Connect with us

Global

Moody’s Gelişen Ülkelere Parasal Genişleme Uyarısı

Published

on

Moody’s gelişen ülke merkez bankalarının güçlü politika çerçevesi ile desteklenen parasal genişleme programlarının yerel tahvil piyasalarını istikrarlı tutum sergilediğini ve enflasyon performansını iyileştirdiğini fakat programdan çıkışın zamanlamasının toparlanmaya durgunluk verebileceğini ve risk oluşturduğu belirtildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kurumu Moody’s hazırladığı raporda gelişen ülkelerdeki merkez bankalarının parasal genişleme programlarının olumlu olduğunu fakat farklı makroekonomik göstergeler sebebi ile programların çeşitli riskleri de barındırdığını ifade etti.

İçlerinde Türkiye, Kolombiya, Hırvatistan, Macaristan, Hindistan, Endonezya, Filipinler, Polonya, Güney Afrika’nın da bulunduğu 11 gelişen ülkeyi inceleyen kurumun analisti Deborah Tan kuvvetli politika çerçeveleri ve kurumsal düzenlemelerin Merkez Bankaları’nın parasal genişleme programlarını desteklediğini ifade ederek “birçok ülkede pandemi sürecinde devreye alınan parasal genişlemeler sermaye çıkışlarını dengelemeyi desteklerken uzun vadeli tahvil getirilerini de düşürdü.” Yorumunda bulundu.

Fakat kurumsal çerçeve ve makro temellerdeki farklılıkların bu ülke ekonomilerinde farklı tehlikeleri de doğurabileceğini dile getiren analist “örneğin ekonomik toparlanma başladığında programın uzaması toparlanmaya durgunluk yaratabilir. Tam tersine erken süreçte parasal genişlemenin sona ermesi de finansal koşulların daralmasına sebep olur ve toparlanmayı tehlikeye atar” değerlendirmesinde bulundu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans