Connect with us

Altın

Altın Enflasyon Verisiyle Haftalık Kayıplarını Sildi

Published

on

Altın enflasyon verileri ile birlikte kayıplarını sildi. Beklentilerden yüksek gelen enflasyon verisi sonrası haftalık kayıplarını yok ederek kazançlarını korurken, gram altın küresel altın fiyatlarındaki yükselmeye rağmen dolar/TL’deki düşüş hareketini takip etti.

Altın fiyatları, ABD enflasyonundaki yükselme ile doların zayıflaması ve tahvil faizinin gerilemesi ile salı günü hafta başından bu yana kayıplarını yok ettikten sonra kazanç sağladı. Gram altın ise küresel atın fiyatlarındaki yükselmeye karşın Dolar/TL ’deki düşüşün ağır basması ile değer kaybı yaşadı.

ABD’de Mart ayı enflasyon verileri Başkan Joe Biden’ın yardım paketinin enflasyonist etkilerini gözler önüne getirirken, ülkede Mart ayında enflasyon aylık olarak %0,6 artış yaşadı.

Mart ayı için beklentisi, ABD’de tüketici fiyatlarının aylık bazda %0,5 yükselmesi yönündeydi. Yıllık bazda enflasyon Mart ayında %2,6 olarak yaşanırken, bu veriye ilişkin beklenti %2,5 düzeyinde bulunuyordu. Mart ayında yıllık enflasyonda Ağustos 2018’den bu yana zirve seviyeyi işaret etti.

Ons altın fiyatı

Ons altın, bu haftaya kayıp ile başlayıp 1.725 dolar seviyesine kadar geriye gittikten sonra ABD’de yükselen enflasyon ile beraber doların güçsüzleşmesi ve ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizinin gerilemesi ile beraber haftalık kayıplarını silerek kazanç sağladı.

Altın fiyatları, dünden bu yana %0,50’den fazla yükselme ile ons başına 1.742 dolar civarında işlem gördü.

Gram altın fiyatı

Gram altın, bu hafta 460 TL düzeyini gördükten sonra düşüş hareketine girerek 452 TL seviyesine kadar geriye gitti. Dolar/TL kurunun hafta başlangıcından bu yana %0,66 düşüş yaşaması da bu gerilemede etkili olurken küresel altın fiyatlarındaki düşüş yaşaması da önemli rol oynadı.

Salı günü küresel altın fiyatlarındaki yükselme ile beraber 458 TL civarına çıkan gram altın, dolar/TL’deki düşüşün ağır basması ile beraber 454 TL civarında bulunuyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Powell’ın konuşmasının ardından altın yükselişte

Published

on

By

Powell'ın konuşmasının ardından altın yükselişte

FED Başkanı Powell’ın daha küçük faiz artışı öngörüsünün metal piyasalarında ralliyi tetiklenmesinin ardından altın fiyaları yükselişte. Altın Perşembe günü üç ayın en yüksek seviyelerine çıktı.

Fed Başkanı Washington’da yaptığı bir konuşmasında merkez bankasının, keskin faiz artışlarının ekonomi üzerindeki etkilerini gözlemlemek için geri adım atarken önümüzdeki aylarda faiz artırımı hızını muhtemelen hafifleteceğini söyledi.

Fakat Powell, büyük ölçüde enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesi nedeniyle faiz oranlarının, daha önce beklenenden çok daha yüksek seviyelerde zirve yapacağı konusunda söyledi. Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, Ekim ayında Fed’in yüzde 2’lik hedefinin oldukça üzerinde, yaklaşık yüzde 5 olarak gerçekleşti.

Bununla birlikte Powell’ın yorumları metal piyasalarında geniş tabanlı bir ralliye yol açtı zira daha yavaş faiz artırımı beklentisi, bu yıl artan faizler yüzünden sersemleyen piyasalara kısa vadeli bir rahatlama sağladı.

Spot altın %0,5 artışla 1.778,20 dolara yükselirken Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri, %1,8 artışla Ağustos ortasından bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 1.791,25 dolara çıktı. Her iki enstrüman da Çarşamba günü %1’in üzerinde artış gösterdi.

Altın fiyatları, birçok Fed yetkilisinin önümüzdeki aylarda daha küçük faiz artışlarına işaret etmesiyle Kasım ayını da güçlü artışlarla bitirdi.

Continue Reading

Altın

Altın 1.700 dolar altına düştü

Published

on

By

Altın 1.700 dolar altına düştü

Altın fiyatları, Fed yetkililerinden gelen şahin yorumlar, ABD para politikasının izleyeceği yol konusunda bir miktar belirsizlik yaratmasının ardından geçtiğimiz gün önemli bir destek seviyesinin altına düştü.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard Pazartesi günü yaptığı açıklamada Fed’in faiz artışları konusunda”kat etmesi gereken bir yol” olduğunu ve enflasyonla mücadelede faiz artışlarının 2024 yılına kadar sürdürebileceğini söyledi. Bunun yanı sıra faiz oranları en az yüzde 1 artarak yüzde 5 ile yüzde 5,25 arasında olması gerektiğini söyledi.

Ayrıca New York Fed Başkanı John Williams, enflasyon baskıları eninde sonunda hafifleyeceği için merkez bankasının, 2024 yılında faizleri düşürmeye başlayacağını söyledi. Ek olarak enflasyonu düşürmek için borçlanma maliyetlerinin daha da yükselmesi gerektiğini söyledi.

Bu açıklamalar doları güçlendirdi ve Pazartesi günü yaklaşık yüzde 0,7 artmasını sağladı. Bu durum başta altın olmak üzere çoğu metal piyasasını olumsuz etkiledi.

Spot altın 1.741,33 dolar civarında yatay seyrederken Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri de geri çekilmeyi sürdürerek 1.740,00 dolar civarında işlem gördü. Her iki enstrüman da Pazartesi günü %0,6 civarında değer kaybetti.

Continue Reading

Altın

Altında yatay seyir

Published

on

By

Altın

Altın fiyatları haftanın ilk işlem gününe hareketli başlamadı. Fakat piyasalar önümüzdeki ayarlarda ABD para politikasının izleyeceği yol konusunda daha fazla netlik ararken bakır fiyatları Çin’deki COVID-19 dalgasının talebi azaltacağı fikrine yol açmasından dolayı canlanmadı.

Bu hafta paylaşılacak olan Fed toplantı tutanakları, merkez bankasının faizleri artırma konusunda nasıl bir yol izlemeyi planladığına dair daha fazla fikir verecektir.

Enflasyonun son aylarda beklentilerden daha fazla gerilemesinin ardından piyasalar, Aralık ayında nispeten daha küçük bir faiz artışı olasılığı ile fiyatlanırken FED üyeleri tarafından yapılan son yorumlarda, faizlerin beklenenden daha uzun süre artırılmaya devam edebileceğine işaret ediyor.

Spot altın yüzde 0,1 artışla 1.752,81 dolara yükselirken altın 1.754,90 dolara çıktı. Her iki enstrüman da geçen hafta Fed üyelerinin, daha yüksek faiz oranları konusunda uyarıda bulunmasının ardından yaklaşık %2 değer kaybetti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans