Connect with us

Global

IMF Düşük Gelirli 28 Ülkeye Borç Yardımı

Published

on

IMF düşük gelirli 28 ülkeye borç yardımı süresini ekim ayına kadar uzatma kararı aldı. Uluslararası Para Fonu (IMF), düşük gelirli 28 ülkeye ivedi borç servisi desteğini 15 Ekim 2021’e kadar uzatma kararı aldı.

IMF’den gelen açıklamada, İcra Kurulu’nun, Afet Etkilerinin Sınırlandırılması ve Borcun Hafifletilmesi Fonu (CCRT) boyutunda 28 üye ülke için borç servisi yardımını 6 ay daha sürdürmeye devam ettiğini bildirdi.

Bahsi geçen ülkeler için borç servisinin hafifletilmesi amacı ile 13 Nisan 2020 ve 2 Ekim 2020’de sağlanan desteklerin sonrasında 3’üncü hibenin onay aldığına işaret edilen bildiride, tahmini 238 milyon dolarlık borç servisi desteğinin 15 Ekim’e kadar sağlanacağı kayıt edildi.

Belgede, CCRT’deki kaynaklara bağlı olarak borç servisi desteğinin 16 Ekim’den 13 Nisan 2022 tarihine kadar uzatılabileceğinin de ifade etti.

IMF’nin açıklamasında, bugüne kadar AB, İngiltere, Japonya, Almanya, Fransa, Hollanda, İsviçre, Norveç, Singapur, Filipinler, İsveç, Bulgaristan, Lüksemburg ve Malta’nın içlerinde bulunduğu ülkelerin ortalama 774 milyon dolarlık yuardım sağlamayı taahhüt ettiği bildirildi.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Mart 2020’de CCRT için ortalama 1,4 milyar dolarlık kaynak oluşturulması için girişim başlatmıştı.

Diğer bir yandan, IMF’den yapılan bir diğer bilgilendirme de AB’nin CCRT’ye ortalama 199 milyon dolarlık yardımda bulunduğu ifade edildi.

Daha fazla haber için tıklayın

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

Global

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde

Published

on

By

OPEC+’nın-üretim-kesintileri-odağında-petrol-geri-çekiliyor

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde
Küresel gösterge olan Brent, önceki iki seansta neredeyse yüzde 4 yükseliş gösterdikten sonra varil başına 83 dolar civarında işlem gördü. ABD ham petrolü ise 78 dolar altında kaldı. OPEC+’ın ağır toplarından Suudi Arabistan, gelecek yıl yeniden petrol fazlası oluşmaması için diğer üyelere üretimi kısıtlama konusunda kendisine katılma konusunda baskı yapmaya devam ediyor. Fakat Perşembe günü yapılacak toplantı öncesinde Angola ve Nijerya gibi ülkelerden gelen baskıyla karşı karşıya.

Üyeler, günde 1 milyon varil veya daha fazla miktarda daha derin bir toplu kesintinin düşünülebileceğini söyledi. ABD’den yapılan rekor ihracatlar da dahil olmak üzere üretici grubu dışında gelen bol arzın ortasında, grup çapında indirimlerin olmaması, Brent’in son iki ayda yaklaşık yüzde 13 düşmesiyle birlikte petrol fiyatlarında daha fazla zayıflamaya yol açabilir. Uluslararası Enerji Ajansı bu ayın başlarında piyasanın gelecek yıl tekrar fazlaya döneceğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans