Connect with us

Altın

Altın Enflasyon Verisiyle Haftalık Kayıplarını Sildi

Published

on

Altın enflasyon verileri ile birlikte kayıplarını sildi. Beklentilerden yüksek gelen enflasyon verisi sonrası haftalık kayıplarını yok ederek kazançlarını korurken, gram altın küresel altın fiyatlarındaki yükselmeye rağmen dolar/TL’deki düşüş hareketini takip etti.

Altın fiyatları, ABD enflasyonundaki yükselme ile doların zayıflaması ve tahvil faizinin gerilemesi ile salı günü hafta başından bu yana kayıplarını yok ettikten sonra kazanç sağladı. Gram altın ise küresel atın fiyatlarındaki yükselmeye karşın Dolar/TL ’deki düşüşün ağır basması ile değer kaybı yaşadı.

ABD’de Mart ayı enflasyon verileri Başkan Joe Biden’ın yardım paketinin enflasyonist etkilerini gözler önüne getirirken, ülkede Mart ayında enflasyon aylık olarak %0,6 artış yaşadı.

Mart ayı için beklentisi, ABD’de tüketici fiyatlarının aylık bazda %0,5 yükselmesi yönündeydi. Yıllık bazda enflasyon Mart ayında %2,6 olarak yaşanırken, bu veriye ilişkin beklenti %2,5 düzeyinde bulunuyordu. Mart ayında yıllık enflasyonda Ağustos 2018’den bu yana zirve seviyeyi işaret etti.

Ons altın fiyatı

Ons altın, bu haftaya kayıp ile başlayıp 1.725 dolar seviyesine kadar geriye gittikten sonra ABD’de yükselen enflasyon ile beraber doların güçsüzleşmesi ve ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizinin gerilemesi ile beraber haftalık kayıplarını silerek kazanç sağladı.

Altın fiyatları, dünden bu yana %0,50’den fazla yükselme ile ons başına 1.742 dolar civarında işlem gördü.

Gram altın fiyatı

Gram altın, bu hafta 460 TL düzeyini gördükten sonra düşüş hareketine girerek 452 TL seviyesine kadar geriye gitti. Dolar/TL kurunun hafta başlangıcından bu yana %0,66 düşüş yaşaması da bu gerilemede etkili olurken küresel altın fiyatlarındaki düşüş yaşaması da önemli rol oynadı.

Salı günü küresel altın fiyatlarındaki yükselme ile beraber 458 TL civarına çıkan gram altın, dolar/TL’deki düşüşün ağır basması ile beraber 454 TL civarında bulunuyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

TCMB altın rezervlerini artırmaya devam ediyor

Published

on

By

TCMB altın rezervlerini artırmaya devam ediyor

TCMB, Şubat ayında 22 ton altın alarak rezervini artırmaya devam ediyor.

Dünya Altın Konseyi tarafından yayınlanan son verilere göre, merkez bankalarının altına olan yoğun ilgisi Şubat ayında da devam etti.

Yayınlanan raporda küresel altın rezervlerine Şubat ayında net 52 ton daha eklendiği açıklanırken, merkez bankalarının rezervlerini 11 aydır arttırdığının altını çizdi.

Yılbaşından bugüne ise merkez bankalarının toplam net alımları 125 ton seviyesine ulaştı.

En büyük alıcı Çin

Şubat ayının en büyük altın alıcısı ise 25 ton alımla Çin Merkez Bankası oldu.

TCMB, Şubat ayında 15 aydır art arda altın alımı yaparak rezervlerine 22 ton altın daha ekledi. Rapora göre TCMB’nin elinde son alımlarla birlikte ulusal rezervinin yüzde 33’üne tekabül eden 587 ton altın rezervi bulunmakta.

Ayrıca Özbekistan Merkez Bankası 8 ton, Singapur 7 ton ve Hindistan Merkez Bankası 3 ton altın alırken, Kazakistan Ulusal Bankası, 13 ton net satış ile tek net satıcı oldu.

Continue Reading

Altın

Gram altında yeni rekor

Published

on

By

Gram altında yeni rekor

Spot piyasada altının onsu 2 bin 25 dolar seviyesiyle zirve serisini korudu. DolarTL çiftinde sınırlı da olsa görülen yukarı yönlü ivmelenmenin etkisiyle gram altın tarafında rekor görüldü. Gram altın 1.252 TL’yi test edildi.

Altın tarafında Amerika’dan gelen zayıf veriler etkili oldu. ABD’de açık iş sayısı 2021’den bu yana ilk kez 10 milyonun altına düştü. Açık iş pozisyonları 632 bin azalarak 9,93 milyon oldu, beklenti 10,5 milyondu. Bu dönemde açık iş sayısının arttığı sektörler, inşaat ile sanat, eğlence ve rekreasyon oldu.

Bu düşüş istihdam talebinde soğumaya işaret ederken resesyon beklentilerini artırdı.

Zayıf gelen ekonomik verilerle beraber dolarda görülen güç kaybı altını destekledi. Bu görünümde altın grafiğinde yeni rekor seviye beklentiler arasına girdi. Altın Ağustos 2020’de 2 bin 75 dolarla rekor kırmıştı.

Fat Prophets Analisti David Lennox, altın fiyatlarının dolarla ilgili endişelerin etkisiyle hareketlendiğini belirtti. Lennox, altının son dönemde bankacılık krizi ve jeopolitik gerilimlerin etkisiyle güvenli liman primi elde ettiğine dikkat çekti.

Continue Reading

Altın

Çeyrek altında yeni rekor

Published

on

By

Çeyrek altında yeni rekor

Gram altın 1.229 TL’ye yükselerek tarihi rekor kırdı. ABD’nin ardından Avrupa bankacılık sistemine dair kuşkuların artmasıyla birlikte güvenli liman özelliği taşıyan altına talep giderek artıyor. Ons altın fiyatı 2.008 dolara yükselerek son bir yılın en yüksek seviyesini görürken, gram altın 1.229 TL’yi görerek rekor tazeledi.

Çeyrek altın 2 bin TL’yi geçti

Ons fiyatındaki yükselişin hızlanmasıyla bugün yurt içinde çeyrek altın 2.035 TL’ye cumhuriyet altını ise 8.113 TL’ye çıkarak zirveyi gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans