Connect with us

Global

Borsada İkinci Dönem Kesici Sistem Devrede

Published

on

Borsada İkinci Dönem kesici sistemine geçildi. BIST 100 göstergesi yeni haftaya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında gerçekleşen değişimin dolar/TL kurunu etkiledi. Gerçekleşen dalgalanmanın etkisi ile beraber sert düşüşle başladı. Açılışın sonrasında endekse bağlı dönem kesici sistemi devreye giriş yaptı.

Borsa yeni işlem haftasına Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında gerçekleşen değişiklik kararı sonrasında sert düşüş ile girdi.

BIST 100 endeksi güne %6,65 düşüş ile 1.427 puandan başlangıç yaptı. Açılışta bankacılık endeksi %8’i aşan düşüş kayıt etti.

Düşüşün %5’i aşması ile beraber işlemler geçici olarak durduruldu.

Borsa İstanbul’dan tarafından gerçekleşen açıklamada, “Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi Devreye girmiştir. Pay Piyasasındaki tüm düzende, VİOP’ta işlem gören pay ve pay endekslerine dair sözleşmelerde işlemler geçici olarak durdurulmuştur. ” ifadeleri bulundu.

Endekste işlemlere ara sonrasında tekrar başlandı. Ancak düşüşün %7 olması ile ikinci devre kesici sistemi devreye girdi. Borsa tarafından gerçekleşen açıklamada, “Saat 10:38:20 itibari ile Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi Devreye girmiştir” denildi.

Borsada İkinci Dönem Kurda Dalgalı Gün Yaşandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında Cumhurbaşkanı kararnamesi ile beraber yapılan değişiklik sonrasında Dolar/TL ‘deki ilk fiyatlamalar etkili bir yükselişe işaret etti.

Karar sonrasında yapılan ilk kotasyonlarda %16’nın üstünde bir yükselme izlenirken, dolar/TL fiyatlamalarında sığ işlemlerde 8,47 seviyeleri kayıt edildi. Sonrasında dolar/TL‘de 7,70’in altı görüldü.

ABD 10 yıllık tahvil kazancında %1,67 seviyesi kaydedildi.

Morgan Stanley iktisatçıları dolar/TL kurundaki devinim ile ilgili olarak, “Mevcut politikanın sürdüğü senaryoda Türk lirası cinsi sabit getirili menkul kıymetlerdeki yukarı taraflı hareketin, yüksek pozisyonlanma ve son dönemlerdeki varlık fiyatı performansının iyi haberlerin önemli ölçüde fiyatlandığına işaret etmesi ile beraber, geçen aylara göre daha ölçülü olacağını düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

İstanbul enflasyonu rekor kırıyor

Published

on

By

İstanbul enflasyonu rekor kırıyor

Kasım ayında İstanbul’da; perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme endeksi bir önceki aya göre yüzde 3, 10, toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları endeksi ise yüzde 2,34 arttı.

Endeks Ekim ayında yıllık yüzde 108,77 artmıştı.

Geçtiğimiz senenin aynı ayına göre 2022 Kasım ayında yaşanan fiyat değişimlerini göre İTO 1995 bazlı ücretliler geçinme indeksinde yüzde 105,55, toptan eşya fiyatları indeksinde ise yüzde 95,72 olarak görüldü.

Kasım ayında’da Perakende fiyatlarda bir önceki aya göre; Ev Eşyası Harcamalarında yüzde 5,31, Gıda Harcamalarında yüzde 4,52, Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamalarında yüzde 3,84, Kültür Eğitim ve Eğlence Harcamalarında yüzde 1,53, Konut Harcamalarında yüzde 0,88, Giyim Harcamalarında yüzde 0,82, Diğer Harcamalarda yüzde 0,71, Ulaştırma ve Haberleşme Harcamalar grubunda yüzde 0,14 artış görüldü.

Continue Reading

Global

FTX’in kurucusundan çarpıcı açıklamalar

Published

on

By

FTX'in kurucusundan çarpıcı açıklamalar

FTX’in kurucusu ve CEO’su olan Sam Bankman-Fried, katıldığı bir programda şirketin hızlı çöküşüyle ilgili birçok hata yaptığını, fakat dolandırıcılık yapmaya çalışmadığını söyledi.

Programa Bahamalar’dan çevrimiçi olarak katılan Bankman-Fried, FTX’in çöküşü sonrasında ortaya çıkan detaylar karşısında şok olduğunu da söyledi. FTX’in Alameda Research ile ticari ilişkisi konusunda mahcubiyetini gizlemese de Fried, bunun yanında Alameda ile ilgili detayları bilmediği konusunda ısrarını sürdürdü.

Alameda’da FTX’i iflasa sürükleyen pozisyonların boyutlarını görünce şaşırdığını söyleyen eski CEO, ilk başlarda şirketin durumunun borsayı bu boyutta etkileyebileceğini düşünmediğini itiraf etti.

FTX’teki müşteri fonlarının Alameda’yı desteklemek için kullanıldığı iddiasına ise iki şirketin ilişkisine karışmadığını söyleyen Fried, müşteri fonlarının kullanılmasına aracılık ettiği iddialarını ise reddetti.

“FTX US’te çekim işlemleri başlayabilir”

FTX US ile ilgili sorulara cevap veren Fried, ABD yasalarına uygun olarak faaliyet gösteren borsayla ilgili tüm sorunların çözüldüğünü söyleyerek FTX US’in finanse edildiğini ve çekim işlemlerinin başlayabileceğini söyledi.

FTX’in eski CEO’su şirketin iflas süreci devam ederken avukatlarının açıklamalarda bulunmasının doğru olmadığını söylemesine rağmen bazı konulara açıklık getirmek istediğini dile getirdi.

ABD Senatörleri, FTX çöküşünü ele almaya başlıyor

Kripto para endüstrisine yönelik önemli bir güven eksikliğine neden olan FTX’in çöküşünün etkileri hissedilmeye devam ediyor.

ABD Senatosu, bugünkü oturumunda FTX’in iflasını incelemeye başlayacak. Bu konu hakkında yapılacak ilk oturumda Senatonun Tarım Komitesi, CFTC Başkanı Rostin Benham ile görüşme yapacak. Senatörlerin, bu büyük iflas olayını önleme konusunda daha ihtiyatlı hareket edilip edilmeyeceğini sorgulaması bekleniyor.

Continue Reading

Global

Elon Musk, Apple CEO’su ile görüştü

Published

on

By

Elon Musk, Apple CEO'su ile görüştü

Twitter, kripto endüstrisinin pazarlama payının neredeyse yüzde 75’ini oluşturmakta. Yatırımcıların ve projelerin buluştuğu platform, Elon Musk’ın satın almasıyla daha da öne çıktı. Musk, özellikle DOGE coin üzerinde yaptığı hamlelerle dikkatleri üzerine çekiyor. Son zamanlarda, Twitter’ı App Store’dan kaldırma sorunu yaşandı. Bu durum, kripto twitter topluluğu için önemli bir konu. Apple’ın kurucusu ile görüşen Musk, şimdi de konuya açıklık getirdi.

“Twitter, App Store’dan kaldırılmayacak”

Musk, paylaşımında Apple CEO’su Tim Cook’a, “Beni Apple’ın güzel çekirdeğinde gezdirdiğiniz için teşekkürler.” dedi.

Tweet zinciri olarak açıklamalarına devam eden Elon Musk, Twitter’ın App Store’dan kaldırılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Güzel bir konuşmaydı. Diğer sorunların yanı sıra, Twitter’ın App Store’dan kaldırılabileceği konusundaki yanlış anlaşılmayı da çözdük. Tim, Apple’ın bunu asla amaçlamadığını açıkça belirtti.”

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans