST 100 endeksi güne %6,65 düşüş ile 1.427 puandan başlangıç yaptı. Açılışta bankacılık endeksi %8’i aşan düşüş kayıt etti.

Düşüşün %5’i aşması ile beraber işlemler geçici olarak durduruldu.

Borsa İstanbul’dan tarafından gerçekleşen açıklamada, “Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi Devreye girmiştir. Pay Piyasasındaki tüm düzende, VİOP’ta işlem gören pay ve pay endekslerine dair sözleşmelerde işlemler geçici olarak durdurulmuştur. ” ifadeleri bulundu.

Endekste işlemlere ara sonrasında tekrar başlandı. Ancak düşüşün %7 olması ile ikinci devre kesici sistemi devreye girdi. Borsa tarafından gerçekleşen açıklamada, “Saat 10:38:20 itibari ile Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi Devreye girmiştir” denildi.

Borsada İkinci Dönem Kurda Dalgalı Gün Yaşandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında Cumhurbaşkanı kararnamesi ile beraber yapılan değişiklik sonrasında Dolar/TL ‘deki ilk fiyatlamalar etkili bir yükselişe işaret etti.

Karar sonrasında yapılan ilk kotasyonlarda %16’nın üstünde bir yükselme izlenirken, dolar/TL fiyatlamalarında sığ işlemlerde 8,47 seviyeleri kayıt edildi. Sonrasında dolar/TL‘de 7,70’in altı görüldü.

ABD 10 yıllık tahvil kazancında %1,67 seviyesi kaydedildi.

Morgan Stanley iktisatçıları dolar/TL kurundaki devinim ile ilgili olarak, “Mevcut politikanın sürdüğü senaryoda Türk lirası cinsi sabit getirili menkul kıymetlerdeki yukarı taraflı hareketin, yüksek pozisyonlanma ve son dönemlerdeki varlık fiyatı performansının iyi haberlerin önemli ölçüde fiyatlandığına işaret etmesi ile beraber, geçen aylara göre daha ölçülü olacağını düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi

Published

on

By

araba

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi. Çin Otomobil İmalatçıları Birliği’nin yayınladığı verilere göre, Kasım ayında yeni araç satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,3 artış gösterdi. Ekim ayında artış oranı yüzde 11,8 olmuştu.

Yılın ilk 11 ayında satışlar yüzde 10,8 arttı.

Yeni enerjili araçların satışları ise Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artış gösterdi. Ocak- Kasım döneminde satışlar yüzde 36,7 artış gösterdi.

Continue Reading

Global

Almanya sanayi üretimi azaldı

Published

on

By

Almanya sanayi üretimi azaldı, Almanya Federal İstatistik Ofisi tarafından sağlanan verilere göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış reel sanayi üretimi Ekim ayında bir göndeki aya göre yüzde 0,4 azaldı. Beklentiler yüzde 0,5 artış olacağı yönündeydi.

Böylece üretim art arda beşinci ayda da azalmış oldu.

Üç aydan üç aya daha az değişkenlik gösteren karşılaştırma, üretimin Ağustos Ekim 2023 döneminde önceki aya göre yüzde 1,9 daha düşük olduğu gösterdi. Geçici sonuçların revize edilmesiyle birlikte, üretim Eylül 2023’te Ağustos 2023’e kıyasla yüzde 1,3 oranında azalma gösterdi.

Continue Reading

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans