Connect with us

Altın

Altın Enflasyon Verisiyle Haftalık Kayıplarını Sildi

Published

on

Altın enflasyon verileri ile birlikte kayıplarını sildi. Beklentilerden yüksek gelen enflasyon verisi sonrası haftalık kayıplarını yok ederek kazançlarını korurken, gram altın küresel altın fiyatlarındaki yükselmeye rağmen dolar/TL’deki düşüş hareketini takip etti.

Altın fiyatları, ABD enflasyonundaki yükselme ile doların zayıflaması ve tahvil faizinin gerilemesi ile salı günü hafta başından bu yana kayıplarını yok ettikten sonra kazanç sağladı. Gram altın ise küresel atın fiyatlarındaki yükselmeye karşın Dolar/TL ’deki düşüşün ağır basması ile değer kaybı yaşadı.

ABD’de Mart ayı enflasyon verileri Başkan Joe Biden’ın yardım paketinin enflasyonist etkilerini gözler önüne getirirken, ülkede Mart ayında enflasyon aylık olarak %0,6 artış yaşadı.

Mart ayı için beklentisi, ABD’de tüketici fiyatlarının aylık bazda %0,5 yükselmesi yönündeydi. Yıllık bazda enflasyon Mart ayında %2,6 olarak yaşanırken, bu veriye ilişkin beklenti %2,5 düzeyinde bulunuyordu. Mart ayında yıllık enflasyonda Ağustos 2018’den bu yana zirve seviyeyi işaret etti.

Ons altın fiyatı

Ons altın, bu haftaya kayıp ile başlayıp 1.725 dolar seviyesine kadar geriye gittikten sonra ABD’de yükselen enflasyon ile beraber doların güçsüzleşmesi ve ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizinin gerilemesi ile beraber haftalık kayıplarını silerek kazanç sağladı.

Altın fiyatları, dünden bu yana %0,50’den fazla yükselme ile ons başına 1.742 dolar civarında işlem gördü.

Gram altın fiyatı

Gram altın, bu hafta 460 TL düzeyini gördükten sonra düşüş hareketine girerek 452 TL seviyesine kadar geriye gitti. Dolar/TL kurunun hafta başlangıcından bu yana %0,66 düşüş yaşaması da bu gerilemede etkili olurken küresel altın fiyatlarındaki düşüş yaşaması da önemli rol oynadı.

Salı günü küresel altın fiyatlarındaki yükselme ile beraber 458 TL civarına çıkan gram altın, dolar/TL’deki düşüşün ağır basması ile beraber 454 TL civarında bulunuyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Altın

Altın kazançlarını korudu

Published

on

By

altın.jpg

Altın, FED’den faiz indirimi beklentileri, jeopolitik gerilim ve hisse senedi piyasalarına yönelik geri çekilme riskinin de etkisiyle rekor seviyeye yükselmesinin ardından istikrarını korumaya devam etti.

Külçe altın Salı günü ons başına 2.141,79 dolar ile zirveye ulaşarak Aralık başındaki bir önceki yüksek seviyesini geride bıraktı. Kıymetli metal son beş seansta neredeyse yüzde 5 artış gösterdi.

Swap piyasaları, Şubat ayının sonundaki yüzde 58’e kıyasla Haziran ayında yüzde 62’lik bir faiz indimi şansı görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları Asya piyasalarında yükseliş gösterdi. Başta FED’in Ocak sonundaki toplantı tutanakları olmak üzere ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni veriler beklerken doların gerilemesi, altındaki toparlanma desteklendi.

Yine de değerli metal, faizlerin uzun süre daha yüksek kalacağı beklentisiyle altının görünümü gölgelendiği için $2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Spot altın yüzde 0,3 artışla 2.029,89 dolara yükselirken Nisan vadeli altın, yüzde 0,1 artışla 2.040,75 dolar oldu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans