Connect with us

Global

Borsada İkinci Dönem Kesici Sistem Devrede

Published

on

Borsada İkinci Dönem kesici sistemine geçildi. BIST 100 göstergesi yeni haftaya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında gerçekleşen değişimin dolar/TL kurunu etkiledi. Gerçekleşen dalgalanmanın etkisi ile beraber sert düşüşle başladı. Açılışın sonrasında endekse bağlı dönem kesici sistemi devreye giriş yaptı.

Borsa yeni işlem haftasına Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında gerçekleşen değişiklik kararı sonrasında sert düşüş ile girdi.

BIST 100 endeksi güne %6,65 düşüş ile 1.427 puandan başlangıç yaptı. Açılışta bankacılık endeksi %8’i aşan düşüş kayıt etti.

Düşüşün %5’i aşması ile beraber işlemler geçici olarak durduruldu.

Borsa İstanbul’dan tarafından gerçekleşen açıklamada, “Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi Devreye girmiştir. Pay Piyasasındaki tüm düzende, VİOP’ta işlem gören pay ve pay endekslerine dair sözleşmelerde işlemler geçici olarak durdurulmuştur. ” ifadeleri bulundu.

Endekste işlemlere ara sonrasında tekrar başlandı. Ancak düşüşün %7 olması ile ikinci devre kesici sistemi devreye girdi. Borsa tarafından gerçekleşen açıklamada, “Saat 10:38:20 itibari ile Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi Devreye girmiştir” denildi.

Borsada İkinci Dönem Kurda Dalgalı Gün Yaşandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında Cumhurbaşkanı kararnamesi ile beraber yapılan değişiklik sonrasında Dolar/TL ‘deki ilk fiyatlamalar etkili bir yükselişe işaret etti.

Karar sonrasında yapılan ilk kotasyonlarda %16’nın üstünde bir yükselme izlenirken, dolar/TL fiyatlamalarında sığ işlemlerde 8,47 seviyeleri kayıt edildi. Sonrasında dolar/TL‘de 7,70’in altı görüldü.

ABD 10 yıllık tahvil kazancında %1,67 seviyesi kaydedildi.

Morgan Stanley iktisatçıları dolar/TL kurundaki devinim ile ilgili olarak, “Mevcut politikanın sürdüğü senaryoda Türk lirası cinsi sabit getirili menkul kıymetlerdeki yukarı taraflı hareketin, yüksek pozisyonlanma ve son dönemlerdeki varlık fiyatı performansının iyi haberlerin önemli ölçüde fiyatlandığına işaret etmesi ile beraber, geçen aylara göre daha ölçülü olacağını düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda teknoloji baskısı

Published

on

By

Wall Street Borsaları haftanın ilk işlem günlerinde başta Apple olmak üzere teknoloji hisseleri öncülüğünde düşerken, yeni işlem gününün ilk vadeli işlemlerinde yatay seyrediyor.

Asya borsalarında ise genel olarak inşaat sektörü hisseleri öncülüğünde artış gösteriyor. Japon Nikkei 225, Hong Kong Hang Seng yükselirken, Çin CSI 300 fazla değişim göstermedi.

Yükselişte Çin’deki inşaat hisselerinin, büyümeyi desteklemek için merkezi hükümetten daha fazla politika desteği geleceği umutlarıyla değer kazanması etkili olan etkenlerden oldu.

Avustralya Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerinin aksine, 25 baz puanlık sürpriz faiz artırım kararı almasının ardından Avustralya doları değer kazandı.

Continue Reading

Global

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Published

on

By

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Suudi Arabistan’ın liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının Avusturya’nın başkenti Viyana’da piyasa koşullarını değerlendirmek için bir araya geldiği 35’inci OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı yapıldı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, taraflar arasında varılan emsalsiz anlaşmayla pazarın daha adil, görünür ve şeffaf olacağını söyledi.

Ülkesinin Temmuz’da gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisine gideceği bilgisini açıklayan Bin Selam, ek kesinti kararının duruma göre uzayabileceğini söyledi.

OPEC+ ülkelerinin fiyat endeksli hareket etmediğini aktaran Bakan Bin Selman, bu yaklaşımın başarısız olduğunu savundu.

Continue Reading

Global

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Published

on

By

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Amerikan ham petrolü, Cuma günü risk iştahlı bir havayla varil başına 71 dolara çıkarken, vadeli işlemler hafta boyunca hala yüzde 3 civarında kayıp yaşıyor. OPEC+, Sıfır Kovid politikasının sona ermesine rağmen Çin’den gelen durgun ekonomik toparlanma zemininde grubun üretim politikasını tartışmak için hafta sonu bir araya geldiler.
Piyasa analistlerinin çoğu OPEC+’ın üretim seviyelerini değiştirmemesini bekliyor, fakat grup Nisan’da sürpriz kesintiler açıkladı. Suudi Arabistan enerji bakanı kısa süre önce spekülatörlerin “dikkatli olmaları” konusunda uyardı. Kısmen Rusya’dan yapılan dayanıklı ham petrol ihracatı nedeniyle ham petrol bu yıl yaklaşık yüzde 13 düştü.

Asya genelinde hisse senedi piyasaları, FED’in daha fazla faiz oranı artırımına ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte Cuma günü yükseldi. Kongre’nin ABD’nin temerrüde düşmesini önlemek için yasayı onayladığına dair haberler havayı olumlu hale getirdi.

Perşembe günü yayınlanan Energy Information Administration verilerine göre, ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta yaklaşık 4,5 milyon varil artarken, Oklahoma, Cushing’deki ana depolama merkezindeki arz altıncı hafta arttı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans