Connect with us

Global

Borsada İkinci Dönem Kesici Sistem Devrede

Published

on

Borsada İkinci Dönem kesici sistemine geçildi. BIST 100 göstergesi yeni haftaya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında gerçekleşen değişimin dolar/TL kurunu etkiledi. Gerçekleşen dalgalanmanın etkisi ile beraber sert düşüşle başladı. Açılışın sonrasında endekse bağlı dönem kesici sistemi devreye giriş yaptı.

Borsa yeni işlem haftasına Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında gerçekleşen değişiklik kararı sonrasında sert düşüş ile girdi.

BIST 100 endeksi güne %6,65 düşüş ile 1.427 puandan başlangıç yaptı. Açılışta bankacılık endeksi %8’i aşan düşüş kayıt etti.

Düşüşün %5’i aşması ile beraber işlemler geçici olarak durduruldu.

Borsa İstanbul’dan tarafından gerçekleşen açıklamada, “Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi Devreye girmiştir. Pay Piyasasındaki tüm düzende, VİOP’ta işlem gören pay ve pay endekslerine dair sözleşmelerde işlemler geçici olarak durdurulmuştur. ” ifadeleri bulundu.

Endekste işlemlere ara sonrasında tekrar başlandı. Ancak düşüşün %7 olması ile ikinci devre kesici sistemi devreye girdi. Borsa tarafından gerçekleşen açıklamada, “Saat 10:38:20 itibari ile Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi Devreye girmiştir” denildi.

Borsada İkinci Dönem Kurda Dalgalı Gün Yaşandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında Cumhurbaşkanı kararnamesi ile beraber yapılan değişiklik sonrasında Dolar/TL ‘deki ilk fiyatlamalar etkili bir yükselişe işaret etti.

Karar sonrasında yapılan ilk kotasyonlarda %16’nın üstünde bir yükselme izlenirken, dolar/TL fiyatlamalarında sığ işlemlerde 8,47 seviyeleri kayıt edildi. Sonrasında dolar/TL‘de 7,70’in altı görüldü.

ABD 10 yıllık tahvil kazancında %1,67 seviyesi kaydedildi.

Morgan Stanley iktisatçıları dolar/TL kurundaki devinim ile ilgili olarak, “Mevcut politikanın sürdüğü senaryoda Türk lirası cinsi sabit getirili menkul kıymetlerdeki yukarı taraflı hareketin, yüksek pozisyonlanma ve son dönemlerdeki varlık fiyatı performansının iyi haberlerin önemli ölçüde fiyatlandığına işaret etmesi ile beraber, geçen aylara göre daha ölçülü olacağını düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadeli işlemleri düşüşte

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg


Ham petrol vadeli işlemleri düşüşte
Ham petrol vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda Temmuz ayı için yüzde 0,03 düşüş göstererek varili $76,89’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,43 seviyesinde destek bulurken, $80,60 seviyesinde dirençle karşılaştı. Brent petrol ve ham petrol arasındaki yayılma ise varili $4,51’de sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Temmuz ayı için yüzde 0,05 düşüş gösterdi.

Continue Reading

Global

Altında FOMC etkisi

Published

on

By

altın.jpg

Altında FOMC etkisi
Altın, FED yetkililerinin enflasyonla mücadele etmek için ABD faiz oranlarının uzun bir süre yüksek kalması gerektiğine dair şahin yorumlarının etkisiyle bu ayki en büyük günlük düşünün ardından yatay seyrediyor.

Spot altın haftanın dördüncü işlem gününde 2.365 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ons altın ve Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 2.449 TL’den işlem görüyor.

Pazartesi günkü tüm zamanların en yüksek seviyesini gören altın Çarşamba gününü yüzde 1,7 kayıpla kapadı.

FED’in toplantı tutanakları, yetkililerin enflasyon konusunda endişeli olduğunu ve bazı üyelerin enflasyon risklerinin artması durumunda para politikasında sıkılaşmaya gitmeye hazır olduğunu gösterdi.

FED’in bu yıl parasal genişleme uygulama ihtimali, artan jeopolitik riskler ve merkez bankaları ile Çin’li tüketicilerin güçlü altın alımları, altının son dönemdeki rekor kıran seyrinin katalizörlerinden biri oldu.

Continue Reading

Global

BofA’dan yeni Dolar/TL tahmini

Published

on

By

Bank of America Securities, Türkiye’de para politikasının sıkılaşmasıyla birlikte hem yerli hem de yabancı yatırımcıların daha iyimser hale geldiklerini belirtirken, reel sektörün ekonomide kayda değer bir yavaşlama gördüğünü, bankaların ise dolardan dönüşün başladığını gördüğünü açıkladı.

Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından bir rapor daha yayımlayan ve aralarında Zümrüt İmamoğlu’nun da bulunduğu Bofa ekonomist ve stratejistlerinin yayımladıkları
“İlk çeyrek karamsarlığı out, yaz iyimserliği in” başlıklı raporda, “Özel sektör artık ekonomideki yavaşlamayı hissediyor ve parasal duruşun yeterince sıkı olduğu görüşünde” denildi.

BofA, Türk lirası ve Türk lirası cinsi tahvillerde pozisyonlanmanın genele yayılmış halde olduğunu ve TL’deki kalabalık pozisyonlanma ve enflasyondaki ataletin en önemli endişe kaynakları olarak görüldüğünü belirtti. “Yerel seçimlerden bu yana yurtiçi Döviz talebi tersine döndü ve bankalarla yaptığımız görüşmelerde, satış tarafında hem bireysel yatırımcıyı hem de kurumsal şirketleri gördüklerini söylediler” denilen raporda, “TL’nin istikrara kavuşması halinde dolarizasyonun tersine dönmesi eğilimi yaz aylarında da devam edebilir. Yüksek enflasyon seviyesi göz önüne alındığında, sermaye girişleri yavaşladığında TL’de bir miktar nominal değer kaybı olabileceğini bekliyoruz” değerlendirmesi yapıldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans